EKTAM, KURULUŞUNUN 40. YILINI AR-GE MERKEZİ İLE TAÇLANDIRIYOR

EKTAM, her biri kendi alanında uzman ve deneyimli mühendis kadrosu ve uluslararası alanda isim yapmış firmalarla olan güvenilir işbirliği ile farklı sektörlerdeki dolum projelerini mühendisliğe dayalı olarak geliştirebiliyor ve iş ortaklarına optimum çözümler sağlayabiliyor. Firma bünyesinde kurulan AR-GE Merkezi’nin gelecek vizyonu, ileri teknoloji kullanılarak mühendislik analizleriyle doğrulanmış, ihracat potansiyeli oluşturacak ürünleri geliştirip ticarileştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda çalışanların önerileri, akademisyen işbirlikleri ve bu alanda teknolojik ihtiyaçların belirlenmesi ile AR-GE projelerinin kurgusu oluşturularak, proje dahilinde yeni bir bilgi, yeni bir ürün, yeni bir süreç yönetimi ve iyileştirilmiş ürünler elde edilecek.


Mevcutta tamamlanmış ve devam eden AR-GE projeleri ile her zaman AR-GE çalışmaları içerisinde olan EKTAM, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan almış olduğu “AR-GE Merkezi Belgesi” ile bu çalışmalarına resmiyet kazandırmış bulunuyor. Günümüze kadar TÜBİTAK destek programları kapsamında 6 adet tamamlanmış, 2 adet devam eden projesi bulunan EKTAM, aynı zamanda kendi öz kaynaklarıyla birçok AR-GE projesine de imza attı. AR-GE stratejileri, her yıl oluşturulan stratejik hedefler kapsamında ele alınarak yönetiliyor. Bu kapsamda amaçlar, hedefler, faaliyetler ve performans göstergeleri oluşturularak yapılan çalışmaların takibi gerçekleştiriliyor. AR-GE yöneticisi ve üst yönetimin katıldığı strateji yönetim toplantılarında, stratejilerin AR-GE yapılanmasına ve hedeflere olan etkileri tartışılıyor.


40. yılında ve bundan sonraki yıllarda tek hedefi, AR-GE çalışmaları ile dünya standardında Türk kalitesini “yerli malı belgesine sahip makineler” ile en yükseklere taşımak olan EKTAM, hedeflerine emin adımlarla ilerliyor.