RÖPORTAJLAR

“Bloway, ilk kez geçen yıl Tüyap Ambalaj Fuarı'na katıldı ve beklentilerimizin üzerinde bir ilgi ile karşılaştık. Standımızı ziyaret eden herkesten övgü dolu sözler işittik. Bu da fuar sonrasında firmamıza sipariş olarak yansıdı. Bu yıl daha büyük bir stantta ürünlerimizi sergileyeceğiz” diyen Güven Mühendislik Makina San. Tic. Ltd. Şti. Firma Ortağı Muammer MUTLU ile yapmış olduğumuz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

 

Bloway markası ile ürettiğiniz şişirme makinalarınızın sektördeki konumu hakkında neler söylemek istersiniz?
Şişirme makinalarımız yükselen bir trend ile ilgi görmeye devam ediyor. Ayrıca ambalaj sektöründe gördüğümüz yeni talepleri karşılamak adına yeni ekipmanları portföyümüze katıyoruz.


Şişirme makinalarımızda bilindiği üzere yüksek üretim kapasitesi, yüksek enerji tasarrufu ve verimlilik üzerine çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. Makinalarımız ile ilgili çok güzel sonuçlar alıyoruz. Standart bir 19lt PET şişirme makinası saatte 55 kW elektrik tüketimi ile 500 adet PET şişe üretirken, Bloway 28 kW elektrik tüketimi ile 19 lt geri dönüşümsüz PET şişe üretimde 300 gr preform ile tek kalıpta 800 adet/saat üretmektedir. Maliyetler düşünüldüğünde, su firmaları için büyük avantaj sağlanmaktadır. Gururla belirtmeliyiz ki, bu makinalarımız yurtdışında da kullanılmaya başlamıştır. Ayrıca 5-10 lt Bloway PET Şişirme Makinamızda ikili kalıpla, 20 kW elektrik tüketimi ile 5 lt PET şişe üretiminde, 2500 adet /saat üretime ulaşmış durumdayız. Standart PET şişirme makinalarında 2000 adet/saat PET şişe üretimini 40 kW elektrik tüketimi ile yaptığı düşünülürse, yapılan tasarrufun ne kadar büyük olduğu daha iyi anlaşılacaktır, diye düşünüyorum. Bu çalışmalarda emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum. Günümüzde  %1 maliyet düşürmenin getirdiği kazançlar bile göz ardı edilmezken, enerji tüketiminde %40-60'lık bir kazanç sağlamak göz ardı edilmeyecek bir özelliktir.

 

Günümüzde enerji tasarrufu gerçekten çok önemli. Açıklamanızda “Ambalaj sektöründe diğer ekipmanlar” dediniz. Bu konuyu açıklar mısınız?
Bilindiği üzere ortakları yaklaşık 30 yıldır makine üretim tecrübesi olan GMM, 20 kişisi mühendis olmak üzere konusunda uzman toplam 70 kişilik kadrosu ile ülkemiz makine sanayisine katkı sağlamaktadır. Şirketimiz anahtar teslimi projelerinde hat sonunda kullanılmak üzere; 0.5 lt'den 5 lt'ye kadar ve ayrıca 19 lt için üretim hatları sonunda kullanılması için paletleme makinaları üretmeye başladı. Paletleme makinalarımızın, su firmalarında yaşanan eleman sıkıntısı ve üretim kapasitelerinin artırılmasına katkı sağlayacağını düşünüyoruz. 

 

Üretimini gerçekleştirdiğiniz paletleme makinalarının özellikleri nelerdir?
Paletleme makinaları üretirken mümkün olduğunca kompakt ve sade makinalar olmasına özen gösteriyoruz. Fazla alan kaplamayan işletme şartlarına uygun, kullanıcı dostu makinalar olarak titizlikle üretim gerçekleştiriyoruz. 

 

Bu yıl 22.'si düzenlenen “Uluslararası Ambalaj Endüstrisi Fuarı”na katılıyorsunuz. Bu fuara yönelik beklentileriniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Bildiğiniz gibi Bloway, geçen yıl ilk kez bu fuara katıldı ve beklentilerimizin üzerinde bir  ilgi ile karşılaştık. Standımızı ziyaret eden herkesten övgü dolu sözler işittik. Bu da fuar sonrasında firmamıza sipariş olarak yansıdı. Bu yıl daha büyük bir stantta sergileyeceğimiz 5-10 lt Bloway PET şişirme makinamızın yanı sıra, 15-19 lt Bloway PET şişirme makinamızı da yeni özellikleri ile çalışır durumda ziyaretçilerimizin beğenisine sunacağız.


Bu vesileyle; su fabrikalarının yetkilileri, PET şişe ve kavanoz üreticilerini 14. Hol 1413A no'lu standımızda ağırlamaktan mutlu olacağımızı belirtmek isterim.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR