RÖPORTAJLAR

 

 

 

Oldukça iddialı bir sistem kurmuşsunuz ve giderlerde çok büyük bir tasarruftan bahsediyorsunuz. Bizleri kurduğunuz sistem hakkında bilgilendirir misiniz?
Aslında biz de bu oranları beklemiyorduk ama başardık. Kullandığımız makineler standart makinelere çok benziyor hatta aynı diyebiliriz. Sadece bu makineler kendi aralarında ısı alışverişi yaptırıyor. Böylece kayıp ısılar çok düşük seviyelerde oluyor. Otel işletmecisinin kazancının yanında bir de küresel ısınmaya yani çevreye çok büyük yararı var. 


Öncelikle bir aracı firma ile Antalya bölgesinde 3 adet seçkin hotelde yaptığımız çalışmada doğal gaz kullanımının olmadığını belirtelim. Yani ısıtma; elektrik, full-oil ve lpg, güneş enerjisi tarzı ürünlerle sağlanmaktaydı. Antalya bölgesinde bir ısı pompalı sistem kışın 4 kat, yazın da 8 kat belirtiğimiz ısıtma sistemlerinden daha verimlidir (doğal gaza göre de kışın 2 yazın da 4 kat daha verimlidir).


Antalya bölgemizde bu denli çok otel varken, bahsettiğiniz tasarruflar neden yapılmıyor?
Sektöre ilk girdiğimizde mekanik tesisat projeleriyle yurt dışı ve yurt içinde başladığımızda, biz de diğer tüm mekanik firmaların yaptığı gibi sektördeki mevcut ürünleri kullandık. Bunu yaparken de müşteri giderlerini hiç hesaba katmıyorduk. Herkes gibi piyasa ürünlerini alıp kullandık. Hatta müşteriler kendi tecrübelerinden faydalanarak bizi yönlendirmeye de çalıştılar. En basiti merkezi sistem kullanımına karşı olanlar vardı, her odaya ayrı klima isteyen oldu. Otel yarı dolu olduğu zamanlarda merkezi soğutma sistemini çalıştırmak onlara gider artışı gibi görünüyordu. En yaygın tasarruf aracı olarak güneş panelleri kabul görüyordu. Güneş paneli demek hoteller için bedava sıcak su demekti. Oysa bizim sistemde sıcak suyunuz bedavadan da öte, para kazandıran sistem haline geliyor. 


Peki bu sistemlerin bir dezavantajı var mı?
Bizim sistemler yedekli olduğundan ve de dayanıklı endüstriyel parçalardan oluştuğundan uzun yıllar kullanıma yöneliktir. Örnek verecek olursak; devir daim pompası, soğutma kompresörü ve bunların koruyucu ekipmanları arıza yapmaları kolay görülen bir şey değil. Yoksa kimse soğuk hava deposu, donuk gıda zinciri gibi sektörler oluşturmazdı. Oldu da arızalandı, arızalanan parçalar endüstriyel soğutma malzemesi olduğundan ömür boyu parça tedarik garantisi vardır ve nerdeyse her büyük ilimizde bu parçalar bulunmaktadır. Yani bir dezavantajı yok.


Zaman tasarruf zamanıyken neden sizin bahsettiğiniz sistemler uygulanmıyor?
Bu sistemler seri üretime uygun olmayan, proje bazlı yapılan ve ciddi kalifiye elemanlarla sahada çalışmalar gerektiren projelerdir.


Mesela bizim geleneksel yöntemlerin kullanıldığı bir otelimiz var. Burada da sizin sistem uygulanabilir mi?
Biz sistemi sıfırdan yapmayı tercih ederiz. Ama yine de gelen talebi değerlendirir; bir ön çalışma yapıp değerlendiririz. Bazı projelerde çok küçük maliyetlerle iyileştirmeler yapılabildiğini gördük.


Ön çalışmanın müşteriye bedeli nedir?
Müşteriden yol masrafı ve konaklama gideri (bu oteller için sorun olmuyor) dışında masraf alınmıyor. Bunun yanında müşterinin yaptığımız işin ciddiyetini anlaması ve kabul etmesi açısından en önemli talebimiz, kendilerinin güvendiği makine ve elektrik mühendisi kişilerin çalışmalarımızı kontrol etmesi şartını koşuyoruz. Raporumuzun altında onların da imzaları bulunuyor. 


Diyelim ki mevcut otelimize ön çalışmayı yaptınız, tasarruf miktarını da belirlediniz ve diyelim ki sizin sisteminizi kurmak istedik. Nelere dikkat etmemiz lazım?
Öncelikle sisteminizin bizim uygulamalarımıza uygun olup olmadığına bakıyoruz. Uygunsa, maliyetini hesap ediyoruz. Çıkan maliyetin en fazla 2 yıl içinde kendini amorti etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Zaten çıkan raporda neyi nasıl ve ne kadara yaparsak tasarruf sağladığımız ortaya çıkıyor. Klasik sistemlerden fiyat farkı pek olmuyor.


Bahsettiğiniz sistemler başka yerde de uygulanıyor mu?
Elbette, ısıl işlemlerin olduğu fabrikalarda uygulanıyor. Isı pompası mantığı artık Avrupa’da sıradan bir kavram oldu.Ülkemizin özellikle sıcak iklimli bölgeleri bu sistemleri son derece verimli ve dolayısıyla cazip kılıyor.

 
Başka bu sitemi uygulayan firmalar var mı?
Bazı firmalar 5 yıl önce uygulamalara başladı, ancak hala seri üretime odaklı olduklarından bizim kadar kapsamlı ve verimli değiller. Birçok mekanik tesisat uzmanı gelecekte bu teknolojinin hakim olacağından bahsediyor.


Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR