RÖPORTAJLAR

Müşteri taleplerini farklı açılardan inceleyen, çözüm ararken de farklı yenilikleri dikkate alan Thermonoks, sektörün ihtiyaçlarını düşünerek, yaratıcılık kültürünü geliştirmeye devam ediyor. Özellikle thermoform sektörünün girdiği hızlı dönüşüm süreci, yeniliklere ve yaratıcı düşünceye duyulan ihtiyacı iyice artırdı. Yeniliklere her daim imzasını atan Thermonoks, bunları çok kısa bir süre içinde ve başarılı bir şekilde gerçekleştirerek piyasadaki yerini güçlendirmeye devam etmektedir. Thermonoks Genel Müdürü Vakur KUTAY, Slimcup hakkında merak edilenleri açıkladı. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

 

Bir makina, iki yenilik: "Slimcup Minikoli"

 

Slimcup’ın kimsede olmayan avantajı nedir?

Thermoform ambalaj makinesi üreticileri yıllardan beri sektöre çeşitli makineler sunuyor. Thermonoks AR-GE mühendisleri, ülkemiz koşullarına uygun pek çok yeni özellikte ürünler sunmaya devam ediyor. Modeller, işlem yöntemleri, ambalaj yöntemleri, paketleme yöntemleri sürekli geliştiriliyor. Bu gelişimde, makine üreticilerinin deneyimleri ile müşterilerin istekleri her zaman en büyük rolü oynuyor. Thermonoks bu rolde, yılların vermiş olduğu deneyimlerle müşteri beklentilerini karşılayacak çözümler uyguladı. Son yıllarda firmamız ürün satışındaki en büyük faktör olan Slimcup üzerine yoğunlaştı. Slimcup bu zamana kadar yapılan en karlı yatırımlardan biri oldu. Nedeni, üreticilere sunmuş olduğumuz en önemli konu olan “maliyetler”di. %35 oranında folyo tasarrufu sağlayan Slimcup, bardak suya verdiğimiz şekil sayesinde müşterilerimizin sektördeki isimlerini güçlendirmelerini sağlamaya öncü olmuştur.

 


Marketing çalışmalarınızı ne şekilde yürütüyorsunuz?

Bilindiği üzere marketing, tavsiye mantığına dayalı bir sistemdir. Yani siz ürünü alır, kullanır ve memnun kalırsanız doğal olarak bunu çevrenizdekilere tavsiye edersiniz. Araştırmalara göre bu tavsiyenin, bir satıcı tarafından yapılan sunumdan ve ya medya ile yapılan reklamdan çok daha fazla sonuç verdiği tespit edilmiştir.
Bunun için çokta araştırmaya gerek yok. Kendimize bunu sorsak, bizde ürünü kullanan güvenilir bir tanıdığımızın tavsiyesine daha çok itimat edeceğimizi görürüz. Ayrıca bu sebeptendir ki, bu sektörde kendini ispatlamış firmaların ürünleri oldukça kalitelidir ve başarılı olması için böyle olmak zorundadır.


Su firmaları ürünlerini ve markalarını nasıl konumlandırıyor? Hedef kitle ve pazarlama stratejilerine ne şekilde destek oluyorsunuz?

İşte tam bu zamanda müşterilerimize şunu diyoruz: Size “yenilik” gerek! Düşündük ki; Slimcup’ı perakende sektörüyle tanıştırma zamanı geldi de geçiyor. Hastaneler, oteller, restoranlar, havayolu ve karayolu şirketleri vb. tüm bu büyük kuruluşlara odaklanan su üreticileri satışlarını toptan pazar payına odaklamıştır. İşte tam bu noktada Thermonoks müşterimizin pazar payını bir adım daha öteye taşıyarak, sizlere perakende sektöründe yerinizi almanızı sağlayacak bir yenilik getirmeye hazırlanıyor. 


“40’lı, 60’lı vb. koliler; evlere, buzdolabına, iş yerlerine, küçük işletmelere, davetler vb. organizasyonlara nasıl girebilecek?” sorusuna ise şöyle cevap veriyoruz: “Perakende ve toptan marketler grubuna bardak su pazarlamak, su fabrikalarının pazarlama planlamasında her zaman ikinci, üçüncü planda kalmıştır. Bardak suyun üretim amacı hiçbir zaman perakende olmadı, büyük partiler halinde büyük kuruluşlara pazarlaması planlandı. Bunun birçok sebebi var; tek bir bardak suyun satışı ile PET şişe suyun satışı arasındaki fark, bardak suyu hiçbir zaman bir markette tek başına satılırken göremezsiniz. Bunun da birçok nedeni var; kolilerin büyük ve ağır olması, bardak suyun tek başına taşınırken ki patlama riski, PET şişe suyun kapaklı olması, taşınabilmesi vb. sebepler vardır, ama en önemli faktör kar marjıdır. Halbuki bardak su “iç ve at” mantığıyla üretilmektedir.


Thermonoks, size şu soruyu sorar ise; “PET şişe suların, gazlı ve gazsız vb. içeceklerin 6’lı gibi paketler halinde satışa sunulurken, neden bardak suların koli ebatları küçültülerek perakende marketlere sunulmasın? “Sorunun kendisiyle beraber cevabı da bizde; bu konuda müşterilerimize yenilik getiriyoruz. Tasarımımızın ismi “Slimcup Minikoli”.


Yeni “Slimcup Minikoli”, 20’li bardak koliler halinde paketlenerek perakende marketlerde raflarda yerini almayı bekliyor. Kısa bir süre sonra Slimcup minikoli’yi her yerde görmek Thermonoks ailesinin yenilikçi üretimiyle mümkün olacaktır.


Peki üreticiler standart koli için ayrı makine, Slimcup minikoli için ayrı makine mi alacaklar?

Hayır! Thermoform bardak su dolum makinamızın en önemli faktörü 40’lı, 60’lı koli yaparken, aynı robot sistemi ile 20’li koli paketlemesi yapabilmesidir. Yani üretim hatlarının kolileme planını istedikleri zaman tek tuş ile değiştirebilecekler.


Biz buna; “Bir makina, iki yenilik!“ diyoruz… Peki siz ne dersiniz?

 

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR