RÖPORTAJLAR

Ahmet Bey kısaca sizi tanıyarak başlayabilir miyiz?
ITÜ' de Makina Muhendisliği Lisansından sonra, hem okuyup hem de çalısarak Boğazici Üniversitesi Sistem Kontrol Mühendisliği (Mekatronik) ve Galatasaray Üniversitesi Finans Bölümlerinde çift yüksek lisans yaptım. Hızlı Tüketim ve Ambalaj Paketleme sektörünü çok sevdim. Uzun yıllar paketleme makinalarının başında Proje Mühendisliği, Fabrika Mühendisliği ve Proje Yatırımlar Müdürlüğü yaptım. Reckitt Benckiser İtalya Fabrikası dünyanın tek kampüste toplanan en büyük deterjan fabrikası idi. Burada çok büyük bütçeler ile çalıştım. Birçok Benckiser fabrikasına yatırım projeleri yaptım.


Bosforo Mühendislik’i kurmaya nasıl karar verdiniz? 
Bosforo Mühendislik‘in kökleri 2009 yılına dayanmaktadır. Uzun yıllar deterjan sektöründe, Türkiye ve İtalya'da edinmiş olduğum tecrübelerimin sonunda piyasada gördüğüm birçok eksiklikten dolayı Bosforo'yu kurmaya karar verdim. Özellikle sıvı deterjan dolum ve paketlemesi üzerine yoğunlaştım. Paketleme sektöründe neyi paketlediğinizden çok, nasıl paketlediğiniz önemlidir. Sıvı deterjan şişelemesi ve paketlemesi için kullanılan dolum, kapaklama, etiketleme, shrinkleme, kolileme, paletleme ve palet sarma makinaları diğer sıvı şişeleme tesislerinde kullanılan makinalarla özellik olarak neredeyse aynıdır. Su şişeleme hattı, gazlı içecek, sirke, şalgam, süt, ayran, ketçap, mayonez, kimyasal sıvı... vb neredeyse aynı makinalar kullanılarak paketlenir. Özellikle İtalya'daki ve diğer uluslararası projelerde edindiğim tecrübelerle birçok sektöre hitap edebileceğimi farkederek Bosforo'yu kurdum. 
Şişe içerisine konan her türlü sıvı dolum ve paketleme projelerini engin tecrübelerimizle yapabiliriz. 


Bosforo'yu kurmam temelde 3 nedene dayanmaktadır: 
1) İnovasyon: teknik ve teknolojinin olduğu her yere ve duruma saygı duyup, bunun üretimini ve uygulamasını sağlamak. Türkiye'de dakikada 50 adet ürünü operatör hattan zorla çıkartırken, Avrupa'da sadece tek operatörle 500 şişe/dk sıvı şişeleme projelerini getirmek ve kendi ülkemde uygulamak istedim. 


2) Kalite: Kalite, müşteri istekleriyle uyuşmaktır. Siz müthiş bir teknoloji getirmişsinizdir ancak müşteri başka bir şey istiyordur; o halde o iş kalitesizdir. Dolayısıyla müşterinin ne istediğini ve neye ihtiyacı olduğunu çok iyi anlamak gerekir. Özellikle düşük verimli makine problemleri ile profesyonel hayatta proje mühendisiyken, yani masanın diğer tarafındayken çok karşılaştığımdan; nasıl çözülebilecekleri konusunda deneyim sahibi oldum. Piyasaya baktığınızda kendine güvenen teknik biri gelip işi yapabileceğini iddia ediyor ancak; getirdiği sistem uzun vadede sadece hüsran oluyordu. Bu konuda ciddi bir açık var. Malzeme satılsa dahi arka planda, servis ağında yetersizlikler ve ilgisizlikler olabiliyor. Tecrübelerimden edindiğime göre; kalite ile süreklilik doğru orantılıdır. 

Bosforo Mühendislik öncesinde yaptığım projelerde hep en üst düzey makinelerle, yüksek kalite sistemleri ile çalıştım ve Bosforo’da da çalışmalarıma sadece bu sistemleri ekledim. Kaliteyi sürekli ön planda tuttuk.


3) Fiyat: Türkiye'de hala makine sektöründe fiyatlar çok yüksek. Kar marjları çok yüksek. Uluslararası firmalarda çalışırken bütçeyi yönetmekte çok zorlanıyordum. Size verilen bütçeyi yönetebilmek işin en zor kısımlarındandır. Bütçe kısıtlı olduğundan istediğimiz makineyi alamazdık. Bu sebeple Bosforo’daki amacım en inovatif ve kaliteli makine veya sistemi, en düşük fiyatla müşteriye sunmak oldu. Şimdiye dek oldukça başarılı olduğumuzu söyleyebilirim.


Sektöre kazandırdıklarınız hakkında neler söylemek istersiniz?
Yolumuza önce full sıvı hatları projeleri ile başladık. Hayat Kimya'ya 5 adet baştan sona sıvı deterjan hattı kurduk. Unilever, ABC Deterjan, Ecolab gibi o sektörün duayen firmaları ile birçok proje yaptık. Akabinde su tesislerine yönelik baştan sona hat projeleri yaptık. TAT Ketçap Grubu'na milyonlarca Euro değerinde 25 C'de dolum yapan ultra clean ketçap mayonez dolum hattı kurduk. Bu proje bizim master projelerimizden birisidir. Önemi, Türkiye'de ve yakın coğrafyada şu an tek olmasıdır. Hem soğuk dolum, hem ultra clean (log4), hem çok yüksek kapasite, hem de standart sapması sadece 1 gr olan eşsiz ve oldukça üstün bir hattır. Birçok ayçiçek yağ hattı kurduk. Yine bunlar da dolumdan başlayıp palet sarmaya kadar giden hatlardır.


Birçok fabrikadan “fabrikamda çalışan en sorunsuz makineler” sözünü duymak beni motive ve onure etti. Çünkü müşteri memnuniyeti en önemli önceliklerimizdendir. Özellikle 2011 yılından itibaren hatsonu diye nitelendirdiğimiz kolileme, paletleme, palet sarma ve palet çemberleme makinelerine olan talep çok arttı. Baştan sona hat projeleri yapan firmamız artık çoğunlukla hatsonu projeleri yapmaya başladı. Çünkü talep çok fazla idi. Burada bir özeleştiri yapmamız gerekir. Yaptığımız hatlardan sonra reklam yapamadık. Çünkü hep çok yoğunduk. Örneğin, eşi benzeri olmayan o soğuk dolum ketçap hattından sonra normal olan, Türkiye’yi ve çevre ülkeleri dolaşıp, benzer firmalarda reklam yapmaktı. Biz bunu yapmadık. Başka sektörlerden gelen başka projeler üzerine yoğunlaştık. Çünkü projeler hep bize geldi. 12 yıldır firmalara gidip, sunum yaptığımız gün sayısı çok azdır.


Son zamanlarda kazandığımız devlet ihaleleriyle, örneğin Eti Maden'de önce Bormatik hattını kurduk, akabinde de 50 kg'lik pentaboraks doldurup, paletleyen ve sonra da palet giydiren toz torba dolum hattını kurduk. 


Bosforo’yu rakiplerinden ayıran özellikleri nelerdir?
Şu an İstanbul Atasehir'de kendi üretim fabrikamız ve ofislerimizi inşa ediyoruz. Aralık sonuna kadar taşınmayı düşünüyoruz ve yeni yerimizde çok daha güçlü şekilde müşterilerimize hizmet vermeye devam edeceğiz. Bosforo, konusunda uzman, en güçlü, teknolojik, kaliteli ve ekonomik makineleri birleştirerek bir kompozisyon sunan entegrator bir firmadır. Bosforo aynı zamanda kısa sürede İtalyan ortaklarıyla lisanslı bir makine üreticisi olacak. Bu konuda çalışmalarımız devam ediyor. Kendi fabrikamızda başlayacağız. 


Bosforo, ben yaparım mantığıyla kopya makine yapıp, sonra hem kendini hem müşterisini zor durumda bırakan bir firma olmadı ve olmayacaktır. AR-GE çalışmalarıyla ve teknoloji neredeyse onu alan, kendi yapacağı makineye de entegre eden büyük bir küresel oyuncu olmayı hedeflemektedir.

 
İşimiz full hat kurmak olsa da hatsonu gücümüzden dolayı hatsonu firması olarak anılmak beni oldukça çok mutlu ediyor. Bu konuda da Atlanta Stretch ile özdeşleştik. 2000'li yılların ortalarında çok sayıda Avrupalı üreticilerin fabrikalarına ziyarette bulundum. Bu fırsatı dev bütçeli Benckiser’de sıvı hatlar proje yatırımlar müdürü olmam sayesinde yakaladım. Her türlü firmayı tanıdım. Yıllarım hatların başında makinaların önünde geçti. Türkiye'ye dönüp Bosforo‘yu kurduğumda hangi firmanın ve makinanın neyi yapabileceğini ve neyi yapamayacağını defalarca test ederek öğrenmiş oldum. Türkiye piyasasına ve kültürüne uygunluğunu da böylelikle çok öncelerden test edebildim. 

 

Vizyonumuz; Türkiye ve yurt dışında en ekonomik, en teknolojik ve en kaliteli paketleme projeleri üzerine çalışıp, sistem kurmak ve çözüm üretmektir. Yakın coğrafyanın da güçlü bir makine üreticisi ve hat çözüm ortağı olmaktır.

 

2010 yılında hangi makineler ile çalışıyorsak, 2021 yılında da aynı makineler ile çalışıyoruz. Halbuki rakiplerimiz defalarca firma değiştirdiler. Bu bile ne kadar dogru bir iş yaptığımızın göstergesidir.


En büyük özelliklerimizden birisi; Atlanta Stretch ve Packaging ile çok büyük bir iş ortağı olmamızdır. 2007 senesinde İtalya'da çalışırken tüm Avrupa'daki stretch makine üreticilerini ziyaret etmiş ve ayrıntılı görüşebilmiştim. Atlanta'nın çok farklı olduğunu, palet sarma konusunda en tecrubeli ve güçlü isimlerden oluştuğunu; ekonomik olarak da çok güçlü olduğunu görüp, uygun fiyatlarda makine ürettiğini anlayınca dostluğumuz başladı.


2009 yılında Türkiye Distribütörü olarak başlayan yolculuğumuz 2014 yılında Atlanta Türkiye ve Ortadoğu Ofisi olarak devam etti. Atlanta, Türkiye'yi çok önemseyen bir firmadır. Fiyatlar ve kalite açısından bugüne dek müşterilerimizi hep mutlu etti. Çok komiktir ki Atlanta için rakiplerimiz; Çin üretimi, düşük seviye gibi asılsız ithamlarda bulunurken Krones'in en büyük tedarikçisi olmasıyla söyleyecek bir şey bulamadılar. Bu konuda her üreticiyi görme fırsatı elde etmiş bir mühendis olarak o kadar iddialıyım ki; Atlanta Stretch dünyanın en kaliteli ve en üstün palet sarma makinelerini üreten firmadır. Firma sahibi de Türkiye aşığıdır. Çok uygun fiyatlarla hizmet veriyoruz.

 

Dünyanın en büyük sıvı hat makineleri üreticisi olan Alman Krones, Atlanta Stretch'i onaylı tedarikçi seçmiştir. Firmalarımızdan TMG hakkında ise eğer Krones'ten paletleme almayacaksanız, almanız gereken paletleme makinesi TMG'dir diye bilgi vermektedir.

 

Son birkaç yıl içerisinde şirketinizde yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bosforo demek teknoloji ve inovasyon demektir. Biz taklitçi değiliz. En üst teknolojiyi sağlarız veya üretiriz. 
* Tam otomatik 4'lü köşebent eklemeli palet sarma.
* Atlanta Stretch Mobil Palet Sarma Robotu tam otomatik hale gelmiştir. Oluşturduğu hava perdesi ile palete kendisi yapışmaktadır. Operatör stretch filmi palete düğümlemek zorunda değildir. Sadece paletin yanına götürüp, start tuşuna basması yeterlidir. Bu patentli bir üründür. 
* Atlanta Stretch ile en yüksek hızda (90 palet/saat) döner kollu palet sarma makinası veren firmayız. Ring sistem ile bu hız teoride 140 palet/saate çıkmaktadır. Makinelerimiz patentlidir. Ring sistemde mekanik enerji elektrik enerjisine iletilmektedir. Ve enerji kaybı minimumdur. 
* TMG ile çok yüksek hızlarda dahi (60.000 şişe/saat ve uzeri) sıfır hata ile paletleme yapabilmekteyiz. İddia ediyoruz ki TMG demek sıfır hata demektir. 
* Toppy ile dünyadaki tek mobil palet değiştirmeyi (patentli) sunmaktayız. 
* Bocedi ile hatasız palet giydirme sunmaktayız. 
* Etiketleme makinemiz aynı makinede hem hotmeltli hem de sticker etiketleme çalışabilmektedir. 
* Dolum makinemizin toleransı 1 gr'dır ve aynı anda bir nozzle ile bir renk ürün doldurulurken, diğer nozzle'da başka bir renk ürün doldurabilirsiniz. 
* Koli açma makinemiz servo motoru sayesinde 30 koli/dk ve hatta ileri düzeyde 60 koli/dk'ya kadar çıkabilmektedir.


Bu teknolojileri üstün kalite, süreklilik ve uygun fiyata sunabiliyoruz. 


Üstün kalite ve teknolojiyi en uygun rakama sunduğumuz için bazı rakiplerimiz başa çıkabilmek için müşterilere teknik servisimizde sorun varmış gibi göstermektedir. Ancak teknik servis çalışanlarıma aynı firmalardan iş teklifi gelmektedir. Bosforo olarak teknik serviste de üstün iyi bir firmayız. Bazı durumlarda başka marka makineleri de tamir etmiştir.


Sonuç olarak Bosforo Mühendislik; hedefleri ve amacı olan, gelişime açık, geleceğe umutla bakan, İstanbul'un merkezinde kendi üretim tesisi bulunan, uzun yıllar önce makine başında ve yılların Avrupa tecrübesiyle; hem entegratör, hem üretici bir firmadır. Her sene en az %50 büyüyen ve 2021 yılında bir aksilik olmazsa çok yüksek ciro hedefine ulaşacak bir paketleme makineleri ve proje firmasıdır. İçecek sektörü de çalıştığımız ve daha çok çalışmak istediğimiz sektörler arasında yer almaktadır.


İnovasyon, kalite/süreklilik ve uygun fiyat sektörün her projesinde, her sisteminde, her makinesinde değiştirilemez 3 kuraldır. Bosforo Mühendislik, son 12 yılda piyasaya verdiği 2000'e yakın üstün özellikli makineler ile başı diktir ve geleceğe umutla ve çok büyük hedeflerle bakmaktadır. 


Yeni fabrikanızın sektörümüze hayırlı olmasını dileriz.

DİĞER RÖPORTAJLAR