RÖPORTAJLAR

“Sinerji A.Ş. olarak işbirliği yaptığımız ve temsilcisi olduğumuz firmaların belirlenmesinde son derece “seçici” davranmaktayız. Böylece bize yansıyan beklentileri ve baskıları rahatlıkla göğüslemekte ve müşterilerimize güven verebilmekteyiz” diyen Sinerji Taahhüt Pazarlama A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Mustafa ASPARUK ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik, ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Sinerji markasının sunduğu hizmetler hakkında bilgi verir misiniz?
Sinerji A.Ş. her türlü sıvı gıdaların hazırlanmasına yönelik, meyve, sebze ve diğer hammaddelerin işlenmesi, özellikle alkollü, alkolsüz içeceklerin üretimi için A’dan Z’ye komple üretim hatları temini, montajı ve devreye alınması konusunda dünyada bu sektörde faaliyet gösteren en kaliteli ABD ve Avrupa firmalarının Türkiye temsilciliğini yapmaktadır. Sinerji A.Ş., Bucher Unipektin, Bucher Vaslin, Eaton, JBT, Novozymes, GAI gibi bu sektörlere ürün sağlayan 10 firmanın Türkiye temsilcisidir.


Sadece üretim makine ve ekipman temini değil, üretimde kullanılan her türlü proses yardımcı madde ve malzemelerini temin etmektedir. Çok önemli bir diğer konu da satış sonrası üretim hatlarının servis ve yedek parça ihtiyacını karşılamasıdır. Üzerinde önemle durduğumuz diğer bir konu da, servis verirken mümkün olduğunca bu hizmeti kendi elemanlarımızla vermektir. Yıllar içinde serviste yabancı eleman ihtiyacını azaltmayı hedeflemekteyiz. 


Şirketinizin kalite standartları ve sahip olduğu kalite belgeleri nelerdir?
Temsilcisi olduğumuz firmaların tamamı kendi sektörlerinde lider konumda bulunmaktadır. ABD, Japonya, tüm Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünya çapında bir çok ülkeye her türlü üretim, makine ve ekipmanlarını pazarlamaktadır. Bu nedenle en müşkülpesent ülke ve firmaları dahi tatmin edecek her türlü kalite belgesi satışla birlikte temin edilmektedir. 


Son 2 yılda firmanızda ne gibi değişiklikler oldu? Gelecek dönem planlarınız nelerdir?
2015 yılından itibaren Sinerji A.Ş. olarak dünyanın en önemli meyve-sebze işleme ve diğer gıda üretim hatları üreten ve pazarlayan ABD kökenli JBT firmasının Türkiye temsilciliğini üstlenmiştir. Bu firmamızın önde gelen ürünleri arasında meyve sebze işleme, kesme, soyma, parçalama, özellikle narenciye ve domates (salça üretim) işleme hatları, pastörizasyon, sterilizasyon, dolum, hatta balık konserve dolum ve kapama ve süt işleme hatları bulunmaktadır. 


JBT kalite ve yenilikçi üretim konusunda sürekli olarak çok ciddi AR-GE çalışmaları yürütmektedir. Son zamanlarda gıdaların ısıl işlemle pastörize-sterilize edilmesi konusu sık sık tartışılmaktadır. Buna alternatif olarak ısıl olmayan (non-thermal) yöntemle ürünün kalitesini en üst düzeyde tutan, bu işlem için ürünü yüksek sıcaklıklara maruz bırakmayan makine-ekipman sağlamaktadır. 


Tesisinizin özellikleri, kapasitesi ve teknolojisinden bahseder misiniz?
Uzun yıllardır ağırlıklı olarak meyve suyu, gazlı içecek ve şarap sektörlerine meyve kabul hatları, taneleme, sap ayırma, parçalama/öğütme, presleme, sonrasında da elde edilen sıvıyı berraklaştırma, filtreleme (gerekliyse), soğutma, pastörizasyon-sterilizasyon, evaporasyon ve son olarak ambalajlarına dolumu sağlanmaktayız. Sinerji; üretici olmayıp, sadece satış, montaj, devreye alma, eğitim ve satış sonrası servis faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Temsil ettiği firmalarda saatte 500 kg besleme (meyve ve/veya sıvı ürün) kapasitesinden saatte 20-30 ton beslemeye kadar üretim ve işleme hatları vardır. Bu kapasiteler müşterilerimizin üretimdeki hedefleriyle şekillendirilip projelendirilmektedir. 


İçecek sektörüne hitap eden ürünleriniz nelerdir?
İlk sorunuzda da belirttiğimiz gibi gazlı-gazsız meşrubatlar, meyve suları, şarap ve diğer alkollü içecek üretimi için gerekli “A’dan Z’ye” komple veya tek tek makineler, ekipman ve hatlar tedarik edilmektedir. Özellikle filtrasyon konusunda Sinerji A.Ş. olarak ultra filtre, plakalı filtre, torba filtre, kartuş filtre ve bunların karton ve kartuşlarını sağlayabiliyoruz. En önemli özelliğimiz ise, teknik ekibimizin bu sektördeki birikimi nedeniyle müşterilerimizle aynı dili konuşabilmesi, onların yaşadıkları sorunlara kendi laboratuvarlarımızda çözüm yaratabilmesidir.


İçecek sektörü haricindeki diğer sektörlere sunduğunuz çözümler nelerdir?
Müşterilerimizle sağlıklı bir diyalog kurmak amacıyla uzun yıllardır aralıksız olarak gıda fuarlarında stant açarak ürünlerimizi, hizmetlerimizi ve yenilikleri tanıtmaktayız. Temsilciliğini yaptığımız firmaların yurt dışındaki faaliyet ve ürün gamlarına bağlı olarak, daha önce hizmet sunmadığımız yeni sektörlere de açılmaktayız. Bu günlerde 2 yeni sektördeki faaliyetlerimize ağırlık vermekteyiz:


* Su Sektörü: İçme suyu, proses suyu, atık su işleme/hazırlama, tuzsuz su elde etme. Bu amaçla 13-17 Şubat 2017 tarihlerinde Antalya’da düzenlenecek 2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi’nde stant açacağız.


* İlaç Sektörü: Yaşamı koruyan ve gelişmesine katkı sağlayan ilaçların hazırlanmasında ve elde edilmesinde normal ve/veya steril filtrasyon ve değişik uygulamalar sağlamaktayız. Bu amaçla da İstanbul Fuar Merkezi’nde 8-10 Mart 2017 tarihlerinde düzenlenecek uluslararası CPhI Farma Fuarı’na stand ile katılmaktayız. 


Son olarak sektörle ilgili öngörülerinizi alabilir miyiz? 
Üretimde girdi maliyetleri, kalitesi, güvenirliliği, sürekliliği artık son derece önem kazanmış durumda. Ürünlerimizin kalitesi ve proseslerimizin verimliliği firmalarımızın rekabet gücünü çok yakından ilgilendirmekte ve etkilemektedir. Bu nedenle salt maliyetleri göz önünde bulundurarak üretim planlamak artık geçerliliğini yitirmiştir. Tüm bunlar dışında sağlık, güvenlik ve hijyen kriterleri tüketiciler nezdinde son derece önem kazanmakta ve ülkeler, bakanlıklar, ilgili kuruluşlar ve alıcı firmalar bu kriterleri göz önünde bulunduran sınırlayıcı yasalar, kurallar ortaya koymaktadırlar. Bu nedenle de piyasadan mal ve hizmet alan üretici firmalar da bu baskıyı tedarikçi firmalara yansıtmaktadırlar. Dolayısıyla tedarikçi firmalar da bu durumu göz önünde bulundurarak alt yapılarını ona göre şekillendirmelidirler.
Sinerji A.Ş., olarak işbirliği yaptığımız ve temsilcisi olduğumuz firmaların belirlenmesinde son derece “seçici” davranmaktayız. Böylece bize yansıyan beklentileri ve baskıları rahatlıkla göğüslemekte ve müşterilerimize güven verebilmekteyiz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR