RÖPORTAJLAR

“Fuska’da yatırımlar aralıksız sürmektedir. Şu anda pandemiye rağmen yatırımlara ara vermeden devam etmekteyiz. Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz. Modern üretim araçları ile donatılmış, robotik teknolojilerden yararlanan ve tüm üretim süreçleri el değmeden üretilen kaynaktan direkt şişelenerek üretilen Fuska, bölgenin en büyük modern ve teknolojik altyapısı ile bölgenin en gelişmiş tesislerinden biridir. 2021 yılı itibariyle üretim parkurumuzu genişleterek PET meşrubat hattımızı kurmayı planlamaktayız” diyen Koçbey Su ve Meşrubat Pazarlama San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Serdar KOÇ ile yeni dönem projeleri hakkında konuştuk. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Öncelikle Fuska’yı tanıyabilir miyiz?
Koçbey Grup 1995 yılından bu yana doğal kaynak suyu sektöründe bulunmaktadır. 2008 yılında Sapanca’da temelini attığımız ve kurulumunu 2010 yılında tamamladığımız Fuska Doğal Kaynak Suyu markasıyla ürünlerimizi ulusal ve uluslararası pazarlara sunmaktayız. Fuska markasıyla su ürün yelpazemize ilave olarak aynı zamanda bu sene yatırımını tamamladığımız ve satışına başladığımız gazoz ve limonata üretimi de yapmaktayız.

 

“Fuska Doğal Kaynak Suyu” işletmesinin amacı, sektörde hem ulusal hem de uluslararası bir marka olmaktır. Bu amaçla ülkenin en önemli su kaynaklarının bulunduğu bölgelerde önemli yatırımlar yaparak ciddi adımlar attık ve atmaya da devam edeceğiz. 


Fuska’nın sermaye yapısından bahsedebilir misiniz?
Fuska %100 yerli ve milli bir şirkettir. Sermaye yapımızda hiçbir yurt dışı yatırımcı ve yabancı fon bulunmamaktadır. Ambalajlı su sektöründe önemli konulardan biri de teknolojiye ve tesisinize yatırım yapmaktır. Yatırımları durdurduğunuz ve üretim hatlarını geliştirmediğiniz taktirde pazar payı kaybetme sürecine girmiş olursunuz, bundan dolayı firmamız kazancının tamamını yatırıma ayırarak büyümeye devam etmekte ve üretimin sürekliliğini sağlamaktadır.


Bugün Sakarya, Sapanca ve diğer bölgelerde birçok marka yatırımlara devam etmediğinden veya sermaye yapısı nedeniyle yatırım yapamadığından dolayı üretimine devam edememektedir. İçecek sektöründe yerli ve milli kalan çok az sayıda üretici ve markalardan biriyiz. Uluslararası şirketler içilebilir su kaynaklarının geleceğin dünyasında stratejik öneme sahip olduğunu görüyorlar ve buna bağlı olarak ülkemizde ve farklı coğrafyalarda satın alma ve birleşmeler yapıyorlar. Bugün ambalajlı su sektörünün en önemli ve değerli markaları yabancı yatırımcılar tarafından satın alınmıştır. 


Ürün çeşitleriniz ve gelecek dönem için planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kurulumunu tamamladığımız gazlı dolum ve aromalı içecek hattımız ile gazoz ve limonata ürünlerimizi uzun dönemli AR-GE ve ÜR-GE faaliyetlerinden sonra piyasaya sürdük. 2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya süreceğimiz fonksiyonel sulardan kısaca bahsetmek gerekirse, doğal kaynak suyu kullanılarak üretilen bu ürünler farklı aromaları ile tüketicisiyle buluşmaktadır; fonksiyonel su çeşitlerinin içinde bulunan aroma ham maddeleri, dünyanın önde gelen aroma üreticilerinden Firmenich firması tarafından imal edilmiştir ve içeriğinde şeker bulunmaz. Formülasyonunda tatlandırıcı bulunan fonksiyonel içecekler birçok vitamin ve mineral bileşenini bir arada sunar. Fonksiyonel içeceklerin içeriğinde yer alan mineral ve vitaminler B6 vitamini, C vitamini, çinko, sambucus ve beta glukan’dır.


Fonksiyonel içeceklerin öne çıkan özellikleri:
- Doğal kaynak suyundan üretilmiştir.
- Şeker içermez.
- Düşük kalorilidir.
- Ananas, portakal ve elma ilavesi ile lezzetli tüketim sağlar.
- İçeriği B6 vitamini, C vitamini, çinko, sambucus ve beta glukan ile zenginleştirilmiştir.
- Helal, GMP, 22000 ve ISO 9001 sertifikaları olan tesislerde üretilir.

 

Tesisinizin teknolojik altyapısı ve yeni yatırım projeleri hakkında neler söyleyeceksiniz?
Fuska’da yatırımlar hiç aralıksız sürmektedir. Şu anda pandemiye rağmen yatırımlara ara vermeden devam etmekteyiz. Türkiye’nin geleceğine güveniyoruz. Modern üretim araçları ile donatılmış, robotik teknolojilerden yararlanan ve tüm üretim süreçleri el değmeden üretilen kaynaktan direkt şişelenerek üretilen Fuska bölgenin en büyük modern ve teknolojik altyapısı ile bölgenin en gelişmiş tesislerinden biridir. 2021 yılı itibariyle üretim parkurumuzu genişleterek PET meşrubat hattımızı kurmayı planlamaktayız.


Ambalajlama çözümleriniz ve AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Vizyonumuz, plastik dahil hiçbir ambalaj malzememizin çevreye atılmaması veya katı atık sahasına gönderilmemesidir. Bu vizyon bir hayalden ibaret değildir; vizyonumuza ulaşmak ve geleceğimizin atıksız olmasını sağlamak için marka olarak ciddi çalışmalar yapmaktayız. Bu amaç doğrultusunda mümkün olduğu kadar az plastik kullanmak amacı ile label-free bottle, yani etiketsiz şişe tasarımı, üzerinde araştırma ve çalışmalarımız devam ediyor; bugün dünyanın önde gelen içecek üreticileri bu proje üzerinde ciddi çalışmalar yapmaktadır. 


Sürdürülebilir ambalaj malzemeleri geliştirmek, araştırmaları ve yenilikleri yaymak amacı ve katma değeri yüksek ürünler için Fuska AR-GE merkezini kurduk. Ayrıca AR-GE merkezimizde geliştirdiğimiz cam şişede fonksiyonel sular ile hem çevreci hem de günümüzün ihtiyacı olan sağlıklı ürünlerimizi 2021 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürmeyi hedeflemekteyiz. 


Markalaşma ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Fuska, yapılan araştırmalarda hem tüketici güveninde hem de lezzet olarak çok beğenilen, tercih edilen bir doğal kaynak suyu ve içecek markasıdır. Kullananlar memnun kalarak devam ediyor ve çevresine de tavsiye ediyor bu da markamıza müşteri sürekliliği sağlıyor. Bu aslında “Ağızdan Ağıza Pazarlama” dediğimiz markanın tüketicileri tarafından güçlendirilmesi ve tavsiye edilmesidir. 


Bizim en büyük gücümüz tüketicimizdir. Elbette daha bilinir bir marka olmak adına hem sosyal medya tarafında hem de diğer iletişim araçlarıyla tüketicilere seslenmek, farklarımızı duyurmak, anlatmak istiyoruz. Bununla ilgili 2021 ve sonrası planlarımızı oluşturmuş durumdayız.


İhracat çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz?
Fuska olarak 2014’ten bu yana dünyada 55 içecek ve gıda fuarına katılarak yurtdışında bilinen bir marka haline geldik. Kasım ayında yine İstanbul CNR FOOD 2020 Fuarı’na iştirak edeceğiz. Sapanca’da kurduğumuz fabrikamız İstanbul-Ankara Otoyolu üzerinde konumlanmıştır. İhracat hedeflerimizi gerçekleştirmemizde suyun kalitesinin yanında en büyük avantajımız konumumuz olmaktadır. İzmit Evyap (25 km) ve İzmit Yılport (60 km) limanlarına olan yakınlığımızın bize zaman ve navlun avantajı sağlaması, piyasadaki rekabet gücümüzü artırmaktadır. Zira su ihracatında en önemli maliyet kalemlerinden birisi navlundur.


Deniz yolu bu konuda en efektif ve düşük maliyetli çözümdür. Kara nakliyesi maalesef çoğu zaman yüksek maliyete neden olduğundan neredeyse mümkün değildir. Biz de lokasyonumuzdan dolayı iki ihracat limanına olan yakınlığımızın verdiği maliyet avantajlarını iyi kullanarak bu avantajı ihracat müşterilerimize yansıtmaktayız. Son yıllarda maalesef ki aşırı artan navlun fiyatları rekabet edebilme gücümüzü azaltmıştır, Ekonomi Bakanlığı’nın geçtiğimiz yıllarda uyguladığı navlun teşvikinin tekrar başlatılması, fabrika liman arası yapılan taşımalarda KDV oranının sıfırlanması gibi teşvikler ihracatçılara rekabet açısından çok faydalı olacaktır.


Yurtdışında geçtiğimiz yıl özellikle Avrupa ve Ortadoğu bölgelerinde çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Hem markamızın vizyonuna uygun olduğu için hem de yeni iş ortaklıkları kurabilmek için uluslararası gıda ve içecek fuarlarına katılıyoruz. Dubai, Abu Dhabi, Umman, Suudi Arabistan, İngiltere, Almanya, İsrail, Kuveyt, Bahreyn, Güney Afrika, Hollanda, Romanya, Kiribati, Şili, Katar, Filistin, Kosova, Libya, Irak, Filistin, Kosova, ABD ve Malta’ya ihracat yapmaktayız. 


Günümüz siyasi ikliminde Türkiye’ye karşı uygulanan haksız liman yavaşlatma ve Türk mallarına uygulanan ambargolar ile ulaşmak istediğimiz ihracat hedeflerine ulaşmakta zorlanmakla birlikte gelecekten çok ümitliyiz ve ihracat kadrolarımıza yeni takım arkadaşlarını istihdam ederek gelecek dönem için yatırım yapıyoruz ve markamızı güçlendiriyoruz.


2021 yılında ise hedef pazarlarımız Körfez Ülkelerinin yanı sıra alternatif pazarlar; Latin Amerika, Çin ve Uzak Asya ülkeleri olacak. Yeni pazarlara yönelik çalışmalarımız önümüzdeki dönemde de aynı hızla devam edecek.


2020 yılında üretimine başladığımız gazoz ve limonata ürün çeşitleriyle başta aktif olduğumuz ülkeler olmak üzere yeni pazarlara giriş yapmayı planlıyoruz. 


Bayilikleriniz ve bayi seçim kriterleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bu konuda bayilik sözleşmesi yapacağımız firmayı belirlerken, çalışmış olduğu markanın ürünlerinin dağıtım şekline, müşteri şikayetlerine, satışları artırma performansına, saha çalışmalarına vs. kriterlerini dikkate alarak gözlemler yapıyoruz ve bunun sonucunda yeterliliklere sahip olduğuna kanaat getirdiğimiz taktirde 3 yıllık bayilik sözleşmesini imza altına alıyoruz. Fuska ürünlerini satmak ve satın almak isteyen herkese kapımız açık, ancak bayilik boyutunda kendisini kanıtlamış olması ve sürekli büyüme potansiyeline sahip, sermaye yeterliliğine sahip olması gerekiyor. Bizim için süreklilik ve uzun dönem iş birliği yapabilir olması, aynı vizyona, heyecana, enerjiye sahip olabilmek en önemli kriterlerimizdir. 


Kalite standartlarınız ve sahip olduğunuz belgeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
AR-GE organizasyonumuz içerisinde “Kalite ve Gıda Güvenliği Ağı” bulunmaktadır. Bu ağ çeşitli öğeleri içermektedir:
- Olası güvenlik ve gıda sorunlarının tanımlanmasına ve engellenmesine yardımcı olan “Erken Uyarı Ağı”,
- Güvenli ve hızlı mikrobiyoloji güvenlik değerlendirmeleri yapılmasını sağlayan “Mikrobiyolojik Güvenlik Ağı”,
- Analitik standartları geliştirip iyileştiren “Analitik Yöntemler Ağı”.
“Fuska” operasyonlara ve AR-GE'ye, analitik veri ve Kalite Güvence Desteği sağlayan, alanında en gelişmiş test laboratuvarına sahiptir.

Çalışmış olduğumuz ülkelerin standartları doğrultusunda rutin denetimlere girerek almış olduğumuz sertifikaları aktif halde tutarak kaliteli üretimin sürdürülebilirliğini sağlamaktayız. İTQİ-Üstün Lezzet Ödülü'nü Brüksel’de aldık. ISO9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine, ESMA ve KOSHER belgelerine de sahibiz.


Covid-19 satışlarınıza nasıl yansıdı?
Pandemi ile birlikte iç pazarda Fuska’ya Türkiye’nin birçok yerinden ekstra talepler gelmiştir. Özellikle geçtiğimiz Mart - Ağustos döneminde bazı ürünlerde taleplere yanıt vermekte zorlandığımızı belirtmeliyim. Bu nedenle yeni makine yatırımlarımızı devreye alarak üretim kapasitemizi artırmaya devam etmekteyiz. Yine buna paralel satış ve pazarlama kadrolarımızı da aynı zamanda güçlendirmeye başladık. Covid 19’da birçok sektör ve şirket kadrolarını azaltırken, biz aksine ek istihdam ile büyümeye devam ediyor ve ülkemize hem istihdam hem de katma değer yaratmayı sürdürüyoruz.


Pandemi ile ilgili tesis ve şirketinizde hangi önlemleri alıyorsunuz?
Pandemi başlangıcından itibaren üretimimizin sürekli ve sağlıklı koşullarda devam edebilmesi ve çalışanlarımızın sağlığını korumak adına çok ciddi tedbirler aldık ve bunu titizlikle uyguluyor ve denetliyoruz. Bunun sonucunda şu ana kadar herhangi bir olumsuzluk yaşanmadı. Öncelikle tüm çalışanlarımıza bu konuda sürekli eğitimler ve geri bildirimler veriyoruz. Şirkette herkesin maske takması, hijyen ve mesafe kurallarına uyması zorunlu. Tesis içinde hiçbir dinlenme alanında, açık alanlar dahi, sigara içilmesine izin vermiyoruz. Çok fazla noktada hijyen noktalarımız bulunmaktadır. Tesisimizde girişte ateş kontrolü ve HES kodu kontrolü yapılıyor. Semptom gösteren çalışanlarımızı veya misafirlerimizi ilgili sağlık kuruluşuna yönlendiriyoruz. Toplantıları olabildiğince on-line yapıyoruz. Ofislerimizde ve toplantı salonlarında insani amaçlı kullanılan ozon jeneratörleri ile 7/24 hijyen sağlıyoruz. Ayrıca elektrikli dezenfektan makineleri ile tüm ofisler, WC ve üretim alanlarımız gün içinde periyodik olarak dezenfekte edilerek kayıt altına alınıyor. Şirket araçlarına sadece kullananlar binebiliyor, aynı zamanda araçlar periyodik olarak dezenfekte ediliyor.


Döviz kurlarındaki yükseliş size nasıl yansıyor?
Döviz kurlarındaki hareketliliğin maalesef hem bize hem sektöre hem de tüm ekonomiye olumsuz etkileri oldu. Zira üretim prosesi içinde kullandığımız PET preform, damacana, viyol, palet, kapak, etiket, cam şişe, shrink, nakliye-navlun, enerji, birçok hammadde ve ara madde ithal geliyor veya dövize endeksli satılıyor. Dolayısıyla, bu artışları üreticiler olarak biz, birim fiyatlara hızlı bir şekilde yansıtamıyoruz. Bu durumda karlılıklarımızın erimesine ve düşmesine neden oluyor. Bu nedenle ürünlerimize istemeyerek de olsa fiyat artışlarını yansıtmak durumunda kalıyoruz. Döviz kurlarında bir stabilizasyon olmazsa su ve içecek ürünlerinde fiyat artışları devam edecektir.


GEKAP (Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi) nedir? Maliyetlerinden ve sektöre etkilerinden bahsedebilir misiniz?
Geri Kazanım Katılım Payı’nın kısaltması olan GEKAP, bir yönetmelikle sene başından itibaren devreye alındı. Ocak 2020'de uygulanmaya başlanan yönetmelik ile üretici firmalar, ürettikleri ürünlerin ambalajları için kilogram, ton ve metreküp başına katılım bedeli ödeyecek.


Geri dönüşüm katkı payı uygulaması bir yandan giderek artan ambalaj geri dönüşüm maliyetini azaltmayı amaçlarken, diğer yandan da üretici firmaların ambalaj gramajlarını minimuma çekmeyi hedefliyor. Ancak GEKAP tüm sektöre ve dolayısıyla tüketicilere ek maliyetler getirmiş durumda. Bir taraftan döviz kurlarının hareketliliği diğer taraftan GEKAP’ın yürürlüğe girmesi sektörümüze aynı anda ciddi maliyet yükleri getirmiştir. Sektör olarak bu maliyetleri fiyatlara yansıttığımızda hem perakende satış noktalarından hem de tüketicilerden büyük tepki alıyoruz, ancak bu maliyetleri kendi içimizde sübvanse etmemiz maalesef mümkün değil.


FUSKA olarak Dijital Pazarlama’nın neresindesiniz?
Tüketicilerimizden aldığımız en yoğun geri dönüş “Suyunuz çok güzel, içimi hafif; nereden bulabilirim” oluyor. Tüketicimizi önemsiyoruz ve onlara her zaman en yakın marka olma gayreti içerisindeyiz. Bunu Çağrı Merkezimiz ve Dijital Pazarlama alt yapımızı 2021 yılı içerisinde güçlendirerek çözmeyi, aynı zamanda Mobil Ticaret Sitesi ile müşterilerimize direkt ulaşmayı planlıyoruz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyor, yeni yatırım projelerinizin tüm sektör adına hayırlı olmasını diliyoruz.

DİĞER RÖPORTAJLAR