RÖPORTAJLAR

“Beypazarı Maden Suyu olarak 61 senedir sektördeyiz ve işimizin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Maden suyu dolum tesisi olarak kalitemiz ve güvenilirliğimiz ile sektörde bir numarayız. Her zaman için kaliteyi bozmadan üretim yapmak birinci hedefimizdir” diyen Beypazarı Doğal Maden Suları Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi ERCAN ile yaptığımız keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Sektörünüz için 2017 nasıl bir yıldı? 2018'in ilk çeyreği sizin için nasıl geçti? Yıl sonu beklentileriniz nedir?
1957 senesinden bu yana maden suyu sektöründe hizmet vermekteyiz. Yıllardır sektördeki liderliğimizi de tüketicilerimizin takdiri sayesinde sürdürüyoruz. Bunu sağlamamızdaki en önemli husus üretimimiz esnasında halkın sağlıklı ürün tüketme hakkına verdiğimiz değer. Şu an 27 ülkeye ihracatımız devam ediyor. Şirket olarak bizim asıl hedefimiz Türk halkının maden suyu bilincini artırarak daha fazla maden suyu tüketmelerini sağlamak. Sade ürünlerimizin yanı sıra doğal meyve aromalı ürünlerimiz ile de ürünlerimizi beğeniye sunuyoruz. 2017 yılındaki ekonomik krize rağmen hedeflediğimiz büyümeyi gerçekleştirdik diyebiliriz. Her sene belirlediğimiz satış ve büyüme hedeflerimizi 2018’in ilk yarısı için yakaladık. Maden suyu tüketiminin öneminin artması sektörün büyümesine katkı sağlamaktadır.

 
Sektörünüzün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Önümüzdeki 5 yılda en önemli hedefleriniz nedir?
Maden suyu olarak değerlendirdiğimizde, gelecekte bu pazarın daha da artacağını ve sektörün hareketleneceğini düşünüyorum. Çünkü maden suyunun önemi, sağlığa ve sağlıklı yaşama katkıları anlaşılıyor ve benimseniyor. Gün içinde kaybettiğimiz mineralleri vücudumuza almanın en kolay ve sağlıklı yolu maden suyu içmektir. Maden suyunun yaşı, yeri, zamanı yoktur. Bu yönden düşünüldüğünde gerçekten sağlıklı, faydalı olan ve Türkiye’nin de maden suyu potansiyeli bakımından zengin olduğu göz önüne alındığında, maden suyunun ilerleyen dönemlerde Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum. En büyük hedefimiz; daha çok ülkede, daha fazla pazar payına sahip olarak Türk maden suyuna herkesin ulaşmasını sağlamak. 2017 yılında yeni ürünümüz olan gazozu piyasaya sunduk, çok da olumlu karşılık aldık. Tüm bu anlatılanlara nazaran söyleyebilirim ki, Beypazarı Doğal Maden Suları şu anda dünyanın bir çok ülkesine yaptığı ihracatlar ile global bir markadır. Tabii ki daha çok ülkede daha fazla pazar payı alarak Türk maden suyunun herkes tarafından kullanılmasına aracı olmak en büyük hedefimiz. Firmamız her sene büyümeye devam etmektedir. Bu büyüme gerçekleşirken kalitemizden asla taviz vermiyoruz. Her sene için hem kapasite hem de satış anlamında artış yapmayı planlıyoruz. 


2018 ve sonrasına yönelik hedefleriniz neler?
Sektörümüz ile ilgili teknolojik yenilikleri yakından takip ediyoruz. Ürün portföyümüzü müşterilerden gelen talepler doğrultusunda çeşitlendiriyoruz. İşimizi en iyi şekilde yapmaya gayret gösteriyoruz. Firmamıza hem fiziki olarak tesisler hem de insan kaynağı anlamında yatırım yapmaya devam ediyoruz.

 


Beypazarı markasının hem maden suyu hem de gazlı içecek pazarındaki yeni dönem hedefleri hakkında neler söyleyeceksiniz?

2018 yılı başında karpuz-çilek ürünümüzü ürettik. Tüketicilerimizden gelen önerilerle ürünlerimizdeki bu çeşitliliği sürdürmeye devam edeceğiz. Zirvede kalmak, zirveye çıkmaktan daha zor. İçecek sektörü en az yiyecek kadar geniş bir yelpazeye sahiptir. İnsan vücudunun büyük bir oranı su olduğu için içecek sektörü önemli bir konumdadır. Her şeyde olduğu gibi içecekte de insanların doğal olanı sağlıklı olanı tüketmeleri gerekmektedir. İçtiğimiz tatta lezzet aradığımız kadar sağlık da aramalıyız. Maden suyu olarak değerlendirdiğimizde, gelecekte bu pazarın daha da artacağını sektörün hareketleneceğini düşünüyorum. Çünkü maden suyunun önemi, sağlığa ve sağlıklı yaşama katkıları anlaşılıyor ve benimseniyor.


Gün içinde kaybettiğimiz mineralleri vücudumuza almanın en kolay ve sağlıklı yolu maden suyu içmektir. Maden suyunun yaşı, yeri, zamanı yoktur. Bebeklerinin ve kendilerinin sağlıklı olmalarını isteyen anneler hamileyken maden suyu içmelidirler ki günlük kalsiyum, magnezyum ihtiyaçlarını karşılayabilsinler. Bebekleri doğduktan sonra onlara içirmelidirler ki, diş, kemik ve vücut gelişimleri sağlıklı olsun. Gençlik döneminde içmelidirler ki mineral ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra pürüzsüz, berrak bir cilde sahip olsunlar. Yaşlılık döneminde içmelidirler ki osteoporoz denilen kemik erimesi hastalığının oluşma ihtimalini maden suyundan alınan kalsiyumla en aza indirsinler. Bu yönden düşünüldüğünde gerçekten sağlıklı, faydalı olan ve Türkiye’nin de maden suyu potansiyeli bakımından zengin olduğu göz önüne alındığında, maden suyunun ilerleyen dönemlerde Türkiye pazarında önemli bir yere sahip olacağını düşünüyorum.

Beypazarı’nın maden suyu pazarındaki konumu hakkında neler söylemek istersiniz? Üretim kapasiteniz ile ilgili bilgi alabilir miyiz?

Beypazarı Maden Suyu olarak 61 senedir sektördeyiz ve işimizin gerekliliklerini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışıyoruz. Maden suyu dolum tesisi olarak kalitemiz ve güvenilirliğimiz ile sektörde bir numarayız. Her zaman için kaliteyi bozmadan üretim yapmak birinci hedefimizdir. Türkiye piyasasının 3’te 1’ine sahibiz. Türkiye’deki en yüksek dolum hızına sahip maden suyu şişeleme firmasıyız. Saatte 300 bin şişe maden suyu dolumu gerçekleştiriyoruz. Toplam 4 adet üretim hattımız var. Alman ve İtalyan marka makinelerde ISO 22000 ve 9001 belgeleri doğrultusunda üretimimizi gerçekleştiriyoruz.


Maden suyu denince akla ilk gelen markalardan biri olan Beypazarı Maden Suyu'nun yeni yatırımı "gazoz" hakkında bilgi alabilir miyiz? Bu ürün için tesisinizde nasıl bir yatırım gerçekleştirdiniz? Şirketin AR-GE ve fizibilite sürecinden bahseder misiniz?
Ürün kalitemizden dolayı almış olduğumuz ödüllerle faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Yaklaşık iki yıllık bir AR-GE sürecinden sonra gazozumuzu piyasaya sunduk. Mevcutta bulunan ve meyve aromalı ürünlerimizi ürettiğimiz hattımızda gazoz çeşidimizi de üretiyoruz. Gazozumuz “tüketicilerin beğenisini kazandı” diyebiliriz. İçimi daha hafif ve daha az şekerli olduğu için kolaylıkla tüketilebilmektedir. Beypazarı Doğal Maden Suyu, AR-GE’si sonucunda yeni bir ürün pazara sunulmadan önce müşteri talebine göre damak zevkine uygun ve en doğru tat için birçok deneme yapılır. Doğru lezzet bulunduğunda ise kullanışlı ve yenilikçi ambalajlarda piyasaya sunulur. 1957 yılından bu yana aynı kaynakta şişelenen Beypazarı Doğal Maden Suyu’nun limon, elma, vişne, çilek, nar, mandalina, karpuz çilek ve C vitaminli limon aromalı maden suları, şirketin yenilikçi anlayışının temsilcisi olan ürünlerdir. Uzun bir AR-GE çalışması sonrasında maden suyunun kalitesi ve mineral değerleri ile oynamadan yüzde 100 doğal aroma ile eşsiz tatlar elde edilmiş ve tüketicilerin beğenisine sunulmuştur.


Tesisinizdeki teknoloji hakkında bilgi verir misiniz?
Saatte 300 bin şişe dolum yapabilen bir firmayız. Gazozumuzu da meyve aromalı maden suyunu şişelediğimiz hatta üretiyoruz. Tamamen otomasyon sistemle çalışıyoruz. Teknolojik yenilikleri yakından takip ediyor, işimizi en iyi şekilde yapmaya önem gösteriyoruz. 


Her yıl ödüllerinize yenilerini ekliyorsunuz. Aldığınız ödüller ve artarak devam eden bu başarının sırrı nedir?
AR-GE ekseninde oluşturulacak kalite ve inovasyon yeteneğinin sürdürülebilir olması çok önemlidir. Araştırmacı iş gücü, nitelikli bir iş gücüdür. Araştırma, geliştirme, bilimsel ve teknik bilgi birikimini artırmak amacıyla sistematik bir temele dayalı olarak yürütülen yaratıcı çaba ve bu bilgi birikimini yeni uygulamalarda kullanmaya devam etmeliyiz. Sektöre adım attığımız günden itibaren her zaman için kaliteyi ön planda tutmaya çalıştık ve sağlıklı olan maden suyunu doğal haliyle tüketicinin beğenisine sunmaya özen gösterdik. Bizim kalite anlayışımız, doğal olanı doğal haliyle tüketiciye sunmak. Geçmiş yıllarda da tüketiciler tarafından ‘Spawellness’, ‘Kalitesine En Çok Güvenilen Marka Ödülü’, ‘Tüketici Kalite Ödülü’, ‘Avrupa Birliği Kalite Ödülü’, ‘Tüm Tüketicilere Tavsiye Edilen Marka Ödülü’, ‘Tüketici Zirve Kalite Ödülü’, ‘TTDK (Tüm Tüketicileri Koruma Derneği) Altın Marka Ödülü’, ‘Güvenilir Gıda Zirvesi Ödülü’, ‘Avrupa Birliği Kalite Ödülü’, ‘Dünya İçecek Kalite Ödülü’, ‘Tüm Tüketicileri Koruma Derneği Altın Marka Ödülü’, ‘Dünya Kalite Ödülü’, ‘En Doğal Gıda Ürünleri’, ‘Yılın En İyi Doğal Maden Suyu Ödülü’ gibi saygın ödüllere layık görülmekten büyük gurur duyuyoruz ve bizi bu ödüllere layık gören herkese çok teşekkür ederiz.


İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye’nin hemen hemen her bölgesine ulaşmaya çalışıyoruz ve tüketicinin beğenisi ile yurtiçi pazarından en büyük payı alan firma olmayı başardık. Yurt dışı pazarına yönelik çalışmalarımız da mevcut ve şu anda 27 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Başka Kıbrıs olmak üzere, Almanya, Fransa, Irak, Dubai, Arabistan gibi ülkelere ürünlerimizi göndermekteyiz. Maden suyu tüketimi yurt dışında daha fazla, insanlar su yerine mineralli su dedikleri maden suyunu tüketiyorlar. Tabi yurt dışında yeteri kadar maden suyu kaynağı olmadığından ithal ediyorlar. Türkiye maden suyu kaynakları yönünden zengin bir ülke olarak en çok ihracat gerçekleştiren ülkelerin başında geliyor. Avrupa ülkelerinde maden suyu tüketimi çok yaygındır ve bu konuda yerleşmiş önemli bir alışkanlık vardır. Türkiye’de de maden suyunu, sofra içeceği haline getirmek istiyoruz. Sadece ağır yenen yemeklerden sonra hazmı kolaylaştırmak için değil, aynı zamanda spordan sonra, hamilelikte, gençlikte, yaşlılıkta kısacası yaşanan her anda içilebilen sağlıklı keyif içeceği olarak insanların tüketmesini sağlamak istiyoruz.


Son olarak eklemek istediklerinizi alabilir miyiz? 
Maden suyu, sağlıklı bir içecektir. Doğallığını bozmamak için en iyi koruyucu ambalaj cam şişedir. Ayrıca maden suları ihtiva ettiği minerallerden dolayı direkt olarak güneş ışığı almamalıdır. Bunun için renkli cam şişelere ürün dolumu yapılmalıdır. Meyve aromalı maden suyumuzu da doğal maden suyundan ürettiğimiz için bu ürünlerimizi de renkli şişe ile piyasaya sunuyoruz. Maden suyumuz yer altından zengin mineralleri ile gazlı olarak yeryüzüne çıkmaktadır. Bizim yaptığımız, bu şifa kaynağını bozmadan şişelemek ve tüketici ile buluşturmak. 61 sene boyunca bunu başardık ki tüketicilerimizin takdiri ile sektörde lider konumdayız. 


Bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR