RÖPORTAJLAR

Nuri Bey öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Makine mühendisliğinde 25. yılıma girmiş bulunuyorum. Bu süreçte üretim, pazarlama ve satış bölümlerinde mühendislikten üst düzey yöneticiliğe kadar farklı pozisyonlarda görevler üstlendim. Buhar sistemleri, ısı transferi, sıvı transferi ve vanalarla ilgili yoğun, yorucu, ama bir o kadar da keyifli çalışma ortamlarını tecrübe etme şansım oldu. Akdeniz Makina'da Genel Müdürümüz Oktay Akdeniz’in sahip olduğu tasarım ve üretim tecrübeleri ile birlikte müşterilerimize sunduğumuz çözüm yelpazesini genişleterek sektöre farklı bir soluk getirmeye çalışıyoruz.


Akdeniz Makina’yı kısaca nasıl anlatırsınız?
"Tasarım, üretim, mühendislik destekli satış ve servis faaliyetlerinde sağlam, dinamik, güncel teknolojiyi yakından takip eden, uzman çalışanları ile müşterilerinin beklentilerinden fazlasını sunmayı hedeflemiş güçlü bir aile” olarak tanımlayabilirim.

 

Faaliyet alanlarınız nelerdir?
Firmamız, 2005 yılında ciddi bir tecrübe ile süt ve meyve suyu endüstrilerinde ihtiyaç duyulan proses cihazları üretimini hedefleyerek kurulmuştu. Her sene büyümesini sürdüren Akdeniz Makina, gıda sektörünün yanı sıra kimya sektöründe ihtiyaç duyulan proses cihazlarını da üstün başarı ile üretmeye başladı. 2015 yılında mühendislik destekli endüstriyel malzeme satış faaliyetlerimiz başladı.

 

 

Hedefleriniz ve beklentileriniz nelerdir?

Dinamik ve gelişmekte olan bir ülkeyiz. En gelişmiş 20 ekonomi içerisindeyiz. Büyümemizi enerji verimliliği arttırılmış üretimle sürdürülebilir kılabiliriz. Enerji verimliliğini “daha az enerji, daha fazla üretim” olarak tanımlayabiliriz. Bu noktada hem üretim hem de enerji verimliliğinin iki ana faaliyet alanımız olması itici gücümüzdür. 11 yıllık serüvenimizde bize güvenen müşterilerimizdeki artış, tedarikçilerimizle kurmuş olduğumuz sağlıklı ilişkiler ve sunmuş olduğumuz ürün ve hizmetlere karşı duyulan memnuniyet, geleceğe bakışımızın olumlu olmasındaki en önemli sebeplerdir. 


Geçen 11 senede olduğu gibi 2016 yılını da büyüme ile tamamladık. Sene başında, beklentilerimiz ve hedeflerimiz paralelinde üretim atölyemizi genişlettik. Yeni ve modern ofis binamızı düzenledik. Kadromuzu da genişletmeye devam ediyoruz. Proje ve üretim çalışmalarımızı hızlandırmak ve süreklilik sağlamak adına profesyonel bir teknik ressamı tam zamanlı olarak kadromuza ekledik. Yaptığı çalışmalardan büyük keyif alan bir aileyiz. Her üretimimiz bir öncekinden farklılık gösterebiliyor. Müşterimizin ihtiyacını yerinde dinliyor, onlara uygun çözümler sunabilmeyi arzuluyoruz. Sloganımızdaki gibi “Beklentilerin ötesinde mühendislik çözümleri” sunmak birincil hedefimiz. Çözüm bazen tam otomasyonlu bir pastörizatör, reaktör veya kimyasal hazırlama sistemi olabiliyor, bazen de doğru seçilmiş bir buhar kontrol vanası. En önemli hedeflerimizden bir tanesi de yurt dışındaki mevcut müşteri sayımızı arttırmak, yeni satış kanalları ile ürünlerimizi daha fazla ülkeye ihraç edebilmektir. Bugüne kadar müşterilerimizin bizlere göstermiş olduğu teveccüh ve güvenin vermiş olduğu itici güç ile tasarım, üretim ve satış faaliyetlerimize, bugüne kadar sahip olduğumuz sorumluluk bilinci ve bağlılık ile devam etmeyi arzuluyoruz.


Çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.

Akdeniz ailesi adına ben de sizlere, kendimizi tanıtma fırsatı verdiğiniz için teşekkür ediyor, çalışmalarımızın sektör adına fayda getirmesini diliyorum.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR