RÖPORTAJLAR

Hayat Su Kıdemli Marka Müdürü Selcen TOKGÖZ ile markalarında son dönemde yaşanan gelişmeler ve yeni ürün gamları Demleme Soğuk Çay Serisi hakkında görüştük, ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Son iki yıl içerisinde markanızda yaşanan gelişmeler hakkında bilgi alabilir miyiz?
Türkiye’deki ambalajlı su pazarının kurucu markalarından biri olan ve 1993 senesinde kurulan Hayat Su, 1997 yılında Danone bünyesine katılmasıyla beraber “Türkiye’de ilklerin markası” olarak yoluna devam etmeye başladı. Bu birleşmenin ardından her alanda yükselen kalite standartlarımız ve gelişen ürün gamımız sayesinde, pazar payımız da istikrarlı bir biçimde artış gösterdi. Yerel deneyimi, küresel kalite standartlarıyla inovatif bir şekilde buluşturarak, Türk tüketicisi nezdinde ambalajlı su pazarıyla özdeşleşen bir markaya dönüştük. Bugün ise Türkiye ambalajlı su pazarındaki en güçlü ve geniş ürün portföyüne sahip olan marka konumundayız. 


Değişen müşteri ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda, Mayıs 2018’de marka kimliğimizi yeniledik. Farklılaşmak ve diğer su markalarından ayrışmak için kapağımızda ve logomuzda, kırmızı renk üzerine gittik. Hayatın suyla başlayıp suyla bittiği gerçeğinden hareketle yeni logomuzda bu döngüye yer verdik ve Hayat Su’nun marka manifestosunu yeniden yazdık. Su, hayatımızın olmazsa olmazı; hava gibi, aldığımız nefes gibi. Biz de buradan yola çıktık, daha insan odaklı ve yaşamın içerisinden bir marka kimliği yarattık. 


Amaçlı bir marka olarak “Su Hayat’tır” diyor, suyun hayatımızın merkezinde olduğu vurgusunu yapıyoruz. Bunu sadece söylemiyoruz; sunduğumuz ürünler, gerçekleştirdiğimiz etkinlikler ve sponsorluklarla marka manifestomuzu destekliyor, hayatın her anında tüketicilerimizin yanında olmaya çalışıyoruz. 


Ülkemizdeki su içme alışkanlıkları hakkında bilgi verir misiniz? Hayat Su olarak sizler su içme alışkanlığını kazandırmak için ne tür projeler uyguluyorsunuz? 
Hayat Su olarak tüm faaliyetlerimizin odağına, su tüketimi konusunda farkındalık yaratmayı ve sağlıklı su tüketimini teşvik etmeyi koyuyoruz; bunu marka sorumluluğumuz olarak görüyoruz. İnsan vücudunun yüzde 60’ı su ve hayati fonksiyonların sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için çocukluktan itibaren yeterli miktarda su tüketilmesi çok kritik. Su içilmemesi ise kilo alımından, ciddi hastalıklara kadar pek çok olumsuz duruma neden oluyor.


Yaptığımız araştırma sonuçlarına göre tüketiciler günde 2,33 litre su içmeleri gerektiğini biliyor ve bunun 1,44 litresini tükettiğini söylüyor. Oysaki içtikleri miktar yalnızca 0,84 litre. Yani insanlar aslında ne yapması gerektiğini biliyor ve bu hedefe ulaşamadığının da farkında ancak hedefe düşündüğünden çok daha uzak. Özellikle Türkiye’de 3-6 yaş aralığındaki çocuklar, günlük içmesi gereken su miktarının sadece 3’te 1’ini içiyor. Oysaki su vücudun ihtiyacı olduğu kadar aynı zamanda suyun içerdiği mineraller de çocuk gelişimi açısından çok büyük önem taşıyor. Bu kritik veriden hareketle, su tüketimi konusunda farkındalık yaratmak ve sağlıklı su tüketimini teşvik etmek misyonuyla; çocuklara, yetişkinlere ve sporculara yönelik birçok proje gerçekleştiriyoruz. 


Geçtiğimiz günlerde lansmanını yaptığınız Demleme Soğuk Çay hakkında neler söylemek istersiniz? 
Hayat Su olarak gerçekleştirdiğimiz araştırmalarda, tüketicilerin giderek artan şekilde; lezzetli ve gönül rahatlığıyla tüketebilecekleri bir ürün arayışı içinde olduğunu gördük. Tüketicilerin bu taleplerinin yanı sıra çay, Türk tüketicisi için her zaman birinci sırada geliyor. Dünyada kişi başı en çok çay tüketilen ülke Türkiye. Tüm bu verilerden yola çıkarak; gurme, lezzetli ve farklı tatlar arayanların çok beğeneceğine inandığımız bir içecek tasarlamayı amaçladık.


Bu amaçla; 35 yıllık marka tecrübemizi, butik çay markası Chado’nun tüketicilere farklı lezzet deneyimleri yaşatan çay karışımlarıyla birleştirdik ve ortaya farklı meyve ve çay içeriğine sahip 4 çeşidi olan “Hayat Demleme Soğuk Çay” ailesi çıktı. Hayat Demleme Soğuk Çaylar’ın en önemli özelliği ise %100 pancar şekerinden, koruyucusuz, tatlandırıcısız ve renklendirici kullanılmadan üretilmesi. Hayat Demleme Soğuk Çay’ın, “Şeftalili siyah çay, üzümlü açai aromalı beyaz çay, elmalı bergamot aromalı yeşil çay, portakallı, tarçınlı ve nane aromalı chai” lezzetlerine sahip tüm çeşitleri, demleme çaydan ve en az %10 oranında meyve suyundan üretiliyor. Bu sayede hem Hayat Su dünyasında hem de soğuk çay kategorisinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Demleme Soğuk Çaylarımızın bir diğer özelliği ise tüketicilerin görüşleri doğrultusunda geliştirilmesi. Yaptığımız araştırmalarda hem farklı tatların bir araya gelmesiyle yarattığımız değişik kombinasyon hem de ambalaj tasarımı oldukça fazla beğeni topladı. Ayrıca “Hayat Demleme Soğuk Çay” serisi, Türkiye’de Soğuk Çay kategorisinde “Üstün Lezzet Ödülü”ne sahip ilk ve tek marka olma özelliğine sahip. 


Hayat Demleme Soğuk Çay ürünümüz ile aslında “Sağlıklı İçecekler Şirketi” olma hedefimize doğru da büyük bir adım atmış olduk. Biz insanların yediği ve içtikleriyle, nasıl bir dünyada yaşamak istediğini belirlediğine inanıyoruz. “Hayatta Hep İyisi Var” diyerek, tüketicilerimizi iyi tercihlere, farklı ve lezzetli alternatiflere yönlendirmeyi hedefliyoruz. İnsanların daha sağlıklı tercihler ve yaşam tarzları edinmelerini destekleyen ve gezegenimizin, toplumumuzun sağlığına ve iyiliğine odaklanan bir “beslenme devrimi” yaratmayı hedefliyoruz. Bu anlamda Hayat Demleme Soğuk Çay serisinin de, hem düşük kalorili hem de lezzetli bir içecek arayışında olanlar için çok güzel bir alternatif oluşturacağına eminiz. 


Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR