TÜRKİYE’NİN İLK CO2 KOMPRESÖR ÜRETİMİNİ LUPAMAT GERÇEKLEŞTİRDİ

Lupamat’ın Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek ürettiği CO2 kompresörleri gıda, içecek, ilaç, sağlık, alkol, jeotermal tesislerinde ve çeşitli uygulamalarda kullanılabilmektedir. Üretim sistemi ve nihai amaç, içecek sektöründeki ambalajların uzun ömürlü, dayanıklı olması ve ambalajın içerisine dolan havanın steril olarak kalmasına dayanır. Bu sayede, gıda ve içecek sektörü için özel olarak tasarlanan kompresör sistemlerimizde, CO2 gazının kirlenme riski sıfırdır. Yüksek kaliteli ve güvenli %100 yağsız CO2 kompresörleri, aynı zamanda düşük enerji tüketimiyle de enerji tasarrufu sağlamaktadır. Özel müşteri taleplerine göre emiş basıncına bağlı olarak  daha yüksek veya daha düşük kapasitede de üretimleri yapılabilmektedir.

Kullanım Alanları: Gıda ve içecek endüstrisi, bira fabrikaları, kuru buz üretim tesisleri, jeotermal, ilaç endüstrisi.


Karbondioksit (CO2): Renksiz, kokusuz, zehirsiz ve havanın yaklaşık 1.5 katı ağırlığında bir gazdır. 


Ayrıca suda kolayca çözünebilme özelliğinden dolayı meşrubat sektöründe karbonatlama işleminde ve baloncuk oluşturucu gaz olarak kullanılabilmektedir. 


Normal şartlar altında gaz fazında olan karbondioksit atmosferik basınçta ve  -79°C sıcaklıkta katı olarak bulunabilir, CO2’nin bu hali “kuru buz” olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca alkol distilasyon (damıtma) uygulamalarında kullanılmaktadır.


Lupamat CO2 Kompresörünün Genel Özellikleri:
* 3 kademeli, %100 yağsız, 40 bar basınca kadar basınçlandırabilir. Atmosfere CO2 gazı çıkışı olmayacak, sistem kapalı çevrim çalışacak şekilde tasarlanmıştır. 
* CO2 gazı, aşındırıcı ve paslandırıcı bir gaz olduğundan, gazla temas eden bütün bağlantı elemanları, basınçlı kaplar, eşanjörler (ısı değiştirici) parçaları vb. bütün parçalar paslanmaz çelik malzemeden imal edilmiştir.
* Kullanılan kritik malzemelerin paslanmaz olması kompresörün daha uzun ömürlü çalışmasını sağlamaktadır.
* Ürünün tasarım ve geliştirme aşamasındaki sayısal analiz süreçlerinde “Inventor ve Ansys Mechanical” sonlu eleman modelleme yazılımı ve “Ansys Rigid Dynamics” sonlu eleman yazılımları kullanılmıştır.
* Oldukça kolay kullanıma sahip 10” TFT LCD dokunmatik ekranlı kullanıcı paneli sayesinde daha geniş ekranda daha fazla veri izleyebilme özelliği sağlamaktadır.
* Soğutma sistemi olarak su soğutmalı sistem kullanılmıştır, bu sebeple sürekli çalışmaya uygun bir kompresördür.
* CO2 kompresöründe, karbondioksit gazı tahliyesi atmosfere değil, kompresör emişine tekrar geri verilerek enerji tasarrufu yapılmaktadır. Kompresörün boşta çalışmasını sağlayan emişteki ve kademelerdeki kumanda valfleri, karbondioksit gazına uygun olarak kullanılmıştır.
* Silindir giriş ve çıkışında bulunan paslanmaz basınçlı kaplar gürültü ve titreşimi minimum seviyeye indirmektedir. Bu sebeple sessiz ve titreşimsiz bir çalışma ve uzun ömürlülük sağlanmaktadır.
* Endüstri 4.0 uyumlu, uzaktan çalıştırma, kontrol, izleme ve geri bildirim özellikleri ürün içeriğinde standart olarak sunulmaktadır.

 

Avantajlar:

Lupamat CO2 Kompresörleri, %100 yağsız çalışma ve gaz sızdırmaz tasarımı sayesinde birçok CO2 uygulaması için maksimum verimlilik sağlamaktadır. Ürünün, emiş basıncına bağlı olarak farklı üretim kapasitelerine cevap verebilmesi, %100 yağsız inovatif bir ürün olup, Endüstri 4.0’ın beklenti ve standartlarını karşılayabilmesi ve kaliteli malzeme içeriğinin bir sonucu olarak uzun ömürlü oluşu en büyük avantajları olarak sayılabilir.

* Detaylı bilgi için; www.lupamat.com adresini ziyaret edebilirsiniz.