AROMSA, 11. JUICEFUL ISTANBUL SUMMIT'İN ANA SPONSORU OLDU

Aromsa, Meyve Suyu Endüstrisi Derneği (MEYED) tarafından düzenlenen ve sektörün en önemli yıllık buluşması olan uluslararası Juiceful Istanbul Summit’e bu yıl ilk defa ana sponsor oldu. Zirve, 22 Eylül’de Renaissance Polat İstanbul Hotel’de gerçekleşti. 200'ü aşkın yerli ve yabancı katılımcı kitlesiyle meyve suyu endüstrisinin paydaşlarını bir araya getiren zirvede, Türkiye'den ve yurt dışından sektör temsilcileri tarafından 15 konuşma ve sunum gerçekleştirildi.


Aromsa Genel Müdür Yardımcısı ve 2. Kuşak Temsilcisi Melis Yasa Aytaman zirvedeki sunumunda, meyve suyu ve içeceklerde fonksiyonellik dönüşümünden ve ekstraktlarla sundukları yenilikçi çözüm önerilerinden bahsetti. Sağlıklı ve iyi olma halinin içecek kategorisinin yükselen trendi olduğunu dile getiren Melis Yasa Aytaman, yeni aroma kombinasyonları ile lezzet beklentisinin halen birinci sırada yer aldığından bahsetti. Ekstraktlar, inovatif ve yenilikçi aromalar ile Ar-Ge işbirliklerinin geleceğin pazarına nasıl yön vereceğine değinerek, içecek kategorisinde bütünsel bakış açısı geliştirmek için Aromsa olarak çözüm önerilerinin neler olduğunu aktardı. 


Zirve süresince inovatif ürünlerin yer aldığı Aromsa standında, Aromsa Ar-Ge merkezinde hazırlanan melisa, hibiscus-karamürver, mercanköşk ekstraktı gibi çeşitli ekstraktları ve kiraz-ananas, çikolata-hindistan cevizi, ayva-mango gibi çeşitli kombin aromaları içeren içecekler ile zirve katılımcılarına tadım deneyimi yaşatıldı. 

 

Aromsa, 2 yıl sonra yüz yüze gerçekleşen 8. Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nin ana sponsoru oldu

Aromsa, Sürdürülebilirlik Akademisi ve TÜGİS iş birliğinde, Dünya Gıda Günü buluşması kapsamında 8.’si düzenlenen Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’ne bu yıl da ana sponsor oldu. “Gıda Sistemleri Dönüşümü Sağlıklı Gezegen, Sağlıklı İnsan” temasıyla gerçekleştirilen zirvede, tarladan sofraya kadar olan tedarik zincirinde yaşanan gıda kayıpları, israfın boyutu ve yüksek enflasyon ve pandemi ile değişen tüketici alışkanlıkları ortaya konuldu. Tüm paydaşlar bugünün ve geleceğin insanlığını ve dünyasını olumlu yönde dönüştürebilmek yolunda birlikte hareketin temel olduğu bilinciyle küresel gıda sistemlerinin dönüşümüne katkıda bulunacak kilit eylemleri belirlemek için bir araya geldi. Zirve 18 Ekim’de Fairmont Quasar Istanbul Otelde, 19 Ekim’de ise online olarak devam etti. Gıda sektörünün tüm paydaşları 2 yıl aradan sonra dönüşüm ve dünya gıda buluşması için yeniden bir araya geldi.


Gıdanın önemi ve geleceği hakkında önemli görüşlerin paylaşıldığı zirvede, Aromsa Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Yasa, moderatörlüğünü Fortune Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Şule Laleli’nin yaptığı “Gıda Sanayinin Dönüşüm Yolculuğu” adlı panelde soruları yanıtladı. Panelde Murat Yasa, pandemi döneminde kapasite artırımı yatırımlarını durdurmadıklarını, üretimde sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla hem çalışanları hem de üretim hatları için yedekleme çalışmalarının mevcut olduğundan bahsetti. Artan talepleri karşılamak için kaliteli ve kesintisiz bir üretim sağlamak amacıyla, bütünsel hizmet anlayışından ödün vermeden ve hız kesmeden yola devam ettiklerini dile getiren Yasa, “Hammadde stoklarımızın sürekliliğini sağlayarak; tedarikçilerimizle iş birliği halinde uzun vadeli çalışarak ve maksimum bilgi edinip doğru pozisyon alarak süreci yönetiyoruz” şeklinde sözlerine devam etti.

 

Zirve süresince inovatif ürünlerin yer aldığı Aromsa standında zirve katılımcıları tadım deneyimi yaşadılar. Tadım deneyiminde; Aromsa Ar-Ge merkezinde hazırlanan aşağıdaki ürünler zirve katılımcılarıyla buluştu: 

* Papatya&Ihlamur Ekstraktlı Limon Otu&Nane Aromalı İçecek 
* Mercanköşk Ekstraktlı, Kiraz & Ananas Aromalı İçecek
* Hibiscus & Kara Mürver Ekstraktlı, Kızılcık & Kayısı Aromalı %20 Meyveli İçecek
* Ayva & Mango Aromalı, %20 Meyveli Prebiyotik İçecek
* Fesleğen Tohumlu & Kivi Aromalı İçecek
* Karamürverli & Yaban Mersinli Süt
* Guaranalı & Çikolatalı Süt 
* Altın Süt
* Fesleğen & Kekik & Zeytin Çeşnili Vegan Peynir
* Kahve & Karamel Aromalı Kakao Nibli Bisküvi
* Camarom® Yaban Mersini&Camarom® Çilek Aromalı Çikolata
* Tatlı Chili Çeşnili Cips
* Dereotlu & Turşu Çeşnili Cips
* Algerian Sos