RÖPORTAJLAR

 

Elmacık markasının Türkiye’de ilk ve tek olarak ozonsuz suyu tüketicilerine sunduğunu bildiren Çağlar Pepe, ozonun su endüstrisinde güçlü bir dezenfektan madde olarak kullanıldığına dikkat çekti. Suda ozon kullanılmasının sağlıkla ilgili bir takım riskleri de beraberinde getirebileceğini anlatan Pepe, “Çünkü suyu ozonladığınızda yani ozonla zenginleştirilmiş hava yöntemine tabii tuttuğunuzda, suyun içinde doğal olarak bulunan bromür maddesi ozonla birleşiyor. Böylece bromat ya da bromoform gibi yan ürünler ortaya çıkıyor. Çeşitli araştırmaların gösterdiği üzere bromat’ın insan sağlığına zararı bulunuyor. AOÇ Elmacık’ta ise ozon kullanılmadığı için bromat miktarı sıfır, bu da markayı diğerlerinden farklı kılan en önemli unsurlardan bir tanesi” diye konuştu. Sakarya ili Hendek ilçesi Çamlıca beldesinde bulunan tesisi 2012 yılı Şubat ayında TC Sağlık Bakanlığı’ndan almış olduğu “Doğal Mineralli Su İşletme Ruhsatı” ile faaliyete başlayan ve POLSAN (Polis Bakım ve Yardım Sandığı) iştiraki olduğu için sosyal sorumluluk açısından önemli bir amaç taşıyan Atasu ve Su Ürünleri Gıda Turizm Sanayi Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Çağlar Pepe ile yapmış olduğumuz söyleşiyi sizlere paylaşıyoruz, ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Şirketinizin kalite standartları ve sahip olduğu kalite belgeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Elmacık Su; kaynağından başlayarak ürünün tüketiciye ulaşacağı son halini alana kadar her noktada suyunu, prosesini ve personelini kontrol ederek tüketiciye sağlıklı ve hijyenik su sunmayı prensip edinmektedir. Hijyenik, kaliteli ve sağlıklı ürünler üretmek ve doğal kaynakları koruyarak çevre kirlenmesini önlemek hedefi ile başlayan çalışmalarımız doğrultusunda 2012 yılında dünyaca güvenilirliği kabul edilmiş TÜV firmasından ISO 9001:2008 (Kalite Yönetim Sistemi) - 22000:2005 (Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi) ve 14001:2004 (Çevre Yönetim Sistemi) entegre yönetim sistemi sertifikası almıştır. Kalite belgelerimizi Alman TÜV denetim firmasından sıfır hata ile aldık. Yine 2012 yılında Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından biri olan Türk Standartları Enstitüsü’den Hizmet Yeterlilik (HYB), Ürün Uygunluk (TS 9130) ve Helal Sertifikaları alınmıştır. Elmacık, TSE’den Helal Belgesi alan ilk su firması olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. İhracat ile ilgili olarak Kosher ve Arap ülkelerine ihracat için zorunlu olan Esma belgelerine sahibiz.

 

Suyumuzda ozonla zenginleştirilmiş hava yöntemi kullanılmadığından, su dağdan geldiği doğallığı ile ambalajlanmaktadır. Bunu yapabilmenin sırrı tesisimizde kullanılan yüksek teknolojili makine parkurumuz ve el değmeden yapılan bilgisayar kontrollü dolum süreçlerimizdir. Suyumuz hiçbir kimyasal kullanılmadan ve doğallığı bozulmadan şişelendiği için, kalite kontrol testleri büyük önem taşımaktadır. 

 

Suyun kalitesi, kaynağından çıkış özelliklerini muhafaza edecek şekilde son teknoloji ile dizayn edilmiş laboratuvarlarımızda titizlikle kontrol edilerek tüketiciye sunulmaktadır. Elmacık olarak geçen yıl merkezi Brüksel’de bulunan Uluslararası Tat ve Kalite Enstitüsü (iTQi) tarafından öne çıkan tat ve kalitedeki yiyecek ve içeceklere verilen 'Üstün Lezzet Ödülü'nü kazandık. Böylece markamız, lezzetini uluslararası boyutta tescillemiş oldu. Gıda sektörü için bir referans niteliğinde olan Üstün Lezzet Ödülü iTQi tarafından, global çapta yaklaşık 150 gurme, aşçı, içecek uzmanı ve akademisyenin kör tadım testleri ile değerlendirmeleri sonucunda veriliyor.

 

Ambalaj alternatifleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
Ozonsuz yani %100 doğal, herhangi bir kimyasal madde veya kimyasal işlem kullanılmadan Elmacık Doğal Mineralli Su; 0,2, 0,33, 0,5 litrenin yanı sıra 1, 1,5, 5 ve 10 litre normal kapaklı PET sularıyla ve 0,5 ve 1 litre sporcu kapaklı PET sularıyla market raflarında yer alıyor. Elmacık Su, bu yılın ilk yarısında çıkardığı yeni ürünü ile 0,2 litrelik PET şişe suyu iç pazarda sunan ilk marka oldu. Özellikle çocukların okul çantaları, el çantaları ve hatta cepler için ideal olan 0,2 litre PET su, ambalajıyla özellikle çocukların tercihi olacak.


Tesisinizin özellikleri, kapasitesi ve teknolojisinden bahseder misiniz?
Elmacık Su şişeleme tesisinde 12.500 m2 kapalı, 57.500 m2 açık olmak üzere 70 bin m2 bir alanımız bulunuyor. Sakarya Hendek’te el değmemiş doğal bir alan içinde bulunan tesisimiz mevcut makine parkı ile Türkiye’deki en modern teknolojili şişeleme tesislerinden biridir. Yüksek teknolojimiz, hijyen koşullarına azami özen göstermemiz ve yaptığımız 35 milyon liralık yatırım sayesinde, suyumuzu ozonlamadan veya herhangi bir kimyasal işlem uygulamadan tamamıyla kaynağındaki doğallığıyla şişeliyoruz. Son teknolojiye göre kurulan tesiste kendi özel boru hattımız ve yüksek teknolojili makine parkımız sayesinde, su hava ile temas etmeden ve mikrobiyolojik üremeye maruz kalmadan şişeleniyor. Bu sayede kaynağından çıktığı haliyle temizliği ve doğallığıyla şişeleniyor. Bununla birlikte Elmacık Dağı’ndan gelen su ile Elmacık şişelerindeki su aynı. Tesisimizde su deposu kullanılmadığından, Elmacık Dağı’ndan gelen su hiç beklemeden direkt olarak şişelere aktarılmaktadır. Yazın sıcağında fabrikada dolaşırken banttan bir su alıp içtiğinizde, dağdan geldiği için soğuk olan su ayrı bir keyif veriyor. 

 

Şişeleme tesisimizde 3 farklı şişeleme hattımız bulunmaktadır. İlk şişeleme hattımızda, suyumuz 0,2 L - 0,33 L - 0,5 L - 1,0 L - 1,5 L PET şişelere ozonlanmadan şişelenmektedir. Son teknoloji makinelerin kullanıldığı bu hatta saatte 40 bin adet PET su şişelenebilmektedir.

 

İkinci şişeleme hattımızda ise suyumuz, 5 L - 10 L PET şişelere ozonlanmadan şişelenmektedir. Son teknoloji makinelerin kullanıldığı bu hatta saatte 6 bin adet PET su şişelenebilmektedir.

 

Üçüncü ve son hattımızda ise suyumuz, 19 L ve BPA maddesi içermeyen damacanalara, ozonlanmadan şişelenmektedir. Yine son teknoloji makinelerin kullanıldığı bu hatta, saatte 1.800 adet damacana su şişelenebilmektedir.

Türkiye’nin hangi bölgelerinde bayilikleriniz var? Bayilik seçerken dikkat ettiğiniz özel kriterler neler?
Marmara, İç Anadolu, Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de bayiliklerimiz bulunmaktadır. Bayilik seçerken en çok önem verdiğimiz kriterler tüketiciye kaliteli ve hijyenik bir hizmet sunabilecek yapıya sahip olmaları ve yaptığı işi severek daha da büyütme hedefinde olmalarıdır. Biz Türkiye’nin en kaliteli, en doğal, en sağlıklı suyunu tüketiciye ulaştırmayı hedef edindik. Bu doğrultuda bizimle birlikte yürüyecek bayilerimizin de aynı hedeflere sahip olmalarına dikkat ediyoruz.


Türkiye’deki ambalajlı su sektörünün geleceğini nasıl görüyorsunuz?
Sektörde çok ciddi bir rekabet var. Bu rekabette markaları ayrıştıracak olan şey ürünün kalitesi ve aynı zamanda hizmetin kalitesi olacak. Bu konuda Türkiye’de oluşan bilincin önümüzdeki yıllarda daha da artacağını düşünüyoruz. Örneğin, BPA konusu... Biz sektöre 2012 yılında ilk girdiğimizde BPA içermeyen damacanalar sloganı ile yola çıktığımızda, BPA konusu pek bilinmiyordu. Aradan geçen yıllarda gerek medyada yer alan haberler, gerekse dünyada BPA’nın yasaklanmaya başlaması sayesinde BPA konusunda bir bilinç oluşmaya başladı. BPA maddesi plastiğin dayanıklılığını artırırken, insan sağlığına da ciddi zararlar verebiliyor. Çocuklarda hiperakviteye, kız çocuklarında erken ergenliğe girmeye neden olabiliyor, sinir sistemine ve kalbe zararları var, kısırlığa, obeziteye, diyabete, karaciğer rahatsızlıklarına, üreme ile ilgili sorunlara yol açabiliyor. Bu nedenlerle Kanada ve Fransa’da BPA içeren maddelerin kullanılması devlet tarafından yasaklandı. İnsan sağlığına zararları nedeniyle tüm dünyada BPA ve BPA’nın bir türevi olan BPS’ye karşı bir bilinç oluşmaya başladı. BPA, plastiği sertleştiren ve darbelere, kırılmalara karşı sağlamlaştıran bir madde olduğu için, BPA içermeyen damacanaların ömrü daha kısa oluyor. Bu maddeden içeren damacanalar ortalama 160 defa kullanılırken, BPA ya da BPS (Bisfenol A ve Bisfenol S) içermeyen Elmacık damacanaları ise 20-30 kez kullanılıyor. Arada çok ciddi bir fark var. Yani tüketicimiz suyunu hem daha sağlıklı hem de çok daha genç damacanalardan içmiş oluyor.


Elmacık Su'yun Türkiye pazarındaki konumu nedir?
Türkiye’de en çok satılan su markaları arasında ilk 10 içindeyiz. Elmacık’ın ilk günden beri vurguladığı BPA içermeyen damacana, ozonsuz yani kimyasal işlem uygulanmamış doğal haliyle su, 7,96’lık ideal pH, doğal mineralli su olması ve bu sayede kalsiyum, florür, magnezyum gibi sağlık dostu bir içeriğe sahip olması gibi özelliklerimizden ötürü, bizi tercih eden kitlenin büyük bir kısmı sağlığına özen gösteren, özellikle çocuklarını ve bebeklerini korumak isteyen ve daha bilinçli bir kesimden oluşmaktadır. Daha çok AB profile hitap eden suyumuz başka markalarda olmayan bu özellikleri sayesinde müşteri sadakati anlamında büyük bir avantaj sağlıyor. Örneğin, son günlerin popüler konularından pH, alkali beslenme çok önemli bir konu. pH bir sıvının asidik ya da alkali olma halini gösteren ölçme değeridir. pH değeri 7 olan sıvılar nötr, pH değeri sıfır ile 7 arasında olan sıvılar asidik, pH değeri 7 ile 14 arasında olan sıvılar alkali kabul edilir. pH değeri yaklaşık 8 olan sular vücudumuzun kimyasını olumlu yönde etkiler. Bu konu da aslında tamamen kan ile ilgili. Vücudumuzdaki kanın pH’ı sağlıklı bir insan için 7,35 - 7,45 aralığındadır, ancak günümüz dünyasında beslenmemiz maalesef asidik beslenmeye yöneldiğinden ötürü kanın pH dengesi olumsuz etkilenebiliyor. Bunu da düzenleyebilecek en güzel yöntem doğru pH seviyesinde su içmekten geçiyor. Elmacık Doğal Mineralli Su, Türkiye'de 7,96 değerindeki pH seviyesi ile ideal suların arasında yer alıyor. Bir diğer özellğimiz olarak düşük miktarda sodyum içermesi nedeniyle suyumuz kalp ve damar sağlığı için koruyucu özellik taşıyor. Ayrıca Elmacık Suyun içerdiği kalsiyum kemik ve dişler açısından, magnezyum ise özellikle kalp ve damar sağlığı açısından önem taşıyor. Elmacık olarak bütün bu sağlık dostu özelliklerimize rağmen, sırf pH’ımız nedeniyle bile pek çok insan markamızı tercih ediyor.


İhracat potansiyeliniz ve hedef pazarlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
İhracat çalışmalarına kuvvet vermesi için 2013’te Almanya Köln’de düzenlenen global ölçekte en büyük gıda fuarlarından olan ANUGA’ya ve ayrıca İngiltere, Fransa ve Türkiye’de de çeşitli fuarlara katıldık. Markamızı uluslararası pazara tanıtmak için uluslararası çapta önemli ve büyük fuarlara katılmamız sayesinde Türkiye’de su ihracatı konusunda ilk üçe girmeyi hedefliyoruz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR