RÖPORTAJLAR

Personel hijyeni için gerekli tüm ekipmanların yanı sıra, her türlü özel imalat paslanmaz ekipmanlar, araç dezenfeksiyon üniteleri üreten Pro-Tek Hijyen on dört yıldır sektöre hizmet veriyor. Hijyene ihtiyaç duyulan tüm sektörlere hitap eden Pro-Tek Hijyen firmasının Ortağı Ahmet VURAL ile faaliyetleri ve sektöre yönelik hedefleri hakkında konuştuk. “Sektöre hizmet verdiğimiz 19 yıl boyunca, firmaların ihtiyaçlarını karşılarken, önceliğimiz hiçbir zaman mali hesaplar olmamıştır. 'İşletmenin neye ihtiyacı var, bu işletmeye hangi ürün yeterli olacaktır' diye düşünerek, onları da hep bu şekilde yönlendirdik. İhtiyacı olmayan ürünlere yönlendirme yapmadık. Satış sonrasında da her zaman desteklerimizle tercih sebebi olmayı başardık. Hedefimiz, hijyen denilince akla gelen ilk firma olmak. Umarız kaliteyi, hijyene ihtiyaç duyan tüm işletmelerle buluşturabiliriz” diyen Ahmet VURAL ile yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Ahmet Bey öncelikle tüm dünyayı kasıp kavuran coronavirüs hakkında sizin görüşlerinizi alabilir miyiz?
Kişisel hijyenin yanı sıra, özellikle toplu bir şekilde yaşanan alanlarda, herkesin hijyene daha fazla özen göstermesi gerekir. Üzücü olsa da hepimiz biliyoruz ki, toplum olarak çok fazla kişisel hijyene önem vermiyoruz. Özellikle fabrikalar toplu yaşam alanlarında en önemli yeri tutmakta. Bizim sistemimizde hijyen ile ilgili hiçbir şey personel insiyatifine bırakılmıyor. Sabun turnikelerinde ellerine sabun almayan personele turnike geçiş izni vermez. Ellerine sabun alan personel ellerini yıkamak zorunda kalır. El dezenfeksiyon turnikeleri de aynı görevi yapar. Vücut dezenfeksiyon sistemleri personelin yürüyüş yoluna yerleştirilir ve fotoselli sistemdir. Personel bir sis içerisinden geçer. Deri teması ve solunum yolu ile zararı olmayan dezenfeksiyon ürünleri kullanılarak personelin kıyafetleri dezenfekte edilerek üretime girişi sağlanır. 


Pro-Tek’in kuruluşu ve hitap ettiği sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamız 2000 yılında kurulmuştur. Çevre sağlığı konusunda sektöre adım atarak, müşteri istekleri doğrultusunda hijyen sektörüne yönelmiştir. 2007 yılında Bursa şubemiz açılmıştır. Bu süre içerisinde Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarında gerekli güven ortamını oluşturarak, 19 yılda sektörün önemli firmaları arasına girmeyi başarmıştır. Hijyene ihtiyaç duyulan tüm sektörlere hitap etmekteyiz. Bu sektörlerden başlıcaları; gıda, ambalaj, hastane ve otellerdir. Personel hijyeni için gerekli tüm ekipmanların yanı sıra, her türlü özel imalat paslanmaz ekipmanlar, hava duşu ve araç dezenfeksiyon üniteleri de ürün çeşitlerimiz içerisindedir. Gelişen teknolojiyi takip ederek müşteri talepleri doğrultusunda ürün portföyümüzü genişletmekteyiz.


Son dönemdeki projeleriniz nelerdir?
Standart üretimlerimizin yanı sıra, özel imalat paslanmazdan imalat için gerekli olabilecek tüm ekipmanları tasarlıyor ve üretiyoruz. Genç, dinamik ve yaratıcı kadromuzla personel hijyenini zorunlu kılacak ekipmanlar konusunda da sürekli yenilikler yapmaktayız. Yıllardır edindiğimiz tecrübeleri, karşılaştığımız işletme sorunlarını göz önüne alarak, zaman kaybı olmadan ve personelin üretim sahasına girmeden önce yapması gerekli hijyen kurallarını uygulatabilecek zorunlu sistemleri geliştiriyoruz ve yeniliyoruz. Bunun yanı sıra sektörde firmamızı ve ekipmanlarımızı bir adım öne çıkaracak yenilikler getiriyoruz. Bu konuda hem öncü olmayı başarıyoruz hem de tercih sebebi olmayı başarmış oluyoruz. Henüz deneme aşamasındaki bazı yeni projelerimizi de yakında hayata geçireceğiz. 


Ürünlerinizin kullanım yaygınlığı nasıl?
Hijyen Sistemleri, bundan 9-10 yıl öncesine kadar, işletmeler için zorunlu olmadığı taktirde külfet olarak görünen sistemlerdi. Gıda sektöründe üretim kalitesinin artması, bu anlamda gıda ve gıda ambalaj firmalarının da yenilikleri takip etmeye ve sertifikasyona yönelmesi, personele bazı inisiyatiflerin bırakılmasının artık mümkün olmadığı bilincini getirdi. Şunu söyleyebiliriz ki, son 6 yılda önceki senelere göre ürünlerimizin kullanım yaygınlığı azımsanamayacak derecede arttı. Bundan sonraki yıllar için öngörümüz yaygınlığın daha da artacak olmasıdır. 


Pazar payınızı artırmak adına yürüttüğünüz çalışmalar hakkında bilgi alabilir miyiz?
Biz Pro-Tek olarak müşteri memnuniyetini her zaman önceliğimiz olarak benimsedik. Kaliteden ödün vermeden fiyatlarımızla da tercih sebebi olduk. Bizimle çalışan firmalar, her yeni işletmesinde veya işletmelerine yeni ihtiyaçları olduğunda yine bizi tercih ettiler. Müşterilerimiz yüksek oranda referans ile bize ulaşıyorlar. Bu durum mevcut müşteri portföyümüzün yanı sıra, bazı tanıtım araçlarını daha aktif kullanarak ve yine fuarlarla pazar payımızdaki mevcut durumu korumamızı sağlıyor. Yeni geliştirdiğimiz bazı ürünlerle sektörde ses getirmeyi hedefliyoruz.


Pro-Tek Hijyen’in kalite prensipleri nelerdir?
Daha önce de belirttiğimiz gibi, kaliteden hiçbir zaman ödün vermedik. Bunun ilk göstergesi müşteri memnuniyeti ve referanslarımızdır. Firmamız, ISO9001-2008 belgesine sahiptir. Ayrıca ürettiğimiz tüm cihazlarımız CE Sertifikalıdır. Yerli malı üretim belgemiz mevcuttur.


İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
2018 yılında önemli bazı bağlantılar ile İngiltere ve Almanya’da bizim için çok önemli anlaşmalar yaptık. İhracat yaptığımız ülkeler arasında; Dubai, Suudi Arabistan, Cezayir, Katar, İskoçya, Almanya, İngiltere, Hollanda, Yunanistan, Bulgaristan, Mısır, Litvanya, Azerbaycan, Kosova, Polonya, Macaristan, Ukrayna, Romanya, Bulgaristan, Afganistan, İran, Fas bulunuyor. 


Gıda sektöründeki hijyene verilen önem üzerine neler söylemek istersiniz? 
Üretime ilk başladığımız yıllarda, açıkçası hijyene verilen önemle doğru orantılı oldukça kaygılarımız vardı. Hijyene gerekli duyarlılık gösterilmiyor, zorunluluk olmadıkça gereksiz görülüyordu. Oysa ki biz “bu ürünler kesinlikle her işletmede kullanılmalı” diyorduk. Bu elbette ki, tüm hijyen kurallarını uygulayan işletmelerin diğer işletmelerle rekabeti pozisyonunda da oldukça üzücü bir durum. Artık işletmelerin kendi isteğine bağlı değil, zorunluluk çerçevesinde de olsa, olması gerektiği gibi artık hijyenin önemi anlaşılmıştır. Kaçınılmaz bir zorunluluk olmuştur. Üretici de artık gereken tüm hijyen kurallarını uygulamaktan kaçınmamaktadır. Bu gerçekten umut vericidir.


Sektörünüzde yaşadığınız sorunlar neler?
Sektörümüzde aslında yaşanan sıkıntılar, tamamen firmaların rekabet amacı ile ürettiği, sadece pazardan bir pay elde etmek amacı ile yapılan kalitesiz işlerdir. Bu konuda bizim yapabileceğimiz maalesef bir şey yok. Bu durumda dikkatli davranması gereken müşterilerimizdir. Ürünleri mukayese ederken, daha bilinçli olmaları, kimi zaman referanslar yardımıyla kimi zaman sertifikalar kalite belgeleri yardımıyla firma hakkında bilgi sahibi olmalarını önerebiliriz. Paslanmaz ekipmanlar oldukça maliyetli ekipmanlardır, işletme bu ekipmanları yıllarca kullanmak üzere alır. Bu sebeple daha seçici davranmalarını tavsiye edebiliriz.

 
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR