Aromsa Besin Aroma ve Katkı Mad. San. Tic. A.Ş.: Gıda endüstrisinde değişen trendler üzerine AR-GE'nin etkisi

Burcu KÖKTENER (AR-GE Mühendisi) - Aromsa Besin Aroma ve Katkı  Mad. San. Tic. A.Ş.

 

AR-GE, şirketlerin yenilikçilik yoluyla büyümesinin önemli bir yoludur. Son yıllarda AR-GE çalışmalarına verilen destek ülkemizde de büyük bir hızla artmış, gıda sektörünü de etkisi altına almıştır. Türkiye’de bir çok gıda şirketi dünya genelinde gıda trendlerini takip edebilmek, bu trendlere ayak uydurmak ve en önemlisi trend yaratabilmek adına inovatif ürün çalışmalarına ağırlık vermektedirler.


AR-GE çalışmaları kapsamında Aromsa A.Ş olarak; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından tescilli AR-GE Merkezimizde tüm yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimize destek veriyoruz. Merkezimiz; AR-GE Tatlı, AR-GE Tuzlu, AR-GE Sos, Ekstraksiyon, Analiz Laboratuvarı, Duyusal Analiz Laboratuvarı, Tatlı Uygulama Laboratuvarı, İçecek Uygulama Laboratuvarı ve Yeni Teknolojiler-Yatırımlar bölümlerinden meydana gelmekte olup, bu bölümlerin her biri kendi branşında müşteri odaklı çalışmakla beraber inovatif ve proaktif çalışmalar da yapmaktadırlar. Uygulama laboratuvarlarımızda bulunan uzman kadromuz ve pilot ünitelerimiz ile son ürün çalışmaları yapıyor ve müşterilerimiz ile paylaşıyoruz. Uygulama laboratuvarlarımız yenilikleri farklı ürün çeşitlerinde denememize olanak sağlarken, uzman kadromuz inovatif ürünler geliştirerek farklı fikirleri müşterilerimiz ile paylaşmaktadır. 


Gıda endüstrisinde değişen trendler AR-GE çalışmalarının hız kazanmasına neden olmakta, inovatif tatların yaratılmasına olan ihtiyacı gün geçtikçe artırmaktadır. İçecek endüstrisine baktığımızda hızlı tüketim trendine bağlı olarak sürekli bir gelişim gözlenmektedir. Hızlı tüketim ihtiyaçları arttıkça, içilebilir gıdalar tüm dünyada önem kazanmış, bu da içecek endüstrisini yakından etkilemiştir. Proses ve yeni ambalajlama tekniklerinin geliştirilmesi de bir çok içecek türünün raflarda yerini almasına olanak sağlamıştır. AR-GE merkezimizde bulunan İçecek Uygulama Laboratuvarımızda çalışmalarını gerçekleştirdiğimiz, aromalı içecekler, meyveli ve aromalı içecekler, sıcak ve soğuk seçenekleriyle toz içecekler, alkollü içecekler, sıcak-soğuk çay çeşitleri, sıcak-soğuk kahve çeşitleri ve gazlı içecek çalışmalarımız ile bütün içecek endüstrisine katkıda bulunuyoruz. Trendleri göz önünde bulunduruyor, bunun yanı sıra farklı tatlar ve inovatif çalışmalarımız ile müşterilerimize destek olmayı amaçlıyoruz. 


İçecek endüstrisinde pazar payı gün geçtikçe artan süt ve süt ürünleri ise besleyici ve doyurucu olması özelliğiyle hızlı tüketim isteğine cevap verebilen bir gıda kanalı haline geldi. Süt ve süt içeren gıdaların tüketiminin insan gelişimine sağladığı katkılar ile ilgili bilinç arttıkça, endüstride yükselişe geçen sütlü ürünler, hızlı tüketim kategorisinin genişlemesiyle tüm dünyada inovasyon ihtiyacını oluşturdu. Bu kapsamda özellikle içilebilir süt ürünleri kategorisinde ülkemizde de çarpıcı tatlar denenmeye başlandı. İçecek Uygulama Laboratuvarına bağlı olarak kurduğumuz Süt Uygulama Laboratuvarımızda, aromalı ve meyveli çeşitleriyle süt, aromalandırılmış fermente süt ürünleri (yoğurt, içilebilir yoğurt, ayran vb.) ve ülkemiz için yeni bir kategori olan sütlü ürünler (sütlü meyve suları vb.) üzerine inovatif çalışmalar yapıyoruz. İçilebilir yoğurt gibi tok tutan, besleyici yönü kuvvetli ürünlerde son tüketiciler için farklı tatlarda aromalı ürünler çalışıyor, müşterilerimizin geri bildirimleri ile bu tarz projelerin geliştirilmesine ve uygulanmasına yardımcı oluyoruz. Pilot pastörizasyon ünitemiz ve gazlı içeceklerde müşterimizin istekleri doğrultusunda istenilen oranda karbondioksit gazı ile çalışmamıza olanak sağlayan karbonizasyon ünitemiz sayesinde son üründe aromalarımızın etkilerini görebiliyoruz. Pilot homojenizasyon ve UHT ünitelerimiz sayesinde de süt ve sütlü ürünlerde son ürün gelişmelerini yakından takip ediyor, yüksek sıcaklıkta ısıl işlemlerin son üründe aromaya olan etkilerini görüyoruz. Pilot ünitelerimizin bize kattığı güç ile müşterilerimize teknik destek de verebilmekten mutluluk duyuyoruz. 


AR-GE yapan kuruluşlar, hangi alanda olursa olsun, ortak bir nokta olarak üretkenliklerini ilerletmek, üretim kalitelerini artırmak, yeni ürün ve hizmetler yaratarak trendleri değiştirmek, ilk olmak, böylece hızlı ve güçlü büyümek amacını güderler. Bu amaç doğrultusunda Aromsa A.Ş olarak AR-GE Merkezimiz ile, hem sahip olduğumuz geniş aroma portföyümüzü daha da genişletmek için çalışmalar yapıyor, hem de müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda bir çok üründe uygulamalar gerçekleştiriyoruz. AR-GE çalışmalarımızın büyük bölümü tüketicilerimizin beklentilerini en iyi şekilde karşılayacak ve hatta beklentilerinin üzerine çıkacak tat ve kokuda ürünler geliştirmek üzerine yapılıyor. Bu sayede hem kendimizin hem de müşterilerimizin gelişimine katkıda bulunuyoruz. Uygulama alanlarında araştırmalar yaparak, dünyadaki yeni üretim prosesleri ile ilgili müşterilerimize teknik destek veriyoruz. 


İşinde uzman AR-GE kadromuz ile, yeni, farklı, çarpıcı tatlar yaratabiliyor ve bu tatları müşterilerimizle paylaşmaktan, onlara her anlamda katkıda bulunabilmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz.