RÖPORTAJLAR

1986 yılından bu yana tasarım, mühendislik, paslanmaz çelik üretim, montaj, devreye alma ve satış sonrası hizmetler faaliyetleri ile anahtar teslimi süt ve meyve suyu tesislerinin kurulması konusunda uzmanlaşan Gemak A.Ş., uzun yıllara dayanan tecrübesiyle proses endüstrisinde derin bir bilgiye sahip. Süt, içecek (meyve suyu, maden suyu), şekerleme (çikolata, kek, bisküvi, reçel, marmelat), gıda (yağ, yumurta, soslar, bebek maması, soya ve badem sütü), farmasötik, petrokimya ve kimya endüstrileri alanlarında mühendislik çözümleri ile eksiksiz bir ürün yelpazesi sunan Gemak Gıda End. Mak. ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Necil BÜYÜKPAMUKÇU’dan yeni dönem projeleri ve ihracat çalışmaları hakkında bilgiler aldık. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Meyve suyu tesis projeleri için meyve indirme ve alım hatları, meyve ve sebze proses hatları, bunker, mayşe ısıtıcısı gibi birçok ekipmanın üretim ve montajını gerçekleştiriyorsunuz. Bu çalışmalarınızdan bahsedebilir misiniz?
“Çiftlikten sofraya” sloganıyla çalışan firmamız, içecek endüstrisine yönelik ihtiyaç duyulan paslanmaz çelik makine ve ekipmanların, anahtar teslimi üretim tesislerinin, özel ürünlerin ve mühendislik çözümlerinin üreticisidir. GEMAK, faaliyetini AR-GE, tasarım, üretim, montaj, devreye alma, satış ve satış sonrası servis olmak üzere 8 ana başlıkta sürdürmektedir. Amacımız, tüm müşterilerimize en ileri teknoloji ve kaliteye sahip ürünler sunmak, genişletilmiş garanti süremizle, satış sonrası serviste en iyi hizmeti verebilmektir. Meyve suyu, meyve nektarı, meyveli içecek ve aromalı içecekler için her türlü ekipman ve hizmet üretmekteyiz. Müşterilerimize modern, hijyenik ve otomatik, son teknoloji sistemler sunmaktayız. Meyvenin üretime alım hatları, presleme sistemleri, seperasyonu, pastörizasyonu, enzimleme, durultma vb. işlem hatları, evaparasyon sistemleri, filtrasyonu, konsantrasyonu için gerekli hatlar ve her türlü ısıl işlemleri ile dolum ve depolama hatlarında müşterilerimize çözümler üretiyoruz. Tüm gıda tesislerine yönelik olarak CIP sistemleri ve anahtar teslimi laboratuvarlar tedarik etmekteyiz. Proses ekipmanlarının haricinde tesisleri için gerekli olan her türlü buhar, su, hava, buzlu su hatlarının montajı ve ısı izolasyonlarının yapılması, elektrik tavası, konsolu ve kablolarının montaj işlemleri ile havalandırma ve iklimlendirme kanallarının üretimi ve montajı yapılmaktadır. Otomasyon ekibimizle ünite bazlı ve tüm fabrikalarına yönelik olarak otomasyon hizmeti vermekteyiz. 


Geliştirmiş olduğunuz standardizasyon ve pastörizasyon sistemleri ve yerinde temizlik sağlayan CIP sistemlerinin meyve suyu ve içecek endüstrilerinde kullanımı hakkında bizi bilgilendirir misiniz?
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ülkemizde gıda güvenilirliğini sağlamaya yönelik mevzuat çalışmaları sonucunda çıkan kanun ve yönetmelikler doğrultusunda tüketicilerin güvenilir gıda tüketmelerini sağlamak amacıyla işyeri sahiplerinin sorumlulukları artmıştır. Bu sorumlulukların başında gıda zincirinin neresinde iseniz bunun bir önceki ve bir sonraki adımının tanımlanması demek olan “İzlenebilirlik” gelmektedir. Ayrıca üretim veya işleme basamaklarının tek tek tanımlanarak, basamaklardaki kritik kontrol noktalarının belirlenmesi ve kontrol altına alınması demek olan Kritik Kontrol Noktalarında Tehlike Analizinin temel 7 ilkesi de kanun ve yönetmeliklerde işyeri sorumluluğuna dahil edilerek uygulanması zorunlu hale gelmiştir. Bu sebepten dolayı, en çok talep, Avrupa standartlarında ve yüksek kapasitelerde, hijyenik ve uzun raf ömürlü üretim yapabilmesi için, alınan meyve miktarından başlayarak, temizliği ve kalitesinin standardize edilebilmesi için oluşturulan yeni projelere veya bu işlemlerle ilgili revizyon çalışmalarına gelmektedir.


Müşterilerimiz bizlere, üretimde kullanılacak ürün reçetelerinin oluşturularak, her yapılan parti üretimin birbirinin aynısı olması, ayrıca tesisin hijyenik koşullarının devamı ve standardının sağlanabilmesi için ekipmanları yerlerinden oynatmadan otomatik temizleme yapılabilmesi ve tüm yapılan işlemlerin kayıt altına alınabilmesi için gerekli sistem talepleriyle geliyorlar.  GEMAK bu sektörde yılların verdiği bilgi birikimi ve tecrübelerine dayanarak özel gıda proses hatları geliştirmede sektör liderliğini kendisine hedef seçmiştir. GEMAK, müşterilerine “Anahtar Teslimi Proje” sloganıyla tam destek vermektedir.  
Talep açısından en öne çıkan, tam otomasyonlu standardizasyon ve pastörizasyon sistemleri ve yerinde temizlik sağlayan CIP sistemlerimizdir. Bu ünitelerde kullandığımız dünyaca ünlü Alfa Laval ekipmanları ile yüksek kaliteli ürünler üretilmesini garanti ediyoruz. Sistemlerimizle hammadde maliyet kontrolü, hijyen standartları, üretim kalitesinin sürdürülebilirliği ve kayıt altına alınabilmesi için gerekli son teknoloji tüm donanımları müşterilerimizle buluşturuyoruz. Ayrıca sistemlerimiz, minimum enerji tüketimleriyle müşterilerimizin cebini koruyan, çevreye duyarlı ve yatırım maliyetinin çok kısa sürede geri dönüşümünü sağlayan özelliklere sahiptir. 


Ülkemizde meyve suyu ve içecek sanayinin teknolojiye ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz? Kullanılan teknoloji hakkında neler söylemek istersiniz?
Meyve suyu sektöründeki işletmeler, gıda üretiminin hijyenik makine ve ekipmanlarda üretilmesi konusunda hem fikir oldukları için, bu doğrultuda işletmelerin bütçeleri ve dışarıdan aldıkları teşvikler ile makine ve ekipman parkurlarını modernize etmekteler. Yeni kurulan tesisler, proje aşamasından itibaren son teknoloji ekipmanlarla kurulmaktadır.  Bu konuda uzman olan otomasyon ekibimiz ile müşterilerimize destek vermekteyiz. Endüstriyel otomasyonda çözüm ortağı olan firmamızdan en çok, reçete uygulaması, proses kontrolü, veri toplama ve izleme, makine ayarlarının kontrolü için hizmet ve ekipman alınmaktadır. Ayrıca lider bir GSM operatörü ile birlikte yürüttüğümüz proje ile de müşterilerimize, tesislerine uzaktan erişim ve haberleşme hizmeti sunmaktayız.


İhracat çalışmalarınızdan bahseder misiniz? 
Dünyada 30’u aşkın ülkeye ihracat yapıyoruz. İngiltere, Rusya, Fransa, Azerbaycan, Ukrayna, Özbekistan, Suudi Arabistan, Mısır, Libya, Irak gibi birçok ülkede anahtar teslimi tesis kurduk ve kurmaya devam ediyoruz. İngiltere’ye ilk Türk menşeli süt fabrikasını Gemak olarak biz kurduk. Gemak olarak akılcı mühendislik çözümlerimiz ve yüksek üretim kalitemizle, dünya lideri makine üreticilerine rakip durumdayız.  


Gündeminizde meyve suyu ve meşrubat sektörlerine yönelik gerçekleştirmeyi planladığınız yenilikler ve projeler var mı? 
Ülkemizde meyve suyu tüketimi AB ortalamasının altındadır. Sağlıklı beslenme çerçevesinde bireyleri bilinçlendirerek daha fazla meyve suyu tüketmeye teşvik etmeliyiz. Buna karşılık geleneksel yöntemler ile üretim yapan işletmelerin giderek azalacağını ve modern üretim yöntemlerini uygulayan butik işletmelerin kurulacağını öngörmekteyiz. Ayrıca Türkiye AB ile olan anlaşmaları gereği, meyve suyu sektöründe de AB'ye uyum sağlamak zorundadır. Bildiğiniz gibi uyum sağlayan işletmelerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu doğrultuda, işletmelerin iyileştirilmesi gibi konularda müşterilerimize tam destek vermeye devam edeceğiz. Özellikle yeni tasarım pastörizatörlerimiz ve bir Avrupa firması ile ortak çalışmamız olan düşey film tipi meyve suyu evaporatörlerimiz ile yeni atılımlar gerçekleştireceğiz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR