YILIN RENGİ VİVA MAGENTA VE GÖZ ALICI GIDA UYGULAMALARI

 


 

Kırmızı ve tonları, hayatı güzelleştiren ilham verici renklerin başında geliyor. Pantone da bu anlatımdan ilham alarak 2023 yılının rengi olarak Viva Magenta’yı (18-1750) belirledi. Yılın rengi parlak ve göz alıcı tonuyla birçok güçlü duyguyu hareketlendirirken, aynı zamanda doğa ile bağlantımızı ön plana çıkarmayı hedefliyor. Pantone renk seçimini dijital dünyada bireylerin kendilerini güçlü bir şekilde ifade etmeleri için ilham kaynağı olacak ve cesaretlendirecek bir renk olarak detaylandırılıyor. Viva Magenta cesurluğu özgünlük ve kutlama duyguları ile harmanlayıp, bize enerji veriyor.


Tüketiciler için de dikkat çekici bir renk olan Viva Magenta, parlak ve cesur rengiyle raflarda ürünlerin de ön plana çıkmasını sağlayacağından hiçbir kuşkumuz yok. Yılın rengi duyurusu yapıldıktan sonra Google’da renge ait aramaların da %92 oranında artığını görüyoruz. Ayrıca sosyal medyada yapılan paylaşımlar da Viva Magenta’nın, yaratıcılığı ve kendini ifade özgürlüğü ile fark yaratan Z kuşağının yılın ilk günlerinden ilgisini çektiğinin bir kanıtı. 


Yılın rengi yansıttığı duygular bakımından farklı ürün gruplarında kendisine çok rahat yer bulabilir. Sağlık ve zindelik vurgusu ile fonksiyonel ve takviye edici gıdalara, sevgi ve aşk vurgusu ile fırıncılık ve şekerleme ürünlerine, canlı ve enerji verici rengi ile enerji içeceklerine, kutlama ve eğlence konsepti sayesinde de tatlı ve atıştırmalıklara rahatça uygulanabilir. 


Viva Magenta; ülkemiz tüketici tercihlerine uygun olan zengin nar lezzetinin yeniden keşfedilmesini sağlayabilir. Nar ülkemizde sağlık, canlılık ve zenginlik çağrışımı yaptığı için Viva Magenta’nın ortaya koyduğu duygular ile örtüşüyor. Tatlı-ekşi-buruk tat kombinasyonlarını ortaya çıkacağı içecek, atıştırmalık, dondurma ve şekerleme ürünlerinde öncelikli tercihlerden birisi olacağını söyleyebiliriz. 


Doğada sarı, mor, kırmızı ve mavi renklere sahip çok sayıda kiraz ve orman meyvesi türü bulunuyor. Türüne ve rengine göre bu meyveler farklı tat kombinasyonlarına sahipler: tatlı-ekşi-sulu-yoğun lezzetler gibi. Hem sağladıkları bu sonsuz tat kombinasyonları ile hem de sağlık, enerji, zindelik çağrışımları ile kiraz ve orman meyvesi ailesi, Viva Magenta konseptinin rahatlıkla en önemli bileşenlerinden biri olmaya aday. Özellikle dondurma, atıştırmalık ve şekerleme ürünlerinde kolaylıkla kullanılabileceğini söyleyebiliriz. 


Son olarak ejder meyvesinin alışılmışın dışındaki lezzeti ve parlak tonları yeni tatlar ve lezzetler arayan maceraperest tüketiciler için yılın rengi konseptinde kullanılabilir. Ejder meyvesi-viva magenta konsepti tüketicilerde pozitif duyguların açığa çıkmasına ve günlük streslerden uzaklaşmasını sağlayabilir.


Son ürün uygulamalarında trendleri yakalamak için doğadaki canlı renk kaynaklarını sürdürülebilir bir şekilde yetiştirmek ve son teknolojiler ile işlemek gerekiyor. Döhler Karaman fabrikamızda izlediğimiz bu yol ile siyah havuç, pancar ve kırmızı lahana gibi değerli hammaddeleri işleyerek Viva Magenta’nın en doğal halini sunuyoruz. Böylelikle farklı segmentlerde, ilhamını Viva Magenta duygularından alan önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz:


Nar Aromalı Doğal Enerji İçeceği: Enerji içecekleri alkolsüz içecek kategorisinin yükselen yıldızı konumunda. Değişen hızlı yaşam tarzı ile birlikte enerji içeceklerine olan talep de her geçen gün artıyor. Son trendleri göz önüne aldığımızda, tüketiciler klasikleşmiş aromalar yerine daha farklı tatlara, az şekerli/şekersiz önerilere ve temiz etiketli doğal enerji konseptini tercih ediyorlar. Nar aromalı, siyah havuç renk konsantresi/antosiyanin ile renklendirilmiş enerji içeceği Viva Magenta ruhunun güçlü yanını yansıtıyor. Aynı zamanda içeriğindeki doğal kafein ve guarana ekstraktı sayesinde doğal enerji konseptine uyum sağlıyor.


Böğürtlen Aromalı Yulaf Dondurması: Çevresel farkındalık bilinci sayesinde vegan veya vejetaryen diyeti tercih eden tüketici sayısı her geçen gün artıyor. Artan tüketici talebi ile beraber ürün çeşitliliği de paralel olarak artıyor. Sadece yazları değil, artık dört mevsim tükettiğimiz dondurma da bu ürünlerden birisi. Her tüketiciyi kapsayan bir dondurma geliştirmenin başarısı ise uyumlu renk ve lezzet kombinasyonundan geçiyor. Bu amaçla pancardan elde ettiğimiz yüksek renk gücüne sahip betanin, yulaf bazı ve böğürtlen aroması enfes bir deneyimin öncüsü olacağımıza inanıyoruz.


Ejder Meyvesi ve Guavalı Smoothie: Pandeminin tüketici tercihlerini yönlendirmesi güncelliğini koruyor. Buna bağlı olarak meyve suları da sadece sabah kahvaltılarında tüketilen değil aynı zamanda öğün aralarında da tercih edilen bir içecek haline geliyor. Daha yoğun kıvamlı smoothieler ise sağlıklı bir atıştırmalık olarak raflarda yer buluyor. Viva Magenta’nın keyifli ve eğlenceli yanını ortaya çıkarmak için alışılmışın dışında ejder meyvesi&guava ikilisini pancar suyu konsantresi ile desteklenebilir.


Kızılcık, Tarçın ve Karanfil Aromalı Şekerleme: Bayram, yeni yıl veya Sevgililer Günü gibi yılın özel günleri, her zaman tüketicilerin şekerlemeye daha fazla önem verdiği dönemler arasında. Bu günlere özel geliştirilen sınırlı sayıdaki ürünler akılda kalıcı anlar yaratıyor. Viva Magenta ile kutlamayı öne sürmek için yıllardır süregelen şerbet geleneğimiz de farklı bir ürün kategorisi ile birleştirebilir. Kızılcık, tarçın ve karanfil aromalı, rengini siyah havuç konsantresinden alan sert şekerler ile yaklaşan Ramazan Bayramı döneminde tüketiciler cezbedilebilir.


Çikolata Dolgulu Vişne Aromalı Kurabiye: Farklı kategorilerdeki geçişler ile büyülü karışımlar yapabilmek için kara orman pastası konsepti kurabiye ile buluşturulabilir. Piyasada bulunan benzerlerinden ayrılarak betanin ile renklendirilmiş, vişne aromalı kurabiye ve çikolata & infüze vişne dolgusu sayesinde tüketicilere şaşırtıcı ve beklenmedik deneyimler yaşatacağını düşünüyoruz.


Yılın rengini tüketicilerin hızlıca benimseyeceği ve tercih edeceği uygulamalarda kullanmak için doğallık konseptini ön plana çıkararak, farklı duyulara hitap edecek ürünler geliştirmeyi en önemli görevimiz olarak görüyoruz. Döhler olarak lokalde ürettiğimiz aroma ve renk çözümlerimiz ile özel olarak tasarlanabilecek yeni ve cesur tat kombinasyonları (tatlı-ekşi, acı-tatlı, sıcak-tatlı) ile raflarda ön plana çıkacak Viva Magenta ile uyumlu ürünler tasarlıyoruz: Yaşa Magenta!