RÖPORTAJLAR

Özellikle içecek, kimya, gıda ve sektöründe şişelenmiş, paketlenmiş ve varilli ürünlerin etiketlerinin basımında, hızlı etiket yazıcıların kullanımı giderek artıyor. Epson'un ColorWorks Serisi, bu ihtiyaca cevap veriyor. Etiket yazıcıları üreten Epson, Türkiye’de geniş bir ürün yelpazesine sahip. Akbarkod Etiket Sanayi ise, Epson Türkiye’nin hızlı etiket yazıcılar grubundaki en önemli iş ortaklarından birisi. Akbarkod Epson Ürün Sorumlusu Kenan ŞENGÜL, hızlı etiket yazıcılar konusundaki soruları yanıtladı.

 

 

 

Akbarkod’un kuruluşu ve dünden bugüne hikayesini kısaca anlatır mısınız?
Şirketimiz Akbarkod 2011 yılında, OTVT sektöründe uzun yıllardır çalışan tecrübeli ortaklar tarafından kurulmuştur. 25 kişilik kadromuzla, Türkiye’nin tüm şehirleri yanında; Azerbaycan, Özbekistan, Moldova, Cezayir, Polonya ve çevre ülkelere ihracat yapıyoruz.


Barkod sistemine sahip veya kurmayı hedefleyen; hazır giyim, ev tekstili, kimya, ayakkabı, aydınlatma, medikal, otomotiv, kozmetik gibi sektör ayırımı olmadan tüm firmalara hizmet veriyoruz. Barkod donanım ürünleri, yazılım sistemleri, sarf malzemeleri ve teknik servis alanlarında uzmanız. Başlıca ürünlerimiz; barkod yazıcılar, hızlı inkjet yazıcılar, el terminalleri, barkod okuyucular, termal transfer ribonlar, kodlama folyosu baskılı ve baskısız etiketlerdir.

Çift taraflı baskı yapan, İtalyan ITALORA yazıcıları ve Japon CITIZEN barkod yazıcıları ithal ediyoruz. Hızlı inkjet baskı yapan yazıcılar konusunda, EPSON yetkili bayisiyiz. Hollanda menşeili endüstriyel etiket malzemesi üreten, EMAX LABEL SOLUTIONS firmasının bayisiyiz. Teknik destek sunuyoruz. Tüm sattığımız ürünlerin yedek parçasını ve servis hizmetini sağlıyoruz. HONEYWELL etiket yazıcı ve terminallerin, Türkiye Yetkili Servis Merkezi’yiz. Diğer etiket yazıcılara da servis veriyoruz. 

 

Barkod dünyasına yeni anlayış ve kalite ilkelerimizle hizmet vererek, sektörün hak ettiği yere gelmesinde bütün gayretimiz ile çalışmak bizlere onur vermektedir. 


Akbarkod olarak, hızlı etiket yazıcılarına büyük önem veriyorsunuz. Bu alanda Epson ile çalışmaya nasıl karar verdiniz ve bu firmanıza ne gibi artılar getirdi? 
Üretici firmalar, etiket ihtiyaçlarını iki şekilde karşılayabilir. Birincisi, matbaa veya etiket firmaları dediğimiz dışarıdaki firmalara sipariş verilebilir veya bünye içinde etiket yazıcılarla kendileri basabilir. Firmanın kendi içinde etiket basma işleminde, akla ilk olarak siyah beyaz baskı yapan barkod yazıcılar geliyor. Bunlar bazı ihtiyaçları karşılamakla beraber, renkli etiket ihtiyacına çözüm olmuyor. Bunun yanında, tüm dünyada üretim ve pazarlama şekli değişti. Üreticiler yoğun rekabet ortamından sıyrılmak için, ürünlerini çeşitlendirmeye ve ambalajlarını dikkat çekici hale getirmeye gayret ediyorlar. Ürün çeşidinin artması, üreticinin az sayıda ama çok çeşitte etikete ihtiyaç duymasına neden oluyor ve dışarıda etiket bastırmanın maliyeti yükseliyor. Üretici kendi bünyesinde istediği zaman, istediği kadar etiket basma esnekliğine ihtiyaç duyuyor. İşte, renkli hızlı etiket yazıcılar bu ihtiyaçlardan doğdu.


“Hızlı” tabirini özellikle kullanıyorum çünkü bu yazıcılar ofis içinde kullandığımız diğer mürekkep püskürtmeli yazıcılardan farklı bir teknoloji ile çalışıyor, çok farklı malzeme üstüne, dış ortam ve kimyasallara dayanıklı mürekkeple, saniyede 30 cm’ye kadar baskı yapabiliyorlar. 


Akbarkod olarak, piyasanın ihtiyaçlarını ve eğilimi yakından izliyoruz. Hızlı renkli etiket yazıcılar konusu, Türkiye’de 5 yıl önce yoğun olarak gündeme geldiğinde, “Türkiye için bu konu henüz erken” diyenlere inat, tam zamanıdır ve Türk üreticilerinin de bu teknoloji ile tanışması gerekir diyerek, araştırmaya başladık. Yaptığımız araştırmada en doğru iş ortağının, Epson olduğuna karar verdik. Epson, Türkiye’de farklı ürünleriyle çok uzun zamandır piyasamızda olan, sattığı ürünün arkasında duran, yedek parça sorunu yaşatmayan, Japon kalitesi ve özenini ürünlerine ve çalışma şekline yansıtan, bayilerini destekleyen bir firma. Yazıcı satmak bir seferlik iş olmadığından ve kullanıcıya sürekli hizmet vermek gerektiğinden bunlar ciddi önem taşıyor. İş ortaklığımız boyunca verdiğimiz kararın doğru olduğunu görmekten dolayı mutluyuz.


Kısaca Epson firmasını tanıyabilir miyiz?
Epson, orijinal, verimli, kompakt ve hassas teknolojileriyle insanları, nesneleri ve bilgileri birbirine bağlamaya adanmış küresel bir teknoloji lideridir. Mürekkep püskürtmeli yazıcılar ve dijital baskı sistemlerinden LCD projektörlere, saatlere ve endüstriyel robotlara kadar uzanan bir ürün yelpazesi ile Epson, inkjet, görsel iletişim, giyilebilir cihazlar ve robot teknolojilerindeki yeniliklere ve müşteri beklentilerinin ötesine geçmeye odaklanıyor.


Japonya merkezli Seiko Epson Corporation tarafından yönetilen Epson Group, dünya çapında 85 şirketle 81.000'den fazla çalışana sahiptir ve faaliyet gösterdiği topluluklara yaptığı katkılardan ve çevresel etkilerini azaltmaya yönelik devam eden çabalarından gurur duymaktadır.


İçecek üreticileri için Epson Hızlı Etiket Yazıcılar neden önemli?
Kullandığımız her üründe etiket var; içecek, kimya, ilaç, lojistik ve nakliye, gıda, ev tekstili, bahçecilik ve tarım en çok etiket kullanılan sektörler.


Okuyucu kitleniz nedeniyle, özellikle içecek etiketlerine değinecek olursak; içecek dediğimizde; bira, şarap gibi alkollü içecekler ile kahve, meyve suyu, sporcu içecekleri, su ve sayısız çeşit sayabiliriz. Bir içecek etiketi aynı tüketicisi gibi sürekli gelişme ve değişmeye açıktır. Değişen demografik özellikler mağaza raflarında bulunan ürünleri etkiliyor ve sürekli değişen etiket talebi ortaya çıkıyor. Gelecek vaat eden markalar büyümekte olan bir sektörden yararlanmak istiyor. Niş markalar içecek endüstrisinde, özellikle organik içerikler ve sağlıklı yaşam tarzı seçenekleriyle artan varlık içinde. İçecek markaları, doğal içerikleri ve şeker azaltmayı vurgulayıcı etiketler kullanıyor. Etiketlerin hedeflenen demografiye göre tasarımlanması ve uygun malzeme üstüne basılması gerekiyor.


Potansiyel müşterileri ikna etmek için sadece saniyeler içinde etki yaratmak şart. Ürününüzü tüm insanların önünde tutmaya çalışmıyorsunuz, doğru kişilerin önünde olmasını istiyorsunuz. Bir tüketici, kalbine veya kafasına çarpacak bir ürün gördüğünde, şirketin büyüklüğü ne olursa olsun onu benimsiyor.


İçecek satışlarının %9'u yeni ürün yeniliğinden geliyor. Yalnızca 2017'de 13.000 yeni marka lanse edildi ama sorun şu, bu markaların yüzde kaçı ve ne kadar süre ile pazarda kalabilecek. Dikkat çekmenin ve akılda kalmanın temel yolu ürünün; marka imajına hitap eden, harika grafikleri ve renkleri olan etikete sahip olmasından geçiyor. Şişenin benzersiz şekli ve tabii ki doğru malzeme de kilit faktörler.


Epson hızlı renkli etiket yazıcılar, işte bu noktada devreye giriyor ve orta-küçük-büyük tüm üreticiler için çözüm sunuyor. Üreticiler istedikleri adette ve istedikleri zaman kendi bünyelerinde Epson Colorworks serisi yazıcılarla etiket basabiliyorlar.


İçecek sektöründe ufak veya orta çaplı bir üretici, farklı çeşitlerde ve belirli miktarda imalat yapıp satıyor, arada tasarım değiştirerek tüketicilerine yenilik sunuyor. Büyük bir içecek üreticisi ise; zaman zaman kampanyalı az ürünler, promosyon, numune veya kişiye özel isimlerle basılan ürünler için az adetli etikete ihtiyaç duyabiliyor. EPSON yazıcılar, hepsi için de kurtarıcı çözüm üretiyor. Tam renkli CMYK baskı, değişken data entegrasyonunda kolaylık, marka imajına katkı, farklı cins ve kalitede etiketlik malzeme ve mürekkep imkanı sunuyor. Tüm bu özellikleriyle artık kurumlar etiket baskısı için dışarıya bağımlı olmaktan kurtuluyorlar.


Epson’un ColorWorks Serileri kimlere yönelik, nasıl çözümler sunuyor?
Epson ColorWorks Serisinde üç farklı ürün bulunuyor. Bunlar C3500, C7500 ve C831 modelleri. Bu yazıcılar endüstriyel alanlarda etiket baskısı yapmak için geliştirilmiş. Az adette ve değişkenlere sahip etiketleri basmak için kullanılıyor. İçecek sektörü için C3500 ve C7500 modelleri uygun. Şu anda Türkiye’de pek çok alanda kullanılmakta ve pek çok fabrikanın veya işletmenin etiket ihtiyaçlarına çözüm getiren bir yapıya sahip. ColorWorks yazıcılarla ister bir adet isterseniz bin adet baskı alın, hepsi aynı maliyette. Etiket rulosunu yazıcılarımızın içerisine yerleştirebildiğiniz gibi, isterseniz dışarıdan da bir rulo vasıtasıyla besleme yapabiliyorsunuz.


ColorWorks Serisi Yazıcılar içerisinde, birçok etiket tipini kullanmanız mümkün. Örneğin; şişe, kavanoz, kutu veya paket etiketlerine kolaylıkla baskı alabiliyorsunuz. Diyelim, küçük veya orta ölçekli içecek, kimya, gıda, temizlik ürünleri, plastik vesaire üretiyorsunuz, üretim miktarınız çok fazla değil ama çeşidiniz çok; ColorWorks Serisi ürünlerimiz ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayarak, hızlı bir şekilde etiket baskısı almanız mümkün. Özellikle çok çeşidiniz var ve her birinden binlerce adet stok tutmak zorunda kalıyorsanız, ya da kullanım dışı kalan veya değişiklik yapmak zorunda kaldığınız etiketleri atmak zorunda kalıyorsanız, ColorWorks Serisinin biçilmiş bir kaftan olduğu söylenebilir. Bu etiket yazıcıların pek çok sektörde, daha doğrusu sektör bağımsız bir kullanım imkanı var. İçecek, gübre ve kimyasal ürün üreticileri, kutu üzerinde ürün resmini ve tanımlaması yapan üreticiler, vitamin ve ilaç üreticileri, seracılar, bal ve reçel üreticileri, çiçekçiler, medikal ürün sağlayıcıları, kahve üreticileri, dondurulmuş gıda üretimi yapan firmalar, sos, çikolata ve şekerleme üreticileri şu an yazıcılarımızı kullanan sektörlere örnek.


ColorWorks yazıcılarımızın öne çıkan bir diğer özelliği de hızı. Bu yazıcılarımız ile saniyede 30 cm’ye kadar renkli etiket baskısı alabilirsiniz. Yazıcının ön tarafına takılacak bir sarma aparatıyla yüzlerce hatta binlerce etiketi hızlı bir şekilde basmanız ve sarmanız mümkün. Etiket pazarı tüm dünya ve Türkiye’de hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Epson ile partnerliğimiz sayesinde, mevcut ürünlerinin sayısını artırarak, müşterilere daha hızlı, kaliteli ve farklı çözümler sunmaya devam edeceğiz.

Etiket baskısı dendiğinde akla genellikle kağıt geliyor. Epson etiket yazıcılarıyla farklı materyallerin üzerine de baskı almak mümkün mü?
Epson yazıcılar ile hem renkli hem de siyah-beyaz etiket baskı imkanı sunabildiğimiz gibi, aynı zamanda farklı materyaller üzerine baskı alınması da mümkün. Colorworks serisinde standart kullanımda mat, parlak, şeffaf, PP, BOPP, PE film etiketler kullanabilirken, aynı zamanda ahşap ve hologram etiketlere dahi çözüm üretebiliyoruz. İçecek, organik gıda, kimyasal ürün, kutu ve halı etiketlerine uzanan geniş bir alana hizmet veriyoruz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR