MİNERALLİ SULARIN EN DOĞAL VE RENKLİ HALİ

 

Su, yaşamsal faaliyetlerimizi sürdürebilmek için vücudumuza almamız gereken en temel maddedir. Özellikle hava sıcaklıkları yükseldiğinde, vücudumuz için gerekli olan sıvı miktarını doğru bir şekilde karşılamak çok önemlidir. Terleme ile kaybedilen elektrolitlerin dengelenmesi ve mineral ihtiyacının karşılanması için en sağlıklı içeceklerin başında doğal kaynak suları ve mineralli sular gelir.


Doğal mineralli sular ve kaynak suları, su çevrimi sırasında yeraltında, meteorolojik sular ile magma kaynaklı suların değişik oranlarda karışması ile oluşurlar. Bu doğal süreçte, yeraltında farklı biçimlerde rezervuarlarda mineralli su depolanır. Uygun kırık hatları (faylar) veya jeolojik yapılar olan bölgelerde yeraltındaki mineralli sular kendiliğinden yeryüzüne çıkarak doğal mineralli su kaynaklarını oluştururlar. Mineralli sular oluşma süreçleri sırasında insan aktiviteleri sonucu toprağa karışan kirleticilerden (ör: atık ve kanalizasyon suları, gübreler, sanayi maddeleri) etkilenmezler. Doğal mineralli sular kimyasal ve bakteriyolojik olarak temizdirler, yeraltındaki çevrimleri sırasında toprakta bulunan birtakım element ve maddeleri çözündürürler. Ülkemizde doğal mineralli sular, maden suyu ya da maden suyu sodası adı altında şişelenmektedir. Günlük konuşma dilimizde soda ve maden suyu eş anlamlı kullanılmasına rağmen ikisi birbirinden farklıdır. Maden suyu, yeraltı sularından elde edilmiş, çözünmüş katı madde içeriği toplam 250 mg/l'den daha az olmayan sulara verilen addır. Çözünmüş mineral tuzları, elementler ve gaz içerirler. İçilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbondioksit eklendiğinde soda yapılmış olur. Bu durumda maden suyu mineralce çok zengin iken soda mineral içermez.

 


Doğal mineralli suların şişelenerek, içme suyu gereksinimini karşılaması için; kaynaklarında kimyasal ve mikrobiyolojik kirlenmeye uğramamış olması, şehir su şebeke sisteminden alınmamış olması, bazı mineral ve maddeleri ise belirlenmiş sınır değerler üzerinde içermemesi, beslenme fizyolojisi açısından yararlı bazı madde ve mineralleri içeren ancak sağlığa zararlı maddeler içermemiş olması gerekir.


Bireylerin mineralli suyu tüketim nedenlerine bakıldığında ise; ilk sırada hazımsızlığı gidermek, ikinci sırada ise lezzet için tüketenler yer almaktadır. Mineralli suların diğer içeceklere (kola, gazoz vb.) göre daha sağlıklı olduğunu düşünenlerin oranı ise oldukça yüksektir. Yapılan araştırmalara göre; mineralli sular vücudun elektrolit yoğunluğunun düzenlenmesinde rol oynadığı, cildi nemlendirme ve anti bakteriyel özelliği sayesinde yağ ve kirlerden arındırmaya yardımcı olduğu gözlemlenmiştir. 


Tüketicilerin farklı aromalarda üretilen maden sularına ilgisi de büyüktür. İçimi daha keyifli bir hale getirmek amacı ile farklı lezzetlerde meyve aromaları raflarda yer alıyor. Örneğin limon, elma, nar, karpuz, kavun, çilek, armut gibi tatlarda maden suları sık hazırlanan çeşitlerdendir. Diğer maden suyu tüketim örneği ise Schorle’dir. 


Bizler Döhler Gıda olarak mineralli sular kategorisinde doğal aromalar, doğal renk maddeleri, meyve suyu konsantreleri, doğal tatlandırıcı çözümleri ve botanik ekstraklar içeren geniş ürün yelpazemiz ile iş ortaklarımıza sınırsız çözümler sunuyoruz. Doğal botanik ekstrakt portföyümüz ile mineralli suları buluşturup dünyada ve ülkemizde son zamanlarda trend haline gelen sağlık konseptini yakından takip ediyoruz. Özellikle Karaman fabrikamızda ürettiğimiz doğal renk çözümleri ve doğal aromalar ile market raflarını renklendirip, tüketicilerin beklentilerini karşılıyoruz. Son yıllarda çeşitli sebepler ile önem kazanan sağlıklı beslenme trendi, pandemi ile birlikte daha da hız kazanmıştır. Sağlık konseptinde insanların sağlıklı yaş alma amacı ile şekerden uzaklaşma eğilimi düşünüldüğünde ise şeker azaltma çalışmalarının ön planda olduğu ve şekersiz versiyonların inovasyonunun odak noktası olduğu bilinmektedir. Trendleri her zaman yakından takip eden Döhler olarak portföyümüzdeki tatlılık algısını arttırmada eşsiz bir çözüm olarak gördüğümüz MultiSense® Sweet ürünümüz ile aromalı maden sularında şeker miktarını azaltarak daha sağlıklı ve az kalorili ürünler elde edip tüketicilerin talep ettikleri harika tadı yakalayıp damak zevklerini güçlendiriyoruz. 


Doğal kaynak ve mineralli su sektöründeki global trendleri gözeterek doğal aroma, doğal renklerimiz, vitamin mineral karışımlarımız ve bitki bazlı çözümlerimiz ile iş ortaklarımıza da yenilikçi yaklaşımlarımızla katkıda bulunuyoruz.

 
Göze hitap eden yiyecekler son dönemde tercih nedeni olabiliyor. Tüketici algısını en çok etkileyen elementlerin başında gelen faktörlerden biri de renktir. Türkiye Karaman fabrikamızda çeşitli tonlarda ve proses dayanıklılığında ürettiğimiz geniş doğal renk portföyümüzde siyah havuç, aspir çiçeği, kırmızı pancar gibi renk maddelerini doğru reçete ve aromalarla kombine edebiliyoruz. Tat olarak desteklediğimiz mineralli suları daha ilk yudumda tüketiciyi görsel olarak da etkileyen ürünler haline getiriyoruz.


Doğru reçete, aroma, ekstrakt ve renklerle buluşturduğumuz mineralli sularımızı, mikrobiyolojik olarak korumak için TGK’da tanımlı, Avrupa birliği ve FDA’de onaylı, ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda insan sağlığını tehdit eden tespit edilmiş herhangi bir zararı olmayan koruyucular ile koruyoruz.
Bizler Döhler Türkiye olarak; gün geçtikçe gelişen doğal aroma, doğal renk, bitki bazlı ürünler, meyve suyu konsantreleri, vitamin mineral karışımları, kurutulmuş meyve grupları ve daha bir çok hammadde bulunan portföyümüz ile fikirlerimizi hayata geçiriyoruz.