RÖPORTAJLAR

Öncelikle sizi ve firmanızı tanıyabilir miyiz? 
Kurucusu, sahibi ve Genel Müdürü olduğum Delta Gıda firması olarak; dünyada bir ilk olan meyan kökü içerikli içeceklerin üretimini yapmaktayız. Delta Gıda, 2011 yılından beri üniversite ve TÜBİTAK işbirlikleri ile yoğun bir AR-GE çalışması ve önemli bir yatırım ile Meyania markasını ortaya çıkarmıştır.


Meyania markamız, dünyanın en önemli tıbbi aromatik bitkilerinden biri olan ve hem sağlığa faydaları hem de kalorisiz bitkisel tatlandırıcı olması özellikleriyle bugün gıda sektörünün çok önem veriyor olduğu Meyan Kökü’nün hammadde olarak kullanıldığı içeceklerin üst markasıdır. Meyan Kökü denilince akla ilk gelen içecek tabi ki bizim de başlangıç noktamız olan Meyan Kökü şerbetidir. Ancak, Meyania markasıyla özellikle yaptığımız kör ürün testleri ve pazar araştırmaları sayesinde, tüketicilerin Meyan Kökü’nün sağlıklı özelliklerini sadece şerbet olarak değil aynı zamanda günlük içeceklerinde de görmek istediklerini farketmemizle birlikte, ürün ailemizi genişlettik ve bugün itibariyle şekersiz, yapay tatlandırıcısız, katkısız, renklendiricisiz olarak yani tüketicilerin en önemli beklentilerini fazlasıyla karşılayan özellikleriyle Meyania markamız altında; Mysus Meyan Kökü Şerbeti’ni, Serine Limonata’yı, Pasha Soğuk Çay’ı ve Meyanix Meyveli Çocuk İçeceği’ni pazara sunduk.


Meyania ürünlerinin özelliklerini biraz detaylandırabilir misiniz?
Meyania ürünlerimizi pazardaki bütün ürünlerden üstün kılan özellikler konusunda özellikle altını çizmemiz gereken konuları şöyle özetleyebiliriz;

• Laboratuar çalışmalarının neticesinde görüldüğü üzere, Meyan Kökü içecekleri içerdiği diyet lifi sayesinde tok tutma özelliklerine sahiptir. Ayrıca, boğazda bıraktığı ferahlatıcı rayiha ve içimindeki hafiflik sayesinde susuzluğu gidermekte ve büyük bir ferahlık hissi sağlamaktadır. Bu özellikleri sayesinde “soft drinks” kategorisinde; sağlıklı ve iyi beslenme Meyania ürünlerinin temel özelliklerindendir.
• Bütün Meyania ürünleri, Meyan Kökü ve Stevia bitkilerinin etkisiyle tatlıdır ama hiçbir şekilde şeker içermez ya da kimyasal tatlandırıcı bulundurmaz. Meyania ürünleri bu özellikleri sayesinde ve Meyan Kökü’nün klinik deneylerle ortaya konulmuş sağlığa olumlu etkileri sayesinde diabet rahatsızlığı olanların diyetlerine uygun bir içecektir. 
• Bitkisel şeker kullanımı sayesinde, normal şekere kıyasla 50 kat daha az kalori ihtiva eder. Örnek vermek gerekirse, piyasadaki limonatalarda bulunabilecek en düşük kcal değeri 45 kcal/100 ml iken, Serine Limonata 5 kcal/100 ml’dir. Marka farketmeksizin herhangi bir ice tea, enerji içeceklerinden bile daha fazla şeker ihtiva ederken ve en az 35 kcal/100 ml iken, Pasha Ice Tea şekersizdir ve sadece 2 kcal/100 ml’dir. Özetle, Meyania ürünleri sağlıklı özellikleri ve pazarın beklentilerini barındırması bakımından tektir ve pazardaki bütün ürünler arasında üstün özelliklerini açıkça göstermektedir. 
• Meyania ürünlerinin bütün içerikleri, %100 doğal veya organik içeriklerden oluşmaktadır. Meyania ürünleri, katkı maddesi, kimyasal, koruyucu, renklendirici içermez.
• Meyania ürünleri, Meyan Kökü’nün akademik çalışmalar ve klinik deneylerle kanıtlanmış sağlığa faydalı bütün özellikleri korunarak tamamen doğal süreçlerle dünyada ilk defa bu formatta pazara sunulmuştur. Mustafa Kemal Üniversitesi’ne yaptırılan Akademik Kaynak Taraması’nda görüldüğü üzere Meyan Kökü konusunda 150’nin üzerinde akademik çalışma ve klinik deney yapılmış olup, onlarca faydalı özelliği dünya çapında farklı üniversitelerce tescillenmiştir.
• Meyan Kökü şerbeti en çok bilinen Osmanlı şerbetlerinden biri olup, Osmanlı gelenekleri ülkemizin önemli değerlerindendir.
• Meyania ailesinin temel ürünü olan Mysus - Meyan Koku Şerbeti, dinimizdeki önemli yeri, tadı ve sağlığa faydaları sayesinde özellikle Ramazan aylarında sahurların ve iftar sofralarının olmazsa olmazı bir içecektir.


Üretimde kullandığınız teknoloji hakkında neler söyleyeceksiniz?
Meyan Kökü içerikli içeceklerin üretilmesi konusunda üniversite ve TÜBİTAK işbirliklerimiz ile 5 yıldan uzun bir süre Araştırma-Geliştirme konusunda çalıştık. Bu uzun çalışmanın sebebi aslında meyan kökünün benzersiz özelliklerinin kullanılması konusunda karşılaştığımız zorluklar oldu. Bu zorlukları aşmak, yoğun bir akademik çalışmayla birlikte pazarın beklentilerini doğru analiz etme gerekliliğini de beraberinde getiriyordu elbette.


Geldiğimiz noktada, hammaddelerimizin hasatından işlenmesine, üretime geçilmesinden paketlenmesine kadar bütün süreçler uzman ekibimiz tarafından kendi bünyemizde yürütülmektedir. 


Tanıtım çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Tanıtım çalışmalarımızı başlatmış olduğumuz Dubai’de düzenlenen Gulfood 2017’de değerli ziyaretçilerimizin yoğun ilgileri sayesinde Meyania ürünlerimiz, Gulfood komitesi tarafından “Gulfood 2017 Ziyaretçi Seçimi” ilan edilmiştir. Dünyanın en büyük gıda etkinliklerinden biri olan Gulfood’da bu kapsamda seçilmiş ilk Türk ürünü olmanın gururunu yaşıyoruz tabi ki.
Bu haklı gururun en önemli payını ürünlerimizin inovatifliğine, benzersiz teknik özelliklerine ve bu sayede standımızı ziyaret eden yoğun ziyaretçilerimize borçluyuz. Çünkü Gulfood Ziyaretçi Seçimi ilan edilmek, başvuru ile kazanılabilecek bir onur değil, ürünlerinizin kalitesi, gıda sektörüne kazandırdıkları ve pazarın beklentilerini ne kadar karşıladığı ile değerlendirilmektedir.


Yurtiçi tanıtım çalışmalarımıza ise; 12-13 Nisan tarihlerinde Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen Yerel Zincirler Buluşuyor 2017 etkinliğinde başladık. Yine büyük ilgi gördüğümüz bu etkinlik neticesinde yurtiçindeki satış pazarlama çalışmalarımızı başlatmış olduk.

 

Ambalajlama teknolojiniz ve ürün geliştirme çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Meyania ürünlerimiz, her bir ürünün kendi karakterini ifade eden, reklam ajansımız ve Anadolu Cam tarafından özel tasarlanmış ve patentli özel cam şişelerde paketlenmektedir. Ürün özelliklerimizi dikkate aldığınızda cam şişe, ürünlerimiz için bugünün paketleme teknolojileri içinde olmazsa olmazımızdır.


Gulfood ve YZB katılımlarınızın sonuçlarını nasıl değerlendirirsiniz?
Gulfood’da elde ettiğimiz başarıya ek olarak, Körfez ülkelerinde yaptığımız yoğun pazar araştırma çalışmaları sayesinde bugün itibariyle, Suudi Arabistan ve Katar’da bu ülkelerin en büyük distribütörleri ile uzun süreli iş ortaklıklarımızı kurmuş bulunuyoruz. Suudi Arabistan’da ürünlerimiz; Bin Dawood, Danube, Manuel, Al Raya, Sad’han, Panda, Al Othaim, Carrefour dahil olmak üzere ülkenin en büyük hiper ve süper market zincirlerinde yerini aldı. Katar’da da ülkenin en büyük iki hipermarket zinciri olan Almeera ve Masskar’larda yerini aldı. Böyle büyük bir organizasyonla bu satış noktalarının tamamında yer alabilen ilk ve şimdilik tek Türk içeceği olarak ülkemizi ve Türk ürünlerini en doğru şekilde temsil edebilmek üzere bu ülkelerdeki pazarlama çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz. Yine Körfez ülkelerinden Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt için de görüşmelerimizi tamamlamak üzereyiz ve sözleşmelerimizi Ramazan ayının hemen sonrasında imzalamayı hedefliyoruz. Yerel Zincirler Buluşuyor etkinliğinden sonra da ülkemizin en yoğun nüfuslu illerinde yer alan ürünlerimizin pozisyonlanmasına uygun yerel market zincirleri ile çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başladık. İç pazarda da yine önemli satış noktalarında, başarılı satış rakamları ile pazarlama çalışmalarımızı yoğun bir şekilde devam ettiriyoruz.


Satış noktalarınız ve bayii ağınız konusunda bilgi verebilir misiniz?
Bugün itibariyle, satış noktalarımızı özenle seçiyoruz, aynı şekilde bayii ağımızı da detaylı ve pazarlama çalışmalarını içerecek şekilde kapsamlı anlaşmalarla oluşturuyoruz. Meyania ürünlerimiz hem tanıtım çalışmalarımızdaki başarısı, hem yurtdışındaki dikkat çeken yapılanması hem de iç pazarda kısa zamanda yer aldığı önemli noktalar dikkate alındığında önemli bir marka değeri taşımaktadır ve bu değeri en doğru şekilde yönetebilmek adına ürünlerimizin fabrikadan çıkışından, tüketicinin yorumlarının analiz edilmesine kadar önemli bir yapılanma içindeyiz ve bayilerimizi de bu yapılanmaya dahil ediyoruz. Aldığımız bayilik taleplerini de tamamen bu kapsamda değerlendiriyoruz.


Gelecek dönem çalışmalarınızla ilgili bizi aydınlatabilir misiniz?
Ürünlerimizin satış ve pazarlama çalışmaları konusunda, yurtiçi pazarda bayilik taleplerini almaya devam ediyoruz ve yurtiçinde geniş bir yapılanma konusunda operasyonlarımızı sürdürüyoruz. Ürünlerimizin hedeflediğimiz satış noktalarında yer alması ile pazarlama çalışmalarımızı da güçlendirerek ve yaygınlaştırarak ürünlerimizin pazar payını artırabilmeyi ve tüketiciler arasında hem sağlıklı hem de lezzetli içeceklerimizin tüketimini yaygınlaştırabilmeyi hedefliyoruz.


Yurtdışı pazarda da Körfez ülkelerinde ürünlerimizin pazara girişi konusunda beklentilerin ve standartların çok üstünde bir başarıya imza attık. Körfez ülkelerinde de pazar payımızı artıracak çalışmalara ek olarak, bugün itibariyle içeceklerimizin asıl büyük potansiyelini değerlendirebileceğimiz Avrupa ve Amerika pazarlarında da görüşmelerimizi başlatmış bulunuyoruz. Kısa süre içinde bu pazarlardaki; özelde ürünlerimiz, genelde ise ülkemiz ve Türk ürünleri adına ulaşacağımız başarıları sizlerle paylaşabilmeyi umut ediyoruz.

 

Türkiye'deki sektörü, dış ülkelerin pazarlarıyla kıyasladığınız da ortaya nasıl bir tablo çıkar?
Biz Meyania ürünlerimizi geliştirirken büyük bir sosyal sorumluluk bilinci ile; büyük bir yatırıma ve yoğun bir AR- GE çalışmasına imza attık. Ülke olarak maalesef dünyanın en önemli tıbbi aromatik bitkilerinden biri olan Meyan Kökü’nü muazzam miktarlarda hammadde olarak ihraç ediyor ve son ürün olarak geri satın alıyoruz. 


Biz ise, meyan kökünü yine ülkemizde işleyerek son ürün olarak hem iç hem de dış pazara sunabilmeyi başardık. Burdan yola çıkarak, ülke olarak gıda sektöründe orta ve uzun vade hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için üstünde durmamız gereken iki konu olduğunu düşünüyorum;

• Katma değeri olan üretimler yapma zorunluluğumuz, yani sahip olduğumuz ama hala keşfedemediğimiz ya da yatırım yapmaktan çekindiğimiz eşsiz hammaddelerimizi ve potansiyelimizi ortaya çıkarmamız gerekiyor.
• Dünya kriterlerini ve güncel beklentilerini karşılayan üretimler yapma zorunluluğumuz, yani bugün itibariyle tüketicilerin eğilimlerinin sağlıklı gıdaya yöneldiğini görebilmemiz ve bu konuda yapacağımız çalışmalar ve çıkaracağımız markalarla öncü bir pozisyon yakayabilmemiz gerekiyor.


Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, Meyania ürünlerinizde gösterdiğiniz başarı için de ayrıca tebrik ederiz. Son olarak Meyania ürünlerinizle ilgili eklemek istediklerinizi alabilir miyiz?
Delta Gıda olarak, ulusal anlamda büyük bir sosyal sorumluluk içeren ve katma değeri çok yüksek Meyania ürünlerimizi pazara sunarken en büyük inancımız ve temel stratejimiz; sağlıklı özelliklerdeki içeceklerin; tatsız, küçük ya da pahalı olması gerekmediği düşüncesi ile, pazara; sağlıklı, geleneksel, bilinirliği çok yüksek, masum içeceklerimizi her damak tadına uygun olarak, tüketimi çok yüksek kategorilerde ve ulaşılabilir fiyatlarla sunuyoruz. Yani sloganımızda yer aldığı üzere "İçecekte Masumiyet Çağını Başlatıyoruz."
İlginiz ve sorularınız için çok teşekkür ederim.

DİĞER RÖPORTAJLAR