RÖPORTAJLAR

KOMSAN 1960'ların başından beri Türkiye sanayisine kompresör üreten bir markadır. Bugüne kadar KOMSAN markası ile değişik hacimlerde sabit ve seyyar olmak üzere 200 binin üzerinde kompresör imalatı gerçekleştirildi. Sektörel teknolojik gelişmeleri yakından izleyen ve üzerine kattığı katma değerler ile uygulayan KOMSAN markası 2013 yılından beri AB Kompresör A.Ş. şirketinin bünyesinde üretilip, satılmaktadır. KOMSAN aynı zamanda Türkiye'nin ilk kompresör ihracatını gerçekleştiren markadır. USA, Kanada, Ortadoğu, Singapur, Brezilya ve Güney Afrika'ya 80 bine yakın kompresör ihracatı gerçekleştirilmiştir. Bugün; Türkiye'de kompresör vidası dizayn ve imal edebilen tek marka olan KOMSAN, direkt akuple ve inventörlü modelleri ile Türk Sanayisine hizmet vermeye devam etmektedir. AB Kompresör A.Ş. İcra Kurulu Üyesi Hüseyin Avni TİMUR ile kompresörler hakkında yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı tahmin ediyoruz.

 

Kompresör nedir? Ne işe yarar?
Çok basit olarak tarif etmek gerekirse, kompresör; gazları ve havayı daha yüksek basınçlara sıkıştıran motorlu bir makinedir. Basınçlı hava, arabamızın lastiğini şişirmekten tutun da imalat sektörünün birçok alanında kullanılmaktadır. İçtiğimiz suyun ambalajlanmasından, kullandığımız cep telefonunun tamirine kadar aklınıza gelebilecek hemen her alanda basınçlı hava kullanılmaktadır.


Kaç tip kompresör vardır?
Kullandığı güç kaynağı, ürettiği havanın basıncı, hava üretme şekli ve çalışma prensiplerine göre oldukça geniş bir kompresör portföyü var. İhtiyaçtan hareket ederek sorunuza cevap arar isek, elektrik motoru ile çalışan vidalı kompresörler öne çıkmaktadır.


Siz hepsini üretiyor musunuz?

AB Kompresör olarak, KOMSAN markası ile sadece elektrik motorlu ve vidalı kompresör imalat ve satışı yapıyoruz. 3 HP'den 450 HP'ye kadar değişen büyüklükte kompresör imalatımız var. Her güçteki kompresörlerimizi düz veya invertörlü olarak seçenekli olarak üretmekteyiz.


Vidalı kompresörlerin avantajı nedir?
Vidalı kompresörler özellikle pistonlu kompresörler ile karşılaştırılınca, sessiz çalışması, çalışma ortamını kirletmemesi, uzun ömrü ile öne çıkmaktadır. 

İnvertör hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Kelime anlamına baktığınızda invertörü düzenleyici/değiştirici olarak tarif edebiliriz. Kompresörlerin özelinde ise elektrik frekansını değiştirerek motorun gücünü ihtiyaca göre ayarlayan ekipman olarak tanımlayabiliriz.


İnvertör ne işe yarıyor?
İnvertörsüz düz kompresörlerde kompresör sürekli çalışır ve hava üretir, önündeki tanka kullanılan hava kadar takviye yapar, üretimi keser, ama hava üretmeden boşta çalışmaya devam eder.


İnvertörlü kompresörlerde ise kullanılan hava miktarına göre havayı üreten kompresör, invertör vasıtası ile kompresörün hızını ayarlayarak çalışır, gerektiğinde boşta çok kısa bir süre sonra stop ederek tekrar hava ihtiyacı olana kadar çalışmadan bekleme de kalır. Dolayısıyla elektrik tüketimini minimum düzeye indirir. Ayrıca üretilen havanın basıncını ihtiyaca göre en alt seviyede tutan invertör harcanan enerjiyi minimum seviyede tutar.


Kısaca invertör elektrik faturasını düşürür diyebilir miyiz?
Evet, işletmenin çalışma şekli, süresi, kullanılan ekipmana bağlı olarak değişmekle birlikte, invertörlü kompresörler ile %35'lere varan elektrik tasarrufu sağlamak olasıdır.


Fuarda sergileyeceğiniz ürünler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Fuarda yeni KOMSANair serimiz ile yer alacağız. Bu seride dakikada yarım m3'ten 32 m3'e kadar 7 değişik kompresörümüz var. Küçük ve orta boy olan 4 adedini teşhir edeceğiz. Bu serideki tüm ürünlerimiz invertörlü ve direkt akuple. Ayrıca daha uzun bakım aralıklarına sahip. Ve hepsi smartcomlu, yani online izlemeye uygun. 


Online takip, işletme için önemli mi?
Smartcom modülü, kompresör pazarında sadece KOMSAN markasında olan bir yenilik. Kompresörün çalıştığı ortamda tercihen wifi veya mevcut ise herhangi bir yerden LAN ile on-line veya off-line bilgisayar veya cep telefonu ile performans, servis/bakım verilerine anlık olarak ulaşabilir. Müşterilerimiz ve talep olursa biz ulaşıp, müşterimize bakım saati geldiğini iletir ve hatta servis gönderebiliriz. Kısaca müşterimizin işini kolaylaştırabiliriz.


Daha az bakım ihtiyacını nasıl sağlıyorsunuz?
Kompresörlerimizde kullandığımız direkt akuple sistem sayesinde, kayış, kasnak, kaplin vs. gibi yıpranma olasılığı yüksek bir çok malzemeden kurtulduk. Bu sayede daha uzun bakım aralıkları ile müşterilerimizin işletme masraflarını azaltıyoruz.


Biraz da sektörünüzde gelecek ile ilgili planlarınızdan bahsedebilir misiniz?
Sektörel tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve pazar ihtiyaçları doğrultusunda uyguluyoruz.

1 nolu makinemizin çalıştığı yüksek basınçlı kompresörün gelişmelerini tamamladık ve kiralama opsiyonu ile piyasaya sunmak üzereyiz. Ayrıca daha çevreci bir uygulama olan yağ yerine su ile çalışan kompresörler için de test aşamasına geçmiş durumdayız.


Çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR