RÖPORTAJLAR

“Geçtiğimiz aylarda Afyonkarahisar’da ‘İnsani Yardım Alanında Çalışan İlk AR-GE Merkezi’ olma özelliği taşıyan tesisimizi açtık. Prof. Dr. Besim Ömer Akalın AR-GE Merkezimiz 600 m2 alan içerisinde 20 tane AR-GE uzmanı ile ulusal ve uluslararası arenada birçok proje yürütüyor. Üstelik insani yardım noktasında geliştirdiğimiz ürün ve ekipmanlar ile şimdiden 4 ayrı patent almayı başardık. Bu sürece paralel olarak, aromalı ve meyveli ürün gruplarımızın sağlıklı birer alternatif olmalarını sağladık ve bol mineral içermelerine özen gösterdik” diyen Kızılay İçecek Genel Müdürü Metin KUL ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Öncelikle Kızılay Maden Sularının tarihinden bize bahsedebilir misiniz?
MÖ 8. yy’da, Friglere uzanan bir yolculuk bu. Afyonkarahisar Gazlıgöl bölgesi maden suyu kaynakları bakımından çok zengin bir bölge. Milat öncesi zamanlardan bu yana çıkan suların şifalı olduğu biliniyor ve o amaçla kullanılıyor. İlk şişelenmesi II. Abdülhamit döneminde başlıyor ve tüm geliri yine dönemin padişahı tarafından bugünkü ismiyle Şişli Etfal Hastanesi’ne bağışlanıyor. Daha sonra Kurtuluş Savaşı dönemleri Gazi Mustafa Kemal, Afyon bölgesinde bir seyahatteyken, böbreklerinden rahatsızlanıyor ve yanındakiler sayesinde bu sudan haberdar oluyor. Böbreklerine de faydası olduğunu deneyimleyince dikkatini çekiyor. Almanya’dan mühendisler getirtiyor ve suyun özelliklerini, değerini ortaya çıkartıyor. O dönemler Avrupa’da maden suyumuz dikkatleri çekiyor ve 1932 yılında Londra Grand Prix’de mineral içeriği ve kalitesi değerlendirilerek altın madalya ile onurlandırılıyor. 1970’lere kadar da eczanelerde satılıyor, Kızılay Maden Suları. Atatürk, ülkenin bu değerli suyunun daha profesyonelce şişelenip, dağıtılması için bizzat kendi sermayesini vermek suretiyle ilk fabrikamızın kurulmasını sağlıyor. Ardından 1926 yılında Afyon’daki bu değerli suyu Türk Kızılay Derneği’ne bağışlıyor ve Gazlıgöl’deki fabrikamız resmen devreye girmiş oluyor.


Kızılay İçecek’in fabrika ve teknoloji yatırımları hakkında bilgi alabilir miyiz?
Gelirinin tamamını ‘iyilik’ için kullanan Kızılay İçecek olarak bizler; Afyonkarahisar ve Erzincan’daki iki farklı kaynaktan elde ettiğimiz maden sularımızla tüketicilerimize ulaşıyoruz. Kızılay İçecek olarak; 198 bin metrekare alanda bulunan, 160 bin şişe/saat üretim kapasiteli Afyon fabrikamıza ek olarak, 2014 yılında Erzincan Fabrikamızı devreye aldık. Kısa süre önce ise bu fabrikamızda saatte 60 bin şişe kapasiteli yeni bir üretim hattı açarak üretim kapasitemizi iki katından fazla arttırdık. Toplamda sadece bu fabrikada saatte 110 bin şişe üretim kapasitesine ulaşmış durumdayız. Ayrıca, 2 bin 500 metrekare olan kapalı depo alanımızı 10 bin metrekareye çıkarttık. Bunlarla birlikte çevresel sürdürülebilirliği de ön planda tutarak üretim tesislerimizi ‘Green Company’ haline getirdik. Lojistik, üretim ya da şişelerimizde yaptığımız düzenlemeler ile 2274 ton Co2’in atmosfere salınımını engelledik.

 
Geçtiğimiz aylarda Afyonkarahisar’da ‘İnsani Yardım Alanında Çalışan İlk AR-GE Merkezi’ olma özelliği taşıyan tesisimizi açtık. Prof. Dr. Besim Ömer Akalın AR-GE Merkezimiz 600 metrekare alan içerisinde 20 tane AR-GE uzmanı ile ulusal ve uluslararası arenada birçok proje yürütüyor. Üstelik insani yardım noktasında geliştirdiğimiz ürün ve ekipmanlar ile şimdiden 4 ayrı patent almayı başardık. Bu sürece paralel olarak, aromalı ve meyveli ürün gruplarımızın sağlıklı birer alternatif olmalarını sağladık ve bol mineral içermelerine özen gösterdik.


Ürün çeşitleriniz ve geçtiğimiz günlerde lansmanını yaptığınız yeni ürünleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Gelecek dönem projeleriniz nelerdir?
Kızılay Maden Suyu olarak Afyonkarahisar ve Erzincan kaynaklarından elde ettiğimiz mineral kaynağını 25 farklı lezzette tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Çeşitlerimiz; Sade Maden Suyu, Doğal Aromalı Maden Suyu, Meyveli Maden Suyu, Maden Suyundan Üretilen Gazoz, Limonata ve Şerbet olarak sıralanıyor. Kısa süre önce Erzincan kaynağımızın magnezyumunu yüzde 100 doğal meyve aromalarıyla zenginleştirerek Kızılay Doğal Meyve Aromalı Maden Sularının lansmanını gerçekleştirdik. Her iki fabrikamızdaki kapasitemizi ve ürün portföyümüzü sürekli yeniliyoruz. Bu doğrultuda son 1 yıllık dönemde 50 milyon TL’den fazla yatırım gerçekleştirdik. Önümüzdeki süreçte sağlıklı, lezzetli, eğlenceli ürünlerimiz ile de raflarda yerimizi almaya hazırlanıyoruz. AR-GE çalışmalarımızın sonuçlarından faydalanarak, bol mineralli özelliklerinin yanı sıra daha sağlıklı ve daha fonksiyonel özelliklere sahip yenilikçi ürünleri piyasaya sunmak için hazırlıklara başladık. 


Kızılay İçecek’in Türkiye ve dünyadaki konumu hakkında bilgi alabilir miyiz? İhracat çalışmalarınızla ilgili neler söylemek istersiniz?
Türkiye’nin en çok tercih edilen maden suları arasında yer alıyoruz. Gıda güvenliği ve üretimde kaliteden ödün vermeden Kızılay İçecek A.Ş. olarak müşteri ve tüketicilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini eksiksiz karşılama amacıyla faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Uluslararası standartlara uygun, kaliteli ve güvenli ürünler sağlamayı çalışma prensibi olarak benimsiyoruz. Doğal maden sularında 2 ayrı bölgede kaynağı olan tek firmayız. Afyonkarahisar maden sularımız 3480 mg/l ile Türkiye’nin en zengin mineral kaynağı iken, Erzincan maden sularımız da 317 mg/l ile dünyanın en zengin magnezyum kaynaklarının başında geliyor. 

 

2020 yılı Nielsen verilerine göre, toplamda Kızılay İçecek olarak %25,3 oranla toplam pazarın da üzerinde büyüyerek kategoride en çok büyüyen marka olduk. Raflarda çekiş hızımızı 2 katına çıkardık. Erzincan’da kısa süre önce devreye aldığımız yeni üretim hattı aynı zamanda maden suyu ihracatında Kızılay’ı çok daha iddialı bir konuma getirdi. Yılda yaklaşık 2 milyar şişeleme kapasitemizle Kızılay İçecek olarak 30 ülkeye ihracat yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni hedef pazarlara yönelerek, ihracat performansımızı daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Kızılay İçecek’i bir dünya markasına dönüştürmek için Turquality süreçlerimizi de tamamlamak üzereyiz. Ülkemizin kıymetli maden sularını tüm dünyaya tanıtmak ve Kızılay Maden Suyunu bir dünya markasına dönüştürmek istiyoruz. Bu doğrultuda ihracat yaptığımız ülke sayısını en az 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz.

 

"Kızılay Maden Suyu olarak Afyonkarahisar ve Erzincan kaynaklarından elde ettiğimiz mineral kaynağını 25 farklı lezzette tüketicilerimizin beğenisine sunuyoruz. Çeşitlerimiz; Sade Maden Suyu, Doğal Aromalı Maden Suyu, Meyveli Maden Suyu, Maden Suyundan Üretilen Gazoz, Limonata ve Şerbet olarak sıralanıyor"

 

Kızılay İçecek olarak maden suyu içme alışkanlığını kazandırmak için ne tür projeler uyguluyorsunuz? 
Bilindiği gibi maden suyu önemli bir mineral kaynağıdır. Yüksek miktarda mineral içermesinin yanı sıra içerdiği minerallerin emilimi diğer içecek ya da gıda ürünlerine göre daha yüksektir. Mineraller insan vücudunun sentezleyemediği ve düzenli olarak vücuda alınması gereken önemli bileşiklerdir. Her bir kaynağın ihtiva ettiği minerallerin vücutta farklı birçok fonksiyonu bulunur. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda her geçen gün yeni faydalarını keşfettiğimiz maden suyu, insan sağlığını destekleyen zengin bir içeriğe sahip. Maden suyunun içeriğindeki bikarbonat, sülfat, klorür, kalsiyum, magnezyum, florür, demir, sodyum gibi unsurlar sağlık için vazgeçilmez bir önem taşıyor. Ancak toplum olarak maden suyunun faydaları konusunda yeterli farkındalığa sahip değiliz. Avrupa’da kişi başı yılda 100 litre maden suyu tüketilirken, Türkiye’de 12-13 litre tüketiliyor. Bu tüketimi artırmamız gerekiyor. Bunun için pazarlama ve reklam çalışmalarına ağırlık veriyor, her fırsatta maden sularının insan yaşamındaki vazgeçilmez değerini kamuoyuyla paylaşmaya özen gösteriyoruz. 


Kurumsal kimlik ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Maden suyunda bulunan zengin mineral içeriği bağışıklık sistemini desteklemekte çok önemli bir kaynak olduğu için Covid-19 döneminde, topluma maden suyunun faydalarını anlatmak üzere televizyon ve sosyal medya üzerinden sürekli bir bilgilendirme sürecine gittik. Tüm satış ve pazarlama ekibimizin göstermiş olduğu özveri ile satışlarımız yüksek oranlarda arttı. 


Her fırsatta altını çizdiğimiz gibi; maden suyu aslında doğal mineralli bir sudur. Ancak ülkemizde bu konuda bir kavram karmaşası söz konusu. Maden suyu denilince akla soda gelmektedir ve bu da gazlı bir içecek olması nedeniyle çocuklar için sağlığa zararlı olduğu gibi yanlış bir kanı yaygındır. Soda, içilebilir nitelikteki bir suya karbondioksit ve bikarbonat eklenerek, birkaç iyi tanımlanmış yöntemle yarı kimyasal olarak elde edilir. Oysa maden suyu; içinde birçok faydalı mineral ve eser element içeren, doğal kaynaklardan çıkarılan mineralli sudur. Tüketicilerimizin bu konudaki bilgi eksikliğini anlatmak en temel sorumluluklarımız arasında yer alıyor. 


Ambalajlı maden suyu sektörünün dünü, bugünü ve yarınını kısaca değerlendirir misiniz?
2019 yılında yaptırdığımız tüketici testlerinde, maden suyu kategorisinin, tüketici algısında, çok da değerli bir yerde olmadığını gördük. Kişinin, çok yemek yediğinde, sindirimine yardımcı olsun diye aldığı ve “soda” dediği, ucuz bir içecekti. Yine Nielsen rakamlarında, 2019 yılı miktar büyüklüğünün, yaklaşık %10 küçüldüğünü gördük. Sektörün lider markalarından biri olarak biz de, işe bu noktadan başladık. Kategoriye hak ettiği değeri vermek ve insanımıza daha çok maden suyu içirtmek, çatı hedeflerimizden biri oldu. 2020 yılı başından bu yana yaptığımız iletişim Kızılay Maden Sularını büyütürken, kategoriyi de %16 büyüttü. Tabi ki yaşadığımız pandemi döneminin de buna etkisi büyüktü. Biz iletişimimizde sağlık konuşmaya başladığımız dönemde, pandemi ile birlikte tüketicide, sağlıklı yaşam anlayışının güçlenmesi, sektörde çift haneli büyüme yarattı. Bu trendin devam edeceğini ve gelecek senelerde sektörün çok daha fazla büyüyeceğini öngörüyoruz. Nielsen 2021 Mayıs YTD rakamlarında da büyüme %18 olarak kendini göstermeye devam ediyor.


Tüketici neden Kızılay İçecek’i tercih etmeli?
Türkiye’deki maden suyu varlığı bakımından her iki kaynağımızın benzersiz özellikler taşıdığını biliyoruz. Afyon kaynağımız içeriğindeki yüksek mineral değerine (3480 mg/L) sahip bir maden suyu olarak ön plana çıkıyor. Erzincan kaynağımız ise mucizevi bir mineral olan magnezyumu bünyesinde çok yüksek derecede bulundurması ile (317 mg/l) dikkat çekiyor. Önemli bir mineral kaynağı olarak öne çıkan maden suları, insan vücudunun sentezleyemediği ve düzenli olarak vücuda alınması gereken önemli bileşikleri içeriğinde bulunduruyor. Bu nedenle gerek Afyon gerekse Erzincan kaynaklarımızın her ikisi de vücutta farklı birçok fonksiyonu destekleyen mineral ve magnezyum değeriyle benzersiz bir değer taşıyor. Bu sebeple, maden suyunun tarih boyunca amiral gemisi olmuş ve en önemli misyonu ‘iyilik için bu şifalı suları topluma kazandırmak’ olan bir kurum olarak, maden suyu tüketim miktarını artırmak için tüm imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız.

 

 

Aldığınız ödüller hakkında bilgi alabilir miyiz?
Her yıl Brüksel’de ITQI (International Taste & Quality Institute) tarafından düzenlenen, yüzlerce içecek uzmanının elemeleri sonucunda verilen “Üstün Lezzet Ödülü’nü”, her iki kaynağımızın maden sularıyla, hem 2020 yılı hem 2021 yılında almaya hak kazandık. Ayrıca bu yıl Türkiye Altın Marka Ödüllerinde “Yılın İçecek Markası” seçildik.

 

Yürüttüğünüz sosyal sorumluluk projeleri hakkında bilgi alabilir miyiz?
Kızılay İçecek olarak gelirimizin tamamını Türk Kızılay Derneği’ne insani yardım amacıyla kullanılmak üzere bağışlamaktayız. Şirket olarak tamamen insani yardım çalışmalarına katkıda bulunmak için özverili bir çalışma içindeyiz. Bu bilinçle doğal maden suyunun şifalı özelliklerini insanlarla paylaşmak ve kişi başı tüketimi artırıcı çalışmalarda bulunmak temel misyonumuz. 

 

Yaptığımız derin tüketici araştırmalarında tüketicilerimizin değerli maden sularımızda var olan minerallerimizden habersiz olduğunu üzülerek görüyoruz. Topluma olan sorumluluk bilincimizle maden suyunun bilimsel veriler ışığında araştırılması ve bu doğrultuda maden suyu tüketim bilincinin arttırılmasını hedeflemekteyiz. Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği editörlüğünde 18 akademisyen ile birlikte, dünyada ilk defa maden suyunu her boyutta inceleyen, “Mucize İçecek Maden Suyu” kitabını yayınladık. Afyonkarahisar ve Erzincan maden sularımızı tüketicilerimizin rahatça ayrıştırmasını istiyor ve içerdikleri mineralleri bilmelerini istiyoruz. Tüketicinin içtiği maden suyunun mineral değerlerine bakma farkındalığını artırmaya çalışıyoruz. Maden suyunun bilimsel yönünün akademik çevreler tarafından da araştırılmasını teşvik etmek, şimdiye kadar elde edilmiş verileri toplumumuzla paylaşıp farkındalık kazandırmak için Türkiye’de ilk defa birçok akademisyen ve AR-GE merkezinin katılımıyla Ekim 2020’de 1. Maden Suyu Kongresi’ni düzenledik. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR