DÖHLER'İN TÜRKİYE'DE AROMAYA DAİR YAPTIĞI YATIRIMLAR

 

1838 yılında Almanya’da kurulan ve 1998 yılından beri Türkiye’de de içecek ve gıda endüstrisine entegre çözümler sağlayan Döhler Gıda, müşterileri ve tüketiciler için gerçek katma değer yaratmak amacıyla her zaman bir adım daha ileri gitme felsefesini, Karaman’da faaliyete geçen aroma fabrikası yatırımı ile gerçekleştirmeyi sürdürüyor.

 

Döhler, “Hayata Yeni Fikirler Katmak” için Karaman’da 15 milyon Euro yatırım ile 13.500 m2 üzerine kurulu yeni aroma fabrikasında geniş bir yelpazeye sahip aromalar üretilebiliyor olacak. Ocak 2020’de başlayan proje, Nisan 2021’de ilk üretimin gerçekleşmesi ile hızlı bir şekilde tamamlanmıştır. Mevcut yatırımın sağladığı otomasyona dayalı üretim teknolojisi ile Döhler Gıda, global bir firma olarak bu ölçekte otomasyona dayalı lokal üretim yapan tek firma haline geldi. Aroma fabrikası, sıvı aroma üretiminde otomatik dozajlama yapabilen son teknoloji ekipmanlar ile donatılmasıyla, en hassas ve esnek üretimi gerçekleştirebilecektir. Yatırımın, fazlar halinde genişleyerek sıvı aroma üretiminin ardından, toz aroma ve aroma emülsiyonlarının da üretimi şeklinde ilerlemesi planlanmaktadır.

 

Fabrikanın, gıda başkenti olarak da tanımlanan Karaman’da kurulması Döhler’in tüm Türkiye’deki müşterilerine en hızlı şekilde erişimini sağlayacak. Ayrıca Türkiye’nin stratejik bir bağlantı noktası olması da Döhler’in iç piyasa tedarikinin yanı sıra, başta Döhler Türkiye’nin sorumlu olduğu İran, Irak, İsrail, Afganistan, Pakistan, Azerbaycan olmak üzere Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Afrika ülkelerine de aroma ihracatı ile Türk ekonomisine katma değer sağlanmasına yardımcı olacaktır. 


İstanbul Merkez Ofisi’nde içecek, şekerleme, fırıncılık, sütlü ürünler gibi gıdanın her kategorisindeki müşterilerine özel aroma tasarımlarının yapılabilmesi ve numune taleplerinin en kısa sürede karşılanabilmesi için Aroma AR-GE ve Numune Laboratuvarı kurulumu da tamamlanmış bulunmaktadır. Burada tasarlanan aromalar yine İstanbul Merkez Ofisi’ndeki gıda ve içecek uygulama laboratuvarlarında son ürüne dönüştürülerek müşterilerin beğenisine sunulmaya devam edecektir. Numune laboratuvarına kurulan otomatik tartım cihazı ile de en kısa sürede, el değmeden hazırlanmış aroma numuneleri müşterilere ulaştırılacaktır.


Ek olarak, son tüketicilerin daha otantik ve daha doğal aroma taleplerine karşılık verebilmek amacıyla sadece taze meyveler ve sebzeler kullanılarak, herhangi bir kimyasal kullanılmadan yapılabilen aroma ekstraksiyonuna yönelik son teknoloji bir yatırım yine Karaman’da tamamlanmıştır. Bu aromalar pazarda From The Name Source/Fruit (FTNS/F) yani kaynak meyveden elde edilmiş aroma adını taşır ve Döhler bu eşsiz teknolojiyi Türkiye’de ilk uygulayan firma olmuştur. Yerel meyve ve sebzelere olan erişimi sayesinde doğal aroma üretiminde rakiplerinden oldukça ayrışan bir firma olan Döhler, Türkiye’deki bu yatırımı ile de müşterilerine en büyük desteği verecektir.

 

Tüm dünyada beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişiklik gösteren tüketici ihtiyaçlarına göre yeni eğilimleri belirlemek, araştırma-geliştirme yapmak ve bunlardan elde ettiği sonuçları ürüne çevirmek Döhler Grubu'nun esas çalışma konusunu oluşturmaktadır. Global ölçekteki hammadde erişimi sayesinde sahip olduğu geniş ürün çeşitliliği, aroma fabrikasının da devreye girmesiyle uçtan uca hizmet verme konusunda Döhler Gıda’yı lider bir firma konumuna getirmektedir.