RÖPORTAJLAR

"Kullanıcıya yaklaşık %298'lik bir fayda sağlıyoruz. Yani kullanıcı 300-400 gr. bir pallette normal piyasada olan bir ürünü kullanırken, bizim ürünümüzden 100 gr. kullanıyor; böylelikle kullanım oranı üçte bire düşürüyor" diyen, Bersa Plastik Sanayi ve Dış Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Berkay BAĞBAKAN gerçekleştirdiğimiz keyifli sohbeti ilgiyle okumanız dileğiyle...

 

 

 

Berkay Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben 1985 İstanbul doğumluyum.Yurt dışında üniversiteyi bırakma kararı alıp Türkiye'ye döndüm. Ticaret hayatına baba mesleği olan gümrük müşavirliği ile başlayıp devam ettim. Yaklaşık 16-17 yıllık bir çalışma hayatı tecrübem var. Bu süreç içerisinde lojistik firmamızı bünyemize katarak kendi lojistik firmamı kurdum. 2015 yılında kendi firmamı kurup, plastik ambalajlama ve paletleme üzerine yolumuza devam ettik. Bersa Plastik olarak piyasadaki açıkları ve eksikleri gözlemleyerek 'bu sektörde neler yapabiliriz, müşterilere nasıl fayda sağlayabiliriz' diye araştırmalar yaparak stretch film üretimine başladık. Bersa Plastik bu sektörde hizmet vermeye iddialı başlamış olmakla birlikte, stretch konusunda Pre-Stretch Film ile kendini tanıtmış oldu.


Şirketiniz ve ürün çeşitleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Şirketimiz kurulalı 2 yıl oldu. Piyasadaki çoğu firmanın aksine değişik bir ürün yaptık. Ürünümüz kullanıcılara ve üreticilere lojistik ile ambalajlama konusunda çok büyük faydalar sağlamaya başladı. Öncelikle yurt içi, daha sonra da yurt dışına numuneler verdikten sonra bu ürünü geliştirdik ve sektöre hızlı bir giriş yaptık. Bu süreç içerisinde %100 olumlu dönüşler aldık. Ürünümüz sert ambalajdan üretilmiş ve yüksek tonajlı paletlemelerde kullanılan bir üründür. Bu ürün kullanılan firmalarda yüksek oranda talep görünce sadece tek bir ürün ile yolumuza devam ettik. Ürünlerimizi kendi tasarladığımız makinelerimizle yapmaya başladık. Ve stretch-filmi müşterilerimizin beğenisine sunduk.


Stretch-film üzerine iki çeşidimiz bulunuyor. Birincisi makineler için üretilen 3200 metrelik stretch-filmlerimiz, diğeri de elle sarım için olan 600 metrelik stretch filmlerimiz. Ürünlerimizin mukavemetleri yüksek ölçüdedir. Allah nasip ederse 2017 yılının dördüncü çeyreğinde, Türkiye'de çok büyük bir açık olduğu için, koli bantı makine tesisimizi de bünyemize ekleyeceğiz. Böylelikle iki çeşit ürün gamı üretimi yapıyor olacağız.


Ürün bazında Türkiye pazarındaki payınız nedir?
Türkiye pazarındaki yerimiz şu an ufak ama zamanla büyümeyi hedefliyoruz. Şu an Türkiye'de yaklaşık yılda 1 milyon 180 bin ton stretch-film tüketimi var. Bizim sadece şu an kullandığımız üretim kapasitemiz 350 tondur. Fakat biz bunun 280 ton ile 300 ton arasına cevap verebiliyoruz. 2017 yılının ikinci yarısında yeni yatırımlarla kapasitemizi daha fazla genişleteceğiz.


Hangi sektörlere hitap ediyorsunuz?
Firmamız piyasadaki tecrübesiyle, meyveden sebzeye, içecekten tuğlaya bütün lojistik ve paletleme üzerine hizmet veren müşterilerimizin ihtiyaçlarına kolaylık sağlamaktadır. Sürekli değişen ekonomik şartlar ve hızla gelişen rekabet ortamı, yönetimlerde çok farklı bir anlayış ve felsefeyi zorunlu kılmıştır, dolayısıyla sürekli gelişim olgusunu getirmiştir.


Şirket içi yapılanmanız ve kalite politikanız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kaliteden asla ödün vermiyoruz. Her zaman müşteri memnuniyeti odaklı çalışmaya özen gösteriyoruz. Bizim için hizmet ve müşteri memnuniyeti daima birinci sıradadır. Çalıştığımız firmalardan, en ufak bir hatada ürünün sorgusuz sualsiz iadesini istiyoruz. Ürünümüze %100 güveniyoruz. Her zaman arkasında oluyoruz. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda ürünlerimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Enerjimizi, en kaliteli şekilde ürün yapmaya ve koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlayacak şekilde özveri göstererek büyük bir titizlilikle yerine getirmeye çalışıyoruz.


İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz ve özellikleri nelerdir? Yeni ürününüzün sektöre kazandırdıkları hakkında neler söylemek istersiniz?
İçecek sektöründe özellikle su ve meyve suyu fabrikalarında sıvı taşıyan paletler olduğu için, bu paletlerin lojistiği sırasında devrilmesi çok rastlanılabilir bir durum. Bizim geliştirdiğimiz bu ürün paletin devrilmesine, yan yatmasına engel oluyor. Mukavemeti çok yüksek olduğu için hiç bir şekilde palette ezilme, kayma, yatma olmuyor. Lojistik sırasında frenlemelerde palet kesinlikle yerinden oynamıyor. Şu an piyasada 17 mikron ve 23 mikron stretchler var, bizim ürünümüz 8 mikron bir stretch ama elli kat filmden üretildiğinden dolayı mukavemeti çok yüksek, sünmesi sıfır olduğu için hiçbir şekilde esneme yapmıyor. Bu ürünümüzü nanoteknoloji ile üretiyoruz. Yüksek performanslı bir üründür. Emsallerine bakıldığı zaman standart 300 metreye 1500 metredir. Bizim ürünlerimiz ise 600 metreye 3200 metredir. Kullanıcıya da yaklaşık %298'lik bir fayda sağlıyor. Yani kullanıcı 300-400 gr bir pallette normal piyasada olan bir ürünü kullanırken, bizim ürünümüzden 100 gr kullanıyor; böylelikle kullanım oranı üçte bire düşürüyor.


Pazardaki globalleşme hakkında ne düşünüyorsunuz?
Piyasanın içinde bulunduğu durum göz önüne alınırsa, şu anda çok fazla firma kapanıyor, devrediliyor ve yurt dışı menşeli firmalara satılıyor. Dolayısıyla Türkiye'de plastik sektörü özellikle strech üretiminde bir taraftan daralırken diğer taraftan bizim gibi girişimciler için gelişmeye başlıyor. Bizim yapmaya çalıştığımız yerli sermayeyi yurt içinde tutarak kendi içimizde daha da büyütmek. Bizim de yapacağımız yatırımlar bu yöndedir. Yerli işçi çalıştırıyoruz ve yerli makineleri kullanmaya devam ediyoruz.


Türkiye içecek sektörünün geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye içecek sektörünün önümüzdeki günlerde daha da büyük adımlar atacağı görüşündeyim. Bakıldığı zaman bir sürü yeni firma var. Teknolojik anlamda firmalar daha çok desteklenirse ve yatırımlara teşvikler artarsa dünya pazarında çok büyük bir yer alacağına inanıyorum. Önemli olan tabi ki yatırımlarımız.


Hitap ettiğiniz sektörlere sunduğunuz çözüm önerileriniz nelerdir?
Her sektöre hitap ettiğimiz için çevreye en az zarar verebilecek ambalajlama malzemelerini kullanmalarını ve ona göre yatırım yapmalarını tavsiye ediyorum. Türkiye'de çok güzel yatırımlar yapılıyor; plastik sanayi sektöründe yeni fabrikalar kuruluyor, inşaat sektörü başarılı bir şekilde ilerleme kaydediyor; ambalajlama alanında kuvvetli firmalar yatırımlarına devam ediyor.


2016 yılında beklentilerinizin ne kadarını karşıladınız? 2017 yılı için projeleriniz nelerdir?
2016 yılının ilk yarısını gayet verimli geçirdik. Türkiye'de yaşanan olaylardan dolayı 2016 yılının ikinci yarısında ekonominin sarsılması yatırımların azalmasına neden oldu, istihdam ve işsizlik oranı arttığı için, insanların alım gücü düştü. 2017 yılından beklentim, herşeyin daha iyi durumda olması ve ekonominin canlanması, bu nedenle dış piyasaya değil iç piyasaya ağırlık verilmesini temenni ediyorum. Türkiye çok güçlü bir ülke, 2017 yılının ikinci çeyreğine kadar herşeyin toparlanacağını ve tekrar piyasaların canlanacağını ümit ediyorum.


Pazardan beklentileriniz nelerdir?
İç piyasanın canlanması ve ihracatın artması en büyük beklentimiz. Günümüz koşullarında istihtamı artıracak hamlelerin yapılması ve Türkiye'deki üretim kapasitelerinin büyültülüp, dış piyasalardaki ihtiyaçlara olumlu yanıt verilebilmesi. Ayrıca üretmiş olduğumuz stretch filmin daha da yaygınlaşarak çevre kirliliğinin önüne geçebilmek.


Türkiye pazarına sunduğunuz artılar nelerdir?
En başta çevre kirliliğinin azalması, daha sonrada maliyetlerin yarı yarıya düşmesini sağlıyoruz. Buna rağmen taşıma sırasında ürünlerin daha az zarar göstermesini ve korunmasını sağlıyoruz. Daha az enerji harcanıyor ve işçi verimliliği daha çok artıyor. Maliyetler düşüyor.


Pazarlama faaliyetlerinizi ne şekilde yürütüyorsunuz?
Pazarlama ekiplerindeki arkadaşlarımız, firmaları direk ziyaret ederek, görsel sunum gerçekleştiriyor ve ürünün özelliklerini anlatarak bire bir sıcak satış yöntemi ile faliyetlerimizi devam ettiriyorlar.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz. 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR