RÖPORTAJLAR

"Ekonomik ve konjonktürel nedenlerle tüm sektörlerin kendi içinde tasarruf önlemleri aldığı ve zor bir yıl olarak hatırlanacak 2016'nın yaralarını sarmaya başladık. 2017'de diğer sektörlerde olduğu gibi perakendede de 'Verimlilik' ön planda olacak" diyen Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Altunbilek ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik, ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

 

 

Öncelikle bu fuarı yapmaktaki amacınızı okurlarımız ile paylaşır mısınız? Fuarınızın geçmişten bugüne sektöre kazandırdıkları hakkında neler söylemek istersiniz?
Organize perakendenin en önemli halkası olan yerel zincir marketlerin çatı kurumu olan Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) tarafından bu yıl 9'uncu kez organize edilecek olan Yerel Zincirler Buluşuyor (YZB), organize gıda perakendesinin en büyük fuar ve konferans etkinliği olarak sektördeki önemini her yıl artırıyor. YZB ile amacımız, sektörde iş birliği ve dayanışmayı artırarak; perakendenin geleceğine ışık tutmak, sektöründe geleceğe dönük yol haritalarının çizilmesine ev sahipliği yapmak. Globus Fuar ve Kongre Yönetimi tarafından iki günlük bir programla gerçekleştirilen organizasyon; üreticiden toptancıya, perakendeciler market ekipmanları ve teknoloji şirketlerine kadar perakende sektörünün on binlerce paydaşını bir araya getiriyor. Fuar ve konferans olmak üzere iki ayrı bölümde kapılarını aralayan YZB'de şirketler yeni ürün ve hizmetlerini interaktif stantlarla tanıtırken, yerli ve yabancı şirketlerin sektör duayenleri deneyimlerini katılımcılarla paylaşıyor.


Yerel zincirler olarak tüketicilerimiz, üreticilerimiz, tedarikçilerimiz, paydaşlarımız ile kurduğumuz bağ ile sektördeki büyümemizi artırıyoruz. Bu noktadan hareketle her YZB bitiminde bir sonraki yılın temasını açıklıyoruz. ‘Dönüşümü Başlat Geleceği Kazan’ ana temasıyla 2013 yılında ‘İnsan’, 2014 yılında ‘Marka’ ile sürecin iki aşamasını tamamlayan YZB, 2015 yılında ‘Teknoloji’ temasıyla hedeflediği dönüşümü tamamladı. YZB 2016’da ise ‘Perakendede Verimlilik İle Yarını İyi Kullan!’ sloganından hareketle ‘Verimlilik’ konusu işlendi. Bu yıl ise yine içinde bulunduğumuz ekonomik süreçleri de göz önünde bulundurarak “Dönüşüm” başlığı altında verimlilik ekseninde "Verimliliğin sektöre dönüşümü muhteşem olacak" diyeceğiz.


Geçen yılki istatistiki verileri ve bu yıl ki hedeflerinizi bizimle paylaşmanızı rica edebilir miyiz?
2016 yılında 78 firmanın katılımıyla düzenlenen organizasyonda, 300’e yakın marka temsil edildi. Konferans kapsamında 22 uzman konuşmacı, 6 bin 872 sektör profesyoneli ile 15 oturumda bir araya geldi.


Fuarın katılımcı ve ziyaretçi portföyü hakkında bilgi alabilir miyiz?
Organize gıda perakendesine ürün ve hizmet sunan, market ürünleri, market sistemleri, donanımı ve lojistiği sektöründe faaliyet gösteren üretici ve tedarikçi firmalar katılımcı profilimizi oluşturuyor. Federasyon olarak Türkiye çapında faaliyet gösteren tüm bölge perakende derneklerimizle (PERDER) organizasyona katılım sağlıyoruz. Bunun yanı sıra YZB; sivil toplum kuruluşları temsilcileri, kamu ve özel sektör temsilcileri, medya temsilcileri, üst düzey bürokratlar gibi çok geniş çaplı bir profil tarafından ilgiyle takip edilen ve ziyaret edilen bir organizasyon. 


Yerel zincirler sektörünün ülkemizdeki konumunu dünden bugüne değerlendirir misiniz?
Türkiye genelinde 16 perakende derneğinin çatı örgütü olarak 11 yıl önce hizmet vermeye başlayan Türkiye Perakendeciler Federasyonu olarak 332 üye, 3 bin 149 perakende satış noktası, 66 bin 42 personel ve 2 milyon 138 bin 595 metrekare alanda hizmet veriyoruz. Yerel marketler olarak, toplam market grupları içerisindeki istihdam payımız % 40. Satış hacmi 80 milyar TL'yi bulan organize gıda perakende sektörünün yine yüzde 37,7'sini yerel zincirler oluşturuyor. Toplam gıdadaki yerellerin satış payı ise yüzde 9,7. Yerel zincirler olarak ciromuz ise 30 milyar TL seviyesine ulaştı.


Fuar ve konferansa yönelik yaptığınız tanıtım çalışmaları ve ülkemiz dışındaki pazarlama faaliyetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
20 bin sektör profesyoneline ulaşan e-posta pazarlama çalışmaları, sektörel ve ulusal basında ilanlar, açık hava reklam çalışmaları, ilgili organizasyonlarda tanıtım, radyo reklamları, multivizyon filmi, konferans ve fuar davetiyeleri, kataloğu, broşürü, özel ek çalışmaları, mobil uygulama, mekan ve sahne tasarımları gibi basılı ve dijital mecralarda organizasyonun tanıtımına yönelik, kapsamlı bir iletişim planı izliyoruz.


Ülkemizde yapılan sektörel fuarları bir de kendi gözünüzden değerlendirseniz, sektörünüzde yaşananlar hakkında neler söylersiniz?
Perakende sektörünün gelişimine katkı sağlayacak, vizyon sahibi fuar ve konferans organizasyonlarını takip ediyor ve destekliyoruz. Perakendeciler olarak her yıl heyecanla beklenen bir şölen, bir bayram havasında gerçekleşen YZB’de ise sektörün gelişime katkı sağlayan kurum ve kuruluşlarını ağırlamaktan son derece memnuniyet duyuyoruz. Bu yıl “Dönüşüm Muhteşem Olacak!” diyoruz. Bir işletmedeki verimli dönüşümü tesis eden unsurları ortaya koyacağımız YZB’de; hedeflediğimiz dönüşümü tüm sektör bileşenlerinin destekleyeceğine dair inancımız tam.


Başka neler eklemek istersiniz?
Ekonomik ve konjonktürel nedenlerle tüm sektörlerin kendi içinde tasarruf önlemleri aldığı ve zor bir yıl olarak hatırlanacak 2016'nın yaralarını sarmaya başladık. 2017'de diğer sektörlerde olduğu gibi perakendede de 'Verimlilik' ön planda olacak. Geçtiğimiz yıl YZB'de başlattığımız bu önemli konuyu, daha da genişleterek bu yıl da işleyeceğiz. Ana gündemimiz sektörümüze emek veren işletmelerdeki verimli dönüşümü tesis eden unsurları ortaya koymak. Uzun vadede başarılı işletmelere dönüşmek ve verimlilik sağlamanın yollarını tartışmak üzere yine önemli gündem maddeleri belirledik. Bu tema altında uyguladığımız stratejilerle yerel zincirlerin cirosu 30 milyar TL seviyesine ulaştı. Bu yılki hedefimiz ise, yine çift haneli büyüyerek 33 milyar TL seviyesine ulaşmak. YZB 2017'de sektöre yön veren isimler ‘Verimli Dönüşümü’ gerçekleştirebilmemiz için vizyoner verimlilik, iyi verimlilik uygulamaları, pazarlamada verimlilik ve finansta verimlilik başlıklarında ‘Verimlilik’ ve ‘Dönüşüm’ konusunu makro düzeyden mikro düzeye indirgeyecek. Türkiye’nin yanı sıra yüzlerce ülkede operasyonlarını sürdüren yerli ve yabancı markaların sponsor, perakende sektörüne yön veren markaların katılımcı olduğu YZB 2017’ye iş süreçlerinde verimli dönüşümü sağlamak isteyen tüm üyelerimizi, sektördeki tüm paydaşlarımızı davet ediyoruz.


Bu yıl 12-13 Nisan tarihlerinde İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde yerli ve yabancı birçok firmanın desteğiyle 9'uncu kez kapılarını aralayacak olan YZB 2017'nin ana sponsorları, Coca-Cola İçecek, Eti, Unilever oldu. 2017 konuşmacıları arasında Unilever Türkiye, Orta Asya ve İran Yönetim Kurulu Başkanı Harm Goossens, Unilever Dijital Direktörü Yüce Zerey, Bizerba Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Andreas Kraut, Red Bull Sporcuları Kenan Sofuoğlu ve Toprak Razgatlıoğlu yer aldığı organizasyonda sponsor firmalar, temsil ettiği 300'e yakın markanın yeni ürün ve hizmetlerini tanıtacak.


Üreticiden tedarikçiye, perakendecilerden sektöre hizmet sunan firmalara kadar yine on binlerce paydaşını aynı çatı altında buluşturacak YZB 2017'nin diğer sponsorları ise şöyle;


Gala Yemeği Sponsoru: Hayat Kimya.
Kurumsal Sponsorlar: Nestlé, Parex, Sleepy.
Resmi Sponsorlar: Bağdat Baharat, Erpiliç, Mutlu Makarna, Oba Makarna, Sanset, Saray, Şenpiliç, Tadım.
Oturum Sponsorları: Eczacıbaşı, Lila Kağıt, Meysu, Red Bull, Sistem 9.
Tematik Sponsorlar: Marketyo (Mobil Uygulama), OSP Creative (Sahne, Dekor, Prodüksiyon), Port VALE (Transfer Hizmetleri), Şölen (Perakendenin Şöleni).
Destek Sponsorları: Anavarza Bal, Billur Tuz, Danet, Fora Zeytin, Forsa Kağıt, Fresh’n Soft, HP, KOR-Mars Madencilik, Mor Yapım, Safya, Seyidoğlu, Tanem- Adalılar Kuruyemiş, Teksüt.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederiz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR