RÖPORTAJLAR

"İnsan sağlığı için gösterdiği hassasiyet, teknoloji ve hijyene yaptığı yatırımla Akdoruk Doğal Kaynak Suyu; Saflığın, kalitenin, suyun, sağlığın, lezzetin doruk noktasıdır" diyen Aksüt Kaynak Su San. Tic. A.Ş. Genel Müdürü Murat AKSÜT ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

                      

 

 

Murat Bey, sizi ve şirketinizi tanıyabilir miyiz?

1982 Nazilli doğumluyum. İlköğretim ve lise yıllarım Nazilli ve İzmir'de geçti, üniversite eğitimime İstanbul Yeditepe Üniversitesi'nde devam ettim. İletişim Fakültesi mezunuyum. Aksüt Group bünyesindeki Akdoruk Doğal Kaynak Suyu markasının Genel Müdürü olarak çalışma hayatıma devam ediyorum. Ayrıca, Aydın Sanayi Odası Meclis Üyeliği, MÜSİAD Aydın Şube Başkan Vekilliği ve Ortaklar Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetindeki görevlerimi de yerine getirmeye çalışıyorum. Aktif olarak motor sporları, yelkencilik ile uğraşıyorum. Evliyim ve bir erkek çocuk babasıyım. 


Genel Müdürlük görevimi yürüttüğüm Akdoruk markası, ilk olarak 2009 yılında yöremizdeki sağlıklı ve lezzetli doğal kaynak sularımızı halkla buluşturma fikri ile ortaya çıktı. Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Mehmet Aksüt’ün zaman içinde dağ köylüleri ve arazi sahipleri ile kurduğu iyi ilişkiler ve karşılıklı güven ortamı ile eşsiz lezzetteki kaynakları ekonomiye kazandırma gayreti ile devam etti. Zaman ilerledikçe kaynakların iyileştirilmesi, boru hatlarının döşenmesi, fabrika inşaatının tamamlanması, üretim ve dağıtım ekibinin kurulmasıyla bu proje hayata geçirildi. Bugün yaz-kış kesintisiz 24 saat çalışabilen iyi bilinir bir marka haline geldik.


Ürün çeşitleriniz ve gelecek dönem için planlarınız nelerdir?
19 lt damacana ile üretime başladıktan sonra bardak su dolum hattımızı devreye aldık. Dört farklı ölçüde bardak su üretimimize devam ediyoruz. 110 ml, 180 ml, 200 ml ve 250 ml çeşitlerimiz ile bayilerimize hizmet veriyoruz. Yakın zaman içerisinde yapacağımız yatırımlarla farklı ürünleri üretip piyasaya sunarak, büyümeye devam edeceğiz.


Tesisinizin teknolojik altyapısı ve yeni yatırım projeleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
“Yeşil fabrika” konsepti ile kurduğumuz fabrikamızda, sıfır CO2 salımı ile sektörümüzde tekiz diyebilirim. Fabrikamızda kesinlikle fosil ve katı yakıt kullanılmamakta olup, sıcak su ihtiyacımızı bile elektrik enerjisi ile çalışan ısı pompaları ile sağlıyoruz. Atık hale gelen sıcak suyumuzu bile değerlendirip, eşanjörler aracılığı ile ısı transferi yoluyla atık sıcak suyun ısısını temiz suya aktarıyoruz. Bu sayede enerjiyi geri kazanmış oluyoruz. Diğer atıklarımızı geri dönüşüm merkezlerine yolluyoruz ve çevreye zararlı hiçbir atık çıkarmıyoruz. Bir önemli gelişme de projesini tamamladığımız elektrik enerjisi üretim santralimiz.


2017 yılı içerisinde hayata geçireceğimiz elektrik üretim santralimiz sayesinde, tükettiğimiz elektrikten daha fazlasını üreterek, yeşil fabrika projemizi taçlandırarak, çıtayı ulaşılması zor bir noktaya yerleştirmiş olacağız. 


Ambalajlama çözümleriniz ve AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
AR-GE çalışmalarımız arasında iki farklı yeni paketleme tekniği var, demolarını deneme aşamasındayız. Olumlu sonuçlar almamız halinde yakın zamanda müşterilerimiz ile paylaşacağız, ancak şu an bu konu hakkında daha fazla bilgi vermemem gerekiyor. Anlayışınız için teşekkür ediyorum.


Kapasitenizin tamamını kullanabiliyor musunuz?
Özellikle yaz aylarında makine parkuru kapasitemizin tamamını kullanıyoruz. Ancak kaynak suyu rezervimizin tamamını kullanmıyoruz. Yeni üretim hatlarının hayata geçirilmesi ile üretim kapasitemizi arttırma planlarımız var. 


İhracat potansiyeliniz ve gelecek dönem hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
İstanbul CNR Expo’da düzenlenen MÜSİAD Expo Fuarı'na katılımımız bu anlamda gerçekten bize ışık tuttu. Ciddi firmalar ile görüşüp, bağlantı yapma aşamasına geldik. Çok yakın bir zamanda ürünlerimizi yurtdışındaki pazarlara ulaştırabileceğimiz kanaatindeyim.


Kurumsal kimlik ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Her detayını ince ince düşünerek tasarladığımız kurumsal kimliğimize güveniyoruz, pazarlama ekibimiz üstün gayreti ile her zaman bayilerimiz ve müşterilerimizin yanında, kazan-kazan ilkesi ile hareket ediyoruz. Bayilerimize en iyiyi sunuyor, onların elini pazarda güçlü kılıyoruz, bayilerimiz kazandıkça biz de kazanıyoruz. Bu bir takım oyunu ve bizim takımımızın her kademesi çok güçlü.


Ambalajlı su sektörünün dünü, bugünü ve yarınını değerlendirir misiniz?
Sağlıklı su içmek herkes için çok önemli, su yaşam sıvısıdır ve hayatı devam ettirebilmemiz için en çok ihtiyacımız olan şeydir. Günümüz koşullarında suyu bu kadar sağlıklı olarak size ve ailenize ulaştırabilecek başka bir sistem yoktur. Ambalajlı su sektörü insanlara yüzde yüz güvenilir taze ve sağlıklı suyu ulaştırmayı hedefler. Sokak çeşmeleri ya da evlere uzanan boru hatlarının temizliği hakkında hiç kimse garanti veremezken, tam olarak denetlenen, hijyen kurallarına harfiyen uyan bir fabrikanın yerini alternatif hiçbir yöntem tutamaz.


Tüketici, suyunuzu neden tercih etmeli?
Üstün Lezzet Ödülü'ne sahip olan, kaynakları uzun yaşam bölgesi olarak bilinen bir bölgede bulunan, ambalajladığı suları sadece gerçek doğal kaynaklardan elde eden bir marka olması sebebiyle Akdoruk, genç yaşına rağmen kısa zamanda kabul görmüş ve bilinçli tüketicilerin gönlünü çoktan fethetmiştir. Her zaman söylediğimiz gibi; “İnsan sağlığı için gösterdiği hassasiyet, teknoloji ve hijyene yaptığı yatırımla Akdoruk Doğal Kaynak Suyu; saflığın, kalitenin, suyun, sağlığın, lezzetin doruk noktası”dır. Bizim amacımız bu eşsiz özelliklerimizi duymayanlara duyurmak, suyumuzu tatmayanlara tattırmaktır. Bu vesile ile bize bu imkanı sağladığınız için sizlere de teşekkür ediyoruz.


Ambalajlı suyun sağlıklı bir şekilde saklanması için neler yapılmalıdır?
Aslında bu konuda kimse eskisi gibi değil artık herkes bilinçli. Eskiden karşılaştığımız sıkıntıları çok nadir yaşar olduk. Örneğin, ürünleri güneş ışığına maruz bırakmak, kötü kokan yerlerde uzun süre bekletmek, damacanaları hor kullanmak, aylarca aynı pompayı kullanmak, su sebillerini hiç temizlemeden yıllarca kullanmak gibi hatalı davranışlara artık neredeyse hiç rastlanmıyor. Bayiler de halk da bu konuya önem verip, özen gösteriyor. Bu ürünlerin milli servet olduğunu bilip ona göre davranıyor, yanlış saklama koşulları yüzünden ürün bozulursa ya da temizlenmeyen ara ürünler yüzünden önce kendi sağlıklarının etkileneceğini çok iyi biliyor ve ona göre davranıyor. Gerçekten bu anlamda büyük aşama kat edildi. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR