ŞİŞECAM CAM AMBALAJ’IN TÜRKİYE’DEKİ ÜRETİM KAPASİTESİ 1,3 MİLYON TONA ULAŞTI

Şişecam Topluluğu, Mersin Cam Ambalaj Fabrikası’nda faaliyete başlayan dördüncü fırınla Türkiye’deki yatırımlarına bir yenisini daha ekledi. Şişecam Cam Ambalaj’ın yeni fırını için 18,2 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Yeni fırın yatırımına ek olarak 2006 yılında kurulan Yenişehir Fabrikası’nın ilk fırını olan A Fırını, planlı fırın soğuk tamiri sonrasında Nisan ayı ortasında törenle ateşlenerek faaliyete geçti.

 

Türkiye dâhil toplam dört ülkedeki 2,6 milyon ton/yıl üretim hacmiyle dünyanın beşinci büyük cam ambalaj üreticisi olan Şişecam Cam Ambalaj’ın yıllık 80 bin ton üretim kapasitesine sahip son fırın yatırımı ve Yenişehir Fabrikası’ndaki A Fırını’nın yenilenmesiyle Türkiye’deki yıllık üretim kapasitesi 1,3 milyon tona ulaştı.


Şişecam Topluluğu Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Prof. Dr. Ahmet Kırman, yeni yatırım kararına ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’nin en büyük cam ambalaj üreticisi konumundaki Şişecam’ın 2017 yılında Mersin Cam Ambalaj Fabrikası’nda gerçekleştirdiği 33 milyon dolarlık fırın kapasite artışı yatırımıyla Türkiye’deki üretim kapasitesini 1 milyon ton seviyesinin üzerine taşıdığını ve 2018 yılında da Eskişehir Cam Ambalaj Fabrikası’nda 66 milyon dolarlık yatırımla devreye aldığı dördüncü fırınıyla da 1,2 milyon ton seviyesine çıkardığını hatırlattı.


Son üç yılda yeni fırın ve mevcut fırınlardaki kapasite artışı yatırımlarıyla Şişecam’ın Türkiye’deki cam ambalaj üretim kapasitesinin yüzde 30 artışla 1,3 milyon ton seviyesine ulaştığını belirten Prof. Dr. Ahmet Kırman, Bursa, Eskişehir ve Mersin’de kurulu üç cam ambalaj fabrikasındaki toplam 12 fırında üretim faaliyetlerinin sürdüğünü ifade etti.


Şişecam Cam Ambalaj’ın Mersin’deki fabrikası limana yakınlığı nedeniyle ihracat açısından büyük öneme sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Cam ambalaj ihracatında her yıl kendi rekorunu kırarak hedef büyüten Şişecam Cam Ambalaj, ihracatta özellikle Avrupa ve Amerika pazarlarına yoğunlaşıyor. 2016’da 125 bin ton cam ambalaj ihracatı yapan Şişecam Cam Ambalaj, 2018’de yaklaşık 170 bin tonluk ihracat hacmine ulaşmayı başardı. Çok sayıda çok uluslu firmanın cam ambalaj tedarikçisi olan Şişecam Cam Ambalaj, ihracat hedeflerinde özellikle bu müşteri grubunu çeşitlendirmeyi hedefliyor. Türkiye’nin toplam cam ambalaj ihracatının artmasına önemli katkı sağlayan Şişecam Cam Ambalaj, iç talebin karşılanmasında da büyük rol oynuyor.


Şişecam’a Bir Ödül de Red Dot’tan Geldi
Türkiye’nin en büyük cam ambalaj üreticisi Şişecam Cam Ambalaj’ın, Türk Tuborg A.Ş. için tasarladığı şişe, Red Dot Design Award yarışmasından da ödülle döndü. “Red Dot Award: Brands & Communication Design 2019” ödülüne layık görülen özel tasarım şişe bu ödülle birlikte ulusal ve uluslararası yarışmalardan toplam 7 ödül kazanmış oldu.  


Şişecam Cam Ambalaj’ın 2017 yılının sonlarında, 3 üründen oluşan özel bir seri çıkartan Türk Tuborg A.Ş. için tasarladığı ve ürettiği şişe bugüne kadar sırasıyla A' Design yarışmasında Ambalaj Altın Ödülü, Ambalaj Ay Yıldızları yarışmasında İçecek Kategorisi Altın Ödülü ve Altın Ambalaj Ödülü almaya hak kazandı. German Design yarışmasında Özel Mansiyon Ödülü’nü alan şişe, Design Turkey yarışmasından İyi Tasarım Ödülü ve WorldStar Packaging Awards yarışmasından İçecek Kategorisi Ödülü, Red Dot Design Award yarışmasından da “Red Dot Award: Brands & Communication Design” Ödülü ile döndü.  


Kolay tutulabilir geniş gövdesi, köşeli şekli ve sağlamlığıyla öne çıkan şişe, içecek ambalajı kategorisine getirdiği yenilikçi yaklaşımıyla büyük beğeni topluyor.