RÖPORTAJLAR

Yenilik her zaman heyecan verir. Yeni bir giysi, yeni bir araba, yeni bir teknoloji, yeni bir iş, yeni bir teklif, yeni bir bakış açısı, yeni pazarlar insanı heyecanlandırır. Yeni -doğası gereği- ilginçlik, heyecan, değişiklik, farklılık, sıradan olanı renklendirme gücü taşır. Kurumsallaşma yolunda emin adımlarla ilerleyen, şirketlerini holding çatısı altında birleştiren Polat Grup, 2020’ye yepyeni bir çehreyle girdi. İç dinamizminde köklü revizyonlar yaparak marka farkındalığını güçlendiren, yurt içi ve yurt dışı bağlantı ağını daha da genişleten Polat Grup şirketlerinden Polat Makina, Endüstriyel Satış Ofisini İstanbul’a taşıdı. Polat Makina'daki yenileşme hareketlerini Polat Makina Endüstriyel Satış ve Pazarlama Direktörü Çağlar Alpay ile değerlendirdik. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Çağlar Bey, öncelikle Polat Grup Ailesine hoş geldiniz. Sizi tanıyabilir miyiz? Sektördeki kariyer basamaklarınız nasıl şekillendi? 
İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gemi Makineleri Mühendisi olarak 1998 yılında mezun oldum. İlk 6 yıl gemi makine mühendisi olarak çalıştım. İşletme yüksek lisansımı 2005 yılında tamamladım. Daha sonra servis, servis satış ve satış müdürü gibi pek çok görevi birbiri arkasına tecrübe etme fırsatı bulduğum GEA firmasında 15 yılı aşkın bir süre çalıştım. 2019 yılı Temmuz ayında da Endüstriyel Satış ve Pazarlama Direktörü olarak Polat Makina ailesine katıldım. 


Polat Makina’nın Endüstriyel Satış ve Pazarlama Direktörü olarak göreve başladınız. Polat Makina’yla yollarınız nasıl kesişti?
Polat Makina’daki bu yeni görevim benim için çok özel ve değerli. Polat Makina’nın kurumsallaşma yolunda atmaya başladığı güçlü adımlar sonrasında Sayın Genel Müdürümüz Volkan Polat Bey ile yollarımız kesişti. Çalışanlarıyla birlikte sürekli gelişmeyi, global kalite ve standartlarda ürün ve hizmetler sunmayı amaçlayan Polat Makina ailesine katılıp bu amaç doğrultusunda emek verme fırsatını yakaladığım için büyük gurur duyuyorum.


Polat Makina Endüstriyel yeni ofisiyle bundan sonra müşterilerine İstanbul’dan seslenecek. Bize bu süreç hakkında biraz bilgi verir misiniz? Neden İstanbul? 
Kısa bir süre önce İstanbul’daki ofisimizde fiili olarak çalışmaya başladık. Yakın zamanda güzel bir organizasyonla da açılışımızı yapacağız. Bildiğiniz gibi, İstanbul 3.000 yıldan fazla bir süredir ticaret merkezi olan, dünya ve bölge ekonomisinin merceği altında bir şehir. Bu anlamda, tüm Türkiye ve Türkiye çevresindeki ülkelerle daha fazla ticari bağlantılar kurmak adına çok doğru bir karar vermiş olduk. Emin adımlarla büyüyen firmamızın Ümraniye’de açılan ofisi ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya devam edeceğiz.


Endüstriyel satış ekibiniz dinamik bir yapı sergiliyor. Bize biraz ekibinizden bahseder misiniz?
Türkiye’de endüstriyel ekipmanlar sektöründe çalışmak gerek paydaşların çokluğu gerekse sektörün dinamizmi göz önüne alındığında hiç de kolay değil. Çalışanların bu yoğun tempoda sürekli zinde kalması gerekiyor. Ürün ve hizmetlerimizin kalitesinin de çalışanlarımızın kalitesine bağlı olduğunun bilincindeyiz. Satış ekibimizi de tüm bunları değerlendirerek, alanında uzman kişilerden oluşturduk. Önümüzde zorlu bir süreç olduğunun farkındayız, ancak Polat Makina’nın büyüyen hedefleri doğrultusunda ekip olarak son derece motive ve heyecanlı olarak tüm gücümüzle yola koyulduk.


Sizce endüstriyel sektörün sorunları nelerdir? Bu sorunlarla baş etmek için ne tür çözüm yollarınız var? Bizimle paylaşır mısınız?
2019 yılında, Türkiye’de ve dünyanın birçok ülkesinde yaşanan ekonomik daralmalar söz konusu idi. TÜİK'in (Türkiye İstatistik Kurumu) açıkladığı verilere göre Türkiye ekonomisi, arka arkaya üç çeyrek yaşanan daralmanın ardından, 2019 yılında yüzde 0.9 büyüdü. Üst üste yaşanan daralmalar sonrası son çeyrekte büyüme görülse de sektörde bunun yansıması yatırımların azalması olarak karşımıza çıkıyor. Kaliteli ürünü uygun fiyata alabilme yatırımcı için her zamankinden daha önemli. Bir yandan da teknolojinin yükselişi ve dönüşüme ayak uydurmakta zorlanan oyuncuların sıkıntı yaşayacağının açıkça ortada olması nedeniyle yatırımcı bu yönde de bir arayış içinde. Sektördeki değerli yatırımcıların tüm taleplerini karşılamak adına Polat Makina olarak tecrübeli kadromuzla operasyonlarımızı ve ekipmanlarımızı sürekli geliştirerek iş ortaklarımızın her zaman yanında oluyoruz.


Göreve geldiğinizde Polat Makina için ne tür kararlar aldınız, ne tür çözümler ürettiniz ve neleri değiştirmeyi hedeflediniz? 
Kaliteden ödün verilmeden yıllardır verilen hizmetler söz konusu. Aynı vizyonla ürün portföyümüze yeni ekipmanlar, yeni teknolojiler ve yeni uygulama alanları katarak gelişmeye devam edeceğiz. Hedeflenen satışlara ulaşmak için yurt içindeki ve yurt dışındaki satış, pazarlama, AR-GE ve operasyonel departmanlarımızın re-organizasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Kurumsallaşma yolunda emin adımlarla ilerlediğimiz bu günlerde bu yapısal değişikliğe destek vermek de en önemli görevlerimden biri.


Endüstri 4.0 olarak adlandırılan 4. Sanayi Devrimi’nde Türkiye’nin dijital dönüşümü hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Endüstri 4.0’a geçiş elbette büyük yatırımlar, köklü değişimler ve teknolojik gelişim gerektiriyor. Yeniliklere açık firmamızda Dijital Dönüşüm Projesi ile birlikte ekipmanların sağlıklı çalışması takip edilecek ve gerçek zamanlı data analizi neticesinde önleyici bakımlar sistem tarafından planlanacak. Böylece üretim süresi, maliyetler ve üretim için ihtiyaç duyulan enerji miktarı azalacak, üretim miktarı ve kalitesi artacaktır. 


Siz aynı zamanda Polat Makina’nın Pazarlama Direktörüsünüz. İyi bir pazarlama ve satış stratejisi için, marka kavramına nasıl bakıyorsunuz? Polat Makina, marka bilinirliliğinde pazarlama ve satış süreçlerinde nasıl bir yol izliyor?
Marka kavramı, günümüzdeki rekabet savaşlarında zaferin ve yenilginin belirleyicisi konumundadır. Marka bilinirliğimizi artırmak için 2020 yılında alanında uzman profesyoneller ile çalışıyor olacağız. Sosyal medya hesaplarımızı ve web sitemizi güncelleyerek başladığımız bu çalışmada en büyük hedefimiz, ürünlerimize ve hizmetlerimize ihtiyaç duyulduğunda zihinlerde uyanan çözümün ismi olmaktır. Bu amaç doğrultusunda da inovasyonda, kalitede, hizmette ve müşteri ilişkilerinde “en iyisi” olmak için çalışmaya devam edeceğiz.


En aktif olduğunuz pazarlar hangileri? Türkiye ve yurtdışı pazarlarına sunacağız yeni ürünler/hizmetler var mı?
Türkiye, Rusya, Orta Doğu, Uzak Doğu, Amerika ve Avrupa pazarlarına aktif olarak hizmet veriyoruz. Pazarlara yeni ürünler sunmadan büyüyemeyeceğimizi çok iyi bildiğim için şirkete girdiğim günden beri bu konu üzerinde çalışıyoruz. Polat Makina artık kesinlikle müşterilerine sadece ekipman sunan bir firma değil, çözüm ve proses sunan bir firma olacak. Bu kapsamda birçok mühendislik firması ile görüşmelerimiz sürüyor. Bazıları ile anlaşmalar yapıldı bile. Teknolojinin gerisinde kalmamak ve ürünlerimizin teknolojik olarak sürekli gelişimini sağlamak için AR-GE ile devamlı iletişim halindeyiz. Yılın ortalarına doğru güzel haberler vereceğimizi şimdiden müjdeleyebilirim. 


Son zamanlarda yaşanan Covid-19 salgını 2020 hedeflerinizi nasıl etkiledi? 
Tabi ki Türkiye ve hizmet verdiğimiz tüm ülkeler bu durumdan olumsuz etkilenmiş durumda. Birçok ülkede fabrikalar kapandı ya da sınırlı çalışma saati uygulamasına geçti ve birçok firma da evden çalışmaya başladı. Yaz ayları başlarında yavaş yavaş hayat normale dönmeye başlayacak olsa da maalesef yatırımlar üzerindeki etkisinin yıl sonuna kadar süreceği öngörülüyor. Biz de Polat Makina Satış Ofisi olarak şu an için evden çalışıyoruz. Aydın’daki fabrikamız bir hafta süre ile kapandı. Ancak, bu süreçten sonra artacak talepleri karşılayabilmek adına, yurt içi ve yurt dışı müşterilerimize kısa teslim sürelerinde ekipman temin edebilmek için çalışıyoruz. Hedeflerimiz yüksek ancak kesinlikle ulaşılamaz değil. Özellikle gıda ve süt uygulamalarında Polat Makina adının çok daha fazla duyulduğu bir yıl olacak. Yurt dışındaki satış ve servis ağımızı da güçlendiriyoruz. Polat Makina kalitesini yeni pazarlarla buluşturduğumuz, pazar payımızı kesinlikle artırdığımız bir yıl olacak. Hepimize şimdiden kolay gelsin.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR