RÖPORTAJLAR

Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş. Gıda ve İçecek Satış Müdürü Uzman Biyolog Erol AYDIN:

 

       

           

 

Erol Bey öncelikle sizi ve firmanızı daha yakından tanıyabilir miyiz?
Ben Erol AYDIN, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoloji Mezunuyum. 11 yıldır Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş'de çalışmaktayım. Öncesinde de yaklaşık 4,5 yıl bir veteriner ilaç firmasında Steril Üretim Bölüm Sorumlusu olarak çalıştım. Sartonet Sep. Tek. A.Ş.'de çalışıyorken, yüksek lisansımı Marmara Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde Doğal Kaynak Sularında Mikrobiyolojik Kontaminasyon Sebepleri üzerine yaptım.


Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş. ise, 34 yıl önce 1983 yılında Ömer Erdem tarafından Alman Sartorius firmasının Türkiye temsilciliği şeklinde kurulmuştur. Konusunda dünya lideri olan Sartorius, dünyanın en hassas terazilerini üreterek rekorlar kitabına girmiş ve aynı zamanda membran (zar) filtrenin de mucididir. Sartorius son otuz yıldır bünyesine membran filtreyi ilgilendiren birçok firma satın alarak günümüzde global bir filtre tedarikçisi konumuna gelmiştir. Sartorius A.G. Türkiye tek yetkili temsilcisi olarak hizmet veren Sartonet firması, gıda-içecek, ilaç, kozmetik ve boya sektörü gibi birçok sektörlere gerek laboratuvar gerekse proses ürünleri ile hizmet vermektedir. Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş olarak müşterilerimize İstanbul Koşuyolu merkez olmak üzere, Ankara-Emek ve İzmir-Göztepe ofislerimiz ile toplamda 36 personelimiz ile hizmet vermekteyiz.


Satışa sunduğunuz ürünler ve hitap ettiğiniz sektörler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Ürünlerimizi laboratuvar ürünleri ve proses ürünleri şeklinde iki gruba ayırabiliriz. Laboratuvar ürünleri arasında; suların mikrobiyolojik analizlerinde kullanılan analiz sistemleri ve bu sistem ile birlikte kullanılan analiz kitleri (ki piyasada çoğunlukla NKS adıyla da bilinir), mikrobiyolojik ortam havası kontrol cihazı, çeşitli disk membran filtreler, şırınga ucuna takılabilen membran filtreler ve kapsül filtreler, hassas teraziler ve nem tayin cihazları, saf su ve ultrasaf su cihazları, pipetler ve pipet uçlarını sayabiliriz.


Proses ürünleri arasında ise; çeşitli materyallerde ve ebatlarda derinlik (dept) kartuş filtreler, membran kartuş filtreler ve bunların paslanmaz çelik housingleri, membran filtre sağlamlık test cihazı, klarifikasyon ve saflaştırma sistemleri.


Özellikle biyoteknoloji alanında biyoreaktör-fermentörler ile tek kullanımlık steril torbalar ve aseptik transfer sistemlerini genel olarak sayabiliriz. Çalıştığımız sektörler arasında, alkollü ve alkolsüz içecek sektörü, gıda sektörü, ilaç ve kozmetik sektörü, kimya ve boya gibi birçok sektörlere gerek laboratuvar gerekse proses ürünleri ile hizmet vermekteyiz.


İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz ve özellikleri hakkında bilgi alabilir miyiz? Ürün bazında Türkiye pazarındaki payınız nedir?
İçecek sektöründeki kullanılan ürünleri laboratuar ve proses ürünleri olarak iki gruba ayıracak olursak, laboratuvar kısmı ile ilgili olarak sularda mikrobiyolojik analizlerde kullanılan kullanıma hazır kuru besiyerlerini (NKS) örnek verebiliriz. Sağlık Bakanlığı'nın koymuş olduğu standartlar gereği içecek sektöründe yapılması gereken mikrobiyolojik analizler vardır. Sartorius olarak bu mikrobiyolojik analizlerin hızlı, pratik ve güvenilir bir şekilde yapılması için gerekli kitleri (NKS) tedarik etmekteyiz. Sartorius besiyerleri (NKS) muadillerine göre bir çok yönden (kullanım kolaylığı, kullanım sürelerinin uzun olması, bozulma riski olmaması ve ekonomik olması vb.) avantajlı olmasından dolayı tercih edilmektedir.


Proses kısmında ise, 50 mikrondan 0,2 mikrona kadar geniş mikron seçeneğine sahip kartuş filtreleri sayabiliriz. Gıda sektöründe kullanılan filtrelerin, ürün ile bire bir temas ettiğinden dolayı özellikle gıda uyumluluk sertifikasına sahip olması önemlidir. Filtrasyonda kullanılan filtrelerin filtre edilen ürüne kendi yapısından bir şey bırakmaması ve ürünün ana bileşenlerini tutmaması istenir. Üretici firmanın sahip olduğu üretim koşulları ve kalite sertfikaları da dikkat edilmesi gereken bir parametredir.


Sartorius kartuş filtrelerinin içecek sektöründe tercih edilmesinin yukarıda sayılan nedenler gibi birçok nedeni vardır. Burada Sartorius'un özellikle içecek sektörüne yönelik ürettiği Jumbo Filtre'den bahsedebiliriz. Jumbo filtre, 50 m3/saate kadar filtrasyon yapabilen ve geri yıkanabilir özelliği ile kullanıcıya birçok avantajlar sunan filtredir.


2016 yılı, firmanız açısından nasıl geçti? 2017 yılı hedef ve beklentileriniz nelerdir? Yeni yatırım ve ürün çalışmalarınız olacak mı?
2016 yılı alt yapı ve yatırım yılı olarak planlanmıştı. Ancak ülkemiz açısından çok önemli gelişmeler yaşandı. Ülke olarak birçok sıkıntılarla karşılaştık. Bu¨tu¨n bu olumsuzluklara ragˆmen 2016 yılı hedeflerimize ulas¸mak ic¸in c¸ok yogˆun s¸ekilde c¸alıs¸tık. Ancak bazı projelerimiz gerçekleşmedi ya da bekleme sürecine girdi. Tüm bunları düşündüğümüzde sonuç itibarı ile durağan bir yıl geçirdik diyebilirim. 2017 yılı hedefleri olarak öncelikle, 2016'dan getirdiğimiz yarım kalan projelerin ve çalışmaların tamamlanması için çalışacağız.


Sartorius hassas terazi grubunun 2016 yılında Sartonet olarak bize geçmesi ve böylece tüm Sartorius ürünlerinin Türkiye'de tek çatı altında birleştirilmesinden dolayı öncelikle bu ürün gruplarının daha fazla tanıtım ve satışına odaklanacağız. Ayrıca, Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş. olarak geçmişte verdiğimiz hizmetlerin, ürün ve teknik destek bağlamında kalitesini 2017'de de devam ettirmek ve daha ileriye taşımak öncelikli hedeflerimiz arasındadır.


Kalite standartlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Sartorius, sektörde en yüksek ürün kalitesi, geniş ürün çeşitliliği ve kapsamlı destek hizmetleriyle bilinmektedir. GMP şartlarında üretim yapan, ISO 9001 gibi bir çok kalite belgesine sahip global ölçekli bir firmadır. Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş. olarak ISO 9001 belgesine sahibiz. Sürekli gelişimi sağlamak, ürün ve hizmetlerimizin kalitesini artırmak için teknolojik gelişmeleri takip ediyoruz. Müşterilerimize her zaman en iyi teknik ve bilgi hizmeti vermeyi ve güvenilir bir tedarikçi olmayı ilke edindik.


Satış politikanız ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Satış politikamız öncelikli olarak müşteri odaklı hizmet verecek şekilde kurgulanmıştır. Sartonet A.Ş'ye gelen talep doğrultusunda alanında uzmanlaşmış satış personelimiz müşteri ile hızlı bir şekilde iletişime geçerek müşteri ziyaretleri gerçekleştirir ve müşteri isteklerinin doğru ürüne yönlendirilmesini sağlar. Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş. olarak satışını yapmış olduğumuz ürünler ileri teknoloji ürünleri olduğu için, satış öncesi ve satış sonrası uzman mühendislerimiz bilgi ve tecrübeleri ile müşterilerimizin ihtiyaçlarını en uygun şekilde ve sürede karşılamak, sorunları çözmek için hizmet vermektedir.


Sektörde karşılaştığınız sorunlar ve bu sorunlara getirdiğiniz çözümler nelerdir?
Sartonet Seperasyon Teknolojileri A.Ş. olarak 34 yıldır müşterilerimize doğru ve güvenilir bilgi vermeyi öncelikli amaç edindik. Kullanıcı doğru bilgi ve değerlendirme kriterlerine sahip ise zaten sorun kendiliğinden çözülüyor.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR