RÖPORTAJLAR

Tekomark A.Ş. Genel Müdürü İbrahim AYDEMİR:

 

 

“Markem İmaje ile çalışmak istememin nedeni, dünyada markalama sektöründe ilk iki içinde olan firmanın Türkiye’de daha çok büyüme isteğidir. Bu beni ve ekip arkadaşlarımı çok heyecanlandırıyor. Biz şu an için yalnızca gıda, içecek ve tütün sektöründeki müşterilerimize hitap edeceğiz. Onlara sektörlerine uygun yeni çözümler ve tasarruf içeren makineler sunacağız” diyen Tekomark A.Ş. Genel Müdürü İbrahim AYDEMİR ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

İbrahim Bey kodlama sektörünün tanınan önemli isimlerinden birisiniz. Öncelikle biraz kendinizden bahsetmek ister misiniz?
1964 İstanbul doğumlu olup, Yıldız Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunuyum. Eğitimim sırasında aile şirketimizde ticaretle uğraştığım için okul bittikten sonra Satış Mühendisi olarak çalışmak istedim. 1991-1995 yılları arasında klima distribütörü olan bir firma da Türkiye Satış Sorumlusu olarak çalıştım. Sektörle tanışmam ise 1995 yılında endüstriyel markalama mürekkepleri ve baskı aparatları satışı için Teknosin firmasına girmemle başladı. İlk önceleri 2 kişilik bir şirket olan Teknosin, 1998 yılından sonra endüstriyel kodlama sarf malzemeleri ve 2000 yılından itibaren de Avrupa menşeili kodlama ve markalama firmalarını bünyesine katarak ayrıldığımda yaklaşık 50 kişilik bir ekip ve 5000 civarında Türkiye genelinde satış yapılmış makineye sahipti. Bu firma da sırası ile Satış Sorumlusu, Satış Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdürlük görevlerinde bulundum.


Teknosin’den Eylül 2020’de ayrıldıktan sonra Fransa Markem- İmaje ile yollarımız kesişti. Uzun görüşmelerden sonra Eylül 2021’de sektördeki 25 yıllık tecrübemi kullanabileceğim Tekomark A.Ş. firmasını kurduk. Aralık ayında Fransa da gıda, içecek ve tütün sektörleri için Türkiye partner olma anlaşmasını imzaladık. Ve Ocak 2022’den itibaren hizmet vermek için yapılanmamızı ve eğitimlerimizi tamamladık.


Neden Markem İmaje?
Markem İmaje ile çalışmak istememin nedeni, dünyada markalama sektöründe ilk iki içinde olan firmanın Türkiye’de daha çok büyüme isteğidir. Bu beni ve ekip arkadaşlarımı çok heyecanlandırıyor. Biz şu an için yalnızca gıda, içecek ve tütün sektöründeki müşterilerimize hitap edeceğiz. Onlara sektörlerine uygun yeni çözümler ve tasarruf içeren makineler sunacağız.


Örneğin, markalama sırasında kullanılan küçük karakter yazıcılarda (CIJ) kullanılan mek’li ürünler hem çevre kirliliği hem de kullanıcılara verebileceği zarar nedeniyle işletmelerde hep sıkıntı yaratmıştır. Markem İmaje ise çok önemli mürekkep üretimi sayesinde içinde mek olmayan mürekkepler üretmiştir. Yeni mürekkep şu an kullanılan mek bazlı mürekkeplerin yaptığı işin %80’ini yapabilmektedir. Bu sayede müşterilerimiz çevre ve kullanıcı dostu markalama yapma olanağı bulacaklardır.


Müşterilerinize hangi ürünler ile hizmet veriyorsunuz?
Tekomark A.Ş. olarak şu an da yalnızca Markem-İmaje temsilciliğimiz var. Fakat sektörümüzle ilgili başka konu ve firmalarla da partner olma konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Sektörlerimizde daha çok küçük karakter yazıcılar (CIJ) kullanılmaktadır; özellikle atıştırmalık, süt ürünleri ve içecek sektöründe… Termal transfer yazıcılar (TTO) kullanılır ise çoğunlukla dikey paketleme makineleri paketlenen, bakliyat, kuruyemiş, makarna, baharat gibi ürünlerde uygulanmaktadır. Ayrıca içecek sektöründe PET şişe markalamada lazer markalama sistemleri kullanılmaktadır. İkinci ve üçüncül ambalajlarda ise yüksek çözünürlüklü ink jet yazıcı ve otomatik etiketleme sistemlerimiz kullanılıyor.

 

Tekomark A.Ş. olarak, geçen yıl sonunda kurulduk ve yapılanma konusunda çok çalıştık. Şubat ayından itibaren de müşterilerimize ulaşarak, çözümlerimizi ve ürünlerimizi sunmaya başladık.


Karşılaştığınız en temel sorun nedir? Siz Tekomark olarak, bu sorunları nasıl aşmayı düşünüyorsunuz?
Sektörde en çok karşılaşılan sorunların başında fiyat odaklı cihaz seçimi gelmektedir. Alınan cihazın ilk yatırım maliyetine odaklanılması sonrasında kullanılan sarf malzeme fiyatı ve miktarının düşünülmemesi yapılan yatırımın verimsiz olmasına neden oluyor. Bu da zaten artık kritik olan ürün maliyet fiyatlarını etkiliyor. Ayrıca önümüzdeki dönemlerde otomasyon, ürün izlenebilirliği ve cihazlar arasında bilgi alışverişinin daha önemli hale geleceğini düşünüyorum. Tekomark A.Ş. olarak bizler tecrübeli kadromuzu yeni bir anlayış ile lider markalarla buluşturarak müşterimize ve sektörlerimize en uygun şekilde hizmet vermek için çalışacağız.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR