RÖPORTAJLAR

Alpaslan Bey öncelikle Kets Arıtım’ın ürün ve hizmet portföyü hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamız Kets Arıtım, uzun yıllardan beri su arıtma sektöründe faaliyet göstermektedir. Ürün portföyümüzde; Ultrafiltrasyon Sistemleri, Reverse Osmoz Sistemleri, Kum Filtre Sistemleri, Aktif Karbon Filtre Sistemleri, Su Yumuşatma Sistemleri, Ultraviyole Dezenfeksiyon Sistemleri, Paslanmaz Filtre Kapları ve yeni ürün gamımız olan Ozon Dezenfeksiyon Sistemleri yer almaktadır. Geçen süre zarfında sektörde gördüğümüz eksiklikleri gidermek ve kendimize bu pazarda faaliyette bulunan firmalarla rekabet edebilir bir yapı kazandırmak için hizmet ve kalite odaklı yatırımlarımıza devam ettik. Ve pandemi sürecinde de yatırımlarımıza ara vermeden sektördeki konumumuzu güçlendirmeyi sürdürdük. 2021 yılında Kets Arıtım olarak sektördeki yükselişimizi sürdürerek pazar payımızı daha da artırmayı hedefliyoruz.


Yaptığınız teknoloji ve AR-GE yatırımlarınız hakkında neler söylemek istersiniz?
Globalleşen dünya pazarında AR-GE faaliyetlerinin yeri her geçen gün önem kazanmakta ve biz de Kets Arıtım olarak yeni ürün portföylerimiz ile çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Yerli üretimin çok önemli olduğunun bilincinde olan firmamız, yeni üretimimiz olan Ozon Sistemi komple kendi bünyemizde ve yerli ürünler kullanarak üretiyor.


Reverse osmosis, ultrafiltrasyon ve ozon sistemleri kavramları hakkında bizleri bilgilendirir misiniz? 
Genel olarak deniz suyu arıtımı, orta tuzlu sular, az tuzlu sular, acı kuyu suları, sertliği ve iletkenliği çok yüksek olan suların arıtımında Reverse Osmosis tekniği kullanılır. Reverse Osmosis sudaki istenmeyen tüm minerallerin arıtılmasında kullanılan, günümüzün en gelişmiş yöntemlerinden biridir. 
Kets Arıtım olarak, ultrafiltrasyon sistemlerinin Türkiye’de en iyi uygulamalarını gerçekleştiren firmayız diyebiliriz. Bu sistem özellikle doğal kaynak suyu ruhsatlı işletmelerde, suyun mineral yapısına etki etmeden 0,02 mikrona kadar tortu giderimi, 0,1 NTU ile 0,5 NTU arası bulanıklık giderimi, %99 bakteri ve virüs giderimi, %25-%50 arası organik kirlilik giderimi sağlamaktadır. Aynı zamanda piyasadaki mevcut filtrasyon sistemlerine göre çok düşük bir işletme maliyeti ile çalışmaktadır. 


Günümüzde ozonun birçok faydasından yararlanmak amacıyla ozon üretim teknolojileri geliştirilmiştir. Firmamız, ozonun geniş kullanım alanlarına uygun ozona ihtiyaç duyulan farklı sektörler için gelişmiş ozon jeneratörleri üretmektedir. Ozon jeneratörlerlerimiz, ozon gazının korozif etkisi göz önüne alınarak, ozon gazına dayanaklı malzemeden imal edilmiştir. Ozon gazı, üretildiği ortamdaki hava şartlarına bağlı olarak, oksijene dönüşme süresi farklılık göstermektedir. Ozon gazı günümüzde klorun yerine kullanılmaktadır. Ozon gazı klor gibi suda kimyasal kalıntı bırakmaz. Ozon gazı gıda işleme tesislerinde ürünlerin raf ömürlerini uzatmada etkin bir çözümdür. Özellikle soğuk zincir ile satışa sunulan ürünlerde bakteri yükünü en aza indirerek rafta daha uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar. Günümüzde ozon kullanımı hızla artmaktadır.


İçecek firmalarına danışmanlık hizmetleri sunuyor musunuz? Örneğin, bir doğal kaynak suyu firması kurulumunda doğru yatırım için önerileriniz nelerdir? Yatırımcı öncelikle hangi unsurlara dikkat etmeli?
Yeni yatırımcılara tecrübelerimize dayanarak önerilerde bulunmaktayız. Kurmayı planladığı içecek sektörüne göre, yatırımcı öncellikli olarak; suyun kalitesi, doğru filtrasyon seçimi, makine seçimi ve uygun mahal yeri seçimi konularına dikkat etmelidir. Biz de firma olarak yatırımcılara her konuda elimizden gelen desteği sağlamaya hazırız. Müşterilerimizin her türlü sorununda çözüm ortağı olma anlayışı ile hizmetlerimizi sürdürmekteyiz. 


Son iki yıl içerisinde sektöre kazandırdıklarınız ve yeni dönem projeleriniz nelerdir?
Sektörde müşterilerimizin talepleri doğrultusunda yeni projelere ve yatırımlara yöneldik. Ozon sistemi bu projemize bir örnektir. Şu an piyasada çalışan birden çok ozon sistemimiz bulunmaktadır. Yatırımlarına hız kesmeden devam etmek isteyen, yerli üretimi tercih eden bir firma olarak yeni dönemler için de AR-GE ekibimiz çalışmalarına hız kesmeden devam etmektedir.


Firmanızın yurt içi ve yurt dışı konumu nedir? Sektörde hangi bakımlardan fark yaratıyorsunuz?
Firmamızın yurt içinde ve yurt dışında kurduğu sistemler bulunmaktadır. Yurt içi piyasaya olduğu gibi yurt dışı piyasaya da büyük önem vermekteyiz. Filtrasyon sistemi ile birlikte, fabrika borulaması, otomasyon gibi bir fabrikanın arıtma sistemi ile ilgili komple anahtar teslim işlerini de yapmaktayız. Bir çok müşterimizde birden fazla cihazımız bulunmaktadır. Biz cihazları teslim ettikten sonraki aşamada bakım-onarım gibi konularda da müşterilerimize destek vermekteyiz. Müşterilerimizin bize olan güvenini askıda bırakmamak adına işimizi en düzgün şekilde yapmaya özen göstermekteyiz.


Arıtma sektöründe yaşanan problemler ve sizin çözüm önerileriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Arıtma sektöründe karşılaştığımız problemlerden biri; çoğu arıtma firması müşterilerden gelen su analiz değerlerini ve mahal yeri bilgilerini baz alıp, standart arıtma sistemi önermektedir. Bu da tecrübelerimize dayanarak çoğunlukla yanlış sistem seçimi ile sonuçlanmaktadır. Çözüm önerimiz ise, biz su analizlerini kendi bünyemizde, laboratuarımızda spektrometrik yöntemle tayin etmekteyiz ve kurulması planlan sistemin mahal yeri ile ilgili keşiflerimizi yapmaktayız. En doğru sistemi tasarlamada doğru su değerlerini baz almak önemlidir. 

 

Pandemi sürecinden firmanız nasıl etkilendi? Bu süreci doğru değerlendirmek adına neler yaptınız?
Pandemi süreci maalesef çoğu firmada olduğu gibi firmamızda da bir dönem kısıtlama yapmamızı gerektirmiştir. Bu süreci sağlıklı ve en az sıkıntı ile atlatmak adına verilen tedbir kurallarına firmamız uymuştur. Şu anda da kurallara uygun şekilde hız kesmeden faaliyetlerimize devam etmekteyiz. İnşallah bu sürecin en kısa sürede bitmesini canı gönülden istemekteyiz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR