RÖPORTAJLAR

Softamin Kimya 10 yılı aşkın tecrübesiyle kimyevi maddeler alanında birçok sektörün ihtiyacını karşılıyor. Kalite odaklı çalışma prensibi ile de yıllardır sektörün liderleri arasında yer alan firmanızın gelişim sürecini anlatır mısınız?
Softamin Kimya, uzun süren AR-GE çalışmaları doğrultusunda sektörde büyük başarılar sağlamış olmak ile beraber yeni projelerine her daim devam etmektedir. İlk başlarda piyasada bulunmak elbette zordu. Fakat bizim başarımızın en önemli özelliği, müşterilerimiz tarafından ürünlerimizin test edilerek kullanılması ile başladı. Kullanıcılarımız ile takım çalışması içinde bulunmaktan gurur duyuyoruz.


Faaliyet gösterdiğiniz sektörler nelerdir?
Gıda, plastik, kozmetik, metal, tarım, tekstil endüstrisine yönelik dünya standartlarında kimyasal üretimi yapmaktayız.


Gerçekleştirdiğiniz AR-GE çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?
AR-GE, bilimsel ve teknik bilgi birikimini arttırmak amacıyla verimli çalışmayla beraber ortaya çıkarılan faaliyetlerdir. Yoğun olarak su şartlandırma kimyasalları ile ilgili sürekli çalışmalar yapmaktayız. Bu çalışmalar sonucunda da kaliteli ürünlerimizi sektör temsilcileri ile paylaşmaktayız.


Firmanızın başarılı bir seyirde ilerliyor olmasını hangi özelliklere bağlıyorsunuz? Yeni dönem hedefleriniz nelerdir?
Aslında nasıl başarılı olunurdan ziyade kendimize hedef seçtiğimiz soru, doğru ürünü nasıl yaparız oldu. Yıllarca süren AR-GE çalışmalarımızdan sonra yaptığımız işler bizlere otomatik olarak başarıyı getirdi. Eğer dürüstlükle doğru yolda ilerliyorsanız, kimse sizin başarınızı gölgeleyemiyor. Ayrıca bu konuda değerli müşterilerimiz ile yaptığımız çalışmaların da büyük etkisi vardır. Biz ürünü alın demiyoruz deneyip gözlemledikten sonra tercihi değerli müşterilerimize bırakıyoruz. İstikrarlı bir şekilde piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmalarımız her daim devam edecektir.

 

Sizce kimya firmalarının ülkemizde ne gibi bir politika izlemesi gerekiyor? Bu durumu içecek firmaları açısından nasıl değerlendirirsiniz?
Sektörde karşılaştığım en büyük sorun önerilen kimyasalların mevcut kullanım yerlerine uygun olmaması sebebiyle bilinçsiz tüketim. Maalesef standart olarak üretilen ürünler piyasada çeşitli kullanım alanlarının olması sebebiyle uyum sağlayamıyor ve bilinçsiz kullanıma sebep oluyor. Aslında bizim ürünlerimizi piyasa ürünlerinden ayıran özellik kullanım alanlarına uygun ürün tedariğini sağlayıp gerekli eğitimlerimiz sonucunda bilinçli tüketimi sağlamak.

2021 yılı için yeni bir ürün çalışması mevcut mu? 
Yeni ürün çalışmamız her zaman devam etmektedir. Ürün gruplarımızı belirlerken müşterilerimizin ihtiyaçları ilk sırada yer almaktadır. Yeni projelerimiz ile beraber sektörde yer almaktan her daim mutluluk duyacağız.


Dünden bugüne içecek sektörü hakkında neler söylemek istersiniz? Firmalara önerileriniz nelerdir? 
Öncelikle firmaların yeniliğe açık olması en önemli faktördür. Bazı kalıplaşmış geçmişten gelen kurallar firmaları maalesef geriye götürmektedir. Güzel ve doğru işler, analize ve bilimsel verilere bağlı çalışma prensibi ile gerçekleştirilir.


Hizmet verdiğiniz firmaların sizi tercih etmesinde en önemli etken nedir?
Aslında en önemli faktör, problemin kaynağını anlayarak çözüm odaklı yaklaşmamızdan kaynaklanmaktadır.
Yetkili departmanlarımız tarafından öncelikle problemin sebebi belirlenip daha sonra uygun işlem gerçekleştirilir. Problem çözüldükten sonra doğru analiz yöntemleri ile kontrol edilip, tamamen memnuniyet sağlanır.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR