RÖPORTAJLAR

2001 yılından itibaren perakende sektöründe yönetici olarak görev almaya başlayan Cenk Rodoslu, 2016 yılından itibaren Tchibo’da Satış Direktörü olarak çalışıyor. Modern ve geleneksel kanal, ev dışı tüketim kanalı, export ve yeni satış kanallarından sorumlu olan Cenk Bey ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

 

Tchibo Türkiye’nin ülkemizde hızla gelişen bir satış ağı var. Tchibo ürünlerini hangi kanallar aracılığı ile kahve severlerle buluşturuyorsunuz? 
Yaklaşık 16 yıldır Tchibo Türkiye olarak mağazalarımız, www.tchibo.com.tr internet mağazamız ve genişleyen satış ağımızla ürünlerimizi kahve severler ile buluşturmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda çok beğenilen yeni kahve barı konseptimiz olan Tchibo Barista mağazalarımız ile İstanbul’da Akaretler ve Bahariye’de misafirlerimizle bir araya geliyoruz.


Mağaza operasyonlarımızın yanı sıra iş birlikleri ve kahve odaklı projelerle, satış kanallarımız ivme kazanarak büyüyor. Migros, Macrocenter, CarrefourSA, Çağdaş, Onur, Mopaş gibi marketler zincirleri ile iş birliği halindeyiz. Yerel ve ulusal market zincirlerine ek olarak cash&carry kanalında bireysel müşterilerimize ve ev dışı tüketim hizmeti veren profesyonellere de hizmet sağlıyoruz. Kahve severler 36 Metro Market’te de Tchibo kahve ürünlerine kolayca ulaşabiliyor. İstegelsin, Trendyol, gittigidiyor ile hepsiburada online satış kanalları ve pazar yerlerinde de geniş kahve ürün portföyümüzle bulunuyoruz. Ayrıca Petrol Ofisi, Media Markt, Arçelik ile işbirliklerimiz var.


Kahve çeşitleriniz nelerdir, en çok hangi kahveler seviliyor ve ilgi gösteriliyor?
Farklı kahve lezzetlerini bir araya getiren zengin bir kahve portföyümüz var. Tchibo’da filtre kahve çeşitlerinden, kahve kapsüllerine, çekirdek kahvelerden çözünebilir kahvelere ve Türk kahvesine kadar farklı kahve lezzetlerini bir arada bulmak mümkün. 


Öğütülmüş kahve kategorisinde, üst kalite yöresel kahvemiz Privat Kaffee Latin Grande, en çok beğenilen kahvelerimiz arasında yer alıyor. Filtre kahve kategorisinde pazar lideri olmamız da tüketicilerimizle aramızdaki bağı ortaya koyuyor. Söz konusu çözünebilir kahvelerimiz olduğunda ise Gold Selection kahvemiz daha çok tercih ediliyor. Bunun yanı sıra tüm dünyadaki lisanslı üreticisi olduğumuz premium segmentte lider olan Davidoff kahvemiz ve yeme-içme kültürümüzün en önemli miraslarından biri olan Türk kahvemiz çok ilgi gösterilen kahve çeşitlerimiz arasında yer alıyor. 


Pandemi sonrası marketler ve geleneksel satış kanallarını güçlendirmek için ne gibi çalışmalarınız olacak? 
Pandemi döneminde evde geçen sürenin artmasıyla birlikte tüketici satın alma alışkanlıklarında ciddi bir değişim meydana geldiğini gözlemledik. Satış kanallarımızın ve aynı şekilde ürün kategorilerimizin çeşitliliği bizim için bir avantaj oldu. Bu sayede tüketicilerimizden hiç uzak kalmadık. Hem kahve satışları büyük oranda arttı hem de dijital satış kanallarındaki trafik ciddi bir ivme kazandı. Bu noktada geleneksel ve internet mağaza alt yapımızı güçlendirmek için yatırımlarımıza hız kazandırdık. 


Geçtiğimiz yıl espresso, filtre kahve, espresso ve kapsül kahve kategorilerinde pazar liderliğimizi koruduk. Kahve severlerle daha fazla noktada buluşmak ve satış kanallarımızı büyütmek için projelerimiz mevcut. Aynı zamanda farklı iş birlikleri ve konseptlerle Tchibo kahvelerimizi farklı kanallarla tüketicilerimize ulaştıracağız.

 

Yakın zamanda gerçekleştirdiğiniz Petrol Ofisi anlaşmanızdan kısaca bahsedebilir misiniz?
48 ilde bulunan 200’ü aşkın Petrol Ofisi noktasında Tchibo 2 Go ile yer alıyoruz. Tchibo 2 Go konseptinde Americano, Latte ve Cappuccino gibi birçok kahve çeşidimiz bulunuyor. Amacımız; günlük yoğunluğun içinde kahve içmeye vakti olmayanları ve kahve için her zaman bahanesi olan kahve tutkunlarını artık yolda da gerçek kahve lezzetiyle buluşturmak.


Tchibo’nun gelecek dönem hedefleri için neler söylemek istersiniz? 
Kahve kültürünün zenginleşmesini ve gerçek kahve tercihinin yaygınlaşmasını önemsediğimiz için kahve odaklı yatırımlarımıza devam edeceğiz. Satış kanallarımızı ve bu konudaki iş birliklerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz. 


Tüketici beklentilerinin hızla değiştiği ve rekabetin yoğun olduğu perakende sektöründe fark yaratabilmek adına dijitalleşmeyi en güçlü şekilde kullanacağız. Çok kanallı şirket anlayışımızla tüketicilerimizi farklı yaklaşımlarla buluşturmaya devam edeceğiz. 


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

DİĞER RÖPORTAJLAR