YILDIRIM SOĞUTMA, PAZAR PAYINI HIZLA ARTIRIYOR

1996 yılında Gebze’de kurularak soğutma ve basınçlı hava kompresörleri sektörüne adım atan Yıldırım Soğutma, kaliteli üretimi ön planda tutarak, rekabet edilebilir fiyatlarla ve zamanında teslim ilkesiyle hizmet veriyor. Yıldırım Soğutma, sektörün önde gelen firmalarından biri olmanın haklı gururunu yaşıyor. Firmanın hedefleri arasında; ürün ve hizmet kalitesini sürekli geliştirerek müşteri talep ve beklentilerini en üst seviyede karşılamak, güçlü bir iletişim ile tüketiciyle arasında duygusal bir bağ yaratmak ve müşteri sadakatini sağlamak, müşterilerinin ve çalışanlarının memnuniyeti ile sektörde örnek şirket olmak bulunuyor. 

 

 

Yıldırım Soğutma, 1999 yılında AOY marka soğutma gruplarını üretmeye başladı, 2003 yılında da CMY marka basınçlı hava kurutucularının üretimini gerçekleştirdi. Pazarda bulunan payını bugüne kadar artan bir grafikle sürdürmeyi başaran Yıldırım Soğutma, ürün yelpazesini de artırmayı başardı. 2015 yılının başlarında anonim şirketi olarak büyümesine devam eden Yıldırım Soğutma, kompresörlerle kazandığı tecrübeyi 2016 yılının sonlarında Atlas Copco Kompresör firmasıyla distribütörlük anlaşması yaparak daha da ileri taşıdı. Atlas Copco basınçlı hava kompresörlerinin distribütörü olan firma, kompresörlerin satış, bakım, onarım hizmetlerinin yanı sıra basınçlı hava kurutucuları, azot jeneratörleri, kimyasal kurutucular vb. cihazların da satışını onarım-bakımını yapıyor. Bunlara paralel olarak yeni kurulan firmanın kompresör odası tasarımını, soğutma çevrim sistemini ve yerleşkesinin tasarımını firma bünyesinde gerçekleştiriyor.


Çevresinde bulunan müşterilere hızlı servis sunabilmesi ve yerleşim olarak birçok sanayi bölgesine yakın olmasından dolayı Yıldırım Soğutma, her geçen gün müşteri sayısını artırıyor. Firma kendini sektörde kanıtlamış birçok firmanın kompresör ve soğutma gruplarının servisini yapıyor. Yıldırım Soğutma müşteri memnuniyetini ön planda tutarak hizmetine devam ediyor.


Her geçen gün bünyesine kazandırdığı yeni çalışanlarıyla sektörde büyümesine emin adımlarla devam eden Yıldırım Soğutma, tecrübeli çalışan sayısını her geçen yıl artırıyor. Mühendis kadrosuyla AR-GE çalışmalarını ve yenilikleri etkin bir şekilde yürütüyor. Bunlara paralel olarak, Yıldırım Soğutma, kendi kasa montajını ve tasarımını 2016 yılında bünyesinde yapmaya başlamış ve müşterinin isteği doğrultusunda kişiye özel cihaz tasarlayabilme ve yapabilme yeteneğini kazanmış bulunuyor. Tecrübeli satış mühendisleriyle müşterilerine çözüm ortağı olmayı kurulduğu ilk günden bugüne sürdürmenin ve başarmanın gurunu yaşıyor. 


Zaman içinde AR-GE çalışmalarına ağırlık vermeye başlayan firma, hava ve su soğutma gruplarının dışında su soğutma kuleleri, serbest soğutmalı sistemler (freecooling), kapalı çevrimli soğutma kuleleri vb. cihazları kendi bünyesinde tasarlamaya ve imalatına başladı. En son imal etmeye başladığı çift soğutma sistemine sahip soğutma kuleleri buna örnek gösterilebilir. Kapalı çevrime sahip olan soğutma kulelerine kuru soğutmayı da ekleyerek var olan hava akışından yararlanarak, cihaz verimi yükselmiş bulunuyor. Ayrıca firma müşterinin isteği doğrultusunda komplike sistemler tasarımı ve anahtar teslim soğutma tesisi yapıyor.
Kaliteye verdiği öncelik neticesinde cihazlarında kullandığı parçalar ve makineler dünyada kendini kanıtlamış ve en çok tercih edilen kaliteli markalardır. Yıldırım Soğutma, sadece ülkemizde değil dünyada uygulanmaya başlanan yenilikleri takip edip, hızlı bir şekilde uygulamayı başardı. MCH (microchannel condenser) alüminyum kondenseri ülkemizde kullanımına başlayan öncü bir firma olması buna örnek gösterilebilir. 


AR-GE çalışmalarının doğrultusunda belgelendirmeyi de ön planda tutan firmanın aldığı belgelerden bazıları; ISO 9001:2008, CE Belgesi, TSEK, TSE-HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi). Ürettiği su soğutma gruplarının kapasitelerini TSEK belgesiyle onaylayan firma, EUROVENT belgesini almak için de çalışmalara başlamış bulunuyor. ISO 9001:2008, CE Belgesi, TSEK, TSE-HYB (Hizmet Yeterlilik Belgesi). Yıldırım Soğutma, 2018 yılının başlarında EUROVENT belgesini firma bünyesine kazandırmayı planlıyor. Bunun yanında 2018 yılının başlarında SASO belgesini ve 2019 yılının başlarında ise UL belgesini almayı planlıyor. 


Mevcut pazar payını artırmak, yeni müşterilerle tanışmak ve rekabet halinde olduğu firmalarla daha çok bilgi alışverişinde bulunmak için Yıldırım Soğutma, ülkemizde yapılan fuarlarda yerini alıyor. Pazar payının büyük bir parçasını oluşturan içecek sektörünün basınçlı hava, soğutma, azot jeneratör ihtiyacını tek başına karşılayabilmesi de firmanın rakipleri arasında tek olmasını sağlıyor. Sadece kendi ülkemizde değil yurt dışında da etkin şekil de pazarlama stratejilerini uygulayan firma, birçok yurt dışı fuarında pazar payını arttırmış ve ülkesini en etkin şekilde temsil etmiş bulunuyor.