RÖPORTAJLAR

United Barcode Systems Türkiye Genel Müdürü Nerime Damla KARAKUŞ ile firmaları ve Türkiye’deki hedefleri üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. İlgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.


 

 

 


 

Merhabalar, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
Merhabalar, 17 senedir otomasyon sektöründe olup, doktora için gittiğim İspanya'da 12 yıldır endüstriyel etiketleme, kodlama ve markalama sistemleri üreticisi United Barcode Systems ile günden güne büyüyen ve gelişen bir projenin liderliğini yapmaktayım. Genel merkezimizde uluslararası bayi/kanal yöneticiliğiyle başlayan kariyerim, 2018 yılında %100 İspanyol sermayeli olarak kurulan United Barcode Systems Genel Müdürlüğü ile devam etti. Akabinde, sorumlusu olduğum Yunanistan, Ortadoğu, Hindistan ve Afrika bayilerinin de Türkiye ofisimize bağlandığı bölge direktörlüğü ile projemizi geliştirmeye devam ediyorum.


United Barcode System’i sizden dinleyebilir miyiz? 
United Barcode Systems 29 yıldır endüstriyel etiketleme, kodlama ve markalama sektöründe ürettiği yenilikçi, güvenilir ve niş donanım ve yazılımlarla tüm dünyada büyük gıda, içecek, yapı kimyasalları vb. firmalara çözüm ortaklığı yapan bir firmadır. UBS çözümleri daha çok ikincil ve üçüncül ambalaj üzerine odaklandığından, pazarda bulunmayan ya da güvenilirliği ispat edilmemiş çözümlere, güvenilirliği dünya devleri tarafından onaylanmış alternatif çözümler sunar. Odağımız olan koli üzerine direkt kodlama ve yaz-yapıştır etiketleme sistemlerimiz ile Grayscale kodlamadan, aynı anda iki farkli renk kodlamaya, üç taraflı palet etiketlemeden, değişken yükseklikteki paletleri etiketlemeye kadar birçok çözüm sunmaktayız.


Hitap ettiğiniz sektörler ve ürün çeşitleriniz nelerdir?
UBS ürünleri koli, palet, wrap pack dediğimiz streçli ambalajlamanın kullanıldığı her sektör için uygundur. Birincil ambalajlama için termal inkjet yazıcılar, koli kodlama için yüksek çözünürlüklü piezo elektrik inkjet yazıcılar, gerçek zamanlı olarak etiket basıp uygulayan yaz-yapıştır sistemleri ürünlerimiz arasındadır.

 


İçecek sektöründe kullanılan ürünleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?
United Barcode Systems özellikle içecek sektöründe global olarak çok tercih edilen bir çözüm ortağıdır. Coca Cola dünyası globalde 500'den fazla palet etiketleme sistemimizi kullanarak, ERP sistemlerinden aldıkları verileri etiketlere basarak, palet izlenebilirliğini sağlamaktadır. Heineken, Corona, Ab In Bev gibi firmalar da asansörlü palet etiketleme sistemlerimizi 10 yıldan fazladır kullanmakta olup, palet etiketleme de United Barcode Systems ürünlerini tercih etmeye devam etmektedirler. Aynı şekilde, streçli halde gelen ikincil ambalajlarda da, üflemeli yaz-yapıştır etiketleme sistemlerimiz ile çok yüksek hızlara çıkabildiğimizden su, alkollü içecek, meşrubat kategorilerinde içecek sektörü ile verimle çalışmaktayız. Süt ve şarap üreticileri gibi yoğun koli kullanan üreticiler ile de koli üzerine direkt kodlama sayesinde, büyük maliyet tasarrufu ve operasyonda kolaylık sağlamaktayız.


Son 2 yıl içerisinde şirketinizde yaşanan gelişmeler ve yatırımlarınız hakkında bilgi alabilir miyiz?
Son 2 yıl içerisinde şirketimizde global anlamda büyük bir büyüme olmuştur ve bunun sonucu olarak, İspanya ve Meksika fabrikalarımıza yine bu iki bölgede 2 fabrika daha eklenmiştir. Bunun yanı sıra Ar-Ge projelerimiz hız kesmeden devam etmekte ve ekibimiz günden güne büyümektedir.


Firmanızın ülkemizdeki konumu ve gelecek dönem hedefleri nelerdir?
Firmamız rakiplere göre ülkemizde nispeten yeni olmasına karşın, üretici firmanın direkt olarak desteğini alan müşteriler tarafından ciddi anlamda desteklendi. Zira bu şekilde aldıkları, satış, satış sonrası destek, teslimat tarihi ve bunların devamlılığı son derece tatmin edici ve güvenilir. United Barcode Systems Türkiye, 2020 itibariyle ihracata başlamış olup, hemen akabinde Ortadoğu, Hindistan ve Afrika satışları da bir hub olarak Türkiye'ye bağlanmıştır. Projenin bir sonraki aşaması olan, Ortadoğu, Hindistan, Afrika müşteri hizmetleri ve teknik servisi de bu yıl itibariyle, Türkiye merkezinde toplanmıştır. Bu yıl büyüme hedefimiz iki haneli ve sürpriz yatırımlar da bizi bekliyor olacak.


Kodlama sektörünü yeniliklerle tanıştıran öncü bir firma olarak yerli üreticiye önerileriniz nelerdir? 
En iyi komponentleri kullanmaları ve tek konuya odaklanarak, en iyisini yapmaya çalışmalarını tavsiye ediyorum.


Türkiye içecek pazarını dünya ile kıyasladığınızda yeni hedefleriniz hakkında neler söylemek istersiniz?
Türkiye içecek pazarında özellikle ikincil ambalajlamada izlenebilirlik hedefleri global pazara göre çok düşük ancak bunun her geçen gün değiştiğini ve iyileştiğini görüyoruz. Diğer yandan, palet izlenebilirliği ve hat sonu otomasyonu konularında da globale göre biraz daha geriden geliyoruz. Ancak dijitalleşme ve lojistiğin büyük önem arz ettiği bu dönemde, gerek yerli üreticilerin gerek yabancı firmaların Türkiye fabrikalarının konu ile ilgili aksiyon almaları gecikmeyecektir. Birçok firma, bu konuları gündemine aldı.


Kurdaki dalgalanma, pandemi süreci, Rusya-Ukrayna savaşı derken bir çok etken yaşandı. Siz UBS olarak bu süreci nasıl geçirdiniz? 
UBS hem globalde hem de Türkiye'de trajikomik bir şekilde pandemi sürecinde ciddi bir büyüme gösterdi. %28-%30'lardan bahsediyorum. Zira, bizler üreticilerle çalışıyoruz ve ürettiğimiz makinaların %70'i gıda sektörüne gidiyor. Ve her ne olursa olsun üretim devam ediyor. Rusya-Ukrayna Savaşı konusu da hem globalde hem de Türkiye'de ilginç sonuçlar doğurdu. Globalde Rusya ve Ukrayna'ya ticaret yapmak zorlaştıysa da, bu alternatif pazarlar doğurdu. Ukrayna ve Rusya operasyonlarını başka ülkelere kaydıran dünya devleri makina almaya devam ettiler. Üstelik bu alternatif pazarlarda zaten var olan fabrikaların üretim hacmi de artmak durumunda kaldı. Bu pazarlardan biri de sevgili ülkemiz Türkiye'dir.


Kurumsal kimlik çalışmalarınız hakkında neler söylemek istersiniz? 
Kurumsal kimlik çalışmalarımızda genel merkezimiz ve dünyanın dört bir yanındaki UBS ofisleriyle aynı vizyon ve misyona sahibiz ve tek bir çizgimiz var. Her ne kadar “global düşün, lokal hareket et” felsefesi ile yola çıksak da, UBS farklı diller ve kültürlerdeki binlerce çalışanını tek bir kurumsal kimlik ve “ekol” de buluşturmayı bilen, aitlik hissettiren bir firmadır.


Yeni dönem pazar stratejiniz ve hedefleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
Yeni dönemde her zamanki gibi rakip değil, hedef odaklı ilerleyeceğiz. En doğru ve güvenilir çözümlerimizi, Türkiye'nin önde gelen sanayi kuruluşlarıyla buluşturmaya ve bir yandan da ihracatımızı artırmaya devam edeceğiz. Daha önce de söylediğim gibi, büyüme beklentimiz iki haneli.


Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ediyoruz.

 

DİĞER RÖPORTAJLAR