RÖPORTAJLAR

2009 yılında faaliyetine başlayan ve o günden bu yana birçok projeye imza atan bir çözüm firması olan Safir Ozon Sistemleri San. ve Tic. Ltd. Şti.; ozon jeneratörleri, oksijen jeneratörleri, ozon temas sistemleri, ozon ölçüm sistemleri ve filtrasyon sistemleri üreterek faaliyetlerini sürdürüyor. Yurt içi ve yurt dışı satış ve sonrası servis hizmetlerini uzman kadrosu ile kaliteli ve profesyonel olarak gerçekleştiren firma, bireysel kullanıcıya yönelik yeni ürünüyle de büyük ses getirdi. Firmanın Kurucusu ve Genel Müdürü Metin ÖNER’den yaşadığımız zorlu süreç ve bu süreçte bizleri tanıştırdıkları yeni sistemleri hakkında bilgi aldık.

Bireysel kullanıcıya yönelik yeni ürününüz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz? Bu makine hangi alanlarda kullanıma uygun? Özellikle korona virüsün hayatımıza girmesiyle birlikte hijyene bakış açımız yeni bir boyut kazandı, sizin ürününüzün bu aşamada faydaları neler olacaktır?

Son dönemde tüm dünyayı saran koronavirüs yüzünden hazırlıksız yakalanan insanlık, ciddi olarak tehlike altında kalmıştır. Bu nedenle tüm dünyada dezenfeksiyon ve virüsten korunma yöntemleri önem kazanmıştır. Bilindiği üzere oksijenden üretilen ozon gazı, oksidasyon gücü çok yüksek olan bir gaz ve bilinen en kuvvetli dezenfektandır. Yüksek oksidasyon kuvveti, ozonun bakterilerin tahribatında tam etkin bir rol oynamasına sebep olur. Bu sebeple yoğun olarak firmamıza gelen talepler doğrultusunda ergonomik olarak tasarlanmış ozon jeneratörümüzü geliştirdik. Mini Ozon ünitelerimiz 5 gr/saat kapasiteli ozon jeneratörleri olup kullanım yerleri olarak; evler ve yaşam alanlarımız, ofisler ve insanların yoğun olarak bulundukları ortamlarda havadaki virüs bakteri ve canlılarla birlikte koku giderimi ve ortamda ferah bir hava sağlamaktadır. Cihazlarımız zaman ayarlı olarak otomatik tasarlanmıştır. Belirlenmiş olan sürede çalışıp belirli sürede dinlenme moduna geçmektedir. Maksimum 100 metrekare alanlarda etkili bir dezenfeksiyon sağlamaktadır. Ayrıca evlerde sebze-meyve yıkamada kullanılarak, ürünlerin uzun ömürlü olarak saklanmasına fayda sağlayacaktır.


Koronavirüse karşı ozonun tezi aşağıdaki gibidir;
Kimyasal dezenfektanlar, genellikle buharlaştırma veya püskürtme yoluyla hava dezenfeksiyonu için de kullanılabilir. Bununla birlikte, bu kimyasal dezenfektanların ayrıştırılması genellikle zordur ve insan sağlığı için zararlı toksik kimyasal kalıntılar bırakır. Ozon, mikroorganizmaları etkili bir şekilde öldürebilen iyi bilinen güçlü bir oksitleyicidir. Su ve atık su arıtımındaki ozon uygulamaları belgelenmiştir ve modern şehirlerin çoğu tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ozon gazı gıda işletmelerinde özellikle çiftlik üretimi olan (tavuk, balık vs.) işleme tesislerinde dezenfeksiyon amacı ile yoğun olarak kullanılmaktadır. Buradaki amaç, ürün yüzeyinde bulunan tüm canlı mikroorganizmaların yok edilmesi ve soğuk zincire en az yük ile sevk edilmesi içindir. Havayı dezenfekte etmek için ozon kullanma çalışmaları nispeten sınırlı olsa da, deneysel sonuçlar (2,3) ozonun sudaki gibi etkili bir hava dezenfektanı olabileceğini göstermektedir. Örneğin, Kowalski ve arkadaşları (2) yüksek ozon konsantrasyonlarının E. coli ve S. aureus üzerindeki bakterisidal etkilerini araştırmış ve ozonlamadan sonra her iki tür için %99,99'dan fazla ölüm oranına ulaşıldığı sonucuna varmışlardır. Ozon; ortamdaki tüm bakteri, mantar, küf, virüs vb. gibi canlıları kısa sürede yok eder. Ozon gazının dezenfeksiyon sonrasında artık ve kalıntı bırakmayan tek dezenfektan oluşu, özellikle gıda sanayinde kullanımını, diğer dezenfektanlara göre avantajlı kılmaktadır.


Ozonun kullanım alanları hakkında bilgi verir misiniz? Ozon teknolojisinin gelişimini aktarır mısınız? 
Ozon Sistemleri, su şişeleme tesislerinde, soğuk hava depolarında ve gıda reyonlarında, tavuk çiftlikleri ve kesimhanelerde, balık üretim ve işleme tesislerinde, havuzlarda, gıda üretim ve işleme tesislerinde, tekstilde kumaş ağartımında kullanılmaktadır.


Yerli bir firma olmanızın en büyük avantajı nedir? Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Firmamızın yerli üretim olması bazı spesifik sensörler dışında her malzemeyi yerli sanayimiz ile birlikte ürettiğimiz için stok problemi ya da arızaya müdahale konusunda hiçbir problem yaşamamaktayız. Ayrıca yurt dışı menşeili sensörler de her zaman stoklarımızla adetli olarak mevcut olduğu için hiçbir müşterimize malzeme kaynaklı gecikme yaşatılmamaktadır. Tüm sahada çalışan cihazlarımızın servis talepleri en kısa ve hızlı sürede ekiplerimiz tarafından hizmet verilerek çalışır hale getirilmektedir.


İçecek sektörünün geleceğini değerlendirir misiniz?
Gıda sektörü her zaman aktif olarak çalışan sektörlerdendir. Ayrıca aktif olarak çalıştığımız su sektörü gelişen teknoloji ile hızla büyümektedir. Ülkemizde bulunan su şişeleme tesisleri son derece bilinçli ve kaliteli üretim yapmak için teknolojik gündemleri sıkı takip etmektedir. Bölgesel üretim yapan lokal su şişeleme tesislerinin yakın bölgelerini rekabetçi bir şekilde pazarlama stratejileri geliştirdiği takdirde üretim ve kalite açısından her konuda güçlendirecektir. 


Türkiye pazarından beklentileriniz nelerdir? Yaşanılan gündem, piyasaları ne ölçüde etkiledi? Geleceğe yönelik düşünceleriniz nelerdir?
Malum son dönemde yaşanan koronavirüs vakalarından dolayı her firma üretim kısıtlamasına gitmek zorunda kaldığı için bazı projeler ilerleyen tarihlere ertelenmiştir. Yakın zamanda tüm sıkıntıları atlatacak olan “Dört Mevsim, Yedi Bölge Cennet Ülkemiz” hızla yerli ve milli üretimler yapan, tüm firmalarımızla kaldığı yerden ihracatlar ile çok daha güçlü hale geleceğinden hiç şüphe duymamaktayız. 


Bu güzel söyleşi için "Sektörün İncisi ve Lideri" siz Drinktech Dergisi’ne ve değerli çalışanlarına çok teşekkür ediyor, başarılarınızın devamını diliyorum.

Keyifli sohbetiniz için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR