RÖPORTAJLAR

 

 

Thermonoks Makina olarak müşterilerinize sunduğunuz avantajlar nelerdir? 2016-2017 yıllarında bu avantajların size ne gibi katkıları oldu?
Thermonoks Makina, 2014 yılında AR-GE çalışmaları sonucu geliştirdiği Slimcup® dizaynı ile müşterilerine piyasadaki rakiplerinden farklı olarak ekonomik açıdan avantajlı, kullanışlı ve çok kazandıran bir alan yarattı. Bizler Thermonoks Makina olarak patentlerini aldığımız bu dizaynda, piyasadakilerden farklı olarak, PET vb. hammaddelerde genel olarak kullanılan 200 cc’lik bardaklarda 4,8 gramdan 3,2 grama düşüş sağlayarak müşterilerimizin hammaddelerden kazanmasını ve sürdürülebilir bir kazanç sağlamasını hedefledik. 2016-2017 yıllarında müşterilerimizin ekonomik açıdan avantajlarımızı daha fazla yaşayarak deneyimlediğini ve aynı müşterilerin bizlerden daha fazla makine talep ettiklerini gördük. 2016-2017 yılında ekonomik avantajlarının yanı sıra makinelerimizin hızlarını da artırarak müşteri kitlemizi daha fazla cezbetmeyi kendimize misyon edindik; bunun adına da teknoloji araştırmaları, ürün geliştirme vb. alanlarda çalışmalarımızı çoğalttık.


Thermonoks Makina olarak 2017 yılı kazanımlarınız ve ileriye yönelik yatırım hedefleriniz hakkında neler söyleyebilirsiniz?
2017 yılında yapmış olduğumuz en büyük kazanımlar, şirket bünyemize yeni kattığımız taze kanlar, yeni programlar ve şirket içi alt yapıyı güçlendiren politikalar ile şirket kadromuzu ve teknolojilerimizi sağlamlaştırmak şeklinde sıralanabilir. Geleceğe yönelik yatırımlar içinde planlarımız, öncelikle makinelerde geliştirmek istediğimiz alanları kategorize ederek sektörümüzün AR-GE öncüsü olmaya devam etmek ve bunun için gerekli olan alet ve teknolojileri de bünyemize katmaktır.


2017 yılı faaliyetleri açısından sektörü nasıl değerlendirirsiniz? 
2017 yılında katılmış olduğumuz fuarlar, müşterilerimizden gelen geri dönüşler ve takip ettiğimiz kuruluşların yorumları bizlere özet olarak, “PET ambalajlı su sektöründe giderek artış olduğu, ev dışında geçirilen zamanın artması ve insanların zaman kaygısının giderek çoğalması nedeniyle market, büfe ve restoran gibi satış kanallarında PET ambalajlı su tüketiminin hızlanması ve bardak su gibi PET ambalajlı ürünlerin daha fazla tercih edilmesi şeklindedir.” PET ambalajlı sular; rahat kullanımı, kolay taşınabilir olması ve kullanım sonrası külfet oluşturmaması nedeniyle restoranlarda, şehirlerarası otobüslerde, uçaklarda ve hatta modern kafelerde dost sohbetlerinin vazgeçilmezi Türk kahveleri refakatçisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle yakın gelecekte sektördeki pazar payının giderek artacağını düşünebiliriz.


2018'de yoğunlaşmak istediğiniz alan nedir ve Thermonoks Makina olarak yeni bir projeniz var mı?
Bu yıl 2017 modellerimizden de hızlı, çok daha hızlı ve avantajlı olma yolunda yoğunlaşmak istiyoruz; küçük çaplı 2017 yılı sonu gibi yaptığımız tasarımları yeni yeni pilot müşterilerimizde uygulamaya başladık, sonuçlarının bizlere ve müşterilerimize kazanımları oldukça fazla olacaktır diye umut ediyoruz. Bizler avantajlı ve hızlı misyonlarını benimseyerek sektör devlerine hitap edebileceğimizi düşünmekteyiz. Ayrıca dünyada yeni başlayan bir trend var, yeni tasarımlarımız söz konusu ama şimdilik bunun hakkında detay paylaşamayacağız, tasarım aşamasında bardak teknolojisinden farklı bir ürün geliştirmeyi planlıyoruz, oldukça özel bir proje olacak.


Firma olarak 2018 yılı hedefleriniz nelerdir? 
2018 yılı hedeflerimizi, şirket olarak daha fazla güçlenmek, kendimizi daha fazla geliştirmek ve Thermonoks Makina’yı PET ambalajlı su sektöründe öncü markalardan biri haline getirmek, marka değerimizi artırmak şeklinde sıralayabiliriz. Bunu başarmak için de bardak suyu evlere sokmak ve bardak sektörünü çift haneli rakamlarla büyütmek istiyoruz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

 

 

 

DİĞER RÖPORTAJLAR