EĞLENCELİ SÜTLÜ İÇECEKLER: MILKSHAKE VE SMOOTHIE

Aslı KOCAKUŞAKOĞLU DOĞRU / Süt ve Süt Ürünleri AR-GE Şefi - Aromsa

 

Milkshake ve smoothie, sütü ve meyveleri daha eğlenceli bir şekilde tüketmek için tercih edilen son yıllarda oldukça popüler olan içecek çeşitleridir. Süt ve sütlü içeceklere ilginin artması ve bu alanda inovasyonların desteklenmesiyle, günümüzde bu ürünleri oldukça farklı alternatifler ile görüyoruz.

Şimdi bu iki içeceği biraz yakından tanıyalım. 

İlk milkshake süt ve yumurtanın farklı kombinlerinden oluşmaktaydı. Günümüzde ise meyveler, aromalı şuruplar ve çikolatalı soslar ile birlikte süt ve dondurmanın uyumunu görmekteyiz. Ayrıca milkshakeler kremalı köpük, renkli şeker süslemeleri, çikolata ya da meyve parçaları ilave edilerek görsel anlamda daha da cazip hale getirilip sunulmaktadır. Ağızda bıraktığı hoş kremsi dokusu da milkshake ürününe has ayrı özelliktir.

 

Smoothie ise, yoğurt ve sütün, meyve ve sebze ile kombinlenmesi ile elde edilir. Sadece meyve ya da sebze kullanarak yapılan smoothie türleri de vardır. Besin değeri yüksek olan smoothie, aynı zamanda mükemmel bir kahvaltı ve ara öğün içeceğidir. Son yıllarda sağlık trendleri ile birlikte sık sık anılan smoothie çeşitleri, protein tozu ilave ederek besin değeri yüksek bir sporcu ürününe dönüştürülebilir. İyi bir atıştırmalık olan bu ürün, tüketim kolaylığı sağlayan ambalajlar ile pazara sunularak, günün her anında ve her yerde içilebilir özelliği ile farklı tüketici gruplarına ulaşmaktadır. 
Çok benzer gibi görünen bu iki ürün, gerek reçete gerekse tüketim özelliği yönünden birbirinden ayrılmaktadır.

 

Milkshake daha çok tatlı niyetine tüketilen, öğün yerine tercih edilmeyen bir içecektir. Ayrıca reçetesindeki temel baz süt veya dondurmadır. Smoothie ise, öğün yerine geçen, daha kıvamlı ve ana bazını meyve ya da sebzelerin oluşturduğu içeceklerdir. Üründeki süt ve meyve/sebze bileşen oranına göre bu içecekler arasındaki ayrımı kolayca yapmak mümkündür.

 

Aromsa olarak diğer ürün gruplarında olduğu gibi, bu iki ürüne de çok farklı bakış açıları kazandırarak, tercih sebeplerini artıracak alternatifler sunuyoruz. Milkshake ve smoothie çeşitlerini farklı meyve kombinleri ile zenginleştiriyor, daha renkli ve eğlenceli tatlar yaratıyoruz. Alışılmış çilek, vanilya, çikolata tatlarının dışına çıkıp, bu ürünlere tahıl, kuruyemiş ve tropik meyve alternatifler katıyoruz. Tek lezzetleri birbirine yakışan kombin lezzetlerle birleştirerek yepyeni tatlar oluşturuyoruz. Aynı zamanda yurt içi - global trendleri ve geleneksel tatları yakından takip ederek, beklentiyi hedefleyen ürünler ile iş ortaklarımızın yanında oluyoruz.


Soğuk zincir ürünü olarak bilinen bu lezzetlere sadece tat alternatifleri oluşturmakla kalmıyor, son tüketici için kolay ve hızlı hazırlama, iş ortaklarımıza depolama kolaylığı sağlayacak toz ürün alternatifleri için çalışıyoruz. Tüm bu çalışmaları, AR-GE laboratuvarlarımızdaki ekipmanlarla endüstriyel koşullardaki üretim şartlarına en yakın hali ile elde etmeyi başarıyor, bu sayede de partnerlerimize zaman ve süreç kolaylığı sağlıyoruz.Aromsa olarak, içecek sektöründeki trendleri takip ediyor, uzmanlığımızı teknoloji ile birleştirerek, yeni ürün ve lezzetleri iş ortaklarımıza sunuyoruz. Paylaştığımız alternatif lezzetlere ek olarak, reçete ve teknik desteklerimiz ile raflarda gördüğümüz birçok ürüne Aromsa kalitesiyle dokunuyoruz. İnovasyona verdiğimiz önem, son yılların favori içecekleri arasına giren milkshake ve smoothie için yeni tatlar oluşturmamıza sebep olmaktadır. Aroma ve meyve kombin çeşitlerindeki artış, bu ürün kategorisindeki yenilikleri de artırmaktadır. Günümüzün trend ürünlerine lezzet katmaktan mutluluk duyuyoruz.