RÖPORTAJLAR

{Demirci Hacı Ömer Oğulları Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Tarık DEMİREL}

 

 

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? Firmanızın kuruluşu, ürün portföyü hakkında bilgi alabilir miyiz?

Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesi dünyanın en kaliteli beyaz mermerinin çıktığı yer olarak biliniyor. İlçede faaliyet gösteren firmalar, dünyaya mermer satıyor. Demirci Hacı Ömer Oğulları Şirketler Grubu olarak bizim çatımız altında yer alan şirketimiz Demmer de 1969 yılından beri bu alanda faaliyet gösteriyor. Mermer üretimimizin yüzde 80’ini Çin ve Hindistan’a ihraç ediyoruz. Grubumuzun ayrıca mermer makineleri üretimi yapan ‘Demmak’ adında bir şirketi daha var. İki şirketimizin toplam cirosu 100 milyon TL’yi buluyor. Son olarak içecek sektörüne de adım attık. İlçemizdeki bir su kaynağının ruhsatını alarak maden suyu üretimine girdik. Ben Tarık Demirel, şirketimizin üçüncü kuşak temsilcisiyim. Maden suyu sektörüne yaklaşık 10 milyon dolarlık yatırım yaptık.

Bölgemizin ve yıllardır akan suyun adı ‘Avşar’ olduğu için markamıza da bu adı verdik. Damla şeklindeki şişe tasarımımızı ünlü endüstriyel tasarımcı Defne Koz yaptı. Şu anda ihracat ağırlıklı çalışıyoruz. Bu yıl için 100 milyon adet şişelik maden suyu satışı ve 30 milyon TL ciro hedefliyoruz. Bunun yüzde 30’unu da ihraç etmeyi planlıyoruz. 

Tesisinizin teknik altyapısı ve hizmet verdiğiniz sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Avşar Maden Suyu fabrikamız 310 bin metrekare açık alanda 10 bin metrekare kapalı alana sahip. Şu an da 11 çeşit ile maden suyu ve içecek sektörüne hizmet vermekteyiz. Yeni ürünler çıkarmak için de AR-GE çalışmalarımız devam ediyor. 


Sektöre yönelik çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Türkiye’de maden suyu tüketim rakamlarına bakınca bir artış göze çarpıyor. Öyle ki; 2001 yılında kişi başı maden suyu tüketimi 2.2 litre iken, bugün 15 litreye çıkmış bulunuyor. Öte yandan geçen yıl maden suyu tüketiminin bir önceki yıla göre %11 civarında arttığı belirtiliyor. Ancak hala maden suyu tüketimi, Avrupa ülkeleri seviyesine ulaşmış değil. Bunun için maden suyunun büyük şişelerde piyasaya sunularak tüketiminin artırılması gerekiyor. Biz de Avşar Maden Suyu olarak bu konuda çalışmalar yapmaktayız.

Sunduğunuz hizmet ile firmalara nasıl bir kar marjı sağlıyorsunuz?
Türkiye genelinde illerde ve bölgelerde bayilik ağları ile son noktaya ürünlerimizi ulaştırmayı hedefliyoruz. Müşterilerimize sunduğumuz maden suyu ve meyve aromalı maden sularının yanında gazoz ve limonata gibi değerli ürünleri sunarak, bayilerimizin meşrubat sektörü konusunda da hizmet vermelerini sağlıyoruz.


İçecek sektörünün dünü, bugünü ve geleceği hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?
İçecek sektörüne maden suyu özelinde bakıldığında, Türkiye’de 32 ruhsatlı maden suyu firması var. Ancak bunların sadece 23 tanesi faal durumda. Firmaların 12’si büyük çapta işletmelerken, kalanlar yerel ölçekte faaliyet gösteriyor. Maden suyu tüketim alışkanlığının gelişmesi ile birlikte bizim gibi birçok yerel markanın piyasaya çıkarak pazarı büyüteceğini öngörüyoruz. Yıllık 4 milyar şişelik maden suyu tüketiminin olduğu Türkiye’de bu pazar her yıl yüzde 15 civarında büyüyor. Öte yandan sektörde aromalı maden suyu tüketimi de son yıllarda artış göstermiş durumda. Satışların yüzde 24’ü aromalı maden suyundan geliyor. Bu trende biz de ayak uydurduk. Ürün portföyümüzde 10 çeşit aromalı maden suyu bulunuyor. Şu an satışlarımızın yüzde 30’luk kısmı aromalı ürünlerden geliyor. Mango-ananas, mandalina C plus ve yeşil elma farklı tatlarıyla diğerlerinden ayrışıyor.


Türkiye'nin küresel alanda daha rekabetçi olması için sektörün üzerine düşen görevler nelerdir?
Türkiye’de maden suyu tüketimi diğer Avrupa ülkelerine göre 1/5 oranında daha azdır. Bunu Avrupa ülkeleri seviyesine çıkarmak için maden suyunu yemeklerde içilebilir hale getirmek gerekir. Bunun için halkımız bilinçlendirilmeli ve firmalar büyük ambalajda ürünler piyasaya sürmelidir.

 


Ürünlerinizin içecek pazarındaki konumu hakkında neler söyleyeceksiniz?
Ürünlerimizi yurt içi ve yurt dışı pazarlarda bayilik ağı kurarak müşterilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Şu anda Türkiye ve yurt dışı genelinde bayilik görüşmelerimiz devam ediyor.
2016 yılında piyasaya çıkan markamız, ürün çeşitliliği ve şişesinin farklılığı ile içecek sektöründe ses getirdi. Ürünlerimiz yeni girdiği noktalarda farklı şişesi ile dikkat çekerek müşterinin satın almasını sağladı ve ürünün müşteri tarafından tüketildiğinde kalitesi ve kendine özgü tatlarıyla beğeni kazanarak raftan tüketimi sürekli hale geldi. Ayrıca maden suyumuz dünyada örneği az bulunan volkanik sular kategorisinde... Bu sebeple tüketimi rahat ve mineral yönünden çok zengin. Bu yönüyle de tüketicilerin, markamıza olan ilgisinin daha da artacağını düşünüyoruz.


Üretim kapasiteniz ve gelecek dönem hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fabrika projemiz yıllık 1.5 milyon şişe üretim düşünülerek projelendirildi. Şu an fabrikamızda saatte 50 bin şişe kapasiteye sahip bir üretim hattı bulunuyor. Bu üretim hattı ile her türlü gazlı içeceği üretebiliriz. Bu yılın başında üretime geçtik. İhracat ağırlıklı çalışıyoruz. Kısa süre önce faaliyete geçmiş olsak da; Irak, Tayvan, ABD, Güney Afrika, Belçika, Azerbaycan gibi ülkelere ihracat yaptık. Hedefimiz bu yıl 20 ülkeye ihracat yapmak. İlk yıl için ihracat hedefimiz ise 10 milyon TL. 
Önümüzdeki yıl tüm Türkiye’de ürünlerimizin satılması için tüm illerde bayilik çalışmalarımız devam ediyor.


Sahip olduğunuz kalite belgeleri ve kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fabrikamız kalite ve yönetim sistemlerini profesyonel anlamda oluşturmak için piyasaya çıktığı günden itibaren çalışmalarına başladı ve kısa sürede ISO 9001 ile ISO 22000 belgeleri için çalışmalarını tamamladı. Şu an ISO 9001 ve ISO 22000 belgeleri için denetim tarihini bekliyoruz. Ayrıca Avşar Maden Suyu’ndan üretilen mevcut bütün ürünlerin Helal Sertifikası bulunuyor. Kalite olarak, “kendi çocuklarımıza içiremediğimiz hiçbir ürünü üretmeyiz”. Her şeyi ile uluslararası standart ve yönetmeliklere uygun ve yüksek kalitede ürünler üretiyoruz.

 
Pazarlama faaliyetlerinizi ne şekilde yürütüyorsunuz?
Ürünlerimizi içecek ve maden suyu sektöründe müşterilere tanıtmak için çeşitli pazarlama faaliyetleri şirketimizce yönetiliyor. Ürünümüzün şişesinin, daha önce Pirelli, Lipton, Sharp gibi markalarla çalışan ünlü endüstriyel tasarımcı Defne Koz imzasını taşıması markamızın konumlanmasında ve pazarlanmasında bizi öne çıkardı. Günümüzde doğru mecralarda yer almak çok önemli. Bu nedenle biz de yazılı ve görsel basında şirketimizi, markamızı ve ürünlerimizi tanıtıcı haberlerimizle yer alarak, Türk tüketicisine tanıtmaya yönelik çalışmalar yürütüyoruz. 


İhracata bakışınız ve yeni dönem hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Mermer işimiz nedeniyle daha çok ihracat ağırlıklı çalışan bir grubuz. Mermer sektöründeki bağlantılarımız nedeniyle maden suyu sektöründe de yurt dışı ağırlıklı ilerliyoruz.
Şişe tasarımımız, aromalı çeşitlerimizi ve maden suyumuzun içim rahatlığı gibi unsurlarla yurt dışı piyasalarında markamıza olan ilginin zaman içinde daha da artacağını düşünüyoruz.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR