RÖPORTAJLAR

Yeme-içme sektörü pandemiden olumsuz etkilen sektörlerin başında geliyor. Önümüzdeki dönem de neler olacağı belirsiz. Coca-Cola olarak, önemli paydaşlarınız arasında olan yeme-içme sektörüne nasıl destekleriniz oldu?
Yeme-içme sektörü ve sektör emekçileri, pandemi sürecinde en derinden yaralananlardan biri oldu malesef. Coca-Cola olarak, hem ülkemizin can damarlarından olan hem de önemli paydaşlarımız arasında gelen bu sektöre destek olabilmek için birçok çalışmayı hayata geçirdik. Pandeminin ilk dönemlerinde, sektör çalışanları, özellikle karantina süreçlerinde ciddi zorluklarla karşı karşıya geldiler. Bu nedenle, 15 binden fazla yeme-içme hizmeti sektörü çalışanına temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ahbap Derneği aracılığıyla alışveriş kartı desteği sağladık. TURYID ve TURES ile de sektör çalışanlarına hediye çeki desteğinde bulunduk.


Yine pandeminin başında; Metro Türkiye öncülüğünde başlatılan “Küçük İşletmem İçin” Projesine, Coca-Cola Türkiye olarak destek olduk. Ana partneri olduğumuz bu projeyle ekonominin can damarı olan küçük işletmelere, hayat normale döndüğünde gereken can suyunun karşılanmasına katkı sağlamak amacıyla ürün desteği sağladık. 


2020’nin Temmuz ayında başlattığımız “Aç Kendini Hayata” kampanyamız kapsamında, karantina sonrası kapılarını yeniden açan ve yeme-içme sektöründe hizmet veren Türkiye’nin dört bir yanından 500’ü aşkın işletmeye tanıtım desteği vermeyi ve yeniden müşterileriyle buluşmalarında köprü olmayı amaçlayarak, Google Programatik Ağı tabanlı bir sistem geliştirdik. Öncelikli olarak, küçük-yerel işletmelerin desteklendiği proje ile birçok kişi sevdikleri mekanların yeniden açıldığı bilgisini ve bu mekanların tanıtımlarını, lokasyon ve zaman bazlı iletişim uygulaması sayesinde Google aramalarında görebildi. HORECA (otel, kafe ve restoranlar) ortaklarımızı, kişiselleştirilebilen, sosyal medyada kişiye özel şekilde paylaşılabilen ve kapılarını yeniden açtıklarını iletmelerine yardımcı olan ilanları kendilerine sağlanacak ek tanıtım kaynaklarımız ve uzmanlığımız ile destekledik. Çalışanları ve tüketicileri, aynı zamanda bir sosyal medya kampanyası ile kendi şehirlerinde HORECA sektöründe faaliyet gösteren yerel işyerlerini desteklemeye teşvik ettik. 


Yine yeme-içme sektöründe hizmet sunan işletmeleri destekleme hedefiyle “1 Menü Alana 1 Menü Hediye” ve toplam 1.5 milyon kişiye sevdikleri Coca-Cola tatlarını hediye eden “Bu Coca- Cola Bizden” kampanyasını başlattık.


Müşterileriyle yeniden buluşan küçük yerel işletmelere dağıtılmak üzere toplam 17 bin hijyen kiti hazırladık. Dezenfektan, maske, eldiven ve bilgilendirme broşürünün yer aldığı kitleri Türkiye genelinde toplam 12 bin noktaya ulaştırdık. 


Geri dönüştürülmüş malzemeden üretilen separatörler hazırlayarak, restoranlarla paylaştık. Restoranlardaki hijyenin öneminin altını çizebilmek için, TURYID’le ortak bir kamu spotu hayata geçirdik. Vaka sayıların sonucu mekanların tekrar kapanmasıyla, Tüm Restoranlar ve Turizmciler Derneği (TÜRES) ve Kızılay iş birliği ile pandemiden en çok etkilenen 3.000 yeme-içme sektörü çalışanına kişi başı 400 TL’lik alışveriş çeki dağıtılmasına destek olduk.


Tüketim alışkanlıklarının online alışverişe doğru kaydığı bir süreci hızlandıran pandemi, bakkal esnafların zor bir döneme girmesine neden oldu. Bu nedenle, Ticaret Bakanlığı ile işbirliği yaparak, “Bakkalımla El Ele” projesine imza attık ve 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkilerine, dijital pazarlamadan sosyal medya kullanımına çeşitli ücretsiz eğitimler verdik.

Peki siz Coca-Cola olarak pandemi sürecini nasıl geçirdiniz, nasıl yönettiniz? Öncelikleriniz neler oldu, nasıl sonuçlar elde ettiniz?
Pandemi başlangıcı ile birlikte, tüm dünya ve ülkemizdeki belirsizlik ortamı bizleri de etkiledi. Tüm bu belirsizlik içerisinde hem topluma, hem tüketicilerimize, hem de paydaşlarımıza bir fayda sağlayabilmek adına, pandemi sürecinin başlangıcıyla birlikte, faaliyet gösterdiğimiz tüm ülkelerde, tüm markalarımızın planlı pazarlama faaliyetlerine bir süre ara verdik. Tüm önceliklerimizi toplumsal ihtiyaçlara yönlendirirken ve pandeminden olumsuz etkilenen sektörlerin başında gelen yeme-içme sektörüne destek olmaya çalıştık.


Coca-Cola Vakfı aracılığıyla Türk Kızılayı ile iş birliği yaparak sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına destek olmaya çalıştık. Kızılay’ın da katkısıyla 3 bacaklı bir destek programı yürüttük ve bu program kapsamında, Sağlık Bakanlığımıza medikal malzeme alımı ile 65 yaş ve üzeri ihtiyaç sahiplerine gıda ve içecek yardımı yapılması için destek sağladık. Ülkemizde 7 bölgedeki 29 şehirde, 150 bin haneye ulaşan gıda bankalarına Temel İhtiyaç Derneği (TİDER) ile gıda ve temizlik malzemesi ulaştırdık. 15 binden fazla yeme-içme hizmeti sektörü çalışanına temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için Ahbap Derneği aracılığıyla alışveriş kartı desteği sağladık. Yine pandemi sürecinin en başında, Türk Kızılayı aracılığıyla karantina altında bulunan yaklaşık 20 bin kişiye içecek temin ettik. Temmuz ayında ise, 'Aç Kendini Hayata' sloganıyla tüketiciye seslendiğimiz kampanyamızı hayata geçirdik. Bir yandan reklam içeriklerimiz ilerlerken, diğer yandan da bir dizi pazar içi aktiviteyi hayata geçirdik. Bunların çoğu, ekosistemimizin can damarı olan ve kapılarını yeniden açmaya başlayan yerel otel, kafe ve restoranların desteklenmesine odaklandı. Yani, Coca-Cola Türkiye olarak, 2020 yılında daha iyisi için birçok çalışmaya imza attık.


2021 yılına yeni bir kampanya ile giriş yaptınız. Bu kampanyanın detaylarını anlatabilir misiniz? 
2020 yılı, belki de umuda en ihtiyaç duyacağımız yıllardan biriydi. Bu nedenle de, geçirdiğimiz yılı arkada bırakmaya ve herkesi 2021 yılının getireceği umutlara kucak açmaya davet ettiğimiz; Coca-Cola’nın insanları bir araya getirme geleneğinin izlerini taşıyan “Daha İyisi İçin” kampanyasını hayata geçirdik. Kutularımızın üzerindeki ikonik logomuzun yanında, bir dizi ilham verici karara da yer açtık ve 2021'de herkesi "Daha İyisi İçin" kararlar almamıza teşvik etmeyi hedefledik. Biliyoruz ki, daha iyi bir dünya için bir fark yaratmak, “Daha İyisi İçin” adım atmak kararlılığıyla başlar. Bu nedenle, her bir kutumuzla, dünyada neleri iyileştirebileceğimizi göstermeye, bu konuda alacağımız kararları da paylaşmaya aracı olduk.

“Daha İyisi İçin” kampanyanız kapsamında planladığınız pazar ve tüketici aktiviteleri var mıdır? 2020 yılında başlattığınız sektör destekleri 2021 yılında da devam edecek mi? 
Yıllardır yaptığımız gibi, 2021 yılı da sektöre, paydaşlarımıza ve tüketicilerimize bir fayda sağlamayı önceliklendireceğimiz bir yıl olacak. Yeni projelerle ve kampanyalarımızla paydaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Diğer yandan da, sürdürülebilirlik projelerimiz ile daha iyi bir gelecek için çalışmayı sürdüreceğiz. Desteklerimiz, dönem şartlarına göre değişerek adapte oluyor. Umalım ki, 2021 yılı bizlere, her sektörün tekrar ayaklanabileceği güzel günler göstersin. Aksi bir durumda ise, biz paydaşlarımızın her zaman yanında olacağız. Ayrıca, geçtiğimiz yıl lanse ettiğimiz 'Daha Daha' uygulamamızı 2021 yılında da geliştirmeye ve büyütmeye devam edeceğiz. 'Daha Daha' uygulamasını, Coca-Cola Türkiye markalı ürünlerin kapak ve açma halkalarından çıkan kodlar sayesinde internet paketlerinden içeceklere kadar tüketicilerimize bir çok hediye sunmamızı sağlayan bir platform olarak kurguladık.


Tüketicilerimize doğrudan ulaşmamızı sağlayan ve onlarla kesintisiz bir iletişim kurmamıza destek olan 'Daha Daha' uygulaması, 2021 yılında da konuşacağımız projelerden biri olacak.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR