RÖPORTAJLAR

 

 

1980’li yıllardan bu yana içecek sektöründe deneyim sahibi olan Tekir İçecekler Grubu 1999 yılında doğal kaynak suyu, 2012 yılında ise maden suyu ile faaliyete başlamış bulunuyor. “Türkiye’nin mineralli ve alkali, sodyum diyetine uygun en iyi suyu olma özelliği taşıyan doğal kaynak suyunu dünyaya satacağız” diye yola çıkan ve 2012 yılında yaptığı yeni yatırımlarla maden suyu ve gazoz ürünleri ile dünyada tanınan bir marka olan Gülsoy Gazlı İçecekler Gıda ve San. Tic. Ltd. Şti. (Tekir İçecekler Grubu)’nun Genel Müdür Yardımcısı  Aynur İNCETAN ile firmaları hakkında görüştük. “Her zaman yeniliklere imza atmayı hedefleyen firmamız; AR-GE ve tasarım çalışmalarına büyük önem vererek dünya standartlarında inovatif çalışmalar gerçekleştirdi. Piyasada olanın en iyisini ve hatta dünyada bulunmayan ürünleri geliştirdik ve pazarda büyük beğeni topladık. Maden suyu fabrikamızın kapasitesini son 2 yılda %100 arttırdık.  Türkiye geneline yayılmış zengin satış ağımız ve 25 ülkeye ihracatımız var, toplam satışımızın %20’si ihracata dayanmaktadır. 2 adet fabrikamız 200’ün üzerinde istihdamımız var. İstihdama ve ülkemizin ihracatına sağladığımız katkıdan ötürü gururluyuz” diyen İNCETAN ile yaptığımız söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Ürünleriniz ve yeni dönem planlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Genel olarak ürün çeşitlerimiz; doğal kaynak suyu, doğal maden suyu ve gazoz şeklindedir. Tekir Doğal Kaynak Suyu, 200 cc ve 250 cc bardak su, 200 ml, 330 ml, 500 ml, 1 lt, 1.5 lt, 5lt, 10 lt PET şişe suyu ve 19 litre olmak üzere 10 farklı boyutta tüketicilere sunulmaktadır. 


Zengin mineralli doğal maden suyumuzun sade, elmalı, limonlu, karpuz çilekli çeşitleri mevcuttur. Dünyanın en sağlıklı ve yararlı içeceklerinin başında gelen maden suyuna multivitamin ekleyerek, daha da sağlıklı bir hale dönüştürdük ve Vitaminli & 6 çeşit meyveli Tekir Maden Suyu’nu iç ve dış pazardaki tüketicilerimizin beğenisine sunduk. 
Gazoz grubumuzda; frambuazlı, damla sakızlı, Hindistan cevizli gibi farklı lezzetlerin yanı sıra Osmanlı'nın meşhur içeceği olan Demirhindi şerbetinden esinlenerek Demirhindili gazozumuzu ürettik. Yeni ürün segmentlerine giriş yapmaya ve yeni lansmanlar gerçekleştirmeye 2017 yılında da devam edeceğiz. Bugüne kadar hep satış tarafındaki büyük yatırımlarla ilgilendik. 2017 yılınnda yatırımlarımızı marka üzerine de yoğunlaştıracağız. 


Kalite konusunda ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?
Doğal kaynak suyu ve maden suyu pazarında Türkiye’nin bilinen bir firması olarak üzerimize düşen sorumluluklar çok fazla. Birebir insan sağlığı özelinde ürünlerle faaliyet gösterdiğimiz için alanımızda gerekli olan tüm kalite sertifikalarına ve denetlemelerine sahip konumdayız. Bu anlamda başlıca sertifikalarımız; Tekir İçecekler ve iki fabrikamız özelinde Türk Standartlarına Uygunluk Sertifikası (TSE ), Helal Sertifikaları ve ISO 22000:2005’dir.


Maden suyu ve su için gelişen ve değişen tüketici eğilimlerini değerlendirir misiniz?
Türkiye’de maden suyu çok az tüketilirken son yıllarda maden suyunun sağlığa yararlı bir içecek olduğunun bilinci, tüketici alışkanlıklarını çok farklı yerlere taşıdı. Asitli içeceklerden insanların uzaklaşması, maden suyu ve maden suyuyla beraber üretilen meyveli ve vitaminli ürünlerimizin pazardaki payını artırdı. Su ise çok daha farklı bir anlayış... Türkiye’de ambalajlı ürünlerde sosyo-ekonomik gelişmeyle doğru orantılı olarak markalı su ürünlerine ilgi artıyor. Artık ambalajlı ve markalı su tüketimi bir lüks değil, ihtiyaç. Ayrıca sağlıklı bir yaşam için suyun son yıllarda çok fazla vurgulanması, tüketicilerde sağlıklı yaşam için su tüketmeleri bilincinin gelişmesi, bu pazarın büyümesi yönündeki beklentilerimizi olumlu olarak artırıyor. Dünyada özellikle Amerika’da ve Avrupa’da suyun kendi içerisinde farklı geliştirilmiş ürünleri var. Oksijenli, meyveli gibi çeşitlenen sular mevcut. Türk tüketicisi su konusunda hassas bir yapıya sahip. Türkiye değişikliklere çok açık bir ülke değil. Su konusunda Türk tüketicisinin damak tadı ve ihtiyaç ile ilgili “Kana Kana Su İçmek” yönünde bir davranış şekli ve tüketim modeli var. Avrupa’da ve özellikle de İtalya’da özel tüketim noktalarında çok öne çıkan su mönüleri var. Ülkemizde tek maden suyunun yanı sıra su tüketiminde de alışkanlıkların farklılaşacağı, insanların tüketim noktalarında su mönüleriyle karşılaşacağı dönemleri bekliyoruz.


Sektörü değerlendirir misiniz? Su ve maden suyunda sektörün büyüklüğü nedir?
Ülkemiz gelişmekte olan bir ülke olduğu için tüketim alışkanlıkları sıklıkla değişiyor ve pazarda ambalajlı ürünlerin payı büyüyor. Bu olumlu durumların belki de tek negatif etkisi projeksiyon yapmakta zorluk yaratması. Yani çok net bir büyüklük yorumu yapabilme şansınız yok. Yalnız Tekir İçecekler olarak; bugüne kadar yapmış olduğumuz tüm projeksiyonları aşmış durumdayız. Özellikle 2012 ve sonrasında maden suyu ürün çeşitliliğiyle beraber çok ciddi büyüdük. Son iki yılda maden suyu şişe tüketimi olarak yüzde 100 artış gösterdi. Bundan sonra ortalama yüzde 30 ile 40 arasında büyüyeceğine inanıyoruz. Bu da sektör için çok ciddi bir rakam. Ambalajlı su tüketimi de artık ülkemizde bir lüks değil ihtiyaç haline dönüştü. 


Kurumsal kimlik ve pazarlama çalışmalarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Son dönemlerdeki büyüme ve gelişmemize paralel olarak kurumsal kimliğimizde de değişiklikler yapmış bulunmaktayız. Yeni kurumsal kimliğimiz köklü geçmişimizin ve geleneksel olarak devam eden işimize bağlılığımızın modernize edilmiş şeklini simgelemektedir. Yeni kimliğimizi ifade eden yeni etiket, amblem ve logolarımızla daha çok ve farklı kesimlere hitap ederek sektör piyasasındaki yerimizi büyütmeyi hedefliyoruz.


Ambalajlama çözümleriniz ve AR-GE çalışmalarınız nelerdir?
Firmamız için ürettiğimiz içeceklerin kalitesinin yanı sıra, güvenilir ambalajlama da vazgeçilmez kalite anlayışımızın bir parçasını oluşturuyor. PET şişe, cam şişe, damacana, kapak, koli, bardak su sarfiyat malzemeleri, emniyet bantları gibi tüm ambalaj malzemelerinin tedarikçileri özenle seçilip, alınan malzemeler kullanılmadan önce fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik testlerden geçirilmektedir. Onay almayan herhangi bir malzemenin üretim bölümüne aktarılması mümkün değil. Müşterilerden gelen talep ve istekleri göz önüne alarak, ürün portföyümüzü daha da genişletmek, tüketicilerimize sağlıklı ve kaliteli yeni ürünler sunmak adına AR-GE laboratuvarlarımızda çalışmalarımız yoğun olarak sürmektedir. İnovasyona her zaman önem verdik, vereceğiz de. 


İhracat potansiyeliniz ve gelecek dönem hedefleriniz nelerdir?
İhracat konusunda çok büyük hedeflerimiz ve çalışmalarımız var. 2017’de ihracat payımızın satışımızın yüzde 30’una denk gelmesini hedefliyoruz. Çıkarttığımız tüm ürünleri ve tüm ambalajları, dünyada 25’in üzerindeki ülkeye ihraç ediyoruz. İhracat yaptığımız ülkelerde ürünlerimizin bulunabilirliğini her geçen gün daha üst seviyelere taşımaya çalışıyoruz. Şu anda çok güçlü olduğumuz İsrail, Filistin, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Kuveyt, Hollanda, Danimarka ve Irak bölgelerinde bu gücümüzü daha da yukarılara taşımak diğer ülkelerde de pazar payımızı satışla doğru orantılı artırmak istiyoruz. Bu anlamda dış ticaret olarak çok ciddi çalışmalarımız ve yatırımlarımız var. Türkiye ve yurt dışındaki gıda fuarlarını takip ediyoruz ve katılmaya çalışıyoruz. Bu fuarlarda Tekir markasını ve Türk ürünlerini tanıtıp, pazar payımızı artırmak istiyoruz.


Ambalajlı suyun sağlıklı bir şekilde saklanması için neler yapılmalıdır?
Ambalajlı sular 5 ile 15 derece arasında serin, güneş ışığından uzak, karanlık ve kuru ortamlarda saklanmalıdır. Sular özellikle kimyasallar, deterjanlar, temizlik maddeleri, benzin ve bunun gibi koku ve kimyasal özellik içeren maddelerden mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.


Ambalajlı suları alırken nelere dikkat etmeliyiz? 
Ambalajlı suları alırken, ambalajın görselliğinden ziyade etiket üzerinde yazan değerlere bakılmalı; ph değeri 8’in üzerinde olan alkali ve düşük sodyumlu suların, insan sağlığına daha faydalı olduğu bilimsel bir gerçektir. Bunun yanı sıra, damacana alırken; suyun etiketi sağlam ve okunaklı şekilde ürünün üzerinde olup olmadığı, etiket üzerinde suyun adı, cinsi, üretim veya ithal izninin tarih ve sayısı, imla (dolum) yapıldığı yerin adresi, suyun sahip olduğu analiz değerleri yazılı bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Kapak orijinal haliyle kapalı olmalı ve önceden açılmış olmamalı, suyun adı kapak üzerinde de yazılı olmalı, kapak üzerinde üretim ve son kullanma tarihi ile parti ve seri numarası görülmelidir.


Tüketici neden sizi seçmeli?
Tekir Su, doğal kaynak suları arasında yüksek pH değerine sahip olup, kalsiyum ve magnezyum yönünden zengin, sodyum diyetine uygun, sağlıklı bir vücut için ihtiyaç duyulan mineral düzeyi dengeli önemli bir kaynak suyudur. Tamamen doğal olan suyumuz, kaynağındaki mineral değerleri ile el değmeden şişelerine doldurulur. Sahip olduğu 8.21 pH seviyesi, kalsiyum ve magnezyum dengesi ile yurt içi ve yurt dışındaki tüm tüketicilerimizin sağlıkla ve güvenle içebileceği kalitedir. Sağlığına değer veren bireyler için Tekir Su doğru bir seçim olacaktır.

Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR