RÖPORTAJLAR

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Michigan Üniversitesi Stephen M. Ross School of Business da MBA yapan Aslı ÖNDER, kariyerine Danone’de başladı. Unilever’de Marka Müdürlüğü yaptıktan sonra 2007 yılında PepsiCo ailesine Marka Müdürü olarak katılan ÖNDER, PepsiCo Türkiye’de İçecek Kategorisi Pazarlama Direktörlüğü pozisyonunun ardından İçecek Kategorisi Kıdemli Pazarlama Direktörü olarak görev yapmaya başladı. PepsiCo Türkiye İçecek Kategorisi Kıdemli Pazarlama Direktörü Aslı Önder ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.


 

Pepsi’nin spora katkısı ne zaman ve nasıl başladı?
Pepsi olarak sosyal sorumluluk projelerimizle değer yaratmaya, toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmaya öncelik veriyoruz. Uzun bir süredir spor bizim için öncelikli sorumluluk alanlarından biri oldu. Futbolun ülkeler, uluslar, toplumlar arasında bir köprü olduğu inancıyla bu alandaki desteğimizi sürdürüyoruz. İnsanları, hayran oldukları futbolcular, tutkuyla bağlandıkları takımlar ve keyif veren bu sporla buluşturmak PepsiCo olarak bize büyük bir mutluluk veriyor. Pepsi markamızın enerjisine uygun bir şekilde futbola katkı sunarken müziği de futbol coşkusuna dahil ediyoruz. Türkiye milli takımımızın da ana sponsorluğunu yaptık. Geçmişte Beckham, Ronaldinho, Roberto Carlos gibi dünyaca ünlü futbolcular ile hala hatırlanan reklam çalışmaları yapmıştık. Pepsi, futbola yönelik uzun vadeli tutkusunun yanı sıra diğer spor dallarını da destekliyor ve bu alanda başarılı bir geçmişe sahip.


Şampiyonlar Ligi sponsorluğu nasıl başladı, neler sığdı geçtiğimiz yıllara baktığınızda?
UEFA ile iş birliğimiz 2015 yılından bu yana sürüyor. UEFA Şampiyonlar Ligi’nde açılış gösterisine ev sahipliği yapıyoruz. 2025 finaline kadar UEFA Şampiyonlar Ligi’ni desteklemeye devam edeceğiz. UEFA Şampiyonlar Ligi Final Maçı Açılış Töreni’nin açılış seremonisi, Şampiyonlar Ligi finallerinin en heyecanla beklenen anlarından biri. Müzik, eğlence ve spor dünyalarını bir araya getirerek, ekran başındaki futbolseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyoruz. Açılış töreni seremonileri ilk olarak 2016’de Alicia Keys ile başladı; 2017’de Black Eyed Peas ve 2018’de Dua Lipa ile devam etti. 2019’da açılış şovunu ünlü rock grubu Imagine Dragons ile gerçekleştirdik. 2021 yılı UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreni'nde ödüllü global süperstar Marshmello destansı bir performansa imza attı. Selena Gomez ve Khalid de konuk sanatçı olarak katıldı ve türünün tek örneği olarak sanal eğlence deneyiminde, Marshmello'ya eşlik etti. Geçen yıl ise birçok platin albüm sahibi olan ve listelerin zirvesinde yer alan GRAMMY® adayı şarkıcı/söz yazarı Camila Cabello, Paris Stade de France'da gerçekleşen UEFA Şampiyonlar Ligi finali açılış töreninde, dünyanın dört bir yanındaki hayranları için nefes kesen bir performans sergiledi.

 

UEFA Şampiyonlar Ligi sponsorluğunuz neleri kapsıyor?
UEFA ile iş birliğimiz kapsamında toplulukları futbol ile birleştirmeye, genç sporculara ilham vermeye ve futbolda sürdürülebilirliği güçlendirmeye odaklanıyoruz. 2015 yılından bu yana Şampiyonlar Ligi final maçının açılış gösterisine ev sahipliği yapıyoruz. UEFA Şampiyonlar Ligi Finali Açılış Töreni’nin açılış seremonisi, Şampiyonlar Ligi finallerinin en heyecanla beklenen anlarından biri. Müzik, eğlence ve spor dünyalarını bir araya getirerek, ekran başındaki futbolseverlere unutulmaz bir deneyim yaşatıyoruz. Ayrıca, 2020 yılında bu iş birliğimize UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi de eklendi.

10 Haziran’da oynanacak olan bu yılki final maçının öncesinde dünya listelerinde zirveye oturan "Last Last" ve "It's Plenty" şarkılarının megastarı, Grammy ödüllü Burna Boy sahneye çıkacak. Onun afrobeat ezgileri İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı'nda yankılanacak. Dünyanın dört bir yanından milyonlarca futbolsever, uluslararası kulüp futbolunun en büyük maçı başlamadan hemen önce bu etkileyici performansı izleyecek.

 

Pepsi’nin sponsoru olduğu UEFA Şampiyonlar Ligi Finali bu yıl İstanbul’da gerçekleşecek. Neler söylemek istersiniz?
Tüm futbol taraftarlarını bir araya getiren, yılın en önemli etkinliklerinden birine ev sahipliği yapmaktan ve bu organizasyonun hemen öncesinde UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası'nı İstanbul'a getirmekten büyük heyecan duyuyoruz. Tüm dünyanın dört gözle beklediği bu önemli final öncesinde, futbol tutkusunu eğlence ile taçlandıran tüm tüketicilerimize bir kez daha buluşmaktan mutluluk duyuyoruz.


Bilindiği gibi, 10 Haziran’da oynanacak UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı 6 Şubat deprem felaketinin ardından ülke olarak çok üzüntülü ve acılı bir dönemimize denk geldi. Yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Böyle zor bir dönemde Burna Boy performansı, UEFA Şampiyonlar Ligi final maçı ve kupa birkaç saat için de olsa sıkıntılarımızı hafifletmeyi, zihinlerimizi dağıtmayı başarırsa Pepsi olarak bundan büyük mutluluk duyacağız. 


Bu keyifli sohbet için teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR