RÖPORTAJLAR

Salim Bey öncelikle sizi ve İdeal Su markasını tanıyabilir miyiz?

01/03/1968 Yılında Kocaeli ilinin İzmit ilçesinde doğdum. Öğrenim hayatıma 27 Mayıs ilkokulunda başlayıp, Mimar Sinan Ortaokulu, İzmit Teknik Lisesi Makine Bölümünde devam ettim. 1986 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Bölümünü kazanıp 1990'da mezun oldum.


İş hayatıma ilk adımım, Kristal Su’da İşletme Şefi olarak 1993 yılında başladı. İşletme şefi olarak başladığım iş hayatıma 1998 yılına kadar fabrika müdürü olarak devam ettim. 1998 yılı YİMPAŞ Holding yatırım grubu süt , süt ürünleri ve meyve suyu proje lideri olarak 1,5 yıl çalıştıktan sonra Aytaç içecek grubunda Teknik Müdür olarak başlayıp iki yıl sonra Teknik İşler Müdürlüğü ile beraber Satın Alma Müdürlüğü’nü 4 yıl süreyle yürüttüm. Genel Müdür Yardımcılığı ile devam eden görevime 3 yıl devam ettikten sonra Aytaç firmasında Genel Müdürlüğe yükselmiş olup bu pozisyonda 6 yıl çalıştım. Asaş Kaynak Suları Sanayi ve Tic. A.Ş. (GÜRPINAR )’da 5,5 yıl süreyle genel müdür olarak çalıştıktan sonra son olarak 2 senedir İdeal Memba Sularında Genel Müdürlük olarak iş hayatıma devam etmekteyim.


İdeal Su 2009’den bu yana Toroslardan aldığı lezzet, saflık, zengin mineralleri ile kaynağın doğallığı bozulmadan ve el değmeden gıda tüzüğüne uygun isale hattı sistemi ile üretim tesisimize taşınmaktadır. Üretim tesislerimizden tam otomatik makinelerde tüm hijyen kuralları dikkate alınarak ve son sistem ambalajlama teknolojileri kullanılarak el değmeden titizlikle şişelenen İdeal su, evlere, kafelere, büfelere, spor salonlarına yanı kısacası suya ihtiyaç duyulan her anda ve her yerde tüketicisi ile buluşmaktadır.


İdeal Su ph seviyesinin 8.23 olması ve buna ek olarak içerdiği zengin mineraller ve bileşenler sayesinde “Mineralli Su” olarak T.C. Sağlık Bakanlığınca onaylanmış olması tercih edilmesindeki en önemli sebeplerdendir.

 


12 yıldır devam eden su serüvenimizde İdeal Memba olarak tüketicimize gösterdiğimiz önemi, işbirliği içinde olduğumuz tüm tedarikçilere ve firmalara da gösterdiğimizin altını çizmek isterim, 2020-2021 yılı pandemi dönemi ekonomik olarak sadece ülkemizin değil tüm dünyanın zorluk çektiği ve çekmeye devam ettiği bir süreç oldu maalesef, İdeal Memba Ailesi olarak bu zor süreçte durmadan üretime devam ettiğimiz gibi yeniliklere de açık olmayı başaran ve yenilenen bir firma olmayı başardık.


Ulusal ve uluslararası yıllardır var olduğumuz prestijli fuarlarda pandemi sürecinden bu yana birçok firmanın aksine varlığımıza devam ettik, etmeye de devam edeceğiz. Geçici olan bu pandemi sürecinden en az hasarla çıkmayı planlarken aynı zamanda iş ortaklarımızın da az hasarla çıkması için kendilerine verdiğimiz sözlerin, attığımız imzaların arkasında durarak piyasadaki varlığımızı devam ettirmekteyiz. Ayrıca İdeal Su, kuruluşundan bu yana ekonomik kalkınmasının yanı sıra toplumsal hayatın gelişiminde de rol üstlenmiş ve bu alandaki desteğini köklü sosyal sorumluluk anlayışıyla sürdürmüştür. Eğitim, çevre ve kültür-sanat alanlarında, güncel ihtiyaçlara uygun olarak, uzun soluklu, yaygın ve sürdürülebilir sosyal sorumluluk faaliyetlerini desteklemeye devam etmektedir.

 

Ürün çeşitleriniz ve gelecek dönem planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Bilindiği üzere ambalajlı su sektöründe malzemelerin cinsine göre üretimler sınıflandırılmaktadır. Sınıflandırılan bu grupların her birinde teknolojik olarak İdeal Suyun alt yapı zenginliğiyle beraber üretimi gerçekleştirilmektedir. 


Bardak ambalajlarda; 110 cc, 180 cc, 200 cc ebatları ile başlayan ürün çeşitlerimiz pet ambalajlarda; 0,2 lt, 0,33 lt, 0,5 lt, 1,0 lt ve 1,5 lt, 5,0 lt, 10,0 lt, 19 lt cam ambalajlarda ise 200 cc (karpuz-çilek, elma, limon, c vitaminli, nar, karadut frenk üzümü v.b), 250 cc (multifruit gazoz), 15 lt cam damacana ayrıca polikarbonat ambalajda; 19 lt hacmindeki geri dönüşümlü ürünümüz ile devam etmekte ve dolumu yapılmaktadır.

 

2009 yılından 2021 yılının birinci çeyreğine kadar ambalajlı su sektöründe hizmet veren İdeal markasını, 2021 yılının ikinci çeyreğinden itibaren içecek sektöründe bulunan tüm ürünlerle ürün gamını zenginleştirip, İDEAL markasını içecek sektöründe önde gelen ve aranan marka haline getirebilmek planlarımızın temelini oluşturmaktadır.


Tesisinizin teknolojik altyapısı ve yeni yatırım projeleri hakkında neler söyleyeceksiniz?
Yönetmeliklerde bahsedildiği gibi bir su tesisinde beş farklı kaynak ile beş farklı marka adı altında üretim gerçekleştirilmektedir. İdeal suyun en büyük zenginliklerinden birisi beş kaynağının yüksek debileriyle beraber bulunuyor olmasıdır. Bu kaynakların üç tanesini aktif şekilde üç marka ile kullanıyoruz. Diğer iki kaynağımız ile alakalı olarak da uluslararası bilinen markalar ile görüşmelerimiz devam etmektedir. 


Yukarıda da bahsettiğim gibi bu kaynakların tarıma ve hayvancılığa müsait olmayan noktalarda ve yükseklikte olmasına rağmen özellikle kaptaj koruma alanı ve işletmemize kadar ulaşan ishale hattının yedi yirmi dört takibi gerçekleştirmek maksatlı kamera sistemi ile donatılmış olan kaynak koruma alanı gözleme sistemi en önemli özelliğidir. Son derece üst seviye teknoloji ile bezenmiş olan işletmemizde özellikle ambalajların üretimi esnasında kullanılan 40 bar basıncındaki havanın kuru hava kompresörleriyle üretiliyor olması ayrıca dolumu yapılacak olan şişelerin preformdan kapaklama sonrasına kadar kapalı ve hepa filtreler ile donatılmış bu kapalı alanın pozitif basınç altında tutulması kalitemizin ve hijyen duyarlılığımızın ne kadar üst seviyede tutulduğunun bir göstergesidir. 


Üretimden sevkiyata son derece yüksek olan otomasyon altyapısıyla el değmeden ve insan insiyatifi devreye girmeden yukarıda bahsetmiş olduğumuz tüm ürünlerin üretimini ambalajlanmasını paletlenmesini ve sevkini teknolojik altyapısı yüksek olan ideal markasının üretimde kullanmış olduğu dünyanın önde gelen markaları ve kalitesinden, hassasiyetinden yapmış olduğu projelerin güvenirliğine inandığımız yerli firmaların makinelerinden oluşmaktadır. 

 

Ambalajlama çözümleriniz ve AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Uzun soluklu ve yorucu çalışma temposunda AR-GE çalışmasına ve birçok yeniliğe imza atmak için hep çalışmaların ortağı olmaya çalıştım. 2009-2010 yılları arasında gerçekleşmiş olan en önemli projelerden biri, 48 ağız 5 ltlik 70 grlık preformlardan üretilen ambalajın, 60 grlık 38 ağıza çevrilmesidir. Teknopet Yönetim Kurulu başkanı Zafer ŞENOLSUN, Berikap Kapak firmasından Gökhan KARABİBER ve BNS Kalıp firmasından Orhan YALÇIN’ın katkılarıyla birlikte gerçekleştirmiş olduğumuz bu proje sayesinde gramaj ve preform ağzından ortalama %10-15 arasında tasarruf sağlanmıştır Şişe preform gramajının düşürülmesi ve 48 ağızdan 38 ağıza geçilmesi ile ortama %10-15 arasında hammadde tasarrufu sağlanmıştır. Ambalajlı su üretiminde kullanılan PET şişelerin ağırlık düşürme çalışmaları bu gün de sürmektedir. Önümüzdeki kısa süre içinde 0.5 lt suyu 8.5 gramlık PET şişelerde satın alınabileceğini şimdiden söylemek, kehanet sayılmamalıdır. Bu ambalajlar eskisine oranla çok daha hafif oldukları için üretimlerinde daha az enerji kullanılmakta, dolayısı ile atmosfere daha az karbon salınımı gerçekleşmektedir.


İdeal su olarak üretimde kullanmış olduğumuz ambalajlama ile amacımız yalnızca değerli içeriği korumak değil aynı zamanda karbon salınımı, çevreye vereceği zararları minimize edebilmek için tedarikçilerimiz ile birlikte yürüttüğümüz düşük gramajlı ürünleri kullanma noktasındaki çalışmalarımız ileri seviyelere gelmiş durumdadır. Bizim için çok önemli olan ve üzerinde hassasiyet ile durduğumuz tedarikçimizin de bu konuda bizi desteklediği diğer bir projemiz ise food grade recycled (gıdaya uygun geri dönüşüm) pet cipsten imalatı gerçekleştirilmiş preformlardan ambalaj üretip piyasaya sürerek öncülük yapabilmektir.

 

Markalaşma ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?

Markalaşma ve Pazarlama stratejilerimizi günümüzün koşulları doğrultusunda yönetimsel değerlendirmeler ile belirliyor ve bu doğrultuda yapılması gereken yatırımlarımızı yıllık planlarımızın içerisine dahil edip ilerliyoruz. Bu bağlamda Marka ve Pazarlama çalışmalarımız adına yaklaşık 12 yıllık bir geçmişe sahip olan İdeal markamızın bilinilirliğini ve gücünü sürdürülebilir kılmak ve daha ileriye taşımak için; çeşitli dijital platformların yanısıra sosyal mecralarda yer almaya çalışıyor, hizmet verdiğimiz başlıca şehir ve bayilik bölgelerimizde Bilboard ve çeşitli reklam çalışmalarını kullanıyor, çeşitli sosyal sorumluluk projelerine katılmaktan geri durmadan, kendimizi yeniliyor geliştiriyoruz. 

 

Yılların vermiş olduğu deneyime dayanarak mesai arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma en önemli tavsiyem; “Hangi birimde, hangi makamda çalışmalarınızı ifa ediyorsanız, arkanızda mutlaka imzanızı taşıyan bir yenilik bırakınız.

 

İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
İdeal Su ilk siparişini ilettiği ülkeden beğeni ve taleplere bağlı olarak sipariş almaya devam etmekte ve dünyada lezzeti, kalitesi, titizlikte sürdürülen üretim süreci ile tanınacak su firması olması yönünde emin adımlarla ilerlemektedir. İdeal Su gıda konusunda yüksek kriterleri bulunan Japonya’nın yanı sıra Amerika, Panama, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da olmak üzere 30 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Suyumuzun ulaştığı her ülkede yeni kültür ve yeni taleplerle tanışıyor ve her yeni talebin İdeallerimizi gerçekleştirmede yeni adımlar olduğunun bilincinde bir firma olarak büyüyor, değişiyor, gelişiyor ve ilerliyoruz. Ayrıca yurtdışına gittiğinizde birden bire raflarda İdeal Suyumuzla karşılaşabilirsiniz, elimizden geldiğince tüm ülkelere su gönderisi yapmaya çalışıyoruz fakat bayilik konusundaki kriterlerimizin yerine getirilmesi için belirli bir deneme sürecinden geçiriyoruz ithalatçı firmamızı. 

 

Bayilikleriniz ve bayi seçim kriterleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Bölge interlandımızda şu anda 80 civarı bayimiz ile bölgeye hizmet etmekteyiz. Bayilik seçim kriterlerimiz ulusal pazarda; Bayilik vermeyi planladığımız yerde ya mevcut bayinin çok düşük performansta olması ya da bölgenin ürünlerimiz adına boş olması gerekiyor. Bu doğrultuda satış ekibimiz ile yapılacak görüşmeler sonucu şirket prosedürü olarak istediğimiz bayii bilgileri ve teminat alma çalışmalarımız neticesinde ilgili bölge bayiliğimizi oluşturup, faaliyetlerimize başlıyoruz. Uluslararası pazarda bayilik sürecinde ise müşterilerimiz için deneme süreci belirlemekteyiz, deneme sürecinde müşterimizin alım potansiyeli, alım sıklığı, bulunduğu pazarda ortaya koyduğu reklam ve tanıtım faaliyetlerini takip etmekte, karşılıklı olarak verilen hizmetlerde mutabık olunması durumunda 1 yıllık bayilik sözleşmemizi imzalamaktayız. 

 

Kalite standartlarınız ve sahip olduğunuz belgeler hakkında bilgi alabilir miyiz?

Türkiye’de bulunan imalatçı firmaların hedefinin uluslararası standartlarda üretim yapmak olduğunu söyleyebiliriz. İdeal olarak kaliteyi, çevreyi, insanı, güveni, emniyeti, hijyeni savunan ve en yüksek seviyede korumaya çalışan bir firma olduğumuzu rahatlıkla ifade edebilirim. Kalite standardımız, sahip olduğumuz ve uluslararası geçerliliği olan ISO belgeleri (9001, 14001, 22000, 45001), TSE, TSE HELAL Uygunluk Belgesi, FDA Sertifikası, TS 9130 ve TS 266 belgeleri ile belirlenmektedir.


ISO Belgelerinin ortak özellikleri evrensel belgeler olmalarıdır. Bu belgelere sahip olarak belirli bir kalite standardı seviyesi taşıdığımızı, müşterilerimizin ve tedarikçilerimizin güvenini her geçen gün artırdığımızı, ayrıca çevreye duyarlılığı enerji, su ve benzeri kaynakların etkin bir şekilde kullanımını sağlamada dikkatli ve kontrollü ilerlediğimizi belirtebilirim. TS 9130 ve TS 266 Belgeleri sayesinde ürün içeriğinin ve bileşenlerinin korumasını, denetim altında tutulması sağlanmaktadır.


Bizler İdeal Su olarak kalite politikamızda uluslararası standartlara uyarak ilerlerken aynı zamanda Gıda Güvenliği Ekibimiz ile ürünlerimizde oluşacak gıda ve güvenlik sorunlarının tespiti ve önlenmesi için “Erken Önlem Operasyonu”, ürün sağlığı ve tüketici sağlığının korunması için de “Mikrobiyolojik Operasyon” noktaların kurulması ile ürünlerimizin düzenli kontrolleri sağlanmış bulunuyoruz.

 


Pandemi dönemi satışlarınıza nasıl yansıdı? Pandemi sürecinde yatırımlarına ara vermeyen ve sektörü yeni ürünlerle tanıştırmayı sürdüren nadir firmalardansınız. Bu süreci bizimle paylaşır mısınız?

İdeal Memba olarak önceliğimiz her zaman için müşterilerimizin talepleri olmuştur. Elbette pandemi süreci tüm dünya ile birlikte Türkiye'yi etkisi altına aldı. Bizler bu süreçten en az hasarla çıkabilmek için değişen yeme-içme alışkanlıklarını göz önüne alarak ulusal ve uluslararası çözümler bulmaya çalıştık; ulusal alanda; evlerde ve mutfaklarda daha fazla tercih edilmemiz yönünde stratejiler belirledik ve uyguladık. 


Uluslararası pazarda ise çok farklı bir problemle karşı karşıya kaldık, konteyner tedariğindeki aksaklıklar, artan taşıma maliyetleri bizlerin pandemi sürecinde planladığımız stratejileri korumamızda hayli zorlayıcı bir etken oldu ama bu hem ulusal hem de uluslararası müşterilerimizin talebini gerçekleştirme yönündeki hedefimizin önüne geçmedi.


İdeal Su, ürün ve hizmet kalitesi ile her zaman müşterileri tarafından tam puan almıştır. Ürün ve hizmet kalitemizdeki çizginin bozulmamasına bağlı olarak müşterilerimiz uzun süredir bizlerden yeni ürünler talep etmekteydiler. Müşterilerinin taleplerini hiçbir zaman cevapsız bırakmayan İdeal Memba, pandemi döneminde de farkını ortaya koyarak yeni bir hedefini gerçekleştirme yolunda adımını atmış ve 8 farklı aromalı gazlı içecek İdeal kalitesi ile buluşarak müşterilerimizin beğenisine sunulmuştur.

 

 

GEKAP’la ilgili bir sektör duayeni olarak sizin görüşlerinizi alabilir miyiz?

Bu konu hakkında üyesi olduğumuz SUDER ve SUSAD söylenebilecek her şeyi söylediğine inanıyorum. Gerek ekonomik koşulların gerekse pandemi döneminin işletmelere getirmiş olduğu ağır şartların içinden tüm meslektaşlarım geçmektedir. Yönetmelikte yer alan süt, çeşnili ve aromalı/aromalandırılmış içme sütleri, bebek devam sütleri gibi ambalajlı sularında bu kapsama alınabileceğini düşünüyorum. Çeşitli sebeplerle bu kategorinin içerisine giremiyorsak dahi GEKAP gibi ek mali yükümlülük tarifesinin makul bir seviyeye getirilerek ve en azından pandemi dönemi sonrasına kadar ertelenmesini umut ediyoruz.

 

İdeal Su olarak ulusal ve uluslararası pazarda hedef noktanız neresidir? İçecek firmalarına markalaşma konusundaki önerileriniz nelerdir?

İdeal”i marka olarak belirlediğimizde, şişelenmiş “EN İDEAL SU” olmayı hedeflediğimizi açıkça belirtmekte bir sakınca görmüyorum. Bu hedefimizi gerçekleştirme yolunda ilk adımımızı kendi bölgemizin "En Büyük", Türkiye’nin ise ilk 5 büyük su tesisinden birini kurarak attık. Sadece bölgemizde bilinen ve tercih edilen markası olmanın yanında Türkiye’de akla gelen ilk 5 su markasından biri olmayı hedeflemekteyiz. Ayrıca Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleştirmeyi planladığımız yatırımlarımız ile içecek sektöründe akla gelen firmalardan olmayı ummaktayız.


Bu ay itibariyle raflarda Limon, Mandalina, C vitaminli, Karpuz & Çilek, Karadut&Frenk Üzümü, Nar, Elma ve Multi Fruit Aroma seçenekleri ile 8 farklı İdeal Aromalı Gazlı İçeceklerimizle tüketicilerimizi buluşturacağız. İdeal kalitesinin yeni lezzeti ile tüketicilerimizle buluşuyor olmasının bizleri ziyadesi ile heyecanlandırdığını, hatta meyveli gazlı içeceklerimizin dışında, yeni ürünler ile ilgili AR-GE çalışmalarımızın da devam ettiğini ve tüketicilerimizin tüm içecek ihtiyaçlarında aradıkları ilk markalardan biri olmak için emin adımlarla ilerlediğimizi belirtebilirim.


Sadece ulusal alanda değil, uluslararası pazarda su ve içecekler ile ilgili tüm yenilikleri takip eden, yenilenen ve büyümeye devam eden bir firmayız. İdeal Memba olarak tüm dünyada su gönderimizin düzenli olması için elimizden geleni yapıyoruz, işbirliği içinde olduğumuz her ülkenin bizleri daha da geliştirerek Dünya’da tanınan Türk markası olmak için durmadan araştırıyor ve kendi İdeallerimize yenilerini katıyoruz.

 

Markalaşma, ürünün veya hizmetin diğer ürün veya hizmetler arasında kendini ayırt edebilecek şekilde yer bulabilmesi için yürüttüğü tüm süreçtir. Bu süreçte marka, logo hatta slogan ulusal ve uluslararası alanda ürün veya hizmet konumunun belirlenmesinde büyük öneme sahiptir. Marka için konumlandırma belirlendikten sonra hedef kitleler için ne anlama gelineceği belirlenir, böylelikle marka olma yolunda, tüketicisinin istek ve ihtiyaçlarına en iyi vaatleri sunan ve bu vaatlerinde en fazlasını gerçekleştirerek markalaşma yolunda ilerlenir.


Markalaşma yolculuğu, uzun soluklu yüksek tempolu bir süreçtir. Bu yolculukta pazarın nabzı sürekli ölçülüp, hedefe gidilen yolda stratejiler sürekli düzenlenip yenilenmelidir.

 

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR