MEYVE SUYU SEKTÖRÜNDE İNOVATİF YAKLAŞIMLAR

Nazlı CİMİLLİ / Aromsa Kurumsal İletişim ve Pazarlama Şefi

 

 

 


Hayatın her alanındaki hızlı yapı, gıda sektöründe de üretimde ve tüketimde değişime sebep oldu. Dinamik akan hayat içerisinde beslenme ihtiyaçları ve beklentiler farklılaştı. Günümüz tüketicisi çok bilinçli, öğünlerinde kendini dinç ve enerjik tutacak, gerekli besin öğelerini sağlayacak, sağlıklı olduğunu, kendisi için iyi olduğunu düşündüğü, fayda sağlayacağına inandığı ürünleri tercih ediyor. Sağlık trendi gıda sektöründe yeni bir trend değil. Son senelerin en önemli trendlerinden biri. Bu trende bağlı olarak gelişen fonksiyonel ürünler içerisinde özellikle detoks etkili meyve suları oldukça ilgi çekiyor.

 

Türkiye’de yıllık meyve suyu tüketiminin kişi başı yaklaşık 10 litre olduğu bilinmektedir. Avrupa’da bu rakamın yaklaşık 22 litre olduğunu düşünürsek ülkemizde ciddi bir potansiyel olduğunu görüyoruz. Her sektörde olduğu gibi, meyve suyu sektöründe de tüketiciler yenilikçi ürünlere ilgi duyuyor. Özellikle genç nüfusun yoğun olduğu Türkiye’de farklı, tüketiciye fayda sağlayacak, iyi hissettiren ürünler sektörde büyümek için büyük fırsat sunuyor.


Meyve suyu kategorisinde, dünya genelinde en çok tercih edilen tatlar arasında portakal ve elma ilk sırada yer alırken, ülkemizde ise en çok tercih edilen tatlar şeftali, kayısı ve vişnedir. Bu geleneksel meyve sularına ek olarak, her türlü damak tadına hitap edebilecek yeni lezzetlere ve iki- üç farklı meyve suyunun karışımı ile oluşturulan yeni ürünlere rağbet her geçen gün artmaktadır. Tüketicilerin önceliğinde lezzet olsa da, meyve sularının, enerji, mineral ve fonksiyonel besin öğelerine sahip olması da önemlidir. Bu sebeple, ürünlere fonksiyonel özellik kazandırmak için çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Aromsa olarak, özellikle ekstraktlarımız ile zenginleştirdiğimiz tatları iş ortaklarımıza öneriyoruz. 


Global ve yerel trendler doğrultusunda, meyve ve sebze sularının birlikte kullanımı ile yenilikçi ve farklılık yaratan ürünler geliştiriyoruz. Üreticilerden gelen talepler doğrultusunda laboratuvarlarımızda AR-GE çalışmaları gerçekleştiriyor, deneme üretimlerini birlikte yapıyor, ürün ve üretim prosesiyle ilgili her türlü konuda teknik destek sunuyoruz.


Sektörde, yerli üretici olmanın ve güçlü AR-GE altyapısına sahip olmanın avantajıyla hızlı, kaliteli ve inovatif ürünler sunuyoruz. Hem Türkiye’de hem de globalde birçok iş ortağımızın ürünlerine lezzet katmanın heyecan ve mutluluğunu yaşıyoruz.