RÖPORTAJLAR

Enerji tasarrufunun önemi işletmeler açısından nedir? Atlas Copco Kompresör Tekniği, kullanıcılarına hangi avantajları sunuyor?
Sanayi sektörü için toplam tüketilen enerji hammaddenin işlenmesi, son ürünün üretilmesi ve ürünlerin lojistiğe hazır hale getirilmesi gibi işlemlerde basınçlı hava ve gaz önemli bir yer tutmaktadır. Bilim insanları ve enerji etüt firmalarının yaptığı çalışmalar sonucunda işletmelerin basınçlı hava ve gaz üretimi için harcadıkları enerjinin, toplam enerji tüketimlerinin %10’unu oluşturduğu gözlemlenmiştir. Hizmet sektöründe basınçlı havanın enerji tüketimi, toplam enerji tüketiminin %10’unun üzerinde olduğu hesaplanmıştır. Basınçlı hava ve gaz ekipmanları sistem çözüm hizmetleri küresel pazarda oldukça yüksek ve önemli bir iş hacmine sahiptir. Müşteriler güvenilir, verimli, yenilikçi ürünlerle birlikte satış sonrası güçlü altyapısı olan, işletmesine özgü uygun çözümler sunan üreticilerle çalışmayı tercih etmektedir. Kompresörler farklı teknolojileri kullanarak üretimin olduğu her yerde kullanılmaktadır. Basınçlı hava ayrıca endüstriyel ürünlerin üretimi dışında balık yetiştiriciliği sektöründe, yüksek hızlı trenlerde, hastanelerde, lunapark, akvaryum gibi çok farklı sektör ve uygulamalarda kullanılmaktadır. Her uygulamaya özgü doğru kompresör teknoloji ve tahrik sistemi seçimi, uygulamanın ihtiyacı olan hava kalitesine bağlı olarak doğru yan ekipmanlarının seçimi enerji tasarrufunun başlangıcıdır.

 


Müşterilerine sahip olduğu geniş ürün portföyü ile her uygulama için en iyi ve doğru çözümü sunan Atlas Copco Kompresör Tekniği, farklı kompresör teknolojilerinin yanı sıra, hava ve oksijen ile azot jeneratörleri, 300 bar’a kadar yüksek basınç kompresörleri, basınçlı havanın en ekonomik şekilde üretilmesini sağlayan yönetim sistemleri, medikale özel sistem çözümleri, CNG ve doğalgaz kompresörleri ve genleştirici ekspanderlar da sunuyor.


Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak, dünyada ilk ve patentli VSD+ teknolojisiyle yaklaşık 10 sene önce başlayan yolculuğumuzda GA 7-110 VSD+ kompresör serimizi 160 kW'a kadar genişlettik; böylece endüstriyel hava kullanıcılarına enerji maliyetlerini düşürmek için daha fazla VSD+ model seçeneği sunuyoruz. Bu da müşterilerimizin önemli ölçüde enerji tasarrufu ve verimlilik sağlayan kendini kanıtlamış, sürdürülebilir üretim ve verimliliği kullanabileceği anlamına geliyor. GA yağlı vidalı kompresörlerimiz, işletmeler tarafından en çok tercih edilen sürdürebilir verimlilik, düşük enerji tüketimi ve uzun servis aralıklarıyla müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen, güvenilen ürünümüzdür.


Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak küçük işletmeler için geliştirdiğimiz 22Kw’a kadar olan G serisi kompresörlerimiz işletmelerin hava ihtiyaçlarını düşük yatırım maliyeti ve uzun servis süreleriyle karşılamaktadır. Tüm uygulamalar için en iyi hava kalitesini sağlamayı taahhüt ediyoruz. Geniş bir ürün yelpazesine sahip kompresörlerimizle toplam sahip olma maliyetini azaltıyoruz. Enerji geri kazanımı gibi sunduğumuz üstün teknolojilerle de toplam enerji maliyetlerinin düşürülmesine yardımcı oluyoruz. 

Ayrıca müşterilerimizin basınçlı hava kalitesini maksimum düzeye çıkarmak amacıyla yeni gazlı tip hava kurutucuları invertörlü FD100-300 VSD, FD1250-4000 VSD ve F 5- 130 serisinin üretimine başladık. Gazlı tip kurutuculara entegre edilen inverter teknolojisiyle, işletmelerin tükettikleri basınçlı hava kapasitesine uygun enerji tüketimi sağlıyoruz. Yenilikçi teknolojileriyle yeni F, FX, FD ve FD VSD kurutucular, düşük sahip olma maliyeti karşılığında güvenilir bir ekipman arayanlar için mükemmel bir çözüm oluyor. Verimliliği yüksek bileşenlerin, akıllı bir tasarım ve gelişmiş ünite kontrol sistemi ile bir araya getirilmesi sonucunda, tüketilen enerjiden %50 tasarruf etme imkânı sunuyor. Kritik düzeyde azaltılan güç tüketimi ve kullanılan soğutucu miktarının düşük tutulması, FD ve FD VSD kurutucuların, mümkün olan en düşük karbon ayak izi ile çalışmasını sağlıyor.

 
Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak basınçlı hava dışında, azot ve oksijen gaz jeneratörleriyle de işletmelerin ihtiyaçlarını en verimli şekilde sağlıyoruz. Azot ya da oksijen üreten jeneratörler, müşterilerimize işletmelerinde sürdürülebilir azot ya da oksijeni, istedikleri saflıkta üretme şansı veriyor. Üstelik tek markayla bütün sistem çözümünü sağlayabilme şansı sağlıyor. Makine üreticileri, lazer kesim firmaları, balık üretim tesisleri ve ilaç sanayisi gibi geniş yelpazede sahip olduğumuz referanslarımızla müşterilerimize sürdürülebilir azot ve oksijen gazı üretim imkanı sunuyoruz.


NGP+ 8 – 360, NGM+ 1-7 azot ve oksijen jeneratörü OGP2-200 çözümleri ile hava kompresörleri dışındaki işletmelerin istediği saflık ve kapasite oksijen ve azot üretimiyle kullanıcılarımıza hizmet veriyoruz. Atık su arıtma ve taşıma gibi tutarlı bir düşük basınçlı hava akışına ihtiyaç duyulan uygulamalarda blowerlar kullanılır. Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak müşterilerimizin ihtiyacı olan bütün teknolojilerde lobe, vidalı ya da turbo düşük basınç kompresörüyle sürdürülebilir verimliliği müşterilerimize sağlıyoruz. Gaz ve proses kompresörleri ile genleştiriciler, hava ayırma tesisleri, enerji hizmetleri, kimya, petrokimya tesisleri ve sıvılaştırılmış doğalgaz uygulamaları gibi çeşitli prosesler endüstrilerine tedarik edilmektedir.


Atlas Copco Kompresör Tekniği olarak enerji tasarrufu alanındaki AR-GE çalışmalarınızı aktarır mısınız?
AR-GE’ye sürdürülebilir bir şekilde yatırım yapıyoruz. 2019'da inovasyon gücümüzü daha da artırdık. Atlas Copco'nun güçlü bir yenilikçi ruhu var ve Grup, sürekli olarak yeni endüstri standartlarını belirleyen yeni ürünler piyasaya sürmektedir. Şu anda, Grubun yaklaşık 1.700 buluşla bağlantılı 6.200 patenti bulunmaktadır. Atlas Copco, 2019’da da ürün geliştirmeye yatırım yapmaya devam etti. 2019'da, araştırma ve geliştirmede istihdam edilen kişi sayısı Atlas Copco’nun toplam iş gücünün %8,5'ini temsil ediyor. Aktifleştirilmiş harcamalar da dahil olmak üzere araştırma ve geliştirmeye yatırılan miktar %22,8 artarak 3.684 MSEK’e yükseldi ve bu da gelirlerin %3,6'sına ve işletme giderlerinin %4,5'ine karşılık geldi.


Atlas Copco Kompresör Tekniği, her zaman yeniliğe önem veren ve geliştirdiği teknolojilerle sektörü destekleyen bir misyona sahip olmuştur. Bu kapsamda 2020 yılında, lansmanını yaptığımız Atlas Copco patentli CERADES adını verdiğimiz, desikant tip kurutucuyla alanında yeni bir devrim yarattık. Yeni serimiz olan kayış-kasnak G2-7 serisi ile de küçük işletmeler verimli, güvenilir kompresöre sahip olmanın dışında, kompresörlerinin çalışmasını ve kontrolünü uzaktan yapabilme imkanına sahip olabilecekler. 


Enerji tasarrufuna yönelik ürünler geliştirmeniz tercih edilmenize etki ediyor mu?
Dünyada ve ülkemizde her geçen gün artan çevresel ve toplum bilincinin yükselişi Atlas Copco gibi bir şirket için iş fırsatları sunmaktadır. Müşteriler; üretkenliklerini artıran, verimli, güvenli ve ergonomik olan ekipman ile hizmet talep etmektedir. Yaşadığımız dünya koşullarında buna eğilim daha da artacaktır. Müşterilerin satın almayı bir bütün olarak gördüğü, hem ilk yatırım hem de kullanım esnasındaki maliyetlerini önceden hesaplayarak yatırım yaptığı gözlemlenmektedir. En iyi bilinen ve çığır açan yeniliklerimizden biri, kompresörlerdeki VSD+ yüksek verimli değişken hızlı devirli (invertörlü) teknolojisidir. Bu, müşterilerimizin enerji verimliliğini artırmalarına, karbondioksit (CO2) emisyonlarını azaltmalarına ve aynı zamanda maliyetleri düşürmelerine yardımcı olan yenilikçi bir teknolojinin iyi bir örneğidir.

Teknoloji geliştirme, artan bağlantı ve büyük veri gibi eğilimler, endüstriyel süreçlerin verimliliğini dönüştürmek için kullanılabilir. Giderek, dijital ve veri odaklı hizmet ve ürünler daha ön planda olacaktır. Atlas Copco mühendisleri, yazılım geliştirme, bağlantı ve büyük verinin önemli bir parçası olduğu ürün geliştirme projeleri üzerinde çalışmaktadır. Dijitalleşme markamızda büyük önem taşır. Atlas Copco, neredeyse tüm operasyon ve süreçlerinde birçok ürünüyle günümüzün artan dijitalleşme ihtiyacına cevap vermekle beraber, müşterilerini günün koşullarının ötesine taşıyacak niteliktedir. İmalat endüstrisi giderek dijitalleştikçe, Atlas Copco Kompresör Tekniği ürünlerinin çalışma süresi artmakta ve böylece müşterilerimizin rekabet gücü artmaktadır. Dijitalleşmeye bir örnek vermek gerekirse, kompresörler için SmartLink veri izleme sistemi sayesinde 130.000'den fazla kompresörün durumları, önleyici bakım kapsamında küresel bağlantılı olarak sürekli izlenebilmektedir. 

 

Enerji tasarrufu ile alakalı son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?
Önümüzdeki dönemde dijitalleşen dünyada Atlas Copco Kompresör Tekniği, akıllı hava çözümleri ile enerji verimliliğinde öncü olacak ve basınçlı hava sistemlerinde şartlandırma, otomasyon ve boru hatları gibi sürdürülebilir verimlilik sunan çözümler üretmeye devam edecektir. Her zaman daha iyi bir yol olduğuna inanıyoruz. Hedefimiz, Türk sanayisinin tüm sektörlerde sürdürülebilirliğini artırmaktır. Amacımız, verimliliklerini sürdürülebilir bir şekilde artırmada onlara destek olmak için müşterilerimiz ile yakın ilişkiler kurmaktır.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR