RÖPORTAJLAR

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte hepimizin tüketim anlayışında değişiklikler oluştu, tüketicilerin özellikle dijital tüketiminde artış görüldü. Ekonomide bir durağanlık gözlemleneceği öngörülürken, dijital verilere göre e-ticaret ziyaretçi sayılarında ciddi artışlar gözlendi ve özellikle gıda-içecek-temizlik sektörlerinin pazar paylarında ciddi yükselişler gözlemlendi. Biz de bu sayımızda dijital pazarın önemli oyuncularından istegelsin’e yer verdik. istegelsin CEO’su Sayın Sedat YILDIRIM’dan süreci değerlendirmesini rica ettik. İlgiyle okuyacağınız keyifli bir röportaj oldu.

 

 

Sedat Bey öncelikle istegelsin uygulamasından bahseder misiniz? Kurulduğu günden bugüne avantajları ve dezavantajları hakkında görüşlerinizi alabilir miyiz?
2019 Ocak ayında kullanıcılarına hizmet vermeye başlayan istegelsin, uçtan uca bir süpermarket olarak faaliyet gösteriyor. Şu an 1,5 milyondan fazla indirme ve 700 binden fazla aktif kullanıcımız var. 8 dağıtım merkezimiz ile İstanbul, Kocaeli ve Ankara’da hizmet veriyoruz. Meyve ve sebzenin en tazesinden güvenilir ete, atıştırmalıklardan temizlik ürünlerine, kozmetikten anne-çocuk malzemelerine kadar 7 binden fazla ürünün yer aldığı yeni nesil süpermarket istegelsin, alışverişin hijyenik, zaman kaybetmeden ve kolayca yapılmasını sağlıyor.

 

“Market fiyatlarıyla hizmet veriyoruz”


200 farklı şirketten tedarik ettiğimiz ürünleri kendi depolarımızda saklayarak soğuk zincir bozulmadan kullanıcılarımızın kapısına kadar teslim ediyoruz. Evlere giden siparişlerde kullanıcılarımızın en büyük endişelerinden biri meyve, sebze ve etlerde soğuk zincirin bozulması. Biz böyle hassas ürünleri hijyenik, özel paketlerde ve soğutmalı araçlarda göndererek en taze şekliyle ulaştırıyoruz. Etlerde mahalle kasabı güveni sağlıyor, evlerin tüm ihtiyaçlarını süpermarket fiyatına kapılarına getiriyoruz. Kullanıcılarımıza, portföyümüzdeki 7 bin çeşit ürünle aralıksız hizmet sağlıyoruz. istegelsin olarak sebze ve meyvenin en tazesini kullanıcılarımıza ulaştırmak, süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri bozulmadan götürebilmek için soğutmalı araçlarımız bulunuyor. Teslimatta da bu özel araçları kullanıyoruz. 


Ürün gamınız ve dağıtım ağınız hakkında bilgi alabilir miyiz? Hizmet anlayışınız, hizmet alanınız ve hizmet verdiğiniz saat aralığı nedir?
Gerçek anlamda bir süpermarket ne kadar ürün sunabiliyorsa biz de o kadar ürün sunuyoruz. 7 bin çeşit ürünle kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Şu an İstanbul, Ankara ve Kocaeli’de hizmet veriyoruz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi, meyve sebzenin en tazesi, etlerde mahalle kasabı güvencesi sağlıyoruz. Kullanıcılarımız için en iyisini istiyoruz. Soğutmalı araçlarımızla teslimat yaparak soğuk zinciri bozmadan, özenle teslimat yapıyoruz. Sabah 09.00 ile 00.00 arasında kullanıcılarımıza ürünlerini ulaştırıyoruz.

 

“Market alışverişini online olarak yapanların salgın sonrasında da aktif kullanıcılar olacağını düşünüyoruz”


Şu an tüm dünyayı saran koronovirüs paniği sizi nasıl etkiledi? Bu süreçte müşterilerinize ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz? Hizmet anlayışınızda ne gibi artılar mevcut? Müşteri bu anlamda istegelsin'i sizce neden tercih etmeli?
istegelsin olarak risk grubundaki kullanıcılara sipariş verme konusunda destek olmak amacıyla sipariş destek hattı oluşturduk. Akıllı telefonu olan ve kredi kartı kullanan 60 yaş grubundakiler, sipariş destek hattı 0850 255 17 17’yi arayarak adım adım nasıl sipariş verileceğini öğrenebiliyor. Üye olma, kredi kartı kaydetme ve sipariş verme aşamalarının tek tek anlattığımız destek hattı sayesinde daha önce online alışveriş yapmamış kullanıcılar da sistemi öğrenerek telefondan market alışverişlerini yapabiliyor. Yaşı büyük olan, kronik hastalıkları bulunan, hamile olan kişilerin ve bu kişilerle ortak yaşam alanı paylaşanların da evlerinden çıkmasını sakıncalı buluyoruz. Market gibi kalabalık ortamlarda bulunmaları tehlikeli olan bu gruptaki müşterilerimize teslimatı ücretsiz yaparak hem kendilerini hem de çevrelerindeki kişileri korumak istiyoruz.


Her alanda olduğu gibi paketlerin teslimatında da hijyeni maksimum seviyeye çıkararak Temassız Teslimat Uygulaması’na geçtik. Teslimat ekiplerimiz, poşetleri kapıya bırakarak hijyen mesafesinde teslimat yapıyorlar. Ekiplerimize antiviral dağıtıyor, araçlarımızı her gün dezenfekte ediyoruz. Sınırlı sayıda kişinin dağıtım merkezlerine giriş izni bulunuyor ve sağlık kontrollerini sık sık yapıyoruz. Böylece hem dağıtım ekiplerimizi hem de kullanıcılarımızı korumuş oluyoruz.

 

“Evde kalma süresi uzayınca alışveriş alışkanlıkları da normale döndü”

 

Kullanıcılar en çok hangi ürünleri sipariş ediyor?
Türkiye’de ilk vakanın görülmesinden itibaren siparişlerimizde %80 artış oldu. Koronavirüsün Türkiye’de de görülmesiyle kullanıcılarımızın alışveriş davranışları daha çok temel ihtiyaçlar üzerineydi. Temizlik ve hijyen malzemeleri, bakliyat o dönem çok satılanlar arasındayken evde kalma süresi uzayınca alışveriş alışkanlıkları da normale döndü. Son zamanlarda en çok taze meyve-sebze, özellikle de C vitamini bakımından zengin olan portakal, greyfurt, limon gibi ürünler sipariş ediliyor. Dikkat çeken bir diğer veri ise kutu oyunlarındaki ve oyun kartlarındaki satışın artışı oldu. Kutu oyunlarının satışı yüzde 1033, oyun kartlarının satışı da yüzde 943 artarken, dondurulmuş vegan ürünlerde yüzde 778, dondurulmuş pide ve lahmacunda yüzde 600’lük artış oldu. 


Artan talebi karşılamaya yönelik yeterli personele sahip misiniz? İnsan gücüne yatırım yapacak mısınız? 
Koronavirüs vakasından sonra satışlarımızda yüzde 80 oranında bir artış oldu. Talep çok olunca biz de kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılayabilmek için teslimat ekibimizi büyüttük ve ailemize 100 kişiyi daha kattık.


Siparişlerde hangi semtler öne çıkıyor?
istegelsin olarak İstanbul, Kocaeli ve Ankara’da hizmet veriyoruz. Bulunduğumuz tüm şehirlerde siparişlerde artış gözlemliyoruz. İstanbul’da sipariş sayısında en çok artış olan semtler olarak Bakırköy (%117), Şişli (%116) ve Beşiktaş’ı (%88) sayabiliriz. Ardından Eyüp (%68), Arnavutköy (%61), Kadıköy (%54), Beylikdüzü (%52), Beyoğlu (%50), Büyükçekmece (%46), Avcılar (%43) geliyor.


Kargo hizmetlerinde bazı aksaklıklar yaşanıyor. Sizin gönderiler konusunda sorun yaşadığınız oluyor mu? 
Şu an taleplerde gerçekten artış var. Biz de kullanıcılarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için elimizden geleni yapıyoruz. Kimsenin dışarıda bulunmak istemediği bir zamanda tüm market alışverişlerini kullanıcılarımıza taze ve hijyenik bir şekilde getiriyoruz. Böyle bir yoğunlukta istemesek de bazı aksamalar ve gecikmeler olabiliyor. Bunu minimum seviyeye getirmek için çalışıyoruz.


Tedarikçileriniz bu süreçte fiyat artışları gerçekleştirdi mi? Normal bir marketle sizin fiyatlarınız arasında ne gibi farklılıklar var? Dönemsel kampanyalar yapıyor musunuz?
Hayır, bu süreçte fiyat artışı yapılmadı. Tüm ürünlerimizi süpermarket fiyatına kullanıcılarımızın kapısına getiriyoruz. istegelsin’de dönemsel kampanyalarımız oluyor. Seçili ürünlerde indirimler, hediyeli ürünler gibi çeşitli kampanyalar yapıyoruz.


Türkiye’deki online market pazarının geleceğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Online market pazarı son haftalarda yükselişte. Market alışverişini online yapmak birçok kişi için yeni olsa da özellikle gençler arasında yaygın. Birkaç haftadır da Koronavirüs nedeniyle daha çok kişiye ulaşır hale geldik. Market alışverişini online olarak yapmaktan çekinen veya verdiği meyve, sebze, et siparişinin nasıl geleceğinden emin olamayanların, istegelsin’i tecrübe ettikten sonra salgın sonrasında da aktif kullanıcılar olacağını düşünüyoruz.


Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederiz.

DİĞER RÖPORTAJLAR