ŞİŞECAM, YENİLİKÇİ CAM AMBALAJ ÜRÜNLERİYLE KÜRESEL AYAK İZİNİ GENİŞLETİYOR

Dört kıtada 14 ülkeye yayılan üretim faaliyetleri ve 150 ülkeyi aşan satışlarıyla cam ve kimyasallar alanlarında küresel bir şirket olan Şişecam, ana faaliyet alanlarında ilk 3 oyuncudan biri olma vizyonu doğrultusundaki yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. Camın tüm temel alanlarında faaliyet gösteren tek global şirket olan Şişecam, inovatif, çevre dostu cam ambalaj ürünleri ile gıda, içecek ve ecza gibi stratejik sektörlerin önemli bir çözüm ortağı konumunda bulunuyor. Şişecam, küresel cam ambalaj pazarındaki oyun kurucu pozisyonunu güçlendirmek için bir yandan ülkemizin cam ambalaj ihtiyacını karşılarken, ihracattaki büyümesini de sürdürüyor. Türkiye dışında Rusya, Gürcistan ve Ukrayna’yı kapsayan üretim ağına Avrupa’yı da katmaya hazırlanıyor.

Şişecam’ın cam ambalaj iş kolundaki tarihi Türkiye’deki birçok gıda, içecek ve sağlık sektörleri üreticilerinin tarihi ile paraleldir. Faaliyetlerine 1935 yılında kavanoz üretimi ile başlayan Şişecam, Türkiye dışındaki ilk cam ambalaj üretim tesisi yatırımını 1997 yılında Gürcistan’daki Mina Fabrikası’nı satın alarak yaptı. Rusya pazarının hızla büyüyen, dinamik yapısının sağladığı fırsatları değerlendirmek amacıyla 2002’de Gorokhovets, 2004’te Pokrovsky, 2005’te Ufa, 2008’de Kirishi ve 2009’da Kuban üretim tesislerini de üretim ağına ekleyen Şişecam, sadece Türkiye’de değil, yüzde 30’luk payıyla Rusya’da da cam ambalaj pazarının lideri konumunda. 


2011 yılında Ukrayna Merefa’da bulunan mevcut bir cam ambalaj tesisini de bünyesine katan Şişecam, bu yıl küresel cam ambalaj pazarının dörtte birini oluşturan 20 milyon tonluk hacme sahip Avrupa pazarına ulaşmak için de kritik bir adım attı. Avrupa’daki ilk cam ambalaj üretim tesisi yatırımı için Macaristan’ı seçen Şişecam, bu stratejik yatırımın tamamlanmasıyla birlikte dünyada 3 milyon tonluk cam ambalaj üretim kapasitesine ulaşacak. Macaristan cam ambalaj tesis yatırımının ilk fırınının 2023 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Tesisin, 2025 yılı sonuna kadar tam kapasiteye ulaşması hedefleniyor. 

     
Şişecam, dünyanın en büyük 5 cam ambalaj üreticisi arasında...
Türkiye ve Rusya cam ambalaj pazarlarının lideri Şişecam, aynı zamanda Avrupa ve dünyanın en büyük 5 cam ambalaj üreticisi arasında yer alıyor. Şişecam, cam ambalaj alanındaki faaliyetlerini Türkiye ile birlikte Gürcistan, Rusya ve Ukrayna olmak üzere 4 ülkedeki toplam 10 üretim tesisi ve yıllık 2.6 milyonluk ton üretim kapasitesiyle sürdürüyor. Şişecam, gıda, su, maden suyu, alkollü ve alkolsüz içecekler ile ecza ve kozmetik gibi birçok sektörün 6 cc’den 15000 cc’ye kadar çeşitli hacim ve renklerde cam ambalaj ihtiyacını karşılıyor. Cam ambalaj ihracatında ise Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri öne çıkan pazarlarımız arasında yer alıyor.


Endüstri 4.0 ile giderek daha da güçlenen ve büyüyen üretim kapasitesi ve ödüllerle taçlandırılan tasarım gücü ile Şişecam, ülkemizin üretim, AR-GE ve inovasyon kabiliyetini dünya pazarlarında da gururla temsil ediyor. Şirketimiz, endüstri tasarımını ve ileri mühendislik bilgilerini, yüksek teknoloji ile harmanlayarak, cam ambalaj tasarımına yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar getiriyor. Müşterilerinin tasarıma bağlı fark yaratma taleplerini çözüme ulaştırmak için ileri teknolojik imkanları kullanarak birlikte ortak tasarım çalışmaları yürüten Şişecam, cam ambalaj tasarımında 2006 yılından bu yana 18’i uluslararası olmak üzere 74 ödüle layık görülmüştür.


Şişecam, cam ambalaj endüstrisinde ürüne artı değer katan, tüketici gözünde farklı ve çekici kılmayı sağlayan en önemli olanaklardan biri olan cam ambalaj üzerine baskı ve boyama uygulamalarını 2013 yılından itibaren Eskişehir’deki Baskı Merkezi’nde gerçekleştiriyor. Alanında Avrupa’nın önde gelen merkezlerinden olan tesiste çok renkli fotografik baskı, sleeve (gömlekleme), boyama, sablaj (buzlu görünüm) gibi uygulamalar yapılıyor.
Ecza sektörü iş önceliklerimiz arasında en üst sıralarda yer alıyor.


Şişecam, Türkiye’de ecza sektörüne yönelik cam şişe üretimini dünya standartlarına uygun şekilde yapabilen tek yerli üretici konumundadır.Şişecam’ın Eskişehir fabrikasında ürettiği ecza şişeleri, “temiz oda” uygulaması ile hayata geçiriliyor. Yaklaşık 2 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan “temiz oda” uygulamasında şişeler, çeşitli kalite kontrol aşamalarından geçirildikten sonra, paketleme makinelerinde ambalajlanarak ecza şişeleri için özel olarak hazırlanmış stok sahasına aktarılıyor. Böylece sağlık gibi önemli bir alana hizmet edecek olan cam şişeler, üretim sürecini gereğine uygun şekilde tamamlıyor. Ecza sektörü, cam ambalaj üretimi yaptığımız sektörler arasında tonaj olarak en küçük parçayı oluştursa da sağlık sektörüne verdiğimiz öncelik, hayata geçirdiğimiz ve planladığımız yatırımlarımız, kalite sistemlerimiz, adanmış insan gücümüz açısından iş önceliklerimiz arasında en üst sıralarda yer alıyor.


AR-GE faaliyetlerimizle çevresel etkilerimizi en aza indiriyoruz
Şişecam Bilim Teknoloji ve Tasarım Merkezi, ürün hafifletme, üretimde geri dönüştürülmüş cam oranı kullanımını artırma, özgün tasarım, uygun maliyette nitelikli cam ambalaj üretme konularında hayata geçirdiği inovatif buluş ve uygulamalarla camın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin sınırlarını zorlayarak, daha az enerji ve doğal kaynak kullanımı ile cam ambalaj ürün niteliğinin en üst düzeye çıkartılmasını sağlıyor. Şişecam, tüm faaliyetlerini ve iş süreçlerini çevresel etkilerini en aza indirmek hedefiyle yönetiyor.


Şişecam, paydaşlarının gelişimine destek oluyor
Küresel salgın kaynaklı belirsizlik süreci tüm dünyada etkisini hissettirmeye devam ederken, cam ambalaj iş kolunda büyüme fırsatları devam ediyor. Katma değerli ürünleri ile girdi verdiği gıda, içecek ve ilaç gibi stratejik sektörlerin gelişimini destekleyen Şişecam, pandemi döneminde olduğu gibi küresel salgın sonrasında da yenilikçi teknoloji, ürün ve çözümleri ile girdi verdiği tüm sektörlerin gelişimine katkı sunmaya devam edecektir.