RÖPORTAJLAR

“2020 tüm dünya için yepyeni bir normalin hayatımızı şekillendirdiği bir yıl oldu. Koşullar ne olursa olsun çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını önceliğimize alarak yatırımlarımıza devam ettik. Daha fazla kişiye Tchibo lezzetini tattırabilmek için satış kanallarımızı güçlendirmek adına yeni iş birlikleri hayat geçirdik. Türkiye’de örnek gösterilen farklı mağazacılık yaklaşımımızın yanı sıra internet mağazamız ile günün her saati hizmet vermeye devam ettik. Hızlı değişen beklenti ve ihtiyaçlara yönelik hem dijital alanda hem de normalleşme sürecinde mağazalarımızda yenilikçi adımlar attık. Pandemi koşullarına rağmen yeni temalar geliştirdik ve kahve segmentinde önemli bir fark yaratacak barista konseptli mağazalarımızı açtık. Evde vakit geçirdiğimiz süre boyunca tüketici eğilimleri de değişiklik gösterdi. Kapsül kahveye, kahve pişirme araç gereçlerine mutfak ve spor ekipmanlarına talep oldukça arttı” diyen Tchibo Türkiye Genel Müdürü Tuba YAPINCAK ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

Tchibo, Türkiye’de 15. yaşını kutluyor. Bu süreçte gelinen noktayı kısaca özetler misiniz?
Tchibo olarak perakende sektöründe referans gösterilen özgün iş anlayışıyla 15 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Kurulduğumuz günden bu yana Türkiye’nin birçok noktasındaki mağazalarımız ve internet mağazacılığımız ile kahve severlerle buluşuyoruz. En önemli amacımız; mağazalarımızın yanı sıra yeni konseptlerimiz ve genişlettiğimiz satış kanallarımız ile daha çok kişiye Tchibo kahvelerini ulaştırabilmek oldu. Bu kapsamda birçok projeye hayat verdik. Yenilenmiş kahve barı konseptimiz ile İstanbul ve Ankara’da D&R mağazalarının içinde yer almamız da benimsediğimiz kahve misyonu doğrultusunda gerçekleşti. Aynı zamanda yepyeni bir konsept ile Tchibo Barista mağazalarımız İstanbul Akaretler ve Kadıköy Bahariye’de de kahve severlere hizmet vermeye başladı. Ülkenin en önemli ulusal ve yerel market zincirleriyle birlikte çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Aynı zamanda farklı tüketici gruplarına ulaşabilmek adına da aktif olarak çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’nin en prestijli kuruluşlarıyla beraber birçok projeye imza atarak iş ortaklığı gerçekleştiriyoruz. Özgün ve yenilikçi bu gibi projelerle Türkiye’deki varlığımızı güçlendirerek sürdürmeyi hedefliyoruz.


Kahve tutkusunun artmasına öncü oldunuz, Türk insanının kahveye bakış açısı için neler söylemek istersiniz, gözlemleriniz neler? 
Kahve, Türkler için kültürel bir miras. Yüzlerce yıldır kahve, Türkler için bir içecekten çok daha fazlasını ifade ediyor. Bu coğrafyada kahve için hem sosyal hayatın hem de zengin mirasın vazgeçilmez bir değeri diyebiliriz. Türk insanı kahveyi sosyalleşmek, dinlenmek, keyifli bir an yaratmak, bir araya gelmek, özel bir anı daha da değerli kılmak için bir araç olarak görüyor. Özellikle Türk kahvesi 500 yıllık geçmişiyle sosyal hayatın bir vazgeçilmezi olmuş durumda. Türk kahvesinin yanı sıra global markaların yatırımları sayesinde yeni tatlar da sıklıkla tüketilen kahveler arasına girdi. Özellikle de gençler yeni tatlar denemek konusunda daha oldukça istekli görünüyor. Bu anlamda kahve tutkunlarının farklı şekilde hazırlanmış kahve çeşitlerini tüketmeyi keyifli bulduğunu ve Türkiye’deki kahve sektörünün genç nüfusun tüketim alışkanlıklarına göre şekillendiğini söyleyebiliriz. 


Tchibo 2020 yılını nasıl geçirdi? Pandemi ile birlikte gündeminizde ne gibi değişiklikler oldu? 
2020 tüm dünya için yepyeni bir normalin hayatımızı şekillendirdiği bir yıl oldu. Koşullar ne olursa olsun çalışanlarımızın ve müşterilerimizin sağlığını önceliğimize alarak yatırımlarımıza devam ettik. Daha fazla kişiye Tchibo lezzetini tattırabilmek için satış kanallarımızı güçlendirmek adına yeni iş birlikleri hayat geçirdik. Türkiye’de örnek gösterilen farklı mağazacılık yaklaşımımızın yanı sıra internet mağazamız ile günün her saati hizmet vermeye devam ettik. Hızlı değişen beklenti ve ihtiyaçlara yönelik hem dijital alanda hem de normalleşme sürecinde mağazalarımızda yenilikçi adımlar attık. Pandemi koşullarına rağmen yeni temalar geliştirdik ve kahve segmentinde önemli bir fark yaratacak barista konseptli mağazalarımızı açtık. Evde vakit geçirdiğimiz süre boyunca tüketici eğilimleri de değişiklik gösterdi. Kapsül kahveye, kahve pişirme araç gereçlerine mutfak ve spor ekipmanlarına talep oldukça arttı. Pandemi uzun süredir üzerinde çalıştığımız dijitalleşme ile ilgili süreci hızlandırdı. Dijital yatırımlar bizim için çok önemli bir gündem konusu olduğu için bu alanda çok güçlü ve etkili şekilde yer almayı amaçlıyoruz.

Satış kanallarına yatırım yapmaya devam ediyorsunuz. Bu çalışmalarınızdan bahseder misiniz?
Tchibo’nun en önemli argümanı güçlü satış kanallarıdır. Çünkü bir misyonumuz da Tchibo’nun kaliteli kahvelerini ve özgün müşteri deneyimini daha çok insanla buluşturmak. Bu kapsamda müşterilerimizin sadece mağazalarımız ve internet mağazamızdan değil farklı yollardan da kahvelerimizi satın alabilmeleri için satış kanallarımıza ciddi yatırımlar yapıyoruz. 


Bu yıl, CarrefourSA ile olan iş birliğimizi güçlendirmek amacıyla bir çalışma yaptık. Bu ortaklık doğrultusunda artık kahve severler CarrefourSA marketlerde daha çok Tchibo kahve çeşidine ulaşabilecek. Kahve çeşitlerimiz aynı zamanda Migros, Macrocenter, Çağdaş, Onur, Mopaş gibi marketler zincirlerden de temin edilebiliyor. Kendi mağazalarımız ve zincir marketler dışında farklı satış kanallarını da çok önemsiyoruz. Bunun için oteller, restoranlar, kafeler, üniversiteler ve iş yerleri başta olmak üzere, ev dışı tüketim hizmeti veren profesyonellere de hizmet sağlıyoruz. Petrol Ofisi ile işbirliğimiz kapsamında yine aynı şekilde benzin istasyonlarında kahve tutkunlarını Tchibo farkıyla buluşturuyoruz. 


2021 yılı için hedefleriniz ve genel stratejileriniz neler olacak? 
2021 yılının normalleşme ve yeniden atağa geçme adına bir geçiş süreci olduğunu düşünüyoruz. Bu noktada dünyadaki dinamiklere ve gelişmelere göre kahve odaklı yatırımlarımıza devam edeceğiz. Satış kanallarımızı ve bu konudaki iş birliklerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. Tüketici beklentilerinin hızla değiştiği ve rekabetin yoğun olduğu perakende sektöründe fark yaratabilmek adına dijitalleşmeyi en efektif şekilde kullanacağız. Dijital yatırımların ön planda olacağı bir yıl bizi bekliyor diyebiliriz. Bu süreçte online kampanyalara ve interaktif projelere daha çok imkan tanıyacağız. Aynı zamanda yeni ürünleri ve yeni konseptleri müşterilerimizle buluşturacağız. 


Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR