RÖPORTAJLAR

Dünyanın lider beslenme, sağlık ve iyi yaşam şirketi Nestlé’nin ev dışı tüketim alanında uzman iş birimi Nestlé Professional, NESCAFĖ’nin kahve konusundaki 75 yılı aşkın tecrübesini, yenilikçi çözümleriyle birleştirerek, yeni kahvesi NESCAFĖ Milano Ispirazione Italiana’yı sektöre ve işletmecilere tanıttı. Lansman toplantısında biraraya geldiğimiz Nestlé Professional Türkiye Ülke Müdürü Arzu ALİBAZ ile dergimizin Halkla İlişkiler Koordinatörü Nagihan GİRİT keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi, ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Bize yeni kahveniz NESCAFĖ Milano Ispirazione Italiana’yı anlatır mısınız?
Nestlé Professional’ın yeni kahvesi NESCAFĖ Milano Ispirazione Italiana’nın dünya lansmanı ilk kez Türkiye'de yapıldı. Müşterileri için yaratıcı, karlı ürün ve servisleriyle yıllardır toplam çözüm ortağı olarak hizmet sunan Nestlé Professional, NESCAFĖ Milano Ispirazione Italiana ile başlayıp, tüm kahve portföyünde keşfedilmesi heyecan verecek, devrim niteliğinde bir döneme de adım attı.


İtalyan kahveseverlerden tam not alarak, yepyeni bir kahve işleme yöntemi ile hayat bulan Ispirazione Italiana, NESCAFÉ Milano ustalığı ile kahve uzmanlığını bir adım ileri taşıyor. Ispirazione Italiana, özenle seçilmiş, en iyi %100 Arabica kahve çekirdekleri üzerinde bir barista hassasiyetiyle çalışılarak, tüketicilerin ve işletmelerin beğenisine sunulan özel bir harman. Sırrı da daha yoğun ve zengin aroma elde etmek için kullanılan mikro çekilmiş kahve taneleri. Dünyanın en prestijli tasarım ödüllerinden biri olan Red Dot Tasarım Ödülü’ne sahip NESCAFĖ Milano, yeni jenerasyon makinenin ustalığı ile, dünyanın özenle seçilmiş en iyi kahve çekirdeklerinden elde edilen çözünebilir kahve ile geleneksel yöntemlere göre on kat daha ince çekilmiş mikro kahve çekirdekleri ilk kez bir arada. İşletmelerin kahve menüsüne değer katan NESCAFÉ Milano Ispirazione Italiana ile hazırlanan espresso, americano, lungo ve espresso bazlı özel içeceklerden alacakları ilk yudum ile tüketiciler mükemmel bir fincan kahve deneyimini yaşıyor. Çünkü mikro çekilmiş çekirdekler sayesinde, her fincanda devrim niteliğindeki bu teknoloji ile sunulan zengin tat, zor beğenen kahve severlerin bile beğenisini kazanıyor.


Ürün, kahve kültüründe önemli bir yere sahip olan İtalya'da geliştirildi, süreç İtalya ve İsviçre'de yürütüldü. Kör tadım testlerinde NESCAFĖ Milano Ispirazione Italiana’yı tadanların %87'si bu harmanı tercih etti. Bu testlere yine İtalya'da ve Almanya'da devam edildi. Tüketiciler ve müşterilerden elde edilen genel sonuçlara göre bu harman; İtalya'da %88, Almanya'da ise %93 oranında tercih edildi. 


Bir de Nestlé Professional'ı sizden dinleyelim mi?
Nestlé Professional, Nestlé’nin ev dışı tüketim alanında uzman iş birimidir. 1996 yılında Nestlé Food Services olarak Türkiye’de ev dışı tüketim sektörüne adım attık. 2008 yılından bugüne dek Nestlé Professional olarak pazarda etkin varlığımızı artırarak, müşterilerimize hem gıda hem de içecek kategorilerinde hizmet vermekteyiz. Restoran, kafe, eğitim, askeriye, hızlı yiyecek noktaları, otomatik içecek ve yiyecek makineleri operatörleri gibi farklı kanallardaki müşterilerimizin yaratıcı, kârlı çözüm ortağıyız. İçecekler tarafında NESCAFĖ Milano, NESCAFĖ Alegria, Coolpro içecek çözümleri ve yiyecekler tarafında Maggi, Docello, Chokella, Nestlé kakao, kuvertür ve çikolata markalarımız ile ev dışı tüketim alanındaki müşterilerimize sağlıklı, lezzetli yiyecek ve içecek çözümleri sunmaktayız. Yaptığımız her işin merkezine müşterilerimizi koyarız. Sadece ürünlerimizle değil, menü tasarımından mekân giydirmeye ve personel eğitimine kadar toplam çözüm sunarız. Birikim ve deneyimlerimizle sektöre katkı sağlayıp, verdiğimiz eğitimlerle de sektöre değer katmaktayız.


Nestlé Professional Beverage Academy’nin 6.'sını gerçekleştirdiniz. Bu proje hakkında bilgi alabilir miyiz?
Tüm dünyada ilk kez 2011 yılında Türkiye’de düzenlenen Beverage Academy geçtiğimiz yıllarda Nestlé Professional'ın global olarak en iyi uygulamalarından biri seçildi. İlk defa Nestlé Professional Türkiye'nin hayata geçirdiği Beverage Academy, Nestlé Professional’ın diğer pazarlarında da örnek uygulama olarak gösteriliyor ve biz bundan hem mutluluk hem gurur duyuyoruz. Bu yıl 6. kez düzenlenen, artık geleneksel hale gelmiş Nestlé Professional Beverage Academy'ye yaklaşık 300 kişi katıldı. İçecekler kategorisinde Türkiye ve globaldeki bilgi birikimi ve uzmanlığımızı tüm çalışanlarımızla, iş ortaklarımızla ve müşterilerimizle paylaştığımız Beverage Academy'de her sene olduğu gibi bu sene de hem Türkiye’den hem de Nestlé Professional global ekipten konusunda uzman eğitmenler 3 gün boyunca ders verecek. Satış, pazarlama, kalite, finans eğitimlerinden teknik operasyona, beslenme eğitimlerinden içecek sunum becerileri ve barista derslerine kadar yine tüketiciler için nasıl "daha fazlasının mümkün kılınacağına“ ve konusunda uzmanlaşan ekipler ile işe nasıl daha fazla değer katılabileceğine odaklanıyoruz. Bu 4 yıllık program içinde 40 kişi olarak ilk mezunlarımızı geçen sene verdik. Bu sene de 31 kişi cüppe giyip kep atma heyecanını yaşayacak.


Amacımız; trendleri takip eden, müşterilerimizin ihtiyaçlarını belirleyen, yaratıcı, karlı çözümlerle onlara daha fazlasını mümkün kılan güçlü, bilgili bir ekip olmak. Biz müşterilerimiz için yalnızca bir ürün sağlayıcısı değil, önemli bir çözüm ortağıyız. Tüketicinin ve müşterinin nabzını tutan ve en önemlisi bu yolda insana yatırım yapan bir ekibiz. 


Beverage Academy olarak yıllardır bize eşlik eden eğitmenlerimizle, distribütörlerden satış elemanlarına çığ gibi büyüyen başarılı ekipler yetiştirmenin ve dünyanın en başarılı uygulamaları arasında tam not almanın haklı gururunu yaşıyoruz.


Arzu Hanım, bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR