RÖPORTAJLAR

 

Su Çözümleri Genel Müdürü Erkan KURT:

“İLERİ SEVİYE PROJELER GELİŞTİREREK SEKTÖR İÇERİSİNDE ÖNCÜ GÖREVİ ÜSTLENİYORUZ”

 

 

“Likitide içecek fabrikalarının kurulumu, satış ve pazarlama faaliyetlerinin organize edilmesi gibi alanlarda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Ayrıca global pazarları da yakından takip ediyor ve alanlarımız ile ilgili tüm yeniliklerin ülkemizdeki fabrikalara uyarlanması konusunda profesyonel çalışmalar gerçekleştiriyoruz” diyen Su Çözümleri firması Genel Müdürü Erkan KURT ile gerçekleştirdiğimiz keyifli söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Erkan Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? 
Merhabalar, ben Erkan Kurt. 1963 İstanbul Kadıköy doğumluyum. İlkokuldan üniversite eğitimine kadar tüm öğrenim hayatım, doğduğum ve büyüdüğüm şehir olan İstanbul’da geçti. Evli ve 2 erkek çocuk babasıyım.


İçecek sektörüne verdiğiniz hizmetler hakkında bilgi alabilir miyiz?
1996 yılına kadar sigorta sektörü de dahil olmak üzere muhtelif birçok sektörde yöneticilik görevlerinde bulundum. Aynı yıllarda Türkiye pazarında Ambalajlı Su Sektörü yeni yeni gelişmeye başlamıştı. 1997 yılında bu alandaki ilk iştirakim, Şile bölgesinde hayata geçti. Burada kapalı ambalajlı su üretimi yapan 60 personele sahip dev bir üretim tesisi kurduk. Bu tesisin, kaptaj, ishale hattı, makine kurulumu, laboratuvar kurulumu, filtrasyon sistemleri ve ozon reaktörlerine kadar tüm içeriği satış ve pazarlama aktiviteleri de dahil olmak üzere bizzat tarafımdan yapıldı. Bu benim ilk büyük sınavımdı. Bu ve bunun gibi Türkiye genelinde 9 adet büyük projeye imza attım. Halen sektörde iş ortaklarımla birlikte “Su Çözümleri” isimli şirketimizin çatısı altında faaliyet göstermekteyim.


İçecek sektöründe çözüme kavuşturduğunuz sorunlar nelerdir? Yeni dönem proje ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Likitide içecek fabrikalarının kurulumu, satış ve pazarlama faaliyetlerinin organize edilmesi gibi alanlarda çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Ayrıca global pazarları da yakından takip ediyor ve alanlarımız ile ilgili tüm yeniliklerin ülkemizdeki fabrikalara uyarlanması konusunda profesyonel çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Dolayısıyla sistemlerin uyumluluğu gibi konularda birçok problemle karşı karşıya kalabiliyoruz. Özellikle kaptaj ve filtrasyon alanında sürekli olarak teknolojiye dayalı yeni güncellemeler söz konusu oluyor. Biz de ileri seviye projeler geliştirerek bu alanda sektör içerisinde bir anlamda öncülük görevi de üstlenmiş oluyoruz. 


Bugüne kadar kurduğunuz tesisler ve hali hazırdaki projeler hakkında neler söylemek istersiniz?
Bugüne kadar Türkiye genelinde toplamda 9 adet üretim tesisi kurulumu tarafımızdan gerçekleştirilmiştir. Şu sıralar ise Türkiye’nin 3 büyük vilayetinde yüksek kapasiteli yeni üretim tesisi kurulum çalışmalarımız devam etmektedir. Ayrıca yurt dışında diyalog halinde olduğumuz değerli iş ortaklarımız ile birlikte, ambalajlı su sektörüne dair yeni proje hazırlıkları içerisindeyiz. Özellikle, geri dönüşümü azaltma, plastik atıkların önüne geçme ve sürdürülebilirlik konusunda çok ciddi çalışmalar yürütüyoruz.


Sektörde rekabet oranı sürekli artıyor. Bu konuda ne söylemek istersiniz? Yerli üreticiye neler önerirsiniz?
Gelişen pazar da artan tüketim ihtiyacı ile birlikte sektörün yeniliklere de açık olması gerekir. Ürün gamının kendi içerisinde değişkenlikler göstermesi, tüketici ihtiyaçlarına da yeni bir boyut kazandırmıştır. Örnek olarak pandemi sürecinde ortaya çıkan, bardak su, 5 lt PET ve 0,33 ve 0,75’lik cam ve PET ürünlerini gösterebilirim. Şimdi günümüzde bu ürünler geçmişe oranla daha fazla talep görmektedir. Ambalajlı su sektörü günümüzde her sene ciddi oranlarda büyüme kat etmektedir, bu vesile ile üretici firmaların yeniliklere açık olması değişken piyasayı takip etmeleri ve özellikle sosyal medya ve aplikasyonlar üzerinden kuvvetli olmaları gerekliliğini ön plana çıkarmıştır, yerli üreticinin bana göre en önemli yapması gereken şeylerin başında tüketiciyi anlama, tüketicinin isteklerine uygun üretim yapabilme ve son tüketiciye ulaşma noktasında kaliteli hizmet anlayışı gelmektedir, rekabetin çok yoğun olduğu sektörlerde tüketiciyi kazanmak ve elde tutmanın önemi her geçen gün artarak devam etmektedir.


Fiyatlandırma stratejiniz hakkında bilgi alabilir miyiz? Tercih edilme nedenleriniz nelerdir?
Pandemi süreci ve ekonomik şartlar nedeni ile değişkenlik gösteren maliyet artışları ile hem hammadde malzeme hem de akaryakıt ve enerji maliyetlerindeki yüksek artışlardan dolayı fiyatların geçmiş yıllara nazaran daha sıklıkla değişkenlik gösterdiğini ifade edebilirim. Bir markanın tercih edilme nedeni fiyat, kalite, marka bilinirliği ve markaya ulaşım olarak değerlendirme yapılması uygun olacaktır. 


İhracat çalışmalarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Devletimizin son dönemde ihracata yönelik hamleleri ve yerli üreticiyi destekleyip bu kanala sevk etmesi ile beraber sektörümüzde ihracat ile ilgili her yıl ciddi büyümeler meydana gelmektedir. Verilecek daha farklı destekler ile beraber ihracatın artarak devam edeceğini düşünmekteyiz.


Sektörde yaşanan sorunlar hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz? Sizin bu sorunlara getirdiğiniz çözüm önerileri nelerdir?
Son dönemde artan akaryakıt ve enerji fiyatları ile beraber yakın pazarın önemi çok daha fazla artmıştır. Uzak pazarlarda artan ciddi maliyetler ile beraber tüketicilere hizmet bedelleri de artmış olup pazarda daralmaya sebebiyet vermiştir. Firmaların kendine yakın pazarda büyümesi, ulusal firmaların ise satış ağırlıklarına göre bölgeler de büyümeleri adına yeni üretim tesisleri kurmaları kaçınılmaz olmuştur. Pazarda çok ciddi örnekleri mevcut olup birçok firma hedef gördüğü pazara yakın tesisleri alarak ya da fason çalışmalar yaparak faaliyetlerini sürdürmektedir.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz. 

DİĞER RÖPORTAJLAR